Etkin bürokrasiyi kullanan şehirler, cazibe merkezi oluyor!

Geçtiğimiz gün Bingöl ve Erzurum'dan yapılan açıklamalar siyaset ve bürokrasi de etkili isimlerin bir şehrin kaderini nasıl değiştirdiğini bir kez daha gösterdi. Dönemin Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'ın bürokrasi gücüyle adeta Elazığ'ın elinden aldığı Sütaş Entegre Tesisi Bingöl' de ilk üretimini yaptı. Uzun yıllar Türkiye'de Sağlık Bakanlığı görevini yürüten Recep Akdağ ise görev süresi boyunca Erzurum'u kamu hastaneleri eliyle bir sağlık üssü haline getirdi. Sağlık yatırımlarının yanı sıra hem görev sürecinde hem de sonrasında kentte özel hastanelerin kurulmasına karşı olduğu bilinen Akdağ, özel hastanelerin kurulmasına karşı politikası ile kentte görev yapan yetişmiş doktorların kamu hastanelerinde kalıp maddi gücü olan olmayan tüm Erzurumlulara eşit derecede sağlık hizmeti verilmesini sağladı. Öyle ki pandemi döneminde kamuda en az doktor kaybının yaşandığı illerin başında Erzurum geliyor. Bürokraside etkili isimlerin kentlerine yaptıkları hizmetler ve hemşehrilerinin yapılan yatırımlardan daha fazla yararlanması yönünde yürüttükleri politikalar yıllardır bölgede gelişme adına önemli bir yatırım alamayan ve mevcut sorunlarını çözemeyen Elazığ'a da bir kez daha bir bakanımız olsaydı böyle mi olurdu? Sorusunu sordurttu.

SİYASET 09.06.2022, 16:54 12.06.2022, 11:59
Etkin bürokrasiyi kullanan şehirler, cazibe merkezi oluyor!

 Haber- Yorum:  Lokman POLAT 

Özellikle Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde fiziki olarak gelişmesini tamamlamaya çalışan her ilin ortak talebi kendi hemşehrilerinden birinin Bakan olarak görev alması. Elbette 81 ilin tamamından bir ismi bakan yapmak mümkün değil. Yeraltı madenleri ve bereketli tarım toprakları ile ekonomik, tarihi yapıları ve kültürel zenginlikleri ile turizm alanında potansiyeli olmasına rağmen bir türlü istenilen gelişmeyi sağlayamaması, bölgeye gelen yatırımları komşu illere kaptıran Elazığlıların hem mevcut sorunlarını çözecek hem de bu yatırımların önünü açacak, öncülük edecek bir hemşehrilerinin Bakanlık görevinde olmasını istemleri haklı bir talep. Elazığlılar da yıllardır çözülemeyen sorunları için her fırsatta bu taleplerini dile getiriyor. Elazığlıların iktidarı ve muhalefetiyle Elazığlı bir ismin Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde Bakanlık koltuğuna oturması talebi Malatya, Bingöl ve yine komşu sayılacak Erzurum’a bakıldığı zaman ne kadar haklı bir talep olduğunu bir kez daha gösteriyor.

MALATYA’YA BAKAN TÜFENKCİ ETKİSİ

Özellikle şehrin 24 Ocak 2020 tarihinde yaşadığı deprem ve bu deprem sonrası kentte halen daha devam eden sorunlar Elazığlılara “Bir bakanımız olsaydı böyle mi olurdu?” sorusunu bir kez daha sordurttu. 24 Ocak Depremini yaşayan fakat bu depremden Elazığ’a göre daha az etkilenen depremi etkin bürokrasi ile fırsata çeviren Malatya oldu. Malatya, 2018 yılından itibaren doğal afetlere hazırlıklı olmak adına illerinde atıl vaziyette duran alanları son derece akıllıca değerlendirmeyi bildi. O dönem Gümrük ve Ticaret Bakanlığı görevini yürüten Malatyalı Bülent Tüfenkci; Malatya’da atıl durumda duran eski vagon fabrikasına Kızılay Başkanı Dr. Kerem Kınık ile ziyaret ederek,  52 bin metrekarelik bu alanda Kızılay tarafından Afet ve İnsani Barınma Sistemleri Fabrikası’nın kurulacağını ifade etmişti. Yaşanan depremin ardından bu tesisin temelleri atıldı. Deprem sonrası Elazığ ve Malatya arasından en çok tartışılan bir diğer konu ise yapılan köy evleri oldu. Elazığ’a tek katlı köy evleri yapılırken, Malatya’da iki katlı evler yapıldı.

