Siyasi partilerde aday bilmecesi sürüyor; Kulis çok, aday yok!

Türkiye’de genel seçimler takviminde gerçekleşecek olsa bile yaklaşık 7 ay sonra seçmenlerin önüne sandıklar konulacak. Türkiye geneli olduğu gibi Elazığ’da da siyasi partilerde kulisler çok ama henüz aday yok! Oysa seçmenler sandıklar önlerine gelmeden, TBMM’de temsil yetkisi verecekleri isimleri iyi tanıyarak oy vermek istiyor. Peki siyasi partiler, seçim hazırlıklarını başlatmalarına rağmen neden aday listesi hazırlıklarını şekillendirme konusunu bu denli ağırdan alıyor? Yoksa siyasi partiler, henüz seçmenlerin isteğini analiz edemedi mi? Veya diğer siyasi rakiplerinin belirledikleri aday profilini dikkate alarak mı listeler hazırlayacak? Bilmiyoruz ama bildiğimiz bir şey var ki seçmenler artık milletvekili adaylarını sahada görmek istiyor.

SİYASET 28.11.2022, 16:00 28.11.2022, 17:26
Siyasi partilerde aday bilmecesi sürüyor; Kulis çok, aday yok!

Haber- Analiz: Kübra TÜRKAN

Siyasetin konuşulmadığı neredeyse tek bir an bile yok. Hemen hemen her ortamda siyasi tartışmaların alevlendiği ve muhabbetin de en çok siyasi kulisler üzerinde döndürüldüğü her birimizin malumu. Sadece siyasiler değil, vatandaşlarımız da siyasi terminolojiye bir hayli hâkim ve şu sıra siyasi kulislerin hareketli olması da seçmeni heyecanlandırıyor ve sabırsızlandırıyor. Çünkü seçmen artık siyasi partilerin adaylarını kamuoyuna tanıtmasını bekliyor.

SEÇMENLER, BİR TEK PARTİ POLİTİKASI İŞİTMEK İSTEMİYOR!

Seçmen adayı ne kadar iyi tanıyabilirse o denli sağlıklı oy verebileceğini ifade ederek, siyasi partilere sahada sadece parti politikalarınızla değil, adayınızla da olun mesajını vermekte. Seçmen galiba bu talebinde çok da haksız sayılmaz, çünkü seçimler zamanında gerçekleşecek olsa sandıkların seçmenlerin önüne konulmasına sadece 7,5 ay gibi kısa bir dönem kaldı. Önce aday adayları sonrada aday listelerinin şekillendirileceği de düşünülünce zaman daralıyor demeden edemiyoruz.

SON ZAMANLARDA SİYASİ PARTİLERDE BİR HAREKETLİLİK VAR!

Son zamanlarda hiç kuşkusuz az ya da çok hemen hemen bütün siyasi partilerde bir hareketlilik var. Elazığ ölçeğini ele alacak olursak son haftalarda; AK Parti önce parti içi eğitim diyerek, seçmenle yüz yüze gelmeden, siyasette ilerlemek isteyen bireylerin nasıl bir yol izlemesi gerektiği yönünde parti içi eğitimlerine ağırlık veriyor. CHP ise gerek kent merkezi gerek ilçe ziyaretlerinin yanı sıra kalabalık gruplarla da salon toplantıları yaparak parti politikalarını seçmene ulaştırma gayretinde. MHP ise mitingler başlatarak, daha kalabalık ortamlardan seçmene sesini ulaştırıyor.  İYİ Parti 2023 seçimleri öncesinde kongrelerle teşkilatlarını revize ederek ilerlemeyi tercih ediyor. Saadet, DEVA ve Yeniden Refah Partisi ise parti politikalarını seçmene aktarmak için seçim ziyaretlerine başladı. Yani az ya da çok hemen hemen bütün siyasi partilerin çatısı altında bir hareketlilik var.

KULİSLERDEKİ HAREKETLİLİK, ADAY LİSTELERİNE NE ZAMAN YANSIYACAK?

