Milletvekili Erol, “Redevans sistemiyle bu ihale yapılırsa Elâzığ'ın yararınadır”

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’inde konuşma yapan CHP Elazığ Milletvekili Erol, 21 Nisan’da ihalesi yapılacak olan maden rezerv alanı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Erol, “Elâzığ için bu 3'üncü fırsatı eğer değerlendirebilirsek Elâzığ geçmiş yıllarına geri dönebilir” dedi.

SİYASET 13.04.2022, 12:34
Milletvekili Erol, “Redevans sistemiyle bu ihale yapılırsa Elâzığ'ın yararınadır”

CHP Elazığ Milletvekili Erol Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’inde Elazığ’a dair konuşma yaptı.

AK Parti'nin Türkiye siyasi hayatına katıldığı günden bugüne kadar Elazığ'daki değerlendirmesini yapan Milletvekili Gürsel Erol, “  Elazığ’ın siyasi hayatı, AK Parti'nin Türkiye siyasi hayatına girmesiyle birlikte bir değişim yaşıyor. 2002 yılında yapılan seçimlerde ilin milletvekili sayısı 5 ve 4 milletvekilini AK Parti alıyor, 1 milletvekili bağımsız seçiliyor. Bağımsız seçilen milletvekili de şu anda yine AK Parti milletvekilimiz Tolga Ağar'ın babası Mehmet Ağar. 2007 seçimlerinde 5 milletvekilinin 5'ini de AK Parti alıyor. 2011 seçimlerinde 5 milletvekilinin 4'ünü AK Parti, 1'ini de MHP alıyor. 2015 seçimlerinde ilin milletvekili sayısı 4'e düşüyor, 4 milletvekilini de AK Parti alıyor. 2018 seçimlerinde ilin milletvekili sayısı yine 5'e çıkıyor; 4 milletvekilini AK Parti alıyor, 1 milletvekili de Millet İttifak'ından Cumhuriyet Halk Partisi milletvekili olarak ben seçiliyorum” dedi.

“AK PARTİ'YE BU KADAR DESTEK VEREN BİR İLE AK PARTİ NE YAPTI”

Elazığ’da toplam 20 belediyesi olduğunu aktaran Milletvekili Erol, “Bunlardan 10 tanesi ilçe belediyesi. 10 ilçe belediyesinin 7 tanesi AK Parti, 3 tanesi Milliyetçi Hareket Partisidir.  9 belde var, 9 beldenin 6'sı yine AK Parti'nin. Yani toplamda 20 belde ve ilçe belediyesinin 16'sı AK Parti'nin, 3'ü MHP'nin. Bizim bu 20 belediyede bir tek belediye meclis üyemiz de yoktu, ilk defa bu seçimde merkezden 2 belediye meclis üyemiz oldu. Yani CHP olarak bırakın belediye başkanlığını, belediye meclis üyesi düzeyinde bile hiçbir ilçede belediye meclis üyemiz yoktu. Şimdi, böyle bir ilde siyaset yapıyoruz. Bu il, AK Parti'nin kurulduğu günden bugüne kadar AK Parti'ye inanılmaz destek verdi.  Sayın Cumhurbaşkanına inanılmaz destek verdi.  Sonuçlar da onu gösteriyor. Ama dönelim, AK Parti Elâzığ için ne yaptı.  Esas sorum burada, yatırımlardan bahsetmiyorum. Yalnızca, siyaseten o ile verilen değerin yansıması, bir ili siyaseten temsil eden bakandır veya o ilden birinin bakan yapılmasıdır. Şimdi, çevre illerimizi değerlendirelim yani AK Parti'ye bu kadar destek veren bir ile AK Parti ne yaptı” diye konuştu.

“ELÂZIĞ'DAN BAKAN OLMAYAN TEK İKTİDAR DÖNEMİ AK PARTİ DÖNEMİ”

Çevre illerle ilgili değerlendirme yapan Erol, “Malatya'dan AK Partili bakanımız vardı, Erzincan'dan vardı, Sivas'tan vardı, Diyarbakır'dan vardı, Bingöl'den vardı.  Yani çevre illerimizin hepsinden, komşu illerimizin hepsinden AK Parti'li bakanlar vardı. 1980 sonrası kurulan hükûmetlerde Elâzığ'dan bakan olmayan tek iktidar dönemi AK Parti dönemi. Mesela, Anavatan Partisi iktidar, Anavatan Partisinden bakan var. Refah Partisi iktidar, Refah Partisinden Ahmet Cemil Tunç Bey bakan. Mehmet Ağar Elâzığ'dan bakanlık yaptı.  Ahmet Cemil Tunç Bey bakanlık yaptı. Bakanlık verilmeyen tek dönem, Elâzığ'da AK Parti'nin en güçlü dönemlerdir ve AK Parti dönemleridir. Şimdi, buradan nereye gelmek istiyorum. Elâzığ, AK Parti'ye siyaseten her zaman inanılmaz bir destek verdi. Peki, ne aldık, siyaseten bir şey alamadık” şeklinde konuştu.

