Milletvekili Bulut, gündeme ve siyasete dair çarpıcı açıklamalarda bulundu

AK Parti MKYK Üyesi, Teşkilatlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı ve AK Parti Elazığ Milletvekili Metin Bulut, gazetemize nezaket ziyaretinde bulundu. Ziyaret sırasında Vekil Bulut, kendisine yönelttiğimiz sorulara da içtenlikle cevap verdi. Bulut; sorunların çözümü için yetkili kişilerin kapısının ilgili kişilerden oluşan heyetlerle çalınmasının doğruluğundan bahsetti.  Ayrıca Bulut, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “İktidar olursak Elazığ’a bakanlık vereceğiz” ifadelerine ilişkin de; “Muhalefetin yapmak istediği şey aslında siyasi rüşvet. Bunlara hiç gerek yok. Siyaset bu şekilde olmaz. 81 şehirde niye şu vilayete bakan yok? Denilmez. Bu ayakları çok sağlam basan bir şey değil. Ayrıca biz bundan mutluyuz. Demek ki muhalefet başka dile getirecek bir şey bulamıyor. Bu şu demek oluyor muhalefet kendince zorlamış zorlamış ve bizim bu eksiğimizi sadece yakalayabilmiş” dedi. Bir de Bulut; hem vatandaşların merakla beklediği EPDK’nin verdiği hatalı kararın Danıştay’dan dönebileceğini hem de Elazığlılar ve Tunceliler için son derece önemli olan Pertek Köprüsü’nün proje ihalesinin de çok yakın bir takvimde gerçekleştirileceğini müjdeledi.

SİYASET 22.09.2022, 16:32 27.09.2022, 15:59
Milletvekili Bulut, gündeme ve siyasete dair çarpıcı açıklamalarda bulundu

Röportaj: Kübra TÜRKAN

AK Parti MKYK Üyesi, Teşkilatlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı ve AK Parti Elazığ Milletvekili Metin Bulut, gazetemize nezaket ziyaretinde bulundu. Ziyaret sırasında Vekil Bulut’u Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti (FHGC) Başkanı ve Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Semih Erdem ve gazetemiz Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Songül Dursun ağırladı.

VEKİL BULUT, NEZAKETE ÖNEM VERİYOR

Başkan Erdem’in değerli bir büyükleri olduğunu vurgulayan ve gazetemizin başarılı yayımlara imza attığını belirten Vekil Bulut, Elazığ’da olduğu ve fırsat bulduğu takdirde bu tarz nezaket ziyaretlerini sürdürdüğünü ifade etti. Başkan Erdem ve Dursun ise Vekil Bulut’un nezaketine teşekkür etti. Ziyaret sırasında keyifli fikir alışverişi de gerçekleştirildi. Sonrasında ise Vekil Bulut, kendisine yönelttiğimiz sorulara içtenlikle cevap verdi. İşte Vekil Bulut ile gerçekleştirdiğimiz söyleşinin detayları…

Köy muhtarları ile bir araya geliyorsunuz. Köylülerin özellikle bir kısmının elektrik faturalarını ödeyemedikleri için köyün tamamının hem elektrikleri hem de sularının kesildiğine dair ihbarlar bize de geliyor. Şanlıurfa’daki milletvekilleri üretimin aksamaması için AKSA yetkilileri ile görüşülerek, köylüye yardımcı olundu. Sizlerin bu konuda bir takım girişimleri olduysa bunu aktarır mısınız?

“MUHTARLARIN ASIL TALEBİ; KÖYÜN ELEKTRİK PARASI TOPLAMA İŞİ BİZE BIRAKILMASIN!”

Bu bizim yakın bir şekilde takip ettiğimiz konulardan bir tanesi. Köylerde sadece yüksek elektrik faturasından kaynaklanan bir sıkını değil bu. Muhtarların asıl talepleri; elektrik parası toplama işini bizden alın demekteler. Bu organizasyonu biz yapmayalım. Doğal olarak köylünün bir kısmı ödemediğinden, AKSA’da köyün elektriğini kesmek durumunda kalıyor. Bir takım mağduriyetlerde olabiliyor.  Bugüne kadar çok bu işe müsaade etmedik. Ödeyemediği için köyünün elektriksiz ve susuz kaldığı o noktaya gelen köylerimizin sayısı olsa da bu az sayıda. Böyle bir sıkıntı olduğunu biliyoruz. Dün AKSA – Doğalgaz Müdürüne hem hayırlı olsun ziyaretinde bulunduk hem de doğalgaz ile ilgili sıkıntıları aktardık. İlgililere bu sıkıntıları ileteceğiz.

