24.01.2022, 17:00

Taban Kayması

Fikir Günlüğü

Uzun süre uygulanan bir politika değiştiği zaman “eksen kaydı” denir.

Alışılmış, üzerinde uzlaşılmış konularda yeni bir yola girildiğinde de eksen kaymasından söz edilir. Söz gelimi NATO’ya karşı bir ülkenin NATO’ya girişi.

Ülkemizde önümüzdeki dönemde eksen kaymasının da ötesinde değişimler göreceğiz. Öyle ki artık eksen değil “taban kaydı” denebilecek.

Aralık 19’da (2021) CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu kanaat önderleriyle buluştu. Toplantı basına kapalı yapıldı.

Yıllarca sağ iktidarlarca yönetilmiş ve dini inançlar konusunda siyasi maksatlarla din karşıtıymış gibi gösterilen Cumhuriyet Halk Partisi’ne yönelen haksız eleştiriler hala devam ediyor.

Partinin devlet geleneğine ve modern değerlere bağlılığıyla, başörtüsü eylemleri arasında sıkışıp kalan tavrı, geçmişte sağ iktidarların Cumhuriyet Halk Partisi’ne yönelik haksız eleştirilerin de ötesine, iftira düzeyine varan karalamalarla aksi yönde oy kaymasına neden olmuştu.

Kurtuluş Savaşını kazanmış Cumhuriyet Halk Partisi’nin geleneğinde din adamları ve destekleri hep olmuştu oysa.

Ak Parti’nin çoğu gerçek dışı karalamalarını, yandaş medyadan duyarak büyüyen yeni nesil pek bilmez; ama geçmişte Cumhuriyet Halk Partili imamlar, müftüler, ilahiyatçılar vardı.

Aslına bakılırsa Cumhuriyet’in partisi hiçbir zaman dinle, inançla, İslam ile kavgalı olmadı. Kurtuluş Savaşı’nda, Cumhuriyet’in ilanında, tek partili ve çok partili rejim dönemlerinde, Atatürk ilke ve inkılaplarının hayata geçirilmesinde CHP toplumun diğer kesimleriyle olduğu gibi din alimleri, dini önderlerle beraber ve onlarla barışık hareket etmişti.

Yukarıda değindiğimiz gibi, Cumhuriyetin temel değerlerine dinamit koyan suikastçıların, başörtüsü başta olmak üzere dini hassasiyetlerimizi istismar etmesine karşı, devleti ve laikliği koruma-savunma refleksiyle yapılmış söz ve eylemler vardı.  

Atatürk ve Cumhuriyet’e düşman olan hain güçlerin bu durumu istismar etmesi gecikmedi. Başörtüsü ve dini değerleri kendi menfur emellerine kalkan yapmak istediler. Oysa onlar için önemli olan çıkar ve menfaat idi.

Teröristlerin insanları canlı kalkan olarak kullanması gibi laikliğe, cumhuriyete, çağdaşlığa ve Atatürk’e acımasızca saldırırken, dini değerlerimizi kalkan olarak kullandılar. İnancı istismar ettiler.

Cumhuriyetimize sahip çıkanları, sivil, asker, bürokrat, öğrenci her kim olursa, din karşıtı gibi göstermek istediler.

Yeni nesilleri bu zehirle yetiştirmek istediler.

Oysa Cumhuriyetimize sahip çıkanlar, menfur güçlerin kullandığı kalkanlarla değil, bu menfur güçlerle mücadele ediyordu. Dini değerlere ve inanlara saygıyı ise hiçbir zaman elden bırakmadılar.

İktidarın cukkasından yararlanmak için her türlü numarayı çeviren güruh, dillerinden düşürmedikleri “algı yanıltmasını”, “algı oluşturmayı” kendileri yaptılar. Cumhuriyet ve laikliğe düşman hainlerle mücadele eden kahramanları, din düşmanı gibi gösterdiler.

Tıpkı hendek kazıp patlayıcı yerleştirilirken ses çıkarmayıp da, yüzlerce kahraman güvenlik görevlimizin, askerimizin şehit olmasına neden olmalarının ardından, menfur terör örgütünün suikastına uğramış Kılıçdaroğlu’na iftira atarak, terör destekçisi gibi göstermeye çalıştıkları gibi.