“DEPREMDE GELEN PARALAR VE KAYNAKLAR DOĞRU KULLANILMADI”

 Elâzığ tarihinde dönüm ve kırılma noktalarının olduğunu belirten Milletvekili Erol,  “Mesela, bunlardan birisi  tarihî bir fırsatı kaçırmışız.  Elâzığ'da Keban Barajı'nın yapılması. Rahmetli Süleyman Demirel'in Başbakanlığı döneminde, Elâzığ'da Keban Barajı yapılırken verimli topraklarımız su altında kalmış ama ülke ekonomisine bir enerji kaynağının sağlanmasıyla ilgili dünyada örnek gösterilecek bir proje hayata geçirilmiş. Bu proje, rahmetli Süleyman Demirel'in Genel Müdürlüğü döneminde projelendirilmiş, başbakanlığı döneminde hizmete sunulmuş.  Millî kaynaklarla ama biz o dönemi doğru değerlendirememişiz, kaynaklarımızı doğru değerlendirememişiz, kamulaştırmaları doğru değerlendirememişiz, kente bir değer katamamışız.  Şu anda o yatırımın Elâzığ'a hiçbir getirisi yok.    İkinci tarihi fırsatı ne zaman kaçırdık. Allah Elâzığ'ın yüzüne baktı, 2020 yılındaki depremde Elâzığ inanılmaz hasar gördü ama can kaybımız az oldu. 3 bina yıkıldı, 40'a yakın can kaybımız oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı şehirde 25 bin konut yaptı. Devlet gerçekten, Elâzığ'a müthiş bir kaynak aktardı. Şimdi kalkıp buradan dersek ki ‘Devlet Elâzığ'ı mağdur etti, para aktarmadı’ vicdansızlık ederiz. Para geldi mi,  geldi. Kaynak aktarıldı mı,  aktarıldı. Peki, bu gelen paralar ve kaynaklar doğru kullanıldı mı, kullanılmadı. Deprem alanları yalnızca barınma alanları olarak planlandı, bir yaşam alanına dönüştürülmedi. Kent yeniden bir çekim merkezi, bir cazibe merkezi yapılmadı. Şehre yeni bir değer, yeni bir vizyon katılmadı.  Yalnızca konutlar yapıldı, müteahhitlik sektörü. Hâlbuki bu kadar kaynak, müthiş kaynak geldi.  Doğru kullanılsaydı Elâzığ, geçmişte anıldığı gibi yeniden ‘Doğu'nun Paris'i olarak anılırdı” dedi.

“30 MİLYAR DOLARLIK BİR REZERV ALANI”

3'üncü bir fırsatın önlerinde olduğunu vurgulayan Erol, “Elâzığ için bu 3'üncü fırsatı eğer değerlendirebilirsek Elâzığ geçmiş yıllarına geri dönebilir. Eğer bu fırsatı da kaçırırsak.  Bu da yine bir Allah vergisidir, bu kürsüde, bu konuyla ilgili buradan defalarca konuştum. Sayın milletvekillerim, ben size de hayret ediyorum. Yani grup ayrımı yapmadan hakikaten hayret ediyorum. Bakıyorum, Türkiye ekonomisini çok ilgilendirmeyen bir ihaleyle ilgili, bir konuyla ilgili çoğu zaman burada tartışmalar, kavgalar çıkıyor ama 30 milyar dolarlık maden alanının ihalesiyle ilgili süreci anlatıyoruz.  Buradan giriyor, buradan çıkıyor. Hakikaten hayret ediyorum. Yani bu bir yol değil, bir köprü inşaatı değil. En az 30 milyar dolarlık bir rezerv alanı.  Buradaki konuşmalarımız sonucunda, ilimizin milletvekillerinin, ayrım yapmadan tüm parti milletvekillerimizin AK Parti milletvekillerimizin de tüm belediye başkanlarımızın, siyasi parti il başkanlarımızın, hepimizin, herkesin emeği ve katkısı var.  İhale 2 defa iptal edildi, daha doğrusu ertelendi. Ertelenme gerekçesi ne. Şartnamenin revize edileceği, katılımın daha yüksek olması, ihalenin daha şeffaf olmasına yönelik. En son yine ertelendi, şartnameler değişiyor, eski tas eski hamam. Değişen bir şey yok. 30 milyar dolarlık bir ihale süreci, Elâzığ bu süreci doğru yönetirse, redevans sistemiyle bu ihale yapılırsa Elâzığ'ın yararınadır. Yoksa  Keban Barajı'nı, deprem sürecini nasıl doğru yönetmediysek bu süreçte Elâzığ'ın lehine dönen hiçbir süreç olmayacak. Ayrıca, kamu yararı da yok. Bu, Türkiye Cumhuriyeti'nin, tarihimizin en büyük maden rezerv alanının tespit edildiği ve cumhuriyet tarihimizin en büyük ihalesi. Ben 2 dosya hazırlamıştım, bir dosyayı AK Parti Grup Başkan Vekiline verdim. Bir dosyayı Özgür Özel Bey'e, kendi partimin Grup Başkan Vekiline verdim. Bu kürsüden dedim ki, ihaleden sonra bu dosyayı açın, bu ihaleyi kimin alacağına dair iddialarla ilgili söylemler bu dosyada var. Şimdi, ayın 21'inde ihale var. Bakacağız, bu ihaleye kaç kişi katılacak, katılabilecek olan, cesaret eden var mı ve ihaleyi kim alacak” ifadelerini kullandı.

“AK PARTİ'NİN  4 DÖRT MİLLETVEKİLİ 1'E DÜŞER”

Seçimle ilgili değerlendirme yapan Erol,  “Şimdi, gelelim önümüzdeki sürece. Sizin aslında Elâzığ'la ilgili ‘Ya, biz hizmet etsek de etmesek de, o kentle ilgilensek de ilgilenmesek de, bakan versek de vermesek de zaten bize oy verdiler.  kime verecekler’ Vallahi bugüne kadar doğru.  Bu tespit doğruydu. Bugüne kadar Elâzığ halkı sandığa gittiği zaman hizmet edilsin edilmesin hiçbir şeye bakmadan şartsız ve koşulsuz AK Parti'ye oy verdi. Ama önümüzde yapılacak Elâzığ'la ilgili ilk seçim sonuçlarını ben bu kürsüden açıklarım, açıklamak isterim. Bakın, ilimizin 5 milletvekili var, siz bizi böyle boşa alın, Elâzığ'ı adam yerine koymayın, ‘Bildiğimizi yaparız’ deyin, bakın Elâzığ ne yapacak. Ben yapacağını bugünden söylüyorum, iddiaya giren herkesle de iddiaya girerim.  1 milletvekili İYİ Partinin, 1 milletvekili MHP'nin, 1 milletvekili CHP'nin, 1 milletvekili AKP'nin, beşinci milletvekiline de yarışacağız. Bunu da bırakmayacağız, aramızda beşinci milletvekili için yarışacağız, bunu da yarışacağız. AK Parti'nin  4 dört milletvekili 1'e düşer.  ikinci milletvekili için de yarışacağız. Ben o gün bu kürsüde olacağım, yeni dönemde bu kürsüde yine seçileceğim, geleceğim ama bana laf atanların bu kürsüde, burada olup olmayacağını göreceğim” dedi.

banner3
Yorumlar (0)
18
açık
Namaz Vakti 18 Mayıs 2022
İmsak 03:22
Güneş 05:03
Öğle 12:25
İkindi 16:16
Akşam 19:36
Yatsı 21:10
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 37 58
7. Antalyaspor 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Sivasspor 37 51
11. Galatasaray 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 37 43
17. Rizespor 37 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 35 61
4. İstanbulspor 35 59
5. Erzurumspor 35 58
6. Eyüpspor 35 54
7. Manisa Futbol Kulübü 36 49
8. Tuzlaspor 35 49
9. Samsunspor 35 48
10. Gençlerbirliği 35 48
11. Keçiörengücü 35 48
12. Boluspor 35 47
13. Denizlispor 35 46
14. Altınordu 35 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 35 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 87
3. Chelsea 36 70
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 36 48
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 36 45
14. Aston Villa 36 44
15. Southampton 37 41
16. Everton 36 36
17. Leeds United 37 35
18. Burnley 36 34
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Getafe 37 39
15. Elche 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31