Tarihi Maden Hükümet Konağı Dünya Gündeminde! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

Tarihi Maden Hükümet Konağı Dünya Gündeminde!

Bu haber 26 Kasım 2019 - 16:56 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi (ICOMOS) Türkiye Milli Komitesi, 11 Nisan 2002 tarih ve 2843 sayılı kararla “I. Grup Korunması Gerekli Kültür Varlığı” olarak tescillenen ve 17 yıldır restorasyon bekleyen tarihi Maden Hükümet Konağı’nı gündemine alarak ‘’kaderine terk edilen konağın acilen korunması, onarımı ve işlevlendirilmesi’’ amacıyla girişimde bulundu.

Haber: Songül DURSUN/ÖZEL

ICOMOS Türkiye Milli Komitesi, 11 Nisan 2002 tarih ve 2843 sayılı kararla “I. Grup Korunması Gerekli Kültür Varlığı” olarak tescillenen ve 17 yıldır restorasyon bekleyen tarihi Maden Hükümet Konağı’nı gündemine alarak konağın acilen korunması, onarımı ve işlevlendirilmesi’’ amacıyla girişimde bulundu.

TARİHİ VE ANLAMLI BİR MEKTUP

ICOMOS Türkiye Milli Komitesi tarafından 25 Kasım 2019’da Elazığ Valiliği’ne yazılan mektupta ‘’Kültür varlıklarımızın korunması, toplum sağlığı ve refahı için önem arz etmektedir; bu konu Anayasamızın 63. Maddesinde de düzenlenmiştir (Devlet, tarih, kültür ve tabiat varlıklarının ve değerlerinin korunmasını sağlar, bu amaçla destekleyici ve teşvik edici tedbirleri alır). ICOMOS Milli Komitesi olarak, ülkemizin zengin kültürel ve tarihi değerlerini korumak, gelecek kuşaklara aktarmak ve sürdürülebilir kalkınma sürecine katkıda bulunmalarını sağlamak için devletimize ve her sektörden vatandaşlarımıza destek olmak görevimizdir. Bu bağlamda kurumunuza bu mektubu yazmaktayız. Maden Hükümet Konağı’nın mülkiyetinin hangi kişi veya kurumda olduğunun teyit edilmesi, yapının koruma onarım projesinin hazırlanması ve uygulanması için gerekli bütçeyi sağlanması, mülk sahiplerinin harekete geçirilmesi ve uygun uzmanlardan bu doğrultuda hizmet alınmasının sağlanması için gereğini ilginize arz deriz. İlginiz için şimdiden teşekkür ederiz.’’ denildi.

ICOMOS HAKKINDA…

Uluslararası ve hükümetler dışı bir organizasyon olan ICOMOS (International Council on Monuments and Sites) 1965 yılında Varşova’da kurulmuştur. Başlıca amacı, tarihi anıtlar ve sitlerin korunması ve değerlendirilmesine yönelik ilkeler, teknikler ve siyasetler geliştirmek ve ilgili her türlü araştırmayı desteklemek ve yönlendirmek olan ICOMOS’un     günümüzde 110’dan fazla ülkede kurulmuş ulusal komiteleri ve 7500’ü aşkın üyesi bulunmaktadır. Dünya Mirası Listesi’ne alınacak yeni kültür varlıklarının seçiminde ve Liste’de yer alan varlıkların korunmuşluk durumunu saptamada UNESCO’ya danışmanlık da yapan ICOMOS, ülkemizde yasal olarak 1974 yılında yayımlanan bir yönetmelikle Kültür Bakanlığı’na bağlı, yarı resmi bir konsey olarak kurulmuştur. Daha sonra bu yönetmelik de değişikliklere uğramış ve sonunda 1992 yılında kesinleşen ve halen de yürürlükte olan yönetmelik oluşmuştur.  ICOMOS’un önemi kendi alanında hepsi birer uzman olan kişileri birleştirebilme ve düşünce üretimini sağlayabilme becerisinden gelmektedir.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.