TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz; “Şimdi özel sektör zamanı”

Bingöl Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği (BİN-DER) tarafından ‘Geleneksel Tanıtım ve Dayanışma Gecesi’ düzenlendi.  Etkinliğe yoğun katılım gözlemlenirken, birlik, beraberlik, kardeşlik ve dayanışma konuşmaları geceye damga vurdu. Gecede bir konuşma yapan Bingöl Milletvekili/TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı, (Eski Başbakan Yardımcısı, Kalkınma Bakanı, Genel Başkan Yardımcısı) Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz, “Şimdi özel sektör zamanı” diyerek; “Kamu yatırımlarıyla sadece bir bölge istediği hedeflere ulaşamaz. Özel yatırımları bu bölgemizde arttırmamız lazım. Daha fazla özel sektör yatırımıyla üretken yatırımlarla tarımda, sanayide daha büyük atılımlarla  ihracata daha büyük ivme katarak inşallah yolumuza devam edeceğiz.” Diye konuştu.

SİYASET 19.09.2022, 14:16 19.09.2022, 14:22
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz; “Şimdi özel sektör zamanı”

Haber: Songül DURSUN

Bingöl Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından, Kültürpark Amfi Tiyatro alanında ‘Geleneksel Tanıtım ve Dayanışma Gecesi’ düzenlendi. Programa Bingöl Milletvekili, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz, AK Parti MKYK Üyesi, Elazığ Milletvekili Metin Bulut, Bingöl Milletvekili, TBMM Milli Savunma Komisyonu Üyesi, Türkiye-Dominik Cumhuriyeti Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Feyzi Berdibek, AK Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ, CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Bingöl eski Milletvekili Hüsamettin Korkutata, AK Parti Elazığ İl Başkanı Şerafettin Yıldırım, AK Parti Bingöl İl Başkanı Haşim Sağlar, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arikan ve diğer parti il ve ilçe başkanları, kurum müdürleri, STK Başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

BAŞKAN BARHTURMUŞ; “ELAZIĞ’IMIZIN HER ALANINA KATKILAR SUNMAKTAYIZ”

Yoğun katılımın gözlemlendiği programda bir açış konuşması gerçekleştiren Bingöl Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği (BİN-DER) Başkanı Ali Barhturmuş,  birlik ve beraberlik vurgusu yaparak;“Balın başkenti, güneşin üzerine en güzel doğduğu şehir, termal suyu ile şifa dağıtan, kavurması ile lezzet sunan, kadayıfı ile meşhur, doğa harikası Yüzen Adalarıyla ünlü Bingöl’ümüzün gecesine hepiniz hoş geldiniz. BİN-DER olarak sosyal ve kültürel değerlerimizi korumak, hemşehrilerimizin birlik beraberlik ve kardeşliğini pekiştirmek amacıyla yeniden bu gece bir araya gelmiş bulunmaktayız. Elazığlı kardeşlerimizle birlikte bir binayı ayakta tutan kolonlar gibi sağlam temeller üzerine inşa edilmiş kardeşliğimiz, birlik ve beraberliğimiz daim olsun. Kurulduğumuz günden beri hamurumuzda var olan kardeşliği, dayanışmayı, yardımlaşmayı, birlik ve beraberlik ruhunu artırmak için faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Bu güzel gece de bu birlik ruhuna katılmış bir maya gibi  gücümüzü Elazığ’daki nüfusu 60 bine dayanan siz değerli hemşehrilerimizin dayanışma ruhundan alıyoruz. Çözümüne katkı sunacağımız her sorunun bir parça olacağımızın bilincindeyiz. Bu anlayışın sonucu olarak, bir parçası haline geldiğimiz Elazığ’ımızın üretim, pazarlama, tarım, hayvancılık hizmet ve kamu sektörü dahil her alanına katkılar sunmaktayız. Katkılarımız aziz şehrin ekonomisine, üretimine, sosyal ve kültürel yapısına can suyu olarak şehrin kalkınmasına önemli destekler sağlamaktadır. Bingöllüler olarak, doğduğumuz yere olan vefamız, doyduğumuz yere olan sadakatimiz kadar içten ve sürekli olacaktır. ” Dedi ve katılımcılar ile programda emeği geçenlere teşekkür etti.

