Vekil Bulut gündemdeki merak edilen konuları Fırat Gazetesi'ne değerlendirdi

AK Parti MKYK Üyesi, Teşkilatlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Elazığ Milletvekili Metin Bulut ile hem ülke gündemine ilişkin hem de Elazığ’ımız özelinde bir söyleşi gerçekleştirdik. Vekil Bulut; vatandaşlarımızın en ciddi taleplerinden birinin iş olduğunu ifade ederek, “Elazığ’da tekstil kent gibi direkt emek yoğun sektörler oluşuyor. Şu anda bizim istihdam sıkıntısını ortadan kaldırabilmemiz için yapacağımız temel şeylerden biri Elazığ’ımızın sanayisini kalkındırmak ve geliştirmek bu anlamda da doğru yoldayız” dedi. Siyasete dair de görüş bildiren Vekil Bulut, “En iyi sonucu alacak şekilde çalışıyoruz. Milletin oyu kimsenin cebinde değil, milletin takdirine hep saygılıyız!” diyerek millete hizmet için yola çıktıklarını ve bundan dolayı da gece gündüz çalıştıklarının mesajını verdi.  Ayrıca  Vekil Bulut, TBMM’de komisyonlar oylama aşamasına geldikten sonra yapılan konuşmalarla bir yere varılmayacağını da ifade ederek, Elazığ’ın ihtiyaçlarının komisyonların toplanmadan yani iş işten geçmeden belirtilmesi gerektiğini aktardı ve kendilerinin böyle yaptıklarını ifade etti.

SİYASET 29.11.2021, 17:05 29.11.2021, 17:08
Vekil Bulut gündemdeki merak edilen konuları Fırat Gazetesi'ne değerlendirdi

Röportaj: Kübra TÜRKAN

AK Parti MKYK Üyesi, Teşkilatlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Elazığ Milletvekili Metin Buut, AK Parti Elazığ İl Teşkilatının düzenlediği ‘Nöbetçi Vekil’ uygulamasına katılarak vatandaşların sorunlarını itina ile dinledi. Ardından da kendisine yönelttiğimiz soruları cevapladı.  İşte Vekil Bulut ile gerçekleştirdiğimiz söyleşinin detayları ise şöyle…

AK Parti Elazığ İl Teşkilatı yen bir uygulama başlatarak ‘Nöbetçi Vekil’ adı altında bir program gerçekleştirdi. Sizler saatlerce vatandaşları sağlıklı bir şekilde dinlediniz.  Peki hem bu uygulamayı değerlendirmenizi istesek hem de vatandaşlarımızın size yönelttiği en bariz talepleri ne oldu? Desek bizlere neler söyler siniz?

“VATANDAŞLARIN BİZLERE İLETTİKLERİ SORUNLARI ESASINDA BİLİYORUZ!”

Öncelikle AK Parti İl Teşkilatımızın başlattığı bu uygulama fevkâlede güzel. Bu konuda ben İl Başkanımıza teşekkür ediyorum. Tabi vatandaşların burada bize ilettikleri sorunların esasında hepsini biliyoruz. Niye ve nereden biliyoruz derseniz zaten bunu bizlere telefonla iletmekteler. Ama bir de yüz yüze iletme gerekliliği hissetmekteler. Bu insanı bir şey. Bu şekilde hem kendisini daha rahatlamış hem de muhatabına sorunu ilk elden iletmiş oluyor. Bizler vatandaşlarımızı oturup dinliyoruz. Tek bir konuda görüşmüyoruz vatandaşlarımızla. Özellikle Elazığ’da deprem sonrası yapılan konutlar ile ilgili bir takım sorunlarını aktarıyorlar. Tabi ki çok büyük bir organizasyon gerçekleştirildi. 24 bin tane konut yapıldı. Evinin katını beğenmeyen, cephesini beğenmeyen ve kura çekiminde bazı eksikliklerin olduğunu belirtenler oluyor. Bölgesel talepler oluyor. Bunların hepsini dinleyip, biz de hakikaten makul olan ve mantıklı olan çözülebileceklerle alakalı çözüm yollarını zorluyoruz. Ben faydalı olduğu düşüncesindeyim. Şundan dolayı faydalı olduğu düşüncesindeyim. Böyle bir toplantıdan çıkan bir milletvekili ilin bütün sorunlarına vakıf oluyor ve bütün sıkıntılarını da duymuş oluyor. Bu nedenle de kıymetli buluyorum. 