İfade ettiğimiz üzere seçim hazırlıkları bir şekilde ufak ufak başladı ve kulisler yine olabildiğince hareketli. Ancak seçmen artık bu kulislerin yavaş yavaş somut bir liste ile taçlandırılmasını bekliyor ve siyasi partilerin adayları belirleme konusunda daha seri tutumlar izlemesini istiyor. Özetle kulislerin çok ama adayın olmadığı bir süreçten geçiyoruz. Bu durumda haliyle seçmenin ya sabırsızlaşmasına ya da sandıklara küsmesine neden oluyor. Çünkü seçmen önüne geç sunulan adayları tanımadan oy vermek istemiyor.

SİYASİ PARTİLERİN BU RAHATLIĞI 2018 SEÇİM SONUÇLARINDAN MI KAYNAKLANIYOR?

Peki siyasi partiler 2018 seçim sonuçlarından çok mu memnun da henüz tam olarak seçmene kimle gidip oy kime oy isteyeceğini netleştirmiyor? Şeklinde bir soru aklımızda beliriyor. Dilerseniz 2018 genel seçimlerinde Türkiye’deki genel tabloyu ve de Elazığ’ın bütün ilçelerinde TBMM’de temsil hakkı elde edebilen partilerin oy oranlarına da bir kez daha bakalım. İşte 24 Haziran 2018 Genel Seçimlerinden yansıyan veriler… 

2018 GENEL SEÇİMLERİNDE 6 CUMHURBAŞKANI ADAYI YARIŞTI

2018 Genel Seçimlerinde ilk olarak Cumhurbaşkanlığı adaylarının aldığı oy oranlarına ardından da ittifakların ve de parti bazındaki oy dağılımını irdelemek faydalı olacaktır. 24 Haziran 2018 Genel Seçimlerinde 6 cumhurbaşkanı adayı seçime katılarak, seçmenin karşısına çıkmıştı. AK Parti, MHP ve BBP’nin ortak cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan, CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, İYİ Parti’nin cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, SP’nin cumhurbaşkanı adayı Temel Karamollaoğlu, Vatan Partisi’nin cumhurbaşkanı adayı ise Doğu Perinçek oldu.

ERDOĞAN, SEÇMENLERİN %52,16’SININ OYUNU ALARAK CUMHURBAŞKANI SEÇİLDİ

2018 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine sandıklardan çıkan sonuçlar ise şu şekildeydi: Recep Tayyip Erdoğan %52,16 oy oranına kavuştu. Muharrem İnce; %30,6 oy oranı ile seçimi ikinci olarak tamamladı. Selahattin Demirtaş seçmenin %8,4’ünün oyunu aldı. Meral Akşener de %7,3 oy oranına sahip oldu. Temel Karamollaoğlu da % 0,9 oy oranına ulaşabildi.  Doğu Perinçek ise %0,2 oy oranında kalan cumhurbaşkanı adayı oldu. Yani seçmenin yarısından fazlasının oyunu alan Recep Tayyip Erdoğan; Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin de ilk Cumhurbaşkanı oldu.

ELAZIĞ’DAKİ SEÇMENLER; ERDOĞAN’NI VE KARAMOLLAOĞLU’NU TÜRKİYE ORTALAMASININ ÜZERİNDE DESTEKLEDİ

24 Haziran 2018 Seçimlerinde Elazığ’da ise Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonucunda yansıyan veriler şöyleydi; Recep Tayyip Erdoğan Elazığ’daki seçmeninin %70’nin oyunu aldı. Erdoğan Türkiye ortalamasının çok daha üstünde bir oy aldı. Muharrem İnce ise Elazığ’daki seçmenin % 15,6’sının oyunu elde edebildi. Selahattin Demirtaş ise Elazığ’daki seçmenin % 6,4’ünden oy aldı. Meral Akşener de Elazığ’daki seçmenin %6,3’ünün oyunu alarak Türkiye ortalamalarının altında kalan oy oranları ile karşılaştı. Elazığlı seçmenin Türkiye ortalamasının üzerinde oy verdiği isimlerden biri de Temel Karamollaoğlu oldu. Karamollaoğlu’na Elazığ’daki seçmenlerin %1,6’sı oy verdi.  Doğu Perinçek ise Elazığ’daki seçmenlerin %0,1’nin oyunu elde edebildi.

