ÖZEL HABER:  İrem KARAKAYA 

Yüzyıllık tarihi bakırcılar çarşısının yenilenmesi çalışması kapsamında; 116 dükkânın dış cephesinde tek tip ahşap kaplama gerçekleştirildi ve tarihi çarşı; kaldırım yenileme, çatı tadilatı ve aydınlatma gibi çalışmalarla yepyeni bir kimlik kazandı.  Çarşı bünyesindeki ihtiyaç duyulan bazı dükkânlara da güçlendirme, çatı tadilatı gibi düzenlemeler yapıldı. Tüm bu restorasyon işlemleri sonrası tarihi çarşı esnafının yüzü güldü.

“YAPANDAN DA YAPTIRANDAN DA ALLAH RAZI OLSUN”

1954’ten beri bakırcılık mesleği yaptığını söyleyen esnaf, “Bakırcılık mesleği, dededen kalma mesleğimiz. Bu süre zarfında tarihi çarşıda ilk defa böyle bir çalışma yapıldı. Bu çalışmayı yapandan da yaptırandan da Allah razı olsun” diyerek restorasyon çalışmalarının ardından çarşının güzel bir görüntüye kavuştuğuna dikkat çekti.

“TARİHİ ÇARŞININ OLDUĞU SOKAK TRAFİĞE KAPATILMALI”

Tarihi bakırcılar çarşısının olduğu sokağın dar ve trafik yoğunluğunun fazla olması nedeniyle yaşanılan trafik ve insan selinden rahatsız olduklarını belirten bir diğer esnaf ise bu sokağın trafiğe kapatılması veya araba trafiğini azaltacak, başka ara yolların olmasını talep etti.

“BAKIR EŞYALARA TURİSTLERDEN TALEP ÇOK!”

Elazığ’ın turistik bir şehir olması ve tarihi geçmişinin çok eski olduğunu aktaran bir diğer esnaf Ahmet Fethi Şimşek ise “Turistlerin gelmesiyle işler yoğun. Yerli ve yabancı turistlerin bakır eşyalara talepleri çok. Bu iş bitti gibi görünse bile asla bitmeyecek” diyerek bakır eşyalara vatandaşın hep ilgisinin yüksek olduğuna dikkat çekti.