HEYETLERLE, YETKİLİLERİN KAPISINI ÇALMAK OLUMLU SONUÇLAR DOĞURUYOR

Kuzova’da da benzer bir sıkıntı yaşandı. Kuzova’daki bu sıkıntıyı çözebilmek adına geçen hafta bir heyet oluşturduk. Heyet içerisinde Vali Yardımcısı, AKSA Müdürünün ve DSİ Bölge Müdürünün içinde bulunduğu bir heyet oldu. Bu heyetle önce EPDK’ye, Strateji Başkanlığına sonrasında ise DSİ Genel Müdürlüğü’ne gittik. Orada bu konuyla alakalı sıkıntıların giderilmesi adına neler yapabiliriz? Diye konuştuk. Oraya konunun muhatapları ile gittik. Neden? Oraya muhatapları ile birlikte gidince bilmediğimiz bir şey söylenince muhatapları onun detayını ortaya koyabiliyor. Bu benim çok hoşuma giden bir çalışma şekli oldu. Vali beye de bundan sonra sorunların giderilmesi adına artık böyle heyetlerle gideceğimi ifade ettim.  O zaman karşıdaki bir şey dediğinde ve siz konu hakkında detaylı bilgiye sahip değilseniz acaba dedikleri gibi mi şeklinde düşünüyorsunuz. Ama konunun muhatabı olunca o hayır şöyle şöyle de olabilir diyerek farklı argümanlar sunabiliyor. Bu şekilde çok ciddi şekilde çözüm ürettik.

“GES PROJELERİNE HIZ VERMEK ZORUNDAYIZ”

Mesela gittiğimizde Kuzova’da kullanılan elektrik tarifesi tarımsal tarife üzerinden yapılmamıştı. Üreticiye çok yüksek bir fatura geliyordu. Neticede o faturanın düşürülebilmesi için bu faturaların zirai tarifeye geçmesi gerekiyordu. Biz bunu sağladık. Şu anda iki fatura daha yüksek geldi.  Bunlar iptal edilecek ve anında %10 bir düşüş olacak. Bununla olmaz. Şu anda elektrik maliyetleri dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de çok arttı. Şunu biliyoruz.  Elektrik enerjisi ile su çekip bu su ile domates, biber yetiştirerek bunları da satarak para kazanılması çok güç. O yüzden bizler GES’e hız vermek zorundayız.

“KUZOVA GES İHALESİ ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA GEÇEKLEŞECEK”

Şu anda Kuzova’da 2megawatlık GES ihalesine önümüzdeki hafta çıkıyoruz. İhaleye çıktık ama kimse girmedi miktarını yükselttik. İnşallah önümüzdeki hafta içerisinde Kuzova’da GES yapacağız. Elektrik tüketimin çok olarak görüldüğü köylerde de GES yapmaya başladık. İçme suları ile alakalı GES’lere ama sizde takdir edersiniz ki GES yatırımı çok pahalı bir yatırım. 1 megawattı 1 milyon doların üstünde olan yatırımlar. Bir miktarını yaptık bir kısmını da yapamadık.

“ÖNEMLİ OLAN ENERJİ MALİYETLERİNİ AŞAĞIYA ÇEKMEK”

GES’lerle alakalı da geçen gün Sayın Valimiz ile oturup, konuştuk daha farklı nasıl bir şey yapılabilir? Diye ortak bir GES yaparak, ortaklaşa kullandırabilir miyiz? Herkes nüfusu oranına faydalanabilir mi? Diye düşündük. Sonuçta önemli olan enerji maliyetlerini aşağıya çekmek. Onla alakalı da bizler elimizden geleni yapıyoruz.

GES’lerle alakalı çalışmalardan bahsettiniz ama GES yatırımı yapan kitle EPDK’nin verdiği enerji fazlasını satamazsınız kararı sonrası bir hayli tepkili bir tavır sergiledi. Hatta geçtiğimiz günlerde kentimize gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, EPDK’nin vatandaştan adeta çökme vergisi aldığını ifade etti. Siz EPDK’nin aldığı kararı nasıl değerlendiriyorsunuz ve bu kararın değişmesi mümkün mü?

“EPDK, HAKLI OLDUĞU KONUDA; MİLLETİ HAKSIZ UYGULAMAYA TABİ TUTTU”

EPDK ile bu konuyu gidip konuştum ben bu konuyu. EPDK haklı olduğu bir konuda haksız bir uygulamaya tabi tuttu milleti. Neden bahsediyorum? Bir takım suiistimallerin önüne geçebilmek adına aldığı bir kurul kararı geçmişten bugüne iyi niyetli yatırım yapanları da mağdur etti. Bizim burada itiraz ettiğimi şeylerden biri şu; hiçbir kanun geriye dönük çalışmaz. Yani bu adam neticede 2019’dan önce diyemezsiniz. EPDK karar almakta haklı bir takım suiistimaller olduğunu biliyoruz. Ama uygulama şeklinde çok haksız.

“EPDK’NİN ALDIĞI KARARIN, DANIŞTAY’DAN DÖNECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM”

EPDK’ye şunu söyledik. Madem bir enerji fazlalığı oluştu.  Bu saatten sonra ürettiğiniz elektriği düşük fiyattan alabilirim diyebilirsiniz. Şeklinde  teklifte bulunabilirsiniz dedik. Ben bunu Sayın Cumhurbaşkanımıza da ilettim. Enerji işiyle uğraşan bir il başkanımızla konuyu görüştük ve o direk Cumhurbaşkanımıza konuyu aktardı. Cumhurbaşkanımızın da bu konu gündemine geldi ve Cumhurbaşkanımız bir bakılsın talimatını verdi. Ben Danıştay’dan dönebileceği kanaatindeyim. Enerji Komisyonun da olmam münasebetiyle EPDK’ye giderek, bu itirazımı güçlü bir şekilde yaptım.

Çevre illerimizde ikinci üniversite kurulurken Elazığ’da ikinci üniversite hâlâ kurulmadı.  Azerbaycan Türk Üniversitesi’nin Elazığ’da kurulabilir mi?  Bunun için bir lobi şart. Bu konuda neler düşünüyorsunuz?

“ÜNİVERSİTELERDE; SAYISAL ÇOĞUNLUK DEĞİL, NİTELİK ÖNEMLİ”

Hep sayısal çoğunlukla övünülür hale geldi. Oysa ki nitelikle övünmek lazım. Elazığ’da 10 farklı üniversitenin olmasından da EMAYTİ gibi tek üniversitemiz olsun. Zaten Fırat Üniversitesi son zamanlarda son derece başarılı. Mesele biz nereye gidersek gidelim; herkes bize Fırat Üniversitesi’nin Mühendislik ve Veterinerlik Fakültelerinin çok iyi olduğunu söylerler. Sayısal çoğunluğa çok takılmayalım ve mevut olanın niteliğine odaklanalım. İkinci Üniversite kurulduğunda mevcut üniversitelerin kontenjanlarında düşüş yaşanıyor. Bu şehir bizim niteliğe önem verelim. Azerbaycan ile ilgili de kampüs çalışması ve öğrenci değişimi gibi bir takım çalışmalar var.

Pertek Köprüsü de hem Elazığlıların hem de Tuncelilerin en merak ettiği konulardan biri bu konuda ne aşamadayız?

“PERTEK KÖPRÜSÜ’NÜN PROJE İHALESİNE YAKIN ZAMANDA ÇIKILACAK”

Bu ciddi bir ihtiyaç. Proje ihalesine yakın zamanda çıkılacak. Bugün artık Pertek Köprüsü son derece elzem bir hale geldi. Yakın zamanda buranın, yapım ihalesine de çıkılacak. Çok büyük bir iş şu anda 6 milyar TL’den bahsediliyor. Kolay bir iş değil. Nasıl Çanakkale ve Kömürhan yapıldıysa Allah nasip ettiyse bunu da yaparız. Gecikmeli hizmet bunu da kabul ediyoruz. Muhakkak yapılması gerektiğini biliyoruz. Özellikle bu sene pandemiden dolayı iki sendir gelemeyen gurbetçilerin de gelmesi ile burada ciddi bir yığılma oldu. 

Seçimlere az bir süre kaldı. Güncel konular dışında siyaseten de yönelteceğim birkaç sorum olacak. Öncelikle partiler için milletvekili listeleri hazırlamak sancılı, AK Parti aday belirlerken ne gibi kriterleri olacak?

“MİLLETVEKİLİ ADAY BELİRLEME SÜRECİ SANCILI SÜREÇLER”

Milletvekili adayı belirleme süreci bütün siyasi partiler için her zaman zor olmuştur. Bu süreçler sancılı geçmiştir. Bazen devletin gereksinim duyduğu milletvekili tipiyle, milletin  istediği milletvekili tipiyle uyuşmayabiliyor. Adamın ciddi bir devlet tecrübesi çok iyi ama siyasi yüzü soğuk, siyasal iletişimi sıfır, sosyalliği eksik. Bu devlete lazım olsa bile toplum bunu pek kabul etmiyor. Her dönem olduğu gibi bu dönemde de sancılı bir süreç yaşanacaktır. Bu sadece Adalet ve Kalkınma Partisi olarak bizim çekmiş olduğumuz bir sıkıntı değil. Bütün siyasi yapılarda bu sıkıntı yaşanıyor.

“SİYASET, SEVEN VE İSTEYEN ADAMLA YAPILMALI”

Önemli olan hizmet etmeyi seven, hizmet aşkı ile yanmış tutuşmuş kişilerden oluşmalı. Ben hep söylüyorum siyaset seven ve isteyen insanla yapılmalı. Siyaset yaşam tarzından keyif alınmıyorsa, siyaset yaşam kalitesini aşağı çeker. Ben ümit ediyorum ki Elazığ’da hangi siyasi partiden aday olunursa olunsun hepsinin ilini seven, iline hizmet etmeyi seven, koşuşturabilecek, sorun çözebilecek ve bunları yaparken de keyif alan, devleti ve milleti tanıyan, kentini bilen insanlardan olması doğru olacaktır.

Muhalefetin hep iktidar olma iddiası vardır ana muhalefet partisi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’da Elazığ ziyaretleri sırasında; AK Parti’nin 20 yılı aşkın süredir iktidarda olmasına rağmen Elazığ’a bakanlık vermediğini ama kendileri iktidar olduğu takdirde Elazığ’a bakanlık vereceğini belirtti. Hem Kılıçdaroğlu’nun bu söylemlerini hem de yeniden iktidar olursanız Elazığ’a AK Parti’nin bakanlık verip vermeme durumunu sizden öğrenebilir miyiz?

“MUHALEFET, BAKANLIK DIŞINDA; İKTİDARIMIZA YÖNELİK BAŞKA EKSİK BULAMIYOR!”

Muhalefetin yapmak istediği şey aslında siyasi rüşvet. Pek çok şeyle bizler de ana muhalefeti suçlayabiliriz. Sizler de kendi iktidarlarınız  süresince neden Elazığ’dan bir basın sözcüsü çıkartmadınız veya  neden bir genel başkan yardımcısı çıkartmadınız? Denilebilir. Bunlar karşılıklı yapılan şeylerdir. Bunlara hiç gerek yok. Siyaset bu şekilde olmaz. 81 şehirde niye şu vilayete bakan yok? Denilmez. Bu ayakları çok sağlam basan bir şey değil. Ayrıca bundan mutluyuz demek ki muhalefet başka dile getirecek bir şey bulamıyor. Bu şu demek oluyor demek ki muhalefet kendince zorlamış zorlamış ve bizim bu eksiğimizi sadece yakalayabilmiş.

“BAKAN OLUP OLMAMAK ÇOK KIYMETLİ ŞEYLER DEĞİL”

Bakan olup olmamak bunlar çok kıymetli şeyler değil. Bugün Allah’a hamd olsun. Partimiz bize yetkiler vermiş. Ben Sayın Cumhurbaşkanımızın yakın çalışma ekibinde olan MKYK’sinde görev alan Teşkilat Başkan Yardımcılığı yapanlardan biriyim. Her dem kulağına fısıldama mesafesindeyiz ve her dem taleplerimizi iletecek mesafedeyiz. Bu çok önemli bir şey. Bugüne kadar da Sayın Cumhurbaşkanımıza ilettiğimiz ve makul gördüğü her şeyden sonuç aldık.

“ELAZIĞ’DA YAPILANLAR KENDİLİĞİNDEN OLMADI”

Bu kadar çok şey kendiliğinden yapılmadı. 6. Bölge kendiliğinden gelmedi. MKYK’de kaldık ve bu konuda şiddetli bir savunma yaptık. Diğer hususlarla alakalı olarak; Elazığ’da 25 bin tane konut yine kendiliğinden yapılmadı. Aslında şu yapılabilirdi. Çünkü dünyanın hiçbir yerinde deprem olduğu için evlere girilip tek tek hasar tespit yapılmaz, vatandaş gider başvurusunu yapar ve evimin hasarlı olduğunu düşünüyorum diyerek dilekçe yazılır ve öyle bakılır. Elazığ’da 200 bin bağımsız bölümün hepsine tek tek girildi ve bu kadarı yenilenecek dedik. Bunlar parti içindeki gücümüzden ve etkinliğimizden kaynaklanıyor. Toplum hangi sözün,  hangi amaçla söylendiğini çok iyi biliyor. Bu sözün bir karşılığı olduğunu düşünmüyorum. 

banner3
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 05 Şubat 2023
İmsak 05:55
Güneş 07:19
Öğle 12:42
İkindi 15:30
Akşam 17:55
Yatsı 19:14
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 21 51
2. Fenerbahçe 21 45
3. Başakşehir 21 40
4. Beşiktaş 21 39
5. A.Demirspor 21 38
6. Trabzonspor 21 38
7. Kayserispor 21 32
8. Konyaspor 21 27
9. Karagümrük 21 26
10. Gaziantep FK 22 25
11. Alanyaspor 21 25
12. Sivasspor 22 24
13. Antalyaspor 21 24
14. Ankaragücü 21 22
15. Kasımpaşa 21 22
16. Giresunspor 21 21
17. Hatayspor 20 20
18. İstanbulspor 21 18
19. Ümraniye 21 14
Takımlar O P
1. Samsunspor 21 41
2. Eyüpspor 21 41
3. Bodrumspor 21 38
4. Pendikspor 22 37
5. Rizespor 21 37
6. Keçiörengücü 21 37
7. Sakaryaspor 21 34
8. Bandırmaspor 21 34
9. Boluspor 22 34
10. Göztepe 21 30
11. Manisa FK 20 29
12. Adanaspor 22 25
13. Tuzlaspor 22 22
14. Altay 22 19
15. Erzurumspor 22 18
16. Altınordu 21 17
17. Denizlispor 22 16
18. Yeni Malatyaspor 22 17
19. Gençlerbirliği 21 13
Takımlar O P
1. Arsenal 20 50
2. M.City 20 45
3. M. United 21 42
4. Newcastle 21 40
5. Tottenham 21 36
6. Brighton 20 34
7. Brentford 21 33
8. Fulham 22 32
9. Chelsea 21 30
10. Liverpool 20 29
11. Aston Villa 21 28
12. Crystal Palace 21 24
13. Leicester City 21 21
14. Nottingham Forest 20 21
15. Wolves 21 20
16. West Ham United 21 19
17. Leeds United 19 18
18. Everton 21 18
19. Bournemouth 21 17
20. Southampton 21 15
Takımlar O P
1. Barcelona 19 50
2. Real Madrid 19 45
3. Real Sociedad 19 39
4. Atletico Madrid 20 35
5. Villarreal 20 31
6. Real Betis 20 31
7. Athletic Bilbao 20 29
8. Rayo Vallecano 19 29
9. Osasuna 20 29
10. Mallorca 19 25
11. Celta Vigo 20 23
12. Almeria 19 22
13. Girona 19 21
14. Sevilla 19 21
15. Espanyol 20 21
16. Valencia 19 20
17. Real Valladolid 19 20
18. Cadiz 20 19
19. Getafe 20 18
20. Elche 20 9