CUMHUR İTTİFAKI TÜRKİYE GENELİ SEÇMENİN %53,7’SİNİN OYUNU ALMIŞTI

24 Haziran 2018 Milletvekili Seçimlerindeki durum ise Türkiye geneli; Cumhur İttifakının oy oranı %53,7’ye ulaşırken, Millet İttifakının oy oranı ise %33,9 oldu. AK Parti’nin oy oranı; %42,6 oldu ve yine seçimlerden birinci parti çıktı.  CHP’nin oyu ise %22,6 olarak yine ana muhalefet partisi oldu. HDP’de %11,7 oy oranıyla 3. parti konumunda oldu. MHP %11,1 oy oranıyla 4. çıkan parti oldu. İYİ Parti’nin oy oranı da %10’ a vardı ve İYİ Parti ilk gerdiği seçimlerde seçim barajına takılmadan TBMM’de temsil hakkı elde edebildi. Diğer partiler ise % 0,2 oy oranına ulaştı.

ELAZIĞ CUMHUR İTTİFAKINI OLUŞTURAN PARTİLERE CİDDİ DESTEK VERDİ

Elazığ ölçeğinde ise 24 Haziran 2018 Milletvekili sonuçları şu şekildeydi; Cumhur İttifakı oy oranı % 68,1 oy oranına kavuşurken; Millet İttifakı’nı oluşturan partilerin oy yüzdesi %20, 2 oldu. AK Parti’nin oy oranı %54,6 oldu ve Elazığ’daki seçmen yine Türkiye ortalamasının üzerinde AK Parti’ye destek veren illerden biri oldu. Türkiye geneli CHP ikinci partiyken Elazığ’da ikinci parti statüsündeki parti MHP oldu ve MHP’nin oy oranı %13,5 oldu. CHP’nin oy oranı ise % 10,7 HDP’nin oy oranı da %10,1 oldu. İYİ Parti ise seçmenin %7,7’sinden oy alabildi. Diğer partiler ise %3,4 oranında oy alabildi.

MİLLETVEKİLİ SEÇİMLERİNDE ELAZIĞ İLÇELERİNDEKİ TABLO…

İlçe ilçe milletvekili seçimlerinde partilerin aldığı oy oranlarını da irdelersek; Ağın’da AK Parti; %51,4 / CHP; %21,2 / MHP; %11,2 / İYİ Parti; %11,1 / Diğer partiler;  %2,8 ve HDP ise %2,2 oy almış durumda. Ağın’da AK Parti birinci parti çıkarken onu takip eden parti CHP olmuştu. MHP ve İYİ Parti’nin oyu da birbirine çok yakın seyretmişti.

ALACAKAYA VE ARICAK’TA BİRİNCİ VE İKİNCİ SIRADAKİ PARTİLER AYNI PARTİLER OLDU

Alacakaya ilçesinde de AK Parti; %61,2 / HDP %12,3 / MHP; %10,1 / CHP; 7,6 / İYİ Parti %4,7 ve Diğer Partiler ise %4,2 oy oranına ulaştı. Alacakaya ilçesinde AK Parti birinci sırada yer alırken, HDP’de ikinci sırada olan parti konumunda oldu. Arıcak ilçesinde de AK pati % 69,6 / HDP;  %16,9 / MHP %4,7 / Diğer Partiler; %4,1 / CHP %3,1 ve İYİ Parti % 1,6 oranında oy aldı. Arıcak’ta da birinci çıkan parti AK Parti olurken sonuncu parti ise İYİ Parti oldu.