Halbuki “açılım” saçmalığıyla terörle iş birliğini kendileri yapmış, terör örgütünün zafer gösterilerini televizyonlarında yayınlamış, terör liderlerinin mesajlarını okutmuşlardı.

Kendileri yapıyor, yandaş medya ve yandaş sermayeyi kullanıp başkasına iftira atıyorlar. Yandaş sermayeyi de kendileri, devlet kaynaklarını suiistimal ederek yine kendileri besliyor.

Lafı uzatmamızın nedeni, konunun önemidir.

Sayın Kılıçdaroğlu geçtiğimiz günlerde “helalleşmekten” söz etti.

Takip edenler bilir Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nun söylemlerine nadiren hiddet gösterir.

Helalleşme sözü bile Sayın Erdoğan’ı neredeyse çileden çıkardı!

Sayın Erdoğan’ın hiddet gösterdiği durumları incelerseniz çoğunlukla, toplumda yansıma bulan, Cumhuriyet Halk Partisi’ne oy kazandıran söylemler olduğu görülür.

Sayın Erdoğan, Kılıçdaroğlu’na ne kadar hiddetlenirse, biliniz ki Kılıçdaroğlu Ak Parti’den oy devşiren bir şey yapmış, bir şey söylemiştir!

Adalet Yürüyüşü’ne kadar pek de söylemleri yankı bulmayan Kılıçdaroğlu, hızla ciddi bir iktidar alternatifi olmayı artarak sürdürüyorken, helalleşme söylemi ve ardı sıra gelişmeler bunun, bu artışın zirvesi oldu şimdilik.

Daha yukarıda, yeni bir zirveye kadar.

Helalleşmek mevcut iktidardan nemalanan kesimlerin çok korktuğu bir söylem.

Çünkü muhafazakar kesime yapılan bir çağrı…

CHP, Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet Devrimimizin ilk yıllarındaki milli birlik ruhunu, Kuvay-i Milliye şiarını yakalarsa?

Allah korusun!

Bir misli daha korku!

Atatürk düşmanları, laiklik karşıtları iyice panikte.

Muhafazakâr kesimin, dini hassasiyete sahip olan kesimlerin bir nevi barış çağrısı olan “helalleşmeye” olumlu yanıt vermesi, mevcut iktidarın giderek azalan oyları için daha büyük felaket.

Bu yüzden Sayın Cumhurbaşkanı, basit bir kardeşlik ve barışma çağrısı olarak da yorumlanabilecek “helalleşme” söylemine çok sinirlendi. En yüksek perdeden, hatta bazen ilgisiz ortamlarda bile sert ifadelerle karşı çıktı.

Cumhuriyet ve laiklik düşmanları, Atatürk karşıtları Cumhuriyet Halk Partisi’nin muhafazakâr kesimle yakınlaşmasından besmele görmüş şeytan gibi korkuyorlardı.

Korktukları oldu.

Kanaat önderleri, toplumda sevilen sayılan dini cemaatlerin liderleri, Kılıçdaroğlu’nun çağrısıyla bir araya geldiler.

Utanmadan, din karşıtı gibi gösterdikleri Atatürk’ümüzün etrafında, Kuvay-i Milliye’yi destekleyen çok sayıda din adamı vardı. Bütün milletimizle beraber Atatürk’ün etrafında kenetlendiler. Savaş kazanıldıktan sonra da Cumhuriyet idealinin etrafında, Atatürk ilkelerini şiar edinerek desteklerine devam ettiler.

Yobazlar bunu böyle anlatmaz.

Din istismarcıları, inançları siyasete alet edenler gerçekleri söylemez.

Onlar düşmanla iş birliği yapmış, din adamı görünümündeki vatan hainlerini anlatır ve Cumhuriyet’i, Diyanet’i kuran ulu önderimizi, insafsız iftiralarla karalamaya çalışırlar.