ŞERİFOĞULLARI: BİZLER, İKİ KARDEŞ ŞEHİRİZ

Programda bir konuşma yapan Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları ise “Bu organizasyonun Bingöllü kardeşlerimizle ortak değerlerimiz ve kültürel zenginliklerimizi artırmak sosyal dayanışmayı güçlendirmek adına gerçekleştrilen bu organizasyonu çok anlamlı bulduğumu ifade etmek istiyorum. Bu vesile ile Başta Dernek Başkanımız Ali Barhturmuş olmak üzere derneğin yönetim kurulu üyelerine ve emeği geçen herkese can-ı gönülden şükranlarımı  arz ediyorum. Bizler vefanın, muhabbetin, samimiyetin, dayanışmanın kimlik bulduğu iki kardeş şehiriz. Bizim hamurumuzun mayasında sevgi var, kardeşlik var, dayanışma var. Bizim lisanımız ‘Biz’ üzerine kurulmuştur. Aynı tarih ve medeniyetin gölgesi altında bir ve beraber olmuşuz, aynı çatı altında ekmeğimizi bölüşmüşüz. Bugüne kadar Elazığ’da yaşayan Bingöllü hemşehrilerimizle bir ve beraber olarak bugünlere kadar gelmişiz. Biz Bingöllü kardeşlerimizle bir arada yaşamaktan dolayı büyük bir gurur duyduğumuzu, büyük bir memnuniyet duyduğumuzu her fırsatta dile getiriyoruz. 60 bin Bingöllü kardeşimizin de Elazığ’da yaşamaktan büyük bir gurur duyduğunu ben çok iyi biliyorum. Her Elazığlı Bingöl’ü, her Bingöllü de Elazığ’ı evi gibi, memleketi gibi bilir. Biliyorum ki Elazığ’da yaşayan Bingöllü kardeşlerimiz gurbet hasreti çekmiyor, bizler de Bingöl’ü kendi memleketimiz olarak biliyoruz. Bizleri bir araya getiren Bingöl Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Ali Barhturmuş’a, yönetim kuruluna ve programın gerçekleşmesinde emeği geçenlere can-ı gönülden şükranlarımı sunuyorum” diye konuşarak ilimize değer katabilmek, sorunlarını asgariye indirebilmek, daha müreffeh bir hale getirebilmek adına Elazığ Belediyesi olarak yaptıkları çalışmalarından söz etti.

ARİKAN: BU BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZ KATLANARAK ARTACAKTIR

Bingöl Belediyesi Başkanı Erdal Arikan ise etkinlikte yaptığı konuşmada, bu tür organizasyonları önemsediğini ifade ederek; “Böyle coşkulu kalabalık bir hemşehri karşılaması gördüğümüz için çok mutlu olduğumu ifade etmek isterim. Bu anlamda  BİN-DER’ başkanına ve yönetimine teşekkür ediyorum. Biz biliyoruz ki Bingöl, sadece Bingöl’de yaşayan insanlardan ibaret değil. Bingöl ‘ün nüfusundan çok daha fazla nüfusun Bingöl dışında yaşadığını biliyoruz. Farklı şehirlerde çok önemli bir Bingöllü nüfusu var. Biz bu nüfusu çok önemsiyoruz. Biz ilimizi yönetirken toplumun farklı  kesimlerini de hesaba katarak, onların görüşlerini ve fikirlerini de alarak, ama en fazla da Bingöl dışında yaşayan hemşehrilerimizin görüşlerini, fikirlerini alarak  yani ilimizi ortak akılla yönetmeye çalıştık ve bundan sonra da bu ortak akılla yönetmeye çalışacağız. Bingöl gerçekten Doğu Anadolu Bölgesinin çok şirin bir ili.  Biz ilimizin geleceğini, çocuklarımızın ve gençlerimizin geleceğini inşa ederken muhakkak sizlerle beraber yapacağız. Bu bakımdan bu buluşmaları, bu dayanışma, birlik ve kardeşlik günlerini, gecelerini önemsiyoruz. Biliyorum ki burada yaşayan hemşehrilerimiz Elazığ’ın toplumsal hayatına, ekonomik hayatına, sosyal kültürel hayatına aynı şekilde çok büyük katkı sunmaktadırlar. Bundan sonra da bu potansiyellerini hem Elazığ için hem de Bingöl için en iyi şekilde ortaya koyacaklarına yürekten inanıyorum.  Kardeş şehrimiz Elazığ’da da biz bunu görüyoruz ve çok net bir şekilde gözlemliyoruz. Buradaki başta Elazığ’daki hemşehrilerimizin, siyasilerimizin, yerel yöneticilerimizin Bingöllü kardeşlerimizi bağrına bastıklarını gördüğümüz zaman da çok mutlu oluyoruz. İnşallah bu birlik ve beraberliğimiz katlanarak artacaktır. “ dedi.

