ŞUURSUZ MİLLETİN DEVLETI OLMAZ « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

ŞUURSUZ MİLLETİN DEVLETI OLMAZ

Bu haber 29 Haziran 2020 - 8:35 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Fikir Günlüğü

Günümüzden çok önce yaşamış insan topluluklarını inceleyen tarih bilimini dar sınırlar içine hapsedenler her zaman maksatlı hareket ediyorlar. İşlerine gelen olayları görüyor, işlerine gelmeyenleri pas geçiyorlar. Tarihin konusunu sadece siyasi olaylar teşkil etmiyor.

Etnisite temeline dayanarak ayrılık çıkarmaya çalışanlar, bölücülük yapanlar, tarihte yaşamış bazı kavimleri sözüm ona kendi etnik kökenlerine temel yapmak için olmadık yalanlar uyduruyorlar.

Adeta takla atıyorlar.

Tarihi temeller uyduruk benzerliklere dayanarak atılamaz. Temel almaya çalıştığın tarihi topluluğun hükümet şekilleri nelerdi? Hangi savaşları, hangi anlaşmaları yaptı? Meydana getirdikleri medeniyetler nelerdi?

Sadece yaşadığı bölgeye bakarak tarihi temeller nasıl atılabilir? Yani bugün falanca bölgede yaşayan etnik topluluk, binlerce hatta on binlerce yıl önce orada yaşayanların aynısı olabilir mi?

Bir tarihçi gibi ayrıntısıyla tarihi ezbere bilmek gerekmiyor, bu soruya cevap verebilmek için. Asgari düzeyde mantık ve zekası olanlar, orta okul seviyesinde bilgisi olanlar cevap verebilir.

Fakat siyaset ve toplumsal çatışma öyle oluyor ki, mantığı tıkıyor. Ortalığı maksatlı bulandıranlar parsayı topluyor.

Bugün Akdeniz’in doğusunda bulunan önemli şehirleri Büyük İskender kurdu. Bu şehirlere yüz binlerce Yunanlı ve Makedonyalı akın akın geldi. Yüzyıllar içinde buradaki kavimlerle karıştılar. Hatay, İskenderun gibi şehirlerde Yunanlı kaldı mı?

Hun İmparatoru Attila, 700 bin kişilik ordusuyla Orta Asya’dan Avrupa’ya akınlara başladığı zaman, onun önünden kaçan kavimler yurtlarını terk edip başka yurtlar edindiler. Şimdi onların yurtlarında çok daha başka milletler var.

Bugünün Tunus ülkesinde Fenike kolonisi Kartaca vardı. Büyük Roma İmparatorluğu ile onlarca yıl süren üç büyük savaş yaptılar.

Son seferinde Roma Kartaca’yı yerle bir etti. Hatta bu kalabalık, zengin ve güçlü ülkeyi sürerek tarla yaptı.

Bugün Kartacalılar nerede? Kaç tane Tunuslu, Kartacalı olduğunu kabul ediyor?

Ege’yi istila eden İranlı’lar, efsanevi bir direniş gösteren Milet şehrini bir yıllık muhasaradan sonra ele geçirdi, yakıp yıktı. Bütün halkını Dicle Nehri boylarına sürdü.

Tarihi kendi menfur emellerine alet etmek için abuk subuk yazılarla dağa militan toplamaya çalışanlar, tabii ki cehaletlerinden yapmıyorlar bunu. Menfur emelleri için bilerek yalan söylüyorlar, tarih şuuru olmayan çapulcu gürühunu inandırıyorlar.

Bir bölgede şu gün yaşayan etnik bir topluluğun, binlerce yıl önce yaşayan tarihi topluluklarla aynı olmadığını pekala biliyorlar.

Farklı tarihlerde aynı coğrafi bölgede yaşıyor olmak o bölgedeki toplumların aynı olduğu anlamına gelmiyor tabi ki.

Temelleri yok ama emelleri menfur.

Bunun üzerine bizim tarih şuuru olmayan, hamburger kültürüne tapan genç neslimizi ekleyin. Hani şu sosyal medya denen internet ortamını dedikodu ve pop maksadıyla kullanan, on üzerinden iki puanla sınıf geçirilen metropol gençliğini.

Bir de ortak milli şuuru oluşturmak için canla başla çalışmış olan devletimizin kurucuları için başlatılan Haçlı Seferleri’ni. Yani içimizdeki hainlerin zaman zaman devlet gücünü de kullanarak sürdürdükleri ve giderek etkinleşen faaliyetlerini. Menfur emelleri olanlar için bundan daha güzel bir gelişme ve büyüme ortamı olabilir mi?

Devletin üst kademesinin benimsediği anti-milliyetçi, anti-laik ve ortadoğu kültür emperyalizmi bağımlılığı, milli şuurumuzu yok etmeye hizmet ediyor. Yıkıcı ve bölücü ihanet şebekeleriyle askeri mücadele ederken, bir yandan da, ihanetin sosyo-kültürel alt yapısı mı oluşturuluyor?

Akın Eraslan Balcı
Akın Eraslan Balcıakineraslanbalci@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.