Din adamlarımız, kanaat önderlerimiz, cami kürsülerinde, meydanlarda düzenlenen mitinglerde, kurdukları cemiyetlerde, hatta cephelerde halka rehberlik etmişlerdir. Ayrıca bu uğurda hiç çekinmeden mallarını sarf edenler olduğu gibi, bir kısmı da şehit olmuştur. Bu cümleden olarak, Nisan 1920’de Gönen Müftüsü Şevki Efendi Anzavur’un adamlarınca, İvrindi’de Dersiam Ali Rıza Efendi Yunan askerlerince, Ekim 1920’de Müderris Sivaslı Ali Kemali Efendi Delibaşlı Mehmet taraftarlarınca, Nisan 1921’de de Bilecik Müftüsü Mehmet Nuri Efendi Yunan kuvvetlerince şehit edilmişlerdir. Bu arada 2 Şubat 1926’da Eşme Müftüsü Hacı Ahmet Nazif Efendi’de Millî Mücadele’deki hizmetleri yüzünden hainlerce öldürülmüştür. “Keşke Yunan galip gelseydi,” diyen sahte din alimlerinin, Atatürk’ün kurduğu diyanetin başındaki kişi tarafından el üstünde tutulması ne acıdır.

İzmir’in işgalinden sadece dört saat gibi kısa bir süre sonra düzenlediği mitingde “işgal edilen memleket halkının silaha sarılması dini bir görevdir.” diyen Müftü Ahmet Hulusi Efendi’nin etrafında Denizlililer hemen birleşmişleridir.

Ne acıdır ki Cumhuriyetimiz on yıllar sonra İzmir’e Yunan bayrağı asılırken düşmanla iş birliği yapanların Cumhuriyet düşmanı torununu vali yapmıştır. Kubilay asteğmenin başını kesenlerin nesli üst kademelerde görev almıştır.

Denizli-Çal Müftüsü Ahmet İzzet (Çalgüner) Efendi de ilçesinde ve çevresinde halkın ulusal harekete katılmaları için çalışmalarda bulunan din adamlarının ilklerindendir.

Adana, Kahramanmaraş, Gaziantep ve Şanlıurfa’da da halka mücadele fikrini aşılayanlar, yine din adamlarıdır. Bunlar, Adana’da; Müftü Hüsnü, Müderris Abdullah Faik Çopuroğlu, Çamurzade Hafız Osman Efendi (Kozan Müftüsü), Abdülmecid Efendi (Bahçe Müftüsü), Yusuf Ziya Efendi (Osmaniye Müftüsü), Mehmet (Aldatmaz) Efendi (Karaisalı Müftüsü), Kahramanmaraş’ta; Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti kurucularından Vezir Hoca diye tanınan Mehmet Alparslan, Hoca Hasan Rafet Seçkin ve Hoca Ali Sezai Kurtaran Hoca Efendiler, Gaziantep’te; Müftü Rıfat Efendi, İmam-Hatip Kazım, Mehmet, Abdülkadir ve Müezzin-Kayyim Ahmet Efendiler, Urfa’da; Müftü Hasan Hüsnü, Harran Müftüsü Mustafa Sırrı, Viranşehir Müftüsü İbrahim, Şeyh Saffet (Yetkin), Müftü Osman (Siverek Müftüsü) ve Müderris Alim Asım Efendiler gibi din bilginleridir. Onların önderliğinde emsalsiz bir savunma hareketi olan Maraş Müdafaası gibi müstesna bir kahramanlık örneği verilmiştir. Kahramanmaraş halkının Ermeni çeteleriyle Fransız askerlerine karşı koymasında Rıdvan Hoca’nın “Türk ve İslam hakimiyetinin bulunmadığı bir yerde Cuma namazı kılınmaz.” fetvası etkili olmuştur. Özellikle Sütçü İmam’ın ilk kurşunu atması bu yörede de Milli Mücadele kıvılcımının ateşlenmesi için kafi gelmiştir.

Sütçü İmam efsanedir.

Konya’da Milli Mücadele’yi fikirde, şuurda ve vicdanda yerleştiren, bin bir güçlük ve yokluk içinde istikrarlı bir yönetim kuran Müderris Ali Kemali, Mehmet Vehbi, Müftü Ömer Vehbi, Seydişehir Müftüsü İsmail Hakkı ve Abdülhalim Celebi gibi önde gelen şahsiyetlerdir. Ali Kemali Efendi, Ekim 1920’de Delibaş Mehmet’in adamlarınca şehit edilmiştir. Az sayıda hain din adamı da var ama bunlar etkili olamamış. Daha sonra İstiklal Mahkemelerince, din adamı olduğu için değil, hain olduğu için asılanlar, bugün yobaz ve Cumhuriyet düşmanı kesimlerin sahte kahramanları olmuştur. İnandığı için, Müslüman olduğu için cezalandırılan tek bir vatandaş veya din adamı yoktur.

Atatürk’ü ve Cumhuriyeti destekleyen din adamı ve alimler saymakla bitmez: Antalya’da Müftü Yusuf Talat, Müderris Rasih (Kaplan), Hacı Hatip Osman ve Çil Ahmet ve Alanya Müftüsü Ahmet Efendiler, Burdur’da; Müderris Hatipzade Mehmet ve Müftü Halil Efendiler, Isparta’da; Müderris Hafız İbrahim (Demiralay), Müftü Hüseyin Hüsnü, Şeyh Ali, Müderris Şerif, Eğridir Müftüsü Hüseyin Hüsnü, Yalvaç Müftüsü Hüseyin, Sütçüler’de Müderris İsmail, Şarki Karağaç Müftüsü Ahmet (Bilgiç), Uluborlu Müftüsü Tahir Efendiler, Afyon’da; Müftü Hüseyin (Bayık), Gümüşzade Bekir, Müderris İsmail Şükrü, Mehmet Şükrü, Gevikzade Hacı Hafız ve Müderris Bolvadinli Yunuszade Ahmet Vehbi Efendiler, Kütahya’da; Müftü Fevzi, Müderris İbrahim, Mazlumzade Hafız Hasan, Hacı Musazade Hafız Mehmet ve Müftü Mehmet Akif (Simav Müftüsü), Müftü Süleyman (Gediz Müftüsü) Efendiler, Bilecik’te; Müftü Mehmet Nuri…

Sayın Kılıçdaroğlu kanaat önderleriyle basına kapalı toplantı yaptı.

Erken seçimin giderek kaçınılmaz hale geldiği ve CHP’nin giderek oylarını artırdığı bu dönemde bu toplantı çok ama çok önemlidir.

Yargıtay’ın açıkladığı listede Ak Parti’nin üyelerinin eridiği dönemde, önce inkâr politikası, ardından Sayın Erdoğan önderliğinde başlatılan yeni üye kampanyası başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

Ankara ve İstanbul gibi Ak Parti kaleleri düşmüştü.

Muhafazakâr kesimin, din adamlarının, Ak Parti’nin çekirdeğinin, diğer kesimlerle beraber “bugünün” muhalif partisine kayışı, bütün ülkenin “düşmesine” yol açar mı?”

Sorunun yanıtını herkesin doğru tahmin ettiğini düşünüyorum.

Ama cevabı, kuvvetle muhtemel erken seçimin sonucunda, hep beraber göreceğiz.

Yorumlar (0)
21
açık
Namaz Vakti 21 Mayıs 2022
İmsak 03:17
Güneş 05:00
Öğle 12:25
İkindi 16:17
Akşam 19:40
Yatsı 21:15
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Antalyaspor 38 59
7. Beşiktaş 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Sivasspor 38 54
10. Adana Demirspor 37 52
11. Galatasaray 38 52
12. Kasımpaşa 38 51
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 37 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 35
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 68
2. Ümraniye 36 68
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Keçiörengücü 36 49
12. Denizlispor 36 49
13. Gençlerbirliği 36 49
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 37 71
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 37 49
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 37 45
14. Aston Villa 37 45
15. Southampton 37 40
16. Everton 37 39
17. Burnley 37 35
18. Leeds United 37 35
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Espanyol 37 41
14. Elche 37 39
15. Getafe 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 37 31