“İSTİHDAM SIKINTISINI ORTADAN KALDIRMAK İÇİN ELAZIĞ’IMIZIN SANAYİSİNİ KALKINDIRMAK VE GELİŞTİRMEK GEREKİYOR VE BİZ BU ANLAMDA DA DOĞRU YOLDAYIZ!”

İstihdam ülkenin en büyük sıkıntılarından biridir. İstihdamla alakalı yoğun talep geliyor. Ama hamdolsun son dönemde Elazığ’ın 6. bölge olması ile birlikte yeni yapılan tesisler şu anda tekstil kentte yapılıyor. Onun Fırat Kalkınma Ajansı’ndan desteğini de çıkardık OSB’mizde olacak. İstihdam ve emek yoğun bir sektör. İstihdam açısından bu bizim yükümüzü almaya başladı. İş denilince vatandaşımızın aklında hep devlet güvencesi ve garantisi var. Gönül ister ki bütün istihdam taleplerini kamuda yapalım ama kamunun yükünü de azaltmak adına kamu az sayıda ve sınavla istihdam sağlıyor.  Şu anda bizim istihdam sıkıntısını ortadan kaldırabilmemiz için yapacağımız temel şeylerden biri Elazığ’ımızın sanayisini kalkındırmak ve geliştirmek bu anlamda da doğru yoldayız.

“FAİZLERİ DÜŞÜRÜP, ÜRETİMİ VE İSTİHDAMI ARTIRMAK KONUSUNDA KARARLIYIZ!”

 Yeni OSB’lerimizle alakalı da çok ciddi mücadelelerimiz var. Amacımız bir an önce yeni OSB’lerimizi de hayata geçirmek. Mesela Sayın Cumhurbaşkanımızın ekonomi ile alakalı faizle mücadelesinin altında da bu yatıyor. Niye mücadelenin altında bu yatıyor. Şunu biliyoruz. Çünkü faiz yüksek olduğunda yatırıma yaklaşılıp, riske girilmiyor. Götürüp bankaya parasını koyup oradan yüksek bir gelir elde ediyor. Ama faizler düştüğünde sanayicisi sanayisini daha fazla büyütüyor. Büyüyen sanayi daha fazla gelir, istihdam, kalkınma ve gelişme demektir. Faiz hakikaten hem ailelerin hem ülkelerin hem de ekonominin düşmanı. Faizle mücadele ederken de bir takım bedeller bize ödetiyorlar. Özellikle finansal ataklar yedik son birkaç gündür. Ama biz bu konu da kararlıyız. Yani bir an önce faizleri düşürüp, üretimi de artırarak istihdam sıkıntısını böylece gündemden çıkartmak istiyoruz.

Bu arada ekonomiye dair bir takım değerlendirmeler yapmışken pandemi döneminde dünya genelinde ekonomisi büyüyen 3 ülkeden biriyiz. Bundan dolayı reel sektör güven endeksi arttı.  Ama enflasyonda artıyor ve bu durum tüketici güven endeksinin azalmasına neden oluyor.  Tüketici güven endeksinin azalması genelde sandıklara yansır. Seçimler her ne kadar 2023 yılında yapılacak olsa da bu takvime de az kaldı. Tüketici güven endeksinin inşası adına sizce neler yapılabilir?

“VATANDAŞLARIMIZIN GELİR DÜZEYİNİ ARTTIRMA GAYRETİNDEYİZ!”

Tüketici güven endeksleri önemli göstergelerdir. Şunun farkındayız. Şu anda dünyada pandemiye dayalı enflasyon artışı var. Haliyle ülkemizde de enflasyon artışı var.  Bu enflasyon artışının aynı oranda olmasa da marketlerde fiyat artışlarına dönüştüğü ile alakalı bir gerçeklik söz konusu. Bunun farkında mıyız? Elbette farkındayız. Bunları görmüyor değiliz. Bununla alakalı ciddi tedbirler alıyoruz. Bunları kontrol altına alıp düşürüp, vatandaşımızın biraz daha gelir düzeyini artırma gayretindeyiz. O zaman vatandaşlarımızın da mücadelesi kolaylaşır. Bu konuda çalışmalar devam ediyor. Bunlardan biri de asgari ücretle ilgili yapılacak düzenleme. Burada asgari ücretlilerin beklentilerini karşılayacak şekilde yapacağız.

AK Parti iktidarı süresince asgari ücret zamlarını enflasyonun altında bırakmadı. Bu kez de asgari ücretle çalışanların yine benzer bir yaklaşımla maaşlarına zam uygulanacağını düşünmekte. Ancak bu zamlar gelmeden işverenleri kara kara düşünceler sardı. Peki bu zamları verirken işvereni de düşünen yaklaşımlarınız da olacak mı?

VEKİL BULUT, İŞVERENLERE YÖNELİKTE BİR İYİLEŞTİRME OLABİLECEĞİNİ İFADE ETTİ!

Önce kademeli bir destek konuşuldu. Bakanlık bu işlerle muhatap olduğu için bu açıklamaların bakanlık kanalı ile yapılması daha doğru ve şık olacaktır bunu ifade edeyim. Son dönemlerde  kurumsal firmalarda asgari ücretin çok üzerinde ücretler verilmektedir. Bir kısmı çok fazla etkilenmeyecek. Sadece sigorta primleri ile ilgili bir yük gelecektir. Bununla alakalı da kademeli bir çalışma geleceğini de biliyoruz.

Az önce marketlerdeki fiyat artışına dikkat çektiniz. İlimizde de Tarım Kredi Kooperatif Marketleri açılmakta bu hizmeti vatandaş nasıl karşılamakta? Yani size vatandaşların geri dönüşü ne şekilde?

“BİR YANDAN VATANDAŞLARIMIZIN CEBİNİ DÜŞÜNÜRKEN BİR TARAFTAN DA ESNAFIMIZIN HAYATTA KALMASINI SAĞLAMALIYIZ!”

Bunun iki yönü var. İlki vatandaşı ilgilendiren yönü. Vatandaş bu işten memnun. Vatandaş her zaman rekabetçi bir ortam ister. Vatandaşlar bunun açılmasını isterken haklı olarak aynı yerde olan mahalledeki yerel satıcılar bunun olmamasını talep eder. Bu dengeyi sağlamak lazım. Bir yandan vatandaşımızın iyiliğini ve cebini düşünmek zorundayız. Bir taraftan da esnafın hayatta kalmasını da sağlamalıyız. Bu bir denge. Bu dengenin kaçmamasına dikkat edip, her iki tarafı da memnun edecek şekilde davranmalıyız. Bunlar isteyerek yaptığımız şeyler değil! Ama piyasada bir regülasyon sağlamalıyız. Piyasayı kontrol altına alacaksanız, kendi enstrümanlarınızın olması lazım. Bu da onlardan biri.

Bu arada az önce yeni OSB’lerimizden  bahsettiniz ve siz bunların sıkı takipçisiniz. Peki 2. OSB’miz ve Besi OSB’mizde gelinen nokta nedir? Tam olarak ne zaman hayata geçecek?

“TAHMİNİME GÖRE; ÖNÜMÜZDEKİ SENEDEN İTİBAREN 2. OSB’DE YER DAĞITMAYA BAŞLAYACAĞIZ!”

2. OSB’mizin ihalesi yapıldı ve hızlı ilerliyor. Bir buçuk ay önce gidip baktım. Artık yer teslim aşaması var. Yüzlerce talep var. Ben öyle tahmin ediyorum ki önümüzdeki seneden itibaren 2. OSB’de yer dağıtmaya başlayacağız. İnşallah 6. Bölge teşvikleri de devam eder öyle tahmin ediyoruz. 6. Bölge teşvikleri bütün Elazığ’ı kapsıyor.

Geçtiğimiz günlerde de Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile görüşmeleriniz olmuştu.  Elazığ’a dair muhakkak bir takım talepleriniz olmuştur. Son yıllarda kuraklıkla boğuşan bir şehiriz haliyle bakanlık eliyle kentimize kazandırılacak çalışmaları da merak ediyoruz.  Bu görüşmeler sırasında Elazığ’a dair güzel gelişmeler söz konusu oldu mu?

