Milletvekili Balık Oda Başkanlarıyla bir araya geldi!

Ak Parti Elazığ Milletvekili Sermin Balık Oda Başkanlarıyla bir araya gelerek sorun ve sıkıntılarını dinledi.  Vekil balık Oda başkanlarıyla yol yürümekten memnun olduğunu ifade ederek oda başkanları, sorun ve sıkıntıların çözüm noktasında onlara yol arkadaşı olduklarını söyledi.  Esnaf Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Cemil Erdem ise odaların sıkıntılarını Vekil Balık’a ileterek; “Esnaf perişan ve mağdur” dedi.

SİYASET 18.02.2022, 14:58
Milletvekili Balık Oda Başkanlarıyla bir araya geldi!

Haber: Aysun ÇETİN KILIÇ

Ak Parti Elazığ Milletvekili Sermin Balık Oda Başkanlarıyla bir araya gelerek sorun ve sıkıntılarını dinledi. Oda başkanlarıyla yol yürümekten memnun olduklarına vurgu yapan Vekil Balık; “Biz, STK’larla yol yürümeyi çok önemsiyoruz. Çünkü siz hepiniz kendinize bağlı kollarda çok önemli işler yapıyorsunuz. Sizler hem kendi gruplarınızın sıkıntılarını bize yansıtırken hem de işin doğrusu çözümde de bizim yol arkadaşımız oluyorsunuz” diyerek odaları önemsediklerine vurgu yaptı. Öte yandan günlerdir Elazığ gündeminde konuşulan maden rezervi konusuna da değinen Vekil Balık; “Ben bir Elazığ evladı olarak isterim ki buradaki maden ocaklarını bir Elazığlı firma yönetsin. Ancak önemli olan şey orada binlerce istihdam sağlayabilmek. Binlerce Elazığlıyı orada istihdam edebilmek” dedi.

ERDEM: SORUNLARIMIZI, SIKINTILARIMIZI GÜNDEME GETİRMEK İSTİYORUZ

Esnafın sorun ve sıkıntılarını gündeme getirmek istediklerini belirten Esnaf Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Cemil Erdem; “ Vekilimiz Sermin Hanım bugün bizi bu kahvaltıya davet etmesi bizleri onurlandırdı ve gururlandırdı. Kendilerine çok teşekkür ederiz. Sayın vekilimiz buradayken bizde bazı sorunlarımızı, sıkıntılarımızı gündeme getirmek istiyoruz. Bu son günlerde özellikle madende konuşulan bir saha konusu çok önemli bir konu. Bununla ilgili de sayın vekillerimizden destek bekliyoruz. Şimdi bu saha Elazığ Madende çıkan bir saha. Bu sahaya belki çok adaylar ve holdingler olacaktır. Ama bizler diyoruz ki Elazığ’daki iş adamlarımız, durumları iyi olan esnaflarımız buradan hisse alsınlar. Ticaret odasında hisse alımları başladı. Şahsi olarak herkes müracaat edebiliyor. Elazığ’a yatırım yapılsın” şeklinde konuştu.

ERDEM: ESNAF PERİŞAN VE MAĞDUR!

Akaryakıt ve gıda ürünlerinde indirimlerin yapılması gerektiğini ifade eden Başkan Erdem; “Akaryakıt konularında, mazotta, benzine çok büyük fiyat artışları oldu. Mazot 16 liraya çıktı. Bundan dolayı çok tepki var. Biz minibüslere, şoför camiasına raiş verdiğimiz zaman dışardaki vatandaşlarımız ve esnaflarımız da durmadan bizlere tepki gösteriyor. Niye raiş verdiniz, neden ücretleri arttırdınız? Diye bizlere tepki gösteriyorlar. Neticede mazot litresi 7-8 liradan 16 liraya çıktı. Bu durumda mecburen esnaflarımızı korumak durumdayız. Bunun için vekilimizden ricamız konuların titizlikle takip ettiğinizi biliyoruz ama bu fiyatların mutlaka gözden geçirilmesi lazım.  Mazot, benzin, doğalgaz, elektrik olsun fiyatlarında kesinlikle ciddi indirimlerin yapılmasını istiyoruz. Çünkü bu sadece bizim meselemiz değil, tüm ülkenin meselesi. Bu konuları sayın cumhurbaşkanımıza bu konuları ulaştırmanızı istiyoruz. Zaten bu konularda bilgisi var. Halen daha çözülmeyen işler var. Esnaf perişan ve mağdur bu konuda. Vatandaşlarda aynı şekilde perişan ve mağdur. Bu konuda sizden yardım ve destek bekliyoruz” diye konuştu.