MALATYA’YA İKİ KAT ELAZIĞ’A TEK KAT KÖY EVLERİ

Bunun yanı sıra Elazığ’da hemen hemen her gün bir TOKİ mağduru ile karşı karşıya kalıyoruz. Kentte yapılan TOKİ konutlarının sorunları bitmek bilmiyor. Tamamlanan ve teslim edilen evler daha yılları dolmadan harabe haline geldi. Elazığlı bir isim bakan olsaydı acaba TOKİ evleri bu kadar ciddiyetten uzak inşaa edilir miydi? Malatya’ya layık görülen iki katlı dubleks köy evleri Elazığ’da layık görülür müydü? Veya Elazığlı bir isim bakan olsaydı Elazığ’da kentsel dönüşüm ve TOKİ mağduriyetleri halen konuşulur olur muydu?

ASLANTEPE Mİ HARPUT MU?

Malatya’da bulunan Arslantepe, ülkemizden UNESCO Dünya Mirası Kesin Listesine kabul edilen 19. kültür varlığı oldu. Arslantepe’nin 2014 yılında başlayan UNESCO süreci, 2021 yılında kesin listeyle neticelendi. 4 bin yıllık kadim tarihi mirasımız; Harput’umuz; UNESCO Dünya Mirası geçici listesine 2018 yılında kabul edildi ve halen daha kesin kabulü yapılamadı. Harput’un yanı sıra Elazığ’ın tek müzesi 5 yıla yakın bir süredir kapalı bir halde bekliyor. Acaba Elazığlı bir isim Kültür ve Turizm Bakanı olarak görev yapsaydı Harput şuan halen bu konumda mı olurdu? Ya da şehrin tek müzesi yıllarca kapalı mı kalırdı?

ELAZIĞ'IN ELİNDEKİ YATIRIM BAKAN ETKİSİYLE BİNGÖL'E KAYDI

Şirket tarafından Elazığ’a yapılması planlanan dönemin Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın yoğun bürokrasi ve çabasının ardından Bingöl’e kaydırılan Sütaş Bingöl Tam Entegre Tesisleri, geçtiğimiz günlerde ilk etapta yoğurt ve ayran üretimiyle faaliyete başladı. Sütaş’ın yeni yatırımının Bingöl ve çevre illere yıllık 3 milyar liralık ekonomik katkı sağlaması bekleniyor. Yatırım daha açılışı yapılmadan kentteki 80 ton olan süt üretimi 180 tona kadar çıktı. Köye tersine göçler hem yatırım hem de pandeminin etkisiyle yüzde 20 arttı. Şirket sahipleri tarafından Elazığ’a düşünülen havaalanı olmadığı için Bingöl’e kurulmak istenmeyen bu devasa tesis bir kişinin etkili siyaseti sonrası bir şehrin kaderini değiştirdi. Dönemin Bingöllü Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz tesisin Bingöl’e kurulması ile ilgili; “Tam bir bölgesel kalkınma projesi. Bingöl’e bir uzay üssü kurulsa, bu kadar etkisi olmaz” söylemi Elazığ’ın bürokrasi nedeniyle nasıl bir yatırımı kaçırdığını bir kez daha gösterdi.

TARIMSAL SORUNLARIMIZI DA BİR TÜRLÜ ATLATAMIYORUZ

Elazığ’a gelmesi planlanan yatırımları kaçırdığımız gibi mevcut tarımsal sorunlarımızı da bir türlü atlatamıyoruz.  Yıllardır Elazığ’ın gündeminde olan fakat bir türlü istenilen aşamaya getirilemeyen Uluova Sulama Projesi Elazığ’ın en büyük tarımsal problemi olarak masada durmaya devam edecek.  2027 yılında tamamlanması planlanan fakat istenilen bütçenin bir türlü ayrılmaması projeyi her geçen gün geciktiriyor. Yine Elazığlılar burada haklı olarak soruyorlar bir Bakanımız olsaydı avucumuzda olan Sütaş yatırımı Bingöl’e kayar mıydı? Bir Bakanımız olsaydı Uluova projesi halen daha tartışmaların ana konusu mu olurdu?

ERZURUM SAĞLIK ÜSSÜ OