Sermin Balık, “Yatırımlar, hız kesmeden Elazığ’a geliyor”

AK Parti Elazığ Milletvekili Sermin Balık, seçilmiş kadınlarla bir araya geldikten sonra gazetemize nezaket ziyareti gerçekleştirdi. Ziyaret sırasında şehrin sorunları konusunda nasıl çözümler ürettiklerini ve nasıl bir yol çizdiklerini gazetemize açıklayan Vekil Balık, 20 yıllık iktidar döneminde Elazığ’da çok önemli işler yaptıklarını söyledi. Öte yandan günlerdir Elazığ gündeminde olan Maden rezervleri konusuna da değinen Vekil Balık; “Benim gönlüm ihaleyi Elazığlı şirketlerin almasından taraf. Ancak bir ihale süreci var. Bu adrese teslim bir ihale değil! İhale şartlarını sağlayan herkes ihaleye girebilir. Çok büyük bir yatırım. Beni bağlayan kısmı burada bir tesisin kurulması ve bu tesiste binlerce Elazığlının çalışması” dedi.

SİYASET 17.02.2022, 17:15
Sermin Balık, “Yatırımlar, hız kesmeden Elazığ’a geliyor”

Röportaj: Aysun ÇETİN KILIÇ/ Remziye KÖKBURİ

AK Parti Elazığ Milletvekili Sermin Balık gazetemize nezaket ziyareti gerçekleştirdi. Ziyaret sırasında Vekil Balık’ı Gazetemiz Genel Koordinatörü Hikmet Gökçe Güray ağırladı. Gazetemize önemli açıklamalar yapan Vekil Balık, Elazığ için hayallerinin ve projelerinin olduğunu söyledi.

Vatandaş AK Parti vekillerinin muhalefet partisi vekiline göre daha eksik olduğunu söylüyor ne söylemek istersiniz?

“BİZ ŞİKÂYET ETMEYİZ, BİZ ÇÖZÜM MERKEZİYİZ”

Muhalefet milletvekili ile iktidar muhalefet vekili arasında bir fark vardır. Meclisteki misyonları ve çalışmaları arasında fark vardır. İktidar milletvekilinin en önemli birinci seçilme amacı kanun çıkarabilmek ve meclis çalışmalarına katılmaktır. Muhalefet milletvekillerinin böyle bir şeyi yok. Meclisimizi açık tutmak zorundayız. Biz meclisi çalıştırmaya çalışırken onlar da muhalefet olarak muhalefet yapmak ve meclisi çalıştırmamak üzerine çalışıyor.  20 yıllık iktidarımızda biz vatandaşlarımızın her zaman yanında olduk. İktidar milletvekillerinin en önemli seçim amaçlarından bir tanesi şehirlere hizmet etmektir. Biz şikâyet etmeyiz, biz çözüm merkeziyiz. Biz bize gelen şikâyetleri çözmekle mükellefiz. Muhalefet konuşur eksikleri söyler, biz o sorunu o eksiği çözeriz.

“20 YILLIK İKTİDAR DÖNEMİMİZDE ELAZIĞ’DA ÇOK ÖNEMLİ İŞLER YAPTIK”

20 yıllık iktidar dönemimizde Elazığ’da çok önemli işler yaptık. Vatandaş muhalefet milletvekillerinin sorunlarını dile getirdiğinde mutlu olabilirler. Fakat şunu bilsinler ki biz onların bilmediği birçok şeyi arkadan hallediyor, icraata geçiriyoruz. Bir muhalefet partinin şehrine bir proje kazandırmak gibi bir sorunu yoktur. Örneğin Kömürhan Köprüsünü şehrimize kazandırmak gibi bir sorunluluğu yok! Onun sorunluluğu yapılanı eleştirmektir. Dünyanın en büyük 3. köprüsü ve yatırımın en çok harcanan Kömürhan Köprüsü Elazığ-Malatya arasında yapılan köprüdür. Doğu ve batıyı birbirine bağlayan Kömürhan Köprümüzle gurur duyarken, muhalefet diyor ki ne gereği vardı. Şehir hastanesini yaptığımız da;  yapılmaz Elazığ’ın bakanı yok denildi. Fakat biz şehir hastanesini de şehrimize kazandırdık. Şehir hastanesinin ne kadar gerekli ne kadar doğru bir yatırım olduğunu hem depremde hem de pandemi sürecinde görmüş olduk.  Eğer biz şehir hastanesini yapmamış olsaydık depremde göçer, pandemi de batardık.