“BÜTÇE GÖRÜŞMELERİ ÖNCESİNDE BAKANLIKLARA TALEPLERİMİZİ İLETTİK!”

Bakanımız Pakdemirli ile konuştuk ve Elazığ’ın acil  çözüme kavuşturulması gereken projeler hakkında görüştük. Hakikaten kanayan yaralarımızdan biri; Uluovo. Uluova’nın biraz daha hızlandırılması adına yüklü bir ödeneğin gönderilerek burada ciddi bir hareketliliğin oluşması gerektiğini belirttik. Bakanımız bunu makul gördü. Ayrıca Kuzova ile ilgili de durumu ifade ettik. Baskil’in Şefkatli sulaması dâhil diğer ilçelerimizin sulama projelerine dair yoğun bir dosya ile gitti. Biz bunu bütçe görüşmeleri öncesinden de yaptık. Yani bakanlıkların bütçeleri komisyona gelmeden önce, bakanlıkları bütün vekillerimizle gezdik. Neden geziyoruz? Biz o günden taleplerimizi söyledik. Çünkü bütçe görüşmelerinde taleplerin ifade edilmesinin bir anlamı yok! Biz iş işten geçmeden önce bütün bakanlıklarla ilgili ilimize dair yapılacakların yatırım bütçelerinin içerisinde yer alması adına bütün milletvekili arkadaşlarımızla bakanlarımıza gittik. Bütün bakanlıklarda Elazığ’ın önceliği olan projeleri bakanlıkların programına aldırdık. O yüzden şu anda rahatız.

“İŞ İŞTEN GEÇTİĞİ BİR AŞAMADA SESİ YÜKSELTMENİN FAYDASI YOK!”

İş iten geçtikten sonra gidip komisyon aşamasında bu da alınsın şu da alınsın denilmez. Çünkü komisyon aşamasında artık bütçe değişmez. Çünkü komisyona bu sunulur ve orada oylanır. İşte bu yüzden o aşamaya geldiğinde müdahale etme şansınız yok! Biz komisyona girmeden önce görüşmeleri sağladık ve taleplerimizi ilettik. Bakanlar da gerçekten bu konuda son derece duyarlıydı. Hepsine teşekkür ediyoruz. Komisyonda usul şudur. Orada artık bir onaya sunulma söz konusudur yani orada söz almak bir şeyi değiştirmez. İş işten geçtiği bir aşamada sesi yükseltmenin bir faydası yoktur. Eflatun’un bir sözü var.  Burada bunu hatırlatmakta faydalıdır. “Aynı deneyi defalarca yapıp farklı sonuç almaya çalışan adamı Eflatun tanımlar. Bu kadar söylemek kâfi galiba.

Her ne kadar seçimler 2023’te yapılacak olsa da zaman darılıyor. Nöbetçi Vekil uygulamasının hayata geçirilmesi bu yüzden mi? Bir de sizin teşkilatlarda da ciddi bir göreviniz var. AK Parti Elazığ İl Teşkilatını bu anlamda çalışmalarını nasıl değerlendirmektesiniz?

“BU DENLİ GÜÇLÜ OLUP, HİZMETİ TABANA YAYAN BAŞKA PARTİ YOK!”

Elazığ’da teşkilatlarda bir kan değişimi oldu. Bundan önceki ekiplerimize de teşekkür ediyoruz. Biz oldu olası Elazığ’da iyi teşkilatlar ile çalıştık. Ama bu teşkilatımızdan da fevkalade memnunuz. Tabiri caizse saat gibi tıkır tıkır işlemekte. Ülkede birinci parti olacaksınız. Ülkenin en güçlü partisi olacaksınız ve bu kadar güçlü bir lidere sahip olacaksınız ama buna rağmen gece gündüz gelip saha da daha fazla çalışacaksınız. Bu gücü elinde bulundurup, hizmeti bu denli tabana yayan başka bir parti yok.

“MUHALEFETTEN YÜZLERCE VATANDAŞIN KARŞISINA GEÇİP, VATANDAŞLARI DİNLEME CESARETİNİ GÖSTEREN YOK!”

Siz hiç duydunuz mu?  Muhalefette böyle gelip yüzlerce vatandaşın karşısına çıkma cesareti gösterip hepsini dinleme yürekliliğine gösteren birini. Buna sahip olan kimse yok! Bu ana kadar şu yapılmadı. Ama biz gücümüzü milletten alıyoruz. Bundan da ciddi bir haz alıyoruz. Bundan kaynaklı bir şey. Seçim sattı mahalline girmemizden kaynaklanmıyor. Biz önceden de geliyorduk. Bunu önce de başlatmak istedik ama pandemi de böyle bir organizasyon yapmamız mümkün değildi. Pandemi şartları normalleşince başlattık.

Son olarak Elazığ özelinde seçim tahmininizi sorsak bize neler söyler siziniz?

“MİLLETİN OYU KİMSENİN CEBİNDE DEĞİL, MİLLETİN TAKDİRİNE HEP SAYGILIYIZ!”

Tabi ki her siyasi parti seçimleri kazanmak için mücadele eder. Tabi bütün siyasi partiler en iyi sonucu almak için mücadele eder. En iyi sonucu alacak şekilde çalışıyoruz. Bizler gece gündüz demeden çalışan bir ekibiz. Tabi ki milletin oyu kimsenin cebinde değil, bu nedenle kalkıp milletin adına şöyle olacak demek doğru değil. Bizler milletimizin takdirine hep saygılıyız. Bundan sonra da aynı saygımızı koruyacağız.

banner3
Yorumlar (0)
15
kapalı
Namaz Vakti 25 Eylül 2022
İmsak 04:44
Güneş 06:06
Öğle 12:20
İkindi 15:44
Akşam 18:24
Yatsı 19:40
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 7 16
2. Galatasaray 7 16
3. Başakşehir 6 14
4. Beşiktaş 7 14
5. Konyaspor 7 14
6. Fenerbahçe 6 13
7. Trabzonspor 7 13
8. Kayserispor 7 12
9. Gaziantep FK 7 11
10. Kasımpaşa 7 9
11. Alanyaspor 7 8
12. Giresunspor 6 7
13. Karagümrük 6 6
14. Antalyaspor 7 6
15. İstanbulspor 6 5
16. Ankaragücü 6 4
17. Sivasspor 7 4
18. Ümraniye 7 2
19. Hatayspor 6 1
Takımlar O P
1. Eyüpspor 6 13
2. Bodrumspor 6 11
3. Keçiörengücü 6 11
4. Boluspor 5 10
5. Bandırmaspor 5 10
6. Sakaryaspor 6 9
7. Samsunspor 6 9
8. Pendikspor 6 9
9. Manisa FK 5 8
10. Tuzlaspor 6 8
11. Göztepe 6 8
12. Adanaspor 6 7
13. Rizespor 5 6
14. Gençlerbirliği 6 6
15. Altay 6 5
16. Altınordu 5 3
17. Erzurumspor 5 3
18. Ö.K Yeni Malatya 6 3
19. Denizlispor 6 2
Takımlar O P
1. Arsenal 7 18
2. M.City 7 17
3. Tottenham 7 17
4. Brighton 6 13
5. M. United 6 12
6. Fulham 7 11
7. Chelsea 6 10
8. Liverpool 6 9
9. Brentford 7 9
10. Newcastle 7 8
11. Leeds United 6 8
12. Bournemouth 7 8
13. Everton 7 7
14. Southampton 7 7
15. Aston Villa 7 7
16. Crystal Palace 6 6
17. Wolves 7 6
18. West Ham United 7 4
19. Nottingham Forest 7 4
20. Leicester City 7 1
Takımlar O P
1. Real Madrid 6 18
2. Barcelona 6 16
3. Real Betis 6 15
4. Athletic Bilbao 6 13
5. Osasuna 6 12
6. Villarreal 6 11
7. Atletico Madrid 6 10
8. Real Sociedad 6 10
9. Valencia 6 9
10. Mallorca 6 8
11. Girona 6 7
12. Rayo Vallecano 6 7
13. Celta Vigo 6 7
14. Getafe 6 7
15. Sevilla 6 5
16. Almeria 6 4
17. Espanyol 6 4
18. Real Valladolid 6 4
19. Cadiz 6 3
20. Elche 6 1