BASKİL’DE VE KEBAN’DA CUMHUR İTTİFAKI ADETA TULUM ÇIKARDI

Baskil’de ise 2018 milletvekili seçimlerinde AK Parti; %73,7 / MHP; %9,9 / CHP; %7,6 / İYİ Parti; %5,4 / HDP; %1,8 ve Diğer Partiler; % 1,6 oy oranını ulaşmıştı. Yani Baskil’de Cumhur İttifakı adeta tulum çıkardı denilebilir. Keban’daki milletvekili seçim sonuçları; AK Parti; % 58,7 /  MHP; %14,8 / CHP; %12,4 / İYİ Parti; %8,2 / HDP; % 4,3 ve Diğer Partiler % 1,6 oy oranına kavuştu. Keban’da da  Cumhur İttifakı’na ciddi desek verildiği gözlemleniyor. 

KARAKOÇAN’DA AK PARTİ VE HDP’NİN OY ORANLARI BİRBİRİNE ÇOK YAKINDI

Karakoçan’daki milletvekili seçim sonuçları da diğer ilçelerden daha farklıydı. AK Parti ile HDP arasında kıyasıya bir rekabet yaşandı denilebilir.  Karakoçan’da AK Parti %44, 4 / HDP; %40,9 / Diğer Partiler % 5,1 / CHP; %4,5 / MHP % 3,5 ve İYİ Parti;%1,6 oy oranına kavuştu. Bu veriler ışığında Karakoçan; ilk iki sıradaki partilerin oy oranlarının birbirine oldukça yakın olduğu ilçelerden biri oldu.

KOVANCILAR İLÇESİNDE CHP’NİN OY ORANI SON DERECE DÜŞÜK

Nüfusu en fazla olan Kovancılar ilçesinde de milletvekili seçim sonuçları şöyleydi: AK Parti; %68,1 / HDP; %12,4 / MHP; % 8 / HÜDA- PAR; %4,7 / CHP; %2,9 ve Diğer Partiler ise % 3,9 oy aldı. Kovancılar İlçesinde HÜDA-PAR’ın 4. sırada yer almış olması da son derece dikkat çekici.

MADEN’DE DE AK PARTİ BİRİNCİ PARTİ, CHP İSE İKİNCİ PARTİ KONUMUNDA

Bakır zengini olan ve sık sık maden rezervleri konusu ile gündeme gelen Maden ilçesindeki milletvekilleri seçim sonuçları da şöyleydi; AK Parti; % 54,1 / CHP; % 16 / MHP; %10,8 / İYİ Parti; % 9,3 HDP; % 7,6 ve Diğer Partiler ise % 2,2 oldu.

ELAZIĞ MERKEZİNDE DE AK PARTİ, MHP VE CHP SEÇMENİN İLK 3 TERCİHİ OLDU

Elazığ Merkezi’nde de milletvekili seçimlerinde partilerin oy dağılımı şöyle oldu; AK Parti; % 52,3 / MHP; %15,3 / CHP; %12 / İYİ Parti; %9,2 / HDP; % 8,2 ve Diğer Partiler ise; % 3 bandında oy aldı. Elazığ Merkezi’nde de yine AK Parti birinci parti çıkma başarısını göstermiş oldu.

PALU’DA DA HÜDA-PAR SÜRPRİZ YAPTI

Palu’daki milletvekili seçim sonuçları irdelendiğinde de ise AK Parti; % 67,8 / MHP; %13 / HÜDA-PAR; %7,4 / HDP; % 5,2 / Saadet Partisi; % 2,3 ve Diğer Partiler; % 4,3 oy alırken Türkiye geneli ana muhalefet partisi konumunda olan CHP’nin ilk beş parti içerisinde yerinin olmaması da son derece çarpıcı.

SİVRİCE’DE DE İLK İKİ PARTİ; AK PARTİ VE MHP OLDU

Sivrice ilçesinde de milletvekili seçim sonuçları da şöyle; AK Parti; % 63,5 / MHP;%16,2 / CHP; %11,1 / İYİ Parti; % 4,7 / HDP; % 2,7 ve Diğer Partiler; % 1,9 oy oranları oldu. Yani Sivrice’de de açık ara Cumhur İttifakını oluşturan partilere seçmenlerin desteği görülüyor.