Seçilmiş kadınlarla bir arada oldunuz? Size sorunlarını dile getirdiler. Aynı şekilde vatandaşlarla buluşmanızda da vatandaşlar sorunlarını sizlere iletiyorlar. Bu kapsamda vatandaşların ne gibi sorunları var nelerle karşılaşıyorsunuz?

“MAAŞLARA YAPILAN ZAMLAR ÇOK İYİ”

Türkiye ile birlikte Elazığ’ın da sorunlarından bir tanesi şüphesiz ki ekonomideki çalkantıdır. İktidarımız döneminde çok büyük çalkantılar gördük. Çok büyük sorunların üstesinden geldik, bu sorunun üstesinden de gelecek olan şüphesiz ki AK Parti hükümetidir. Sorunun farkındayız. Ama bunun sadece ülkemizde değil dünyada global bir sorun olduğunun farkındayız. Bütün dünya aynı ekonomik süreci yaşıyor. Pandemiden kaynaklanan dünyanın ekonomisinde bir daralma varken Türkiye’nin bunun dışında kalması düşünülemez. Elbette Türkiye’ye de yansımaları oldu. Milletimiz şundan rahat olsun Cumhurbaşkanımızın bir sözü var. “Ben vatandaşımı ezdirmem” Öncelikle maaşlara yapılan zamlar çok iyi. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde görülmemiş artışlar yapıldı. Bunlar çok olumlu bir şekilde yansıdı. Biz iki yıldan beri elektrik ve doğalgazda devlet olarak yükü apsorte ediyoruz. Yalnızca geçen gün 165 milyar lira devletin kasasından ödenmiş. Bu yaklaşık her ay her bir haneye 5 bin lira destek vermişiz demektir. Millet bunun farkına varmadı. Devlet, bunu karşıladığını vatandaşa bunu yansıtmadı. İki yıldan beri devlet bu yükün altında. Birde gıdayla ilgili devlet yüzde 7 hakkından vazgeçti. Pek çok yerde devlet kendi hakkından vazgeçti.

Hepimizin bildiği gibi depremden sonra Elazığ çok büyük hasar gördü. Fakat devlet her zaman burada vatandaşın yanında oldu. Yıkılan yapıların yerine hemen yeni yapılar yapıldı. Yaklaşık 26 bin TOKİ’nin yapılması için çalışmalar başlatıldı. Bunun yanı sıra bir de depremden önce hak sahipliği belirlenmiş sosyal konutlar var. Geçtiğimiz günlerde sosyal konutların fiyatları açıklandı. Bu sosyal konutların fiyatları vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılandı. Bu konuda bir yaptırımınız olacak mı?

“BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ DEPREMZEDELERİ EVLERİNE YERLEŞTİRMEKTİ”

Elazığ’a yapılan sosyal konutlar, Türkiye genelindeki 100 bin konut içerisinde yapılacağı konuşulmuştu. O zamanda Elazığ’a bin 300 konut düşmüştü. Bu konutların hak sahipliği kuralları depremden bir ay önce çekildi.  Bunun üzerinde de maalesef bir deprem geçti. Depremde insanlar dışarıda kaldıkları için bizim birinci önceliğimiz depremzedeleri evlerine yerleştirmekti. Yalnız şu şöyle anlaşılmasın. Sosyal konutlar yapıldı da depremzedelere verilmedi. O zaman ortada henüz bir sosyal konut yoktu. Ne bir para ne bir yer ne de bir konut yoktu. Yalnızca hak sahipliği kurası çekilmişti. Biz şunu yapmaya çalıştık hak sahiplerine depremden sonra TOKİ tarafından yapılmış iki artı bir daireleri verelim dedik. Baktık ki orada da bir sıkıntı bir sorun çıkacak o yüzden bu projeyi tamamen ayrı tuttuk. Ancak şunu söyleyeyim TOKİ başkanımızla bir görüşme sağladık yapılabilecek bütün indirimleri bütün konuşmaları yaptık. Fakat bütün Türkiye’yle aynı şartlarla yapıldı. Elazığ’ın fiyatları yüksek diye bir şey yok. Bir kere maliyet fiyatları arttı. Bununla birlikte maliyet fiyatları bir kenara bırakıldı. Devletin sosyal konutlarda amacı kâr değildir. Her yıl zamlarla birlikte bir miktar artış olacak.

