TARİHTE İZOLİ, İZOLİLER VE HACI KAYA « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

TARİHTE İZOLİ, İZOLİLER VE HACI KAYA

Bu haber 04 Temmuz 2018 - 10:05 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Etnik temelli ayrıştırmaların ve politikaların ülkemize ve bölgemize verdiği zarar hepimizin malumu.

Batı, yüzyıldan fazla bir süredir gönderdiği bilim adamı, arkeolog, sanat tarihçisi ve gazeteci kılıklı adamlarıyla/ajanlarıyla coğrafyamızın her metrekaresini araştırarak toplumsal birlikteliğimizi dinamitleyecek etnik temelli fay hatlarımızı keşfetmiştir.

Bu fay hatlarının üzerinden etnik ayrımcılığı, bölücülüğü teşvik edecek depremleri ortaya çıkarmak artık batı için zor değildi.

Bir kısım terör odaklarının ve ayrılıkçı politik oluşumların beslendiği kaynaklar da on yıllar boyunca bu damarlarda biriken kandan oluşmaktadır.

Bu damarları besleyen en önemli sorun ise geçmişimizi bilmeme, gerçek kaynaklara ulaşamama ve onları yorumlayıp tarihi doğruları ortaya koyamamamızdır.

Günümüzde bu tür etnik politikaların zemin bulamaması, doğru sanılan tarihsel gerçeklerin ters yüz edilmesi için ciddi çalışmalara, araştırmalara ihtiyaç bulunmaktadır.

Ayrılıkçı fikirlerin beslenme kaynaklarını kurutma adına bu faaliyetlerin büyük önemi vardır ve bu tarz çalışmalar devletimiz tarafından da desteklenmelidir.

Şahin Duman’ın Tarihte İzoli adıyla ortaya koyduğu çalışma da bu bakımdan önem arz etmektedir.

Tarihte İzoli aşireti olarak yerini alanve Malatya ile Elazığ arasında birkaç köy ve yerleşim yerinden oluşan, aynı zamanda coğrafi bir bölgeyi de ifade eden İzoli hakkında yapılan bu çalışma geçtiğimiz yıl içerisinde yayınlandı.

Uzun yıllardır Başbakanlık Osmanlı Arşivleri ile çok sayıda önemli arşiv belgelerine dayanarak çalışmasını gerçekleştiren Duman’ın kitabının en önemli noktası şu, İzol aşireti, Selçuklu Sultanı Alaettin Keykubat tarafından imzalı ve mühürlü olarak verilen berat ile diğer bir kısım arşiv belgelerinde görüleceği gibi bir Türkmen/Türk boyudur. Ancak zamanla yerleşilen bölgelerin özellikleri ile farklı etnik kimliklere mensubiyetlere benzemeler, dönüşmeler olsa da gerçek budur.

Peki, bu ne anlama gelir derseniz, hemen söyleyelim ki etnik kimlikten beslenen politik argümanların zayıflatılması anlamına gelmektedir. Önemli midir? Önemlidir.

Çalışmasında onlarca belgeye ve araştırmaya yer veren Duman, bu argümanları çürütecek güçlü belgeleri bir araya getirmiştir.

Eserde önemle ve özellikle üzerinde durulan bir diğer husus ise İzol aşiretinin ve onun lideri durumunda olan ancak bugün maalesef yeterince tanınmayan Hacı Kaya Sebati Duman hakkındadır.

Milli mücadelede Vilayeti Şarkiye Müdafayi Hukuk Cemiyeti Elazığ ve İzol Şube Başkanı olarak çok önemli faaliyetlerde bulunan, Atatürk’ün Nutuk’ta sık sık adından bahsettiği Hacı Kaya, Binbaşı Nowill’in bölgede kaşımak istediği etnik ayrımcılık oyununu bozarak açık ve net bir şekilde milli mücadeleden yana olmuş, Erzurum ve Sivas Kongrelerine katılarak büyük kahramanlıklar sergilemiştir.

Hacı Kaya’nın verdiği mücadele, sergilediği tavır ve duruş, bölgede ortaya çıkabilecek/çıkması muhtemel etnik bir ayrılığın önüne geçmiştir. Duman’ın çalışmasında Hacı Kaya’yı ve mücadelesini ayrıntılı olarak anlatması bu bakımdan ayrıca önemlidir.

Sonraki yıllarda Elazığ’da bir süre parti müfettişi olarak görev yapan ve Elazığ milletvekili de olan Yazar Memduh Şevket Esendal, Hacı Kaya’nın bu katkılarını bildiği için ona bir ev alarak hediye etmiştir.

O Hacı Kaya ki sonraki yıllarda “Elazığ’da üç kişi bir araya gelse yapamayacakları bir şey yoktur maalesef ben seksen sene çalıştım iki kişiyi bir araya getiremedim” demiş olsa da Elazığ ve İzol halkı milli mücadelede ona ve milli mücadelenin Elazığ’daki öncülerine ciddi destekler vermişlerdir. Tarih bunun tanığıdır.

Giyim kuşamıyla Rus Lider Stalin’e benzetildiği için kendisine elbiseleri Stalin’den mi aldın diye sorulan Hacı Kaya bu duruma “Hayır, O benden aldı” diye nükteli cevaplar veren, kendine has özellikleri olan, devletin imkânlarını ret ederek ömrünü zorluklar içerisinde geçiren gerçek bir kahramandır.

Ülkemiz Hacı Kaya gibi gerçek kahramanların omuzlarında bugüne gelmiştir. O ve onun gibi kahramanları birinci elden kaynaklarla yazmak, tanıtmak ve tarihe kayıt düşmek önemlidir.

Şahin Duman’ın çalışması bu kahramanlardan biri olan Hacı Kaya’yı tanımak ve bölgemizde yüzyıldan fazla bir zamandır ekilmek istenen ayrılıkçı tohumların hangi ellerden ve niçin saçıldığını bilmek adına kıymetli bir çalışmadır.

Belgelerle Tarihte İzoli / İzollular ve İzoli Aşireti

  1. Şahin Duman / Bilge Oğuz Yayınları
Gıyasettin Dağ
Gıyasettin Dağgiyasettindag@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.