SANDIKLAR KURULUNCA; SEÇMENLER, SİYASİ PARTİLERE VE SİYASİLERE DE KARNELERİNİ TESLİM EDİYOR

2018’te gerçekleşen genel seçim sonuçlarından hareketle ilçe ilçe siyasi partilerin, seçmendeki ne gibi karşılığı olduğunu irdeledik. Tüm bu ayrıntılı veriler ışığında; partilerin mevcut oylarını korumak ya da daha iyi sonuçlara ulaşmak adına ne gibi yol izleyeceklerini de seçimlere sayılı günler kala daha net görmeye başlayacağız. Yani her seçim sonu seçmen, siyasi partilere de siyasilere de karnelerini teslim ediyor diyebiliriz. 2023’te sandıklar açıldıktan sonra da seçmenlerin siyasilere ne gibi karne verdiğini de şüphesiz göreceğiz.

banner3
Yorumlar (1)
Ahmet 2 ay önce
Şimdi mutfak yanıyor.İsler çok değişti.
Namaz Vakti 08 Şubat 2023
İmsak 05:53
Güneş 07:16
Öğle 12:42
İkindi 15:33
Akşam 17:59
Yatsı 19:17
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 22 54
2. Fenerbahçe 21 45
3. Başakşehir 21 40
4. Beşiktaş 21 39
5. A.Demirspor 21 38
6. Trabzonspor 22 38
7. Kayserispor 21 32
8. Konyaspor 21 27
9. Karagümrük 21 26
10. Gaziantep FK 22 25
11. Alanyaspor 22 25
12. Sivasspor 22 24
13. Antalyaspor 21 24
14. Hatayspor 21 23
15. Ankaragücü 21 22
16. Kasımpaşa 22 22
17. Giresunspor 21 21
18. İstanbulspor 22 21
19. Ümraniye 21 14
Takımlar O P
1. Samsunspor 22 42
2. Eyüpspor 21 41
3. Bodrumspor 21 38
4. Pendikspor 22 37
5. Rizespor 21 37
6. Keçiörengücü 22 37
7. Sakaryaspor 22 37
8. Bandırmaspor 21 34
9. Boluspor 22 34
10. Manisa FK 21 30
11. Göztepe 22 30
12. Adanaspor 22 25
13. Tuzlaspor 22 22
14. Altay 22 19
15. Erzurumspor 22 18
16. Altınordu 21 17
17. Gençlerbirliği 22 16
18. Denizlispor 22 16
19. Yeni Malatyaspor 22 17
Takımlar O P
1. Arsenal 20 50
2. M.City 21 45
3. M. United 21 42
4. Newcastle 21 40
5. Tottenham 22 39
6. Brighton 20 34
7. Brentford 21 33
8. Fulham 22 32
9. Chelsea 21 30
10. Liverpool 20 29
11. Aston Villa 21 28
12. Crystal Palace 21 24
13. Nottingham Forest 21 24
14. Leicester City 21 21
15. Wolves 21 20
16. West Ham United 21 19
17. Leeds United 20 18
18. Everton 21 18
19. Bournemouth 21 17
20. Southampton 21 15
Takımlar O P
1. Barcelona 20 53
2. Real Madrid 20 45
3. Real Sociedad 20 39
4. Atletico Madrid 20 35
5. Rayo Vallecano 20 32
6. Villarreal 20 31
7. Real Betis 20 31
8. Athletic Bilbao 20 29
9. Osasuna 20 29
10. Mallorca 20 28
11. Girona 20 24
12. Celta Vigo 20 23
13. Real Valladolid 20 23
14. Almeria 20 22
15. Espanyol 20 21
16. Sevilla 20 21
17. Valencia 20 20
18. Cadiz 20 19
19. Getafe 20 18
20. Elche 20 9