Depremin üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen hâlâ konteyner kentte yaşayan depremzedeler var. Konteyner kentler ne zaman boşaltılacak bir tarih belirlendi mi?

“KONTEYNERLER BİRKAÇ AYA BOŞALTILACAK”

Konteyner kentlerde hak sahibi olup kalan sayı çok az. Konteyner kentte genellikle depremden öncede kirada kalan vatandaşlarımız yaşıyor. Evet bunlar bir depreme maruz kaldılar ancak depremden öncede bu insanlar kiracıydı. Bu insanları hak sahipliği yapma imkânımız yok. Eğer öyle bir şey yapılsa haksızlık olur. Bir taraftan dar gelirli vatandaşlar için bir sosyal konut yapıyoruz bir taraftan da orada kalan kiracılara ev verilemez. Bunu vicdanda kabul etmez. Birkaç aya hak sahiplerinin tamamı evlerine kavuşacak. Evler tamamlandıkça hak sahiplerine teslim ediliyor. Bu süreç birkaç aya kadar biter. Kiracılar konteyner kentte kalmaya devam edemez. Bunun bir sonu yok. Depremden beri konteyner kentte elektrik, su ücretleri alınmıyor. Bunun yanında gıda takviyesi de halen daha devam ediyor. Dolayısıyla bu milletimizin kesesinden giden bir şey. Bu sonsuza kadar sürdürülebilecek bir şey değil. Elbette konteyner kent bir gün boşaltılacak.

Depremden önce Elazığ’da kira fiyatları düşüktü fakat depremden sonra kira fiyatları çok yükseldi. Konteyner kentte yaşayan vatandaşlarda kiraların yüksek olduğundan şikâyet ederek aynı zamanda kiralardan dolayı halen daha konteyner kentte yaşadıklarını söylüyorlar. Kira fiyatlarına yerel yönetimin el atmasını istiyorlar. Bu hususta neler söylemek istersiniz? 

“TÜM TÜRKİYE’DE EKONOMİK SÜREÇLE İLGİLİ BİR SIKINTI OLDU”

Kiraların yüksek olması yalnızca Elazığ’da olan bir şey değil. Depremden sonra Elazığ’da böyle bir fırsatçı grup oluştu. Ancak bu sayı çok zannedildiği kadar yüksek değil. Türkiye genelinde zaten böyle bir şey yaşandı. Elazığ’da deprem oldu, fırsatçılar evlerin fiyatlarını arttırdı deyip buradaki insanları da suçlarsak yanlış yapmış oluruz. Tüm Türkiye’de ekonomik süreçle ilgili bir sıkıntı oldu. Ama depremin üzerinden 2 yıl geçti. Bu iki yılla birlikte asgari ücret arttı, memurların maaşları arttı.  Vatandaşa destekler arttı. Biz vatandaşa sosyal devletçilik anlayışından çok destek olduk.

Vekilim günlerdir ilimizde konuşulan maden rezervine değinmek istiyorum. Cumhuriyet Halk Partisi Elazığ Milletvekili Gürsel Erol TBMM’ deki konuşmasında maden rezervine peşkeş çekilmesine müsaade etmeyeceğini aynı zamanda ihaleyi alacak firmayı noter huzurunda kayıt alacağını söyledi. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

“PEŞKEŞ KELİMESİ ÇOK AYIP BİR KELİME”

Ben bir Elazığ evladı olarak şunu söylemek istiyorum. Benim gönlüm Elazığlı şirketlerin almasından taraf.  Elazığ’daki bir madeni Elazığ’ın kazanmasından taraftarım. Ancak bir ihale süreci var. Biz ısrar edip Elazığlılar bunu alsın diyemeyiz. Bu süreci değiştiremeyiz. Bu adrese teslim bir ihale değil! Herkese açık bir ihale. İhale şartlarını sağlayan herkes ihaleye girebilir. Bu çok yüksek meblağlı bir ihale. Çok büyük bir yatırım. Benim için önemli olan elbette Elazığlı biri tarafından almasıyla birlikte daha önemli olan burada Elazığlı insanların çalıştırılması ve oraya en önemlisi bir işletme tesisinin, izabe tesisin yapılması. Bizim birinci amacımız bu. Bu yatırım Elazığ’a gelecek sonuçta. Beni bağlayan kısmı burada bir tesis kurulması bu tesiste binlerce Elazığlının çalışması. Peşkeş kelimesi çok ayıp bir kelime. O firma şu firma almış. Beni hiç ilgilendirmiyor. Beni orada kaç adam istihdam edecek o ilgilendiriyor.