VEKİL EROL: ELAZIĞ KENDİSİNE YENİ BİR YAŞAM KURMAK İÇİN GELEN HİÇBİR KİMSEYE KAPILARINI KAPATMAMIŞTIR

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol da Bugün burada olmaktan duyduğum mutluluğu ifade etmek isterim. Çünkü sizler hangi gerekçelerle Bingöl’den Elazığ’a gelip Elazığ’ı yurt edinmişseniz; benim de dedelerim Tunceli’den gelerek, Elazığ’ı yurt edinmiş. Yani sizinle bir kader ortaklığımız, tarihsel bir ortaklığımız var bundan dolayı sizlerle gönül bağlarımız var. Bugün bu gönül bağını oluşturan Bingöl Dernek Başkanına ve yönetimine en içten dileklerimle teşekkür eder, saygılarımı sunarım. Siyasette farklı düşünebiliriz, siyasi tercihlerimiz farklı olabilir yaşam tarzlarımız, inançlarımız değerlerimiz birbirinden farklı olabilir, analarımızdan öğrendiğimiz konuştuğumuz dil birbirinden farklı olabilir. Ama bu ülkede ortak bir değerimiz var o da bu ülkenin Türkiye Cumhuriyeti’nin yurttaşlık kimliğini taşımaktır.” Diyerek konuşmasını şöyle sürdürdü:

EROL; “İNŞALLAH BİR DAHA Kİ DÖNEMDE ELAZIĞ’DA BİR BİNGÖLLÜ MİLLETVEKİLİ DE OLUR”

Sayın Bakanım muhalefet partisinin bir milletvekili olarak size teşekkür etmek istiyorum. Siyasetteki nezaketiniz için Bingöl’e ve bölgeye verdiğiniz hizmetten dolayı ben de Elazığ’dan üstlendiğim milletvekili sıfatıyla Cevdet Yılmaz Bakanımıza teşekkürlerimi ve saygılarımı iletiyorum. Bingöl’ün yöresel ürünler dışında yöresel davranış şekli de var. Bir defa insan haklarına ve evrensel değerlere saygılı ve sahip çıkan bir toplum... Bu toplum hangi gerekçelerle bugün Elazığ’da yaşıyor olursa olsun ama Elazığ’ın da bir farkı da var. O da Elazığ kendisine umut diye gelen Elazığ kendisine yeni bir yaşam kurmak için gelen hiçbir kimseye kapılarını kapatmamış; onları bir Elazığlı gibi bağrına basmış. Bunun en güzel örneği bu gün karşınızda, benim. Tuncelili bir ananın babanın evladı olarak Elazığ’dan milletvekili seçiliyorsam, bu şehri temsil ediyorsam işte Elazığ halkının ne kadar yüce, ne kadar misafirperver, ne kadar insan haklarına saygılı olduğunun en somut örneğidir. Az önce de ifade edildi; Elazığ’da 60 bin Bingöllü yaşıyor. Elazığ’dan Tuncelili bir milletvekili varsa inşallah bir daha ki dönemde bir Bingöllü milletvekili de olur Elazığ’da.” Temennisinde bulundu.

BİNGÖL, 1980 ANAYASASI’NA RET OYU VEREN YEGÂNE BİR İLİMİZ         

Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ ise “Bizim Elazığ ve Bingöl diye bir ayrımımız olmadı içimizde yıllardır tek vücut yaşadık. Cevdet Yılmaz Bey de Bakan olduğu dönemde Elazığ’ın bir problemi ile ilgili, yatırımı ile ilgili yanına gittiğimiz zaman hiçbir zaman ayrım yapmadan bu anlamda yardımları oldu, özverili çalışmaları oldu. Bingöl’ümüzün ve Elazığ’ımızın ortak yönleri var; milli ve manevi değerlere bağlı bir çizgide olması.1980 Anayasası’na Bingöl’üyle, Palu’suyla ret oyu veren karşı duran yegâne bir ilimiz ve ilçemiz. Ben buradan takdirlerimi arz ediyorum.” Dedi.