ERDEM: TOKİ TARAFINDAN YAPTIRILAN DÜKKÂNLAR HENÜZ TESLİM EDİLMEDİ!

Depremden sonra TOKİ tarafından yapılan dükkânların henüz teslim edilmediğini iddia eden Başkan ERDEM; “Ayrıyeten bu üretim sektöründe örneğin şeker konusu ciddi manada sıkıntılı. Önceden bakkallara şeker falan veriyorlardı onu da kaldırdılar. Şirket aldığı için iş yerlerine kilo kilo veya paket paket verileceği söyleniyor. Burada da ciddi manada sıkıntılar var. Üretim yönünde yatırım yapan insanlar şeker alamıyorlar. Çok ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Bunlarında önüne geçebilmek için yardım ve desteklerinizi bekliyoruz. Bunun dışında sanayi sitesi kooperatif kurulması noktasında ciddi bir çalışma var. Özellikle TOKİ’ler tarafından yaptırılan dükkânlar henüz teslim edilmedi.  Esnaflarımız bu konuda mağdur. Bu dükkânların teslim edilmesi konusunda da sizden yardım ve destek bekliyoruz” ifadelerine yer verdi.

ERDEM: ESNAFLARDA EKONOMİK SIKINTI VAR

Esnaflarda ciddi anlamda ekonomik sıkıntıların olduğunu vurgulayan Başkan Erdem; “Gıda sektöründe yüzde 7’lik bir indirim oldu. Ama halen daha vatandaşa çok yansıyan bir durum olmadı. Bu konuları kontrol edip takip edilmeli. Halen daha uyum sağlanamadı bu konuda da sıkıntılarımız var. Esnaflarımızın genel durumunu bakacak olursak inanın ki bütün dallarda, mesleklerde, gruplarda herkeste ciddi manada ekonomik olarak sıkıntı var. Yakıt fiyatları arttığı zaman bütün fiyatlar artıyor” dedi.

VEKİL BALIK: STK’LARLA YOL YÜRÜMEYİ ÇOK ÖNEMSİYORUZ!

Oda Başkanlarının sorunlarını dinledikten sonra açıklamalarda bulunan Ak Parti Elazığ Milletvekili Sermin Balık; “ Odalarımızın büyük bir kısmı seçimlerini yaptı. Bazı oda başkanlarımız güven tazelediler bazı oda başkanlarımız da yeniden seçildiler. Henüz seçimi yapılmamış iki oda başkanımız kaldı onlara da başarılar diliyorum. Biz STK’larla yol yürümeyi çok önemsiyoruz. Çünkü siz hepiniz kendinize bağlı kollarda hakikaten çok önemli işler yapıyorsunuz. Benim seçilme sebebim Elazığ’ın sorunlarını giderebilmek. Amacım yukarıya taşıyabilmek ve çözüm bulabilmek. Sizlerin de kendi temsil ettiğiniz grupların sıkıntılarını iletmek ve çözüm elbette. Dolayısıyla odalar ve STK’larla yol yürümek bizim için önemli. Sizler hem kendi gruplarınızın sıkıntılarını bize yansıtırken hem de işin doğrusu çözümde de bizim yol arkadaşımız oluyorsunuz” ifadelerini kullandı.

 BALIK: KAPANMA SÜRECİNDE ESNAFLARIMIZ SIKINTININ EN BÜYÜĞÜNÜ YAŞADILAR

Pandemi sürecinde hastane ve ilaçlarda ülke olarak sıkıntı yaşamadıklarını ifade eden Vekil Balık; “Başkanımız bazı sıkıntılardan bahsetti. Değerli başkanlarım hepimiz biliyoruz ki dünya global ekonomi bir kriz içinde. Dünyada ekonomi küçülürken Türkiye’nin bundan ayrı bir yerde değerlendirile bilmesi mümkün değil. Pandemiden kaynaklanan bu ekonomik sıkıntıları, küresel ısınmadan, küresel güçlerden dolayı dünyadaki ekonomik sıkıntılar bize de yansıdı. Biz iki yıla aşkın bir süredir pandemiyle savaşıyoruz. Bugüne kadar ne hastanelerimizde ne ilaçlarda bir sıkıntımız çıkmadı. Kapanma sürecinde esnaflarımız sıkıntının en büyüğünü yaşadılar ancak devlet mümkün olduğunca küçük esnaflarımıza süspansiye etmeye gayret etti. Başkanımız fiyatlardan bahsetti. Sayın Cumhurbaşkanımız da geçenlerde açıkladı. Biz son iki yıldan beri enerjide, doğalgazda özellikle faturalara yansıtmamak için gelen zamları, dünyanın yaşadığı bu zamanları faturalara yansıtmamak için yalnızca geçen yıl 165 milyon lira devlet süspansiye etti. Vatandaşın esnafın sırtına bu yük gelmesin diye” ifadelerine yer verdi.

VEKİL BALIK: SIKINTILARIN VE YAŞANAN EKONOMİK SÜRECİN FARKINDAYIZ!

Sözlerini sürdüren Vekil Balık; “Enerji bakanımız bir açıklama yaptı. Esnafların üzerindeki enerji maliyetini yüzde 25 kadar bir indirime gidildi. Bununla birlikte Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla Ak Parti Belediyeleri suda yüzde 7’lik bir indirime gitti. Bütün dünya gıdada ulaşım sıkıntı çekerken biz bu sıkıntıları yaşamıyoruz. Biz sıkıntıların ya da yaşanan ekonomik sürecin farkındayız elbette. Ancak biz 20 yıllık iktidarlığımız boyunca vatandaşımızı küçük esnafımızı hiçbir zaman ekonomik baskının altında ezdirmedik. 20 yılda biz ekonomide hakikaten çok güzel işler yaptık. Bundan sonra da yapacağımızdan emin olun. Bu süre geçici bir süredir. Hep birlikte el birliğiyle bu süreç atlatılacaktır. Hükümetimizin her ferdi başta cumhurbaşkanımız olmak üzere bu zamları, ekonomik sıkıntıları vatandaşa aksettirmemek için elinden gelen gayreti sarf ediyor. İlk defa asgari ücrette hükümetimiz döneminde bu kadar büyük zam yapıldı. Esnafımıza çeşitli ekonomik paketler açıklandı.

VEKİL BALIK: ÇÖZECEK DAHA ÇOK SORUNUMUZ VAR

Oda başkanlarıyla yol yürümekten memnun olduğunu aktaran Vekil Balık; “Oda başkanlarıma deprem sürecinde gösterdikleri çalışmalar ve destekler için çok teşekkür ederim. Hepimiz zor bir süreç yaşadık. Hepiniz belirli bir kesimi temsil ediyorsunuz. Size gelen baskı ve taleplerin biz farkındayız. Siz o talepleri bize iletiyorsunuz ve bu sürecin bana göre en katkısı şu oldu; hep birlikte çalışılabildiğini, yol yürüyebildiğini odalarla siyasetin uyumlu gidilebildiğini biz bütün milletimize gösterdik. Yeni bir yol haritası belirleyeceğiz. Deprem sürecini atlattık şimdi dükkânların teslim süreçleri var. İnsanları memnun etmek ve memnuniyeti en üst seviyeye taşımak gibi bir amacımız var. Çözecek daha çok sorunumuz var. Odalarımızla birlikte yol yürümekten çok memnunum” dedi.  

Günlerdir Elazığ gündeminde konuşulan maden rezervi konusuna da değinen Vekil Balık; “Ben bir Elazığ evladı olarak isterim ki buradaki maden ocaklarını bir Elazığlı firma yönetsin. Ancak hepimizin bildiği gibi bu bir ihale süreci. İhaleyi erteledik. Bu süreçte de inşallah biz Elazığ’daki yatırımcılar olarak bu ihaleye girme şartlarını tamamlayarak bu ihaleye gireriz. Hepimizin unutmaması gereken bir şey var ki önemli olan şudur; Türkiye’deki  en büyük rezerv alanlarından biri. Dolayısıyla önemli olan süreci doğru yönetmek, devamlılığını sağlamak. Benim için en önemlisi ise orada binlerce istihdam sağlayabilmek. Binlerce Elazığlıyı orada istihdam edebilmek” diyerek sözlerini noktaladı.

banner3
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 07 Şubat 2023
İmsak 05:54
Güneş 07:17
Öğle 12:42
İkindi 15:32
Akşam 17:58
Yatsı 19:16
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 22 54
2. Fenerbahçe 21 45
3. Başakşehir 21 40
4. Beşiktaş 21 39
5. A.Demirspor 21 38
6. Trabzonspor 22 38
7. Kayserispor 21 32
8. Konyaspor 21 27
9. Karagümrük 21 26
10. Gaziantep FK 22 25
11. Alanyaspor 22 25
12. Sivasspor 22 24
13. Antalyaspor 21 24
14. Hatayspor 21 23
15. Ankaragücü 21 22
16. Kasımpaşa 22 22
17. Giresunspor 21 21
18. İstanbulspor 22 21
19. Ümraniye 21 14
Takımlar O P
1. Samsunspor 22 42
2. Eyüpspor 21 41
3. Bodrumspor 21 38
4. Pendikspor 22 37
5. Rizespor 21 37
6. Keçiörengücü 22 37
7. Sakaryaspor 22 37
8. Bandırmaspor 21 34
9. Boluspor 22 34
10. Manisa FK 21 30
11. Göztepe 22 30
12. Adanaspor 22 25
13. Tuzlaspor 22 22
14. Altay 22 19
15. Erzurumspor 22 18
16. Altınordu 21 17
17. Gençlerbirliği 22 16
18. Denizlispor 22 16
19. Yeni Malatyaspor 22 17
Takımlar O P
1. Arsenal 20 50
2. M.City 21 45
3. M. United 21 42
4. Newcastle 21 40
5. Tottenham 22 39
6. Brighton 20 34
7. Brentford 21 33
8. Fulham 22 32
9. Chelsea 21 30
10. Liverpool 20 29
11. Aston Villa 21 28
12. Crystal Palace 21 24
13. Nottingham Forest 21 24
14. Leicester City 21 21
15. Wolves 21 20
16. West Ham United 21 19
17. Leeds United 20 18
18. Everton 21 18
19. Bournemouth 21 17
20. Southampton 21 15
Takımlar O P
1. Barcelona 20 53
2. Real Madrid 20 45
3. Real Sociedad 20 39
4. Atletico Madrid 20 35
5. Rayo Vallecano 20 32
6. Villarreal 20 31
7. Real Betis 20 31
8. Athletic Bilbao 20 29
9. Osasuna 20 29
10. Mallorca 20 28
11. Girona 20 24
12. Celta Vigo 20 23
13. Real Valladolid 20 23
14. Almeria 20 22
15. Espanyol 20 21
16. Sevilla 20 21
17. Valencia 20 20
18. Cadiz 20 19
19. Getafe 20 18
20. Elche 20 9