Elazığlı bir vekil olarak buradan vatandaşlarımıza neler söylemek istersiniz?

“YATIRIMLAR HIZ KESMEDEN ELAZIĞ’A GELİYOR”

Elazığ deprem süreciyle birlikte sıkıntılı bir süreç yaşadı. Hemen akabinde bir pandemi geldi. Sağlıkta bir problem yaşamadık. Sağlık sistemimiz çok iyi,  bir çöküş yaşanmadı. Depremde ilk andan itibaren tüm devletimiz hep bizimle birlikteydi. Bu bir süreç ve bu süreci hep birlikte atlatacağız. 26 bin konut yapılırken elbette konutundan memnun olmayan vatandaşlar var. Biz onların şikâyetlerine çözüm arıyoruz. Şu da bir gerçek evlerinden memnun olan ve Cumhurbaşkanımıza dua eden binlerce vatandaş var. Biz siyasetin içindeyken bazen bu iyi tarafından uzak kalabiliyoruz. Bu çok büyük bir yatırım. Dünya bu kadar büyük bir problemle karşı karşıyayken biz Elazığ’da 26 bin konut yapıyoruz.  Ve 26 bin konutun ihalesinde devlet evi bitiren müteahhitte parasını veriyor. Bu paranın o günkü maliyetinde yüzde 47’ye yakın bir indirim yapıldı. Ödenecek tutarı da milletinden 20 yılda geri alacak. Bu demektir ki bu evler bağışlandı. 20 yıl sonra bugün konuştuğumuz paralar çok küçük paralar olacak. Devlet bugün kasasından bu paraları peşin ödedi. Bu yatırımların içinde de stadyum ve Kömürhan Köprüsü yaptık. Bütün yatırımları takip ediyoruz. Yatırımlar hız kesmeden Elazığ’a geliyor. Birde OSB’den bahsedelim Elazığ’ı bir tekstil üssü yapmaya gayret ediyoruz. Bir istihdam kapısı açıyoruz.

Sayın vekilim yatırımlar hız kesmeden Elazığ’ a geldiğini söylediniz. Buradan yola çıkarak Elazığ’ın tarım konusunda çok iyi bir konumda olduğunu elbette hepimiz biliyoruz. Bu hususta sulama projelerine ayrılan ücrete değinmek istiyorum. Sulama projelerine ayrılan fiyat sizce de çok az değil mi?

“SULAMA PROJELERİ İLE İLGİLİ ÜZERİMİZE DÜŞENİ FAZLASIYLA YAPTIK”

Biz bu konuyla ilgili Sayın Cumhurbaşkanımızın ve bakanlarımızın olduğu bir toplantı yaptık.  Biz bunla ilgili üzerimize düşeni fazlasıyla yapıyoruz. Allah’ın izniyle bize verilen sözler var. Ancak gerçekleşmeden şu yapılacak demek istemiyoruz. Ekonomik ve yatırım sürecine bakılacak. Bu konuyu takibe alıp üzerimize düşeni yaptık. Elbette bir hizmet binasının da yapılması gerekiyor ama önceliğimiz sulama. Ben ovanın kızıyım. Bizim köylerimizde yıllarca; pamuk, şekerpancarı yapıldı. Su hayattır. Suyun olmadığı bir yerde hayat ve yaşam da yoktur.  Dolayısıyla bunun ne kadar önemli bir proje olduğunu biz biliyoruz. Kuzuova’yı büyük oranda çözdük. Uluovayı da inşallah çözeceğiz.

Geçtiğimiz günlerde 26. Dönem Elazığ AK Parti Milletvekili Av. Ömer Serdar gazetemize yeniden AK Partide aday olacağını açıkladı. Buradan yola çıkacak olursak sizde yeniden aday olacak mısınız?