MİLLETVEKİLİ BERDİBEK: BENİM İÇİN HA GAZİ CADDESİ, HA GENÇ CADDESİ; HİÇBİR FARKI YOK

Gecede bir konuşma gerçekleştiren Bingöl Milletvekili Feyzi Berdibek ise; Bingöllülerin her zaman bulundukları yerde toplumun bir parçası olduklarını ifade ederek, “Mütevazılıği ile, kişiliği ile, alçak gönüllülükleri ile gelen bürokratlara, gelen misafirlere gelen bütün temsilci kardeşlerimize şefkatin merhametin en güzel şekilde ortaya konulduğu yer Bingöl’dür. Bu yüzden Bingöllüler her zaman her yerde olduğu gibi entegre noktasında, diyalog noktasında en güzel atmosferi oluşturmuşlardır. Elazığ’da Bingöllüler nasıl yaşıyorsa entegre olmuşlarsa Bingöl’de de Elazığlılar entegre olmuşlar. Benim için ha Gazi Caddesi ha Genç Caddesi hiçbir farkı yok. Bu yüzden de bizler mücadelemizi sergilerken kişilerin düşüncelerine fikirlerine bakılmaksızın, ortak değerimiz bu memleketimizin birliği beraberliği,  kardeşliği, bu memleketin muasır medeniyetler noktasında gelişimi ve büyümesidir. Bizler bunun peşindeyiz. Şu Tuncelili, şu Elazığlı,  Diyarbakırlı, şu Bingöllü düşüncesinden ziyade, bizler ortak değer olarak  memleketimize, vatanımıza, ülkemize ne yapabiliriz düşüncesiyle hareket ediyoruz. Bingöl sevdası bu... Bingöllüler her zaman oldukları yerde örfüyle, âdetiyle, düşünceleriyle, görüşleriyle, gelenek ve görenekleriyle, toplumun bir parçası olmuştur olmaya da devam edecektir. Elazığ artık kabuğunu kırmış, Elazığ çok farklı bir yerde, büyüyen gelişen bir Elazığ görüyorum. Elazığ Doğunun bir nevi Paris’i olmuş. Aynı zamanda Bingöl’de de aynı atılımlar aynı açılımlar devam ediyor. Geçmişte Elazığ Bingöl arasında gidip gelirken bir gidiş, bir geliş yolu vardı. Nerde kaza yapacağız öleceğiz diye endişe içerisinde gider gelirdik. Şimdi Elazığ Bingöl arası bir saat sürüyor. Şimdi, 4 araç yan yana gidiyor arasında da bir metre mesafe var. Bingöl ile Elazığ kardeşlik duygularını pekiştiren iki il olmuştur. Rahmetli Turgut Özal’ın dediği gibi yol medeniyettir. Düşüncesiyle gönülleri birleştiren,  kardeşlik duygularını pekiştiren burada tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Elazığ’da da Bingöl’de de en güzel hizmetler yapılıyor. Bu anlamda da Sayın Cumhurbaşkanımıza ve tüm kadrolarına teşekkür ediyorum Allah birliğimizi beraberliğimiz daim kılsın” diye konuştu.

MİLLETVEKİLİ BULUT: BİZ HİÇBİR ZAMAN BİNGÖLLÜ VE ELAZIĞLI AYRIMI YAPMADIK

AK Parti MKYK Üyesi , Elazığ Milletvekili Metin Bulut; hiçbir zaman Bingöllü ve Elazığlı ayrımı yapmadıklarına dikkat çekerek, “Hem Bingöl hem de Bingöllü bizim için çok kıymetli. Sadece şunu bilmenizi istiyoruz. Biz hiçbir zaman Bingöllü ve Elazığlı ayrımı yapmadık. Çünkü bizler de aynı manevi ve kültürel iklimde büyümüş insanlarız. Bu organizasyonu yapan Ali Başkanımıza teşekkür ediyorum Ali Başkanımız hakikaten Bingöllülerin hakkını daima savunan, Bingöllülerin sıkıntılarını her daim bize ileten çok kıymetli başkanlarımızdan bir tanesi. Son olarak da şunu söylemek isterim; Bingöllü kardeşlerimiz her dem haktan yana hakikatten yana adaletten yana ve milletin adamı Recep Tayyip Erdoğan’ dan dan yana olmuştur. Bundan dolayı da Sayın Cumhurbaşkanımız adına bütün Bingöllü hemşehrilerimize saygılarımı sunuyorum” dedi.

YILMAZ: KALKINMIŞ BİR ÜLKE OLMAK İÇİN EN ÖNEMLİ GÖSTERGE ORGANİZE OLABİLME KAPASİTESİDİR

AK Parti Bingöl Milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı  Cevdet Yılmaz ise konuşmasında kalkınmanın önemine vurgu yaparak ; “Aziz şehirde, Elazığ’da sizlerle olmaktan büyük bir mutluluk duyduğumu onur duyduğumu belirtmek istiyorum Organizasyonu düzenleyen Ali Başkanımıza ve yönetimine emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Kalkınmış bir ülke olmak için en önemli gösterge organize olabilme kapasitesidir bana göre… Bir toplum belli hedefler için organize olabiliyorsa, el birliği yapabiliyorsa, birlik beraberlik içerisinde o hedeflere doğru yürüyebiliyorsa o toplum kalkınmış bir toplumdur ya da er geç kalkınacak bir toplumdur. Dolayısıyla bu organizasyonda emeği geçenlere de yürekten teşekkür ediyorum.” İfadelerinde bulundu.

“KENDİMİ EVİMDE GİBİ HİSSEDİYORUM”

Elazığ’da olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Yılmaz; “Elazığ ve Bingöl iki kardeş şehir... Çok sayıda Bingöllü insanımız Elazığ’da var, çok sayıda Bingöl’de de Elazığlı insanımız yaşıyor. Bundan da iftihar ediyoruz.  Bu bakımdan ben bugün kendimi evimde kendi ilimde hissediyorum. Elazığlı hemşehrilerime de sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Farklılıklarımız elbette olacaktır. Ama bu farklılıkların üstünde de birliğimiz beraberliğimiz olacak. Maharet ikisini aynı anda yaşayabilmekte. Sadece farklılıklara takılıp kalırsak o zaman da gücümüzü kuvvetimiz kaybederiz. Hem farklılıklarımızı koruyacağız, hem de birliğimize beraberliğimize bu güzel ülkemize bu güzel beldelerimize sahip çıkacağız. Elazığ ve Bingöl bu anlamda örnek şehirlerdir.” Dedi.

MİLLETVEKİLİ YILMAZ: ŞİMDİ ÖZEL SEKTÖR ZAMANI

Yılmaz konuşmasının sonunda özel sektör yatırımlarının önemine değinerek; “Önümüzde önemli bir süreç var. Dünyanın pandemiden çıktığı bir süreç var. Pandemide sadece insanlar hastalanmadı, dünyanın da hastalandığını düşünüyorum doğrusu. Dünya topyekun hastalandı aslında Şimdi o hastalıktan toparlanma sürecine girmiş durumda. İnşallah içinden geçtiğimiz süreçte yaşadığımız bir takım sıkıntıları da geride bırakacağız.. toparlanacağız. Daha güzel bir şekilde yolumuza devam edeceğiz. Bingöl Elazığ büyük potansiyeli olan bölgelerimiz, çok köklü tarihlere sahip bölgeler. Son 20 yılda nasıl ki epeyce mesafe aldıysa bu bölgelerimiz, önümüzdeki 20 yılda da Cumhuriyetimizin 100. Yılından başlayarak, bu bölgelerimiz yeni mesafelerle yeni hamlelerle yoluna devam edecektir. Bizim derdimiz şu;  geçmişte bu bölgemizde farklı bir imaj oluştu. Terör belasıyla uğraştık ama bugün çok huzurlu bir bölgede yaşıyoruz. Bu konuda emeği geçenlerden Allah razı olsun. Şimdi bu huzuru daha çok kalkınmaya dönüştürmeliyiz. Kamu olarak devlet olarak çok yatırım yaptık Geçmişle mukayese ettiğinizde çok büyük yatırımlar oldu. Altyapı üstyapı yatırımları. Şimdi özel sektör zamanı. Bunun altını çizmek istiyorum Kamu yatırımlarıyla sadece bir bölge istediği hedeflere ulaşamaz. Özel yatırımları bu bölgemizde arttırmamız lazım. İstihdam sağlayan, gençlerimize daha fazla istihdam imkânı sağlayacak, özel yatırımları bölgemize cezbetmemiz lazım. Geçmişte kurduğumuz DAP idaremizle, Kalkınma Ajanslarımızla teşvik programlarımızla çok çeşitli çalışmalar yaptık Ama önümüzdeki dönem ben inanıyorum ki çok daha güçlü bir şekilde bunu devam ettirebiliriz. Görüşümüz ne olursa olsun, siyasi tercihlerimiz ne olursa olsun bu topraklarda yaşıyorsak, hep birlikte bu toprakları daha iyiye  götürmek zorundayız. Gençlerimize daha yeni imkanlar oluşturmak zorundayız. Elimizden geldiğince, gücümüz yettiğince bunu yapacağız. Daha fazla özel sektör yatırımıyla üretken yatırımlarla tarımda sanayide daha büyük atılımlarla  ihracata daha büyük ivme katarak inşallah yolumuza devam edeceğiz. Hep birlikte bu konuda  çalışmamız gerektiğinin altını çizmek istiyorum” dedi.

banner3
Yorumlar (0)
20
kapalı
Namaz Vakti 02 Ekim 2022
İmsak 04:51
Güneş 06:13
Öğle 12:18
İkindi 15:36
Akşam 18:13
Yatsı 19:29
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 7 17
2. Adana Demirspor 8 17
3. Konyaspor 8 17
4. Galatasaray 8 17
5. Trabzonspor 8 16
6. Beşiktaş 8 15
7. Fenerbahçe 7 14
8. Kayserispor 8 12
9. Kasımpaşa 8 12
10. Gaziantep FK 8 11
11. Alanyaspor 8 9
12. Giresunspor 7 8
13. Karagümrük 6 6
14. Antalyaspor 7 6
15. İstanbulspor 6 5
16. Ankaragücü 7 4
17. Sivasspor 8 4
18. Hatayspor 7 4
19. Ümraniye 8 2
Takımlar O P
1. Keçiörengücü 7 14
2. Eyüpspor 7 14
3. Sakaryaspor 7 12
4. Pendikspor 7 12
5. Bodrumspor 7 11
6. Manisa FK 6 11
7. Boluspor 6 11
8. Bandırmaspor 6 11
9. Samsunspor 7 10
10. Rizespor 6 9
11. Tuzlaspor 7 9
12. Göztepe 7 8
13. Adanaspor 7 7
14. Gençlerbirliği 6 6
15. Altay 7 6
16. Erzurumspor 5 3
17. Altınordu 6 3
18. Ö.K Yeni Malatya 7 3
19. Denizlispor 6 2
Takımlar O P
1. Arsenal 8 21
2. M.City 8 20
3. Tottenham 8 17
4. Brighton 7 14
5. Chelsea 7 13
6. M. United 7 12
7. Newcastle 8 11
8. Fulham 8 11
9. Liverpool 7 10
10. Brentford 8 10
11. Everton 8 10
12. Bournemouth 8 9
13. Leeds United 6 8
14. Aston Villa 7 7
15. West Ham United 8 7
16. Southampton 8 7
17. Crystal Palace 7 6
18. Wolves 8 6
19. Nottingham Forest 7 4
20. Leicester City 7 1
Takımlar O P
1. Barcelona 7 19
2. Real Madrid 6 18
3. Athletic Bilbao 7 16
4. Real Betis 7 15
5. Atletico Madrid 7 13
6. Villarreal 7 12
7. Osasuna 6 12
8. Real Sociedad 7 11
9. Valencia 7 10
10. Celta Vigo 7 10
11. Girona 7 8
12. Mallorca 7 8
13. Rayo Vallecano 6 7
14. Getafe 7 7
15. Real Valladolid 7 7
16. Espanyol 7 5
17. Sevilla 7 5
18. Almeria 7 4
19. Cadiz 7 4
20. Elche 6 1