“BENİM İÇİN ÖNEMLİ OLAN ŞEY KOYDUĞUMUZ ÇITAYA YETİŞEBİLMEK”

Siyasette 24 saat çok uzun bir süredir. Hele ki siyasetin içindeyseniz bununla ilgili konuşmayı çok doğru bulmam. Ben hizmetimi ederim. Ben şehrim için elimden geleni yaparım. Mücadelemi verir takdiri Allaha bırakırım. Şu anda önemli olan ülkenin bu sıkıntıları atlatması lazım. Ülkenin 2023 bizim hayallerimiz olan projelerimizle gitmesi lazım. Elazığ için hayallerimiz ve projelerimiz var. 2023’ e kadar bunları yetiştirmemiz lazım. Benim için önemli olan şey koyduğumuz çıtaya yetişebilmek. Kimle gittiğimiz değil, oraya yetişmemiz önemli.

Vatandaş bir yandan eleştirirken bir yandan da ahde vefa kavramına değiniyor ne söylemek istersiniz?

“YİRMİ YILDA ÇOK GÜZEL HİZMETLERİMİZ OLDU”

Bizim ülkemizde ileri demokrasi var sonsuz özgürlük var. Sosyal mecralar ile tüm siyasilere bırakın eleştirmek hakaret edenler var. Bu hoş olmayan şeyleri nerede görebilirsiniz? Kimsenin özgürlüğü bu ülkede kısıtlı değil. 20 yıllık hizmeti göz ardı etmeyen vatandaşımız var. Allah razı olsun diyen bir sürü vatandaşımız var. Eleştiriler elbette olacak. Fakat devletimizin yaptıkları çok güzel hizmetler elimizden geldiğince her zaman en güzelini en iyisini yapıyoruz. Nereden nereye geldiğimiz çok açık ve net defalarca söylemeye gerek yok. Yirmi yılda çok güzel hizmetlerimiz oldu. Biz gençlerimizle konuşurken bu dünya değişti diyorlar ama bu dünya her yerde değişti. Bizim ülkemiz güzel gelişti.

banner3
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 06 Şubat 2023
İmsak 05:54
Güneş 07:18
Öğle 12:42
İkindi 15:31
Akşam 17:57
Yatsı 19:15
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 22 54
2. Fenerbahçe 21 45
3. Başakşehir 21 40
4. Beşiktaş 21 39
5. A.Demirspor 21 38
6. Trabzonspor 22 38
7. Kayserispor 21 32
8. Konyaspor 21 27
9. Karagümrük 21 26
10. Gaziantep FK 22 25
11. Alanyaspor 22 25
12. Sivasspor 22 24
13. Antalyaspor 21 24
14. Hatayspor 21 23
15. Ankaragücü 21 22
16. Kasımpaşa 22 22
17. Giresunspor 21 21
18. İstanbulspor 22 21
19. Ümraniye 21 14
Takımlar O P
1. Samsunspor 22 42
2. Eyüpspor 21 41
3. Bodrumspor 21 38
4. Pendikspor 22 37
5. Rizespor 21 37
6. Keçiörengücü 22 37
7. Sakaryaspor 22 37
8. Bandırmaspor 21 34
9. Boluspor 22 34
10. Manisa FK 21 30
11. Göztepe 22 30
12. Adanaspor 22 25
13. Tuzlaspor 22 22
14. Altay 22 19
15. Erzurumspor 22 18
16. Altınordu 21 17
17. Gençlerbirliği 22 16
18. Denizlispor 22 16
19. Yeni Malatyaspor 22 17
Takımlar O P
1. Arsenal 20 50
2. M.City 21 45
3. M. United 21 42
4. Newcastle 21 40
5. Tottenham 22 39
6. Brighton 20 34
7. Brentford 21 33
8. Fulham 22 32
9. Chelsea 21 30
10. Liverpool 20 29
11. Aston Villa 21 28
12. Crystal Palace 21 24
13. Nottingham Forest 21 24
14. Leicester City 21 21
15. Wolves 21 20
16. West Ham United 21 19
17. Leeds United 20 18
18. Everton 21 18
19. Bournemouth 21 17
20. Southampton 21 15
Takımlar O P
1. Barcelona 20 53
2. Real Madrid 20 45
3. Real Sociedad 20 39
4. Atletico Madrid 20 35
5. Villarreal 20 31
6. Real Betis 20 31
7. Athletic Bilbao 20 29
8. Rayo Vallecano 19 29
9. Osasuna 20 29
10. Mallorca 20 28
11. Girona 20 24
12. Celta Vigo 20 23
13. Real Valladolid 20 23
14. Almeria 19 22
15. Espanyol 20 21
16. Sevilla 20 21
17. Valencia 20 20
18. Cadiz 20 19
19. Getafe 20 18
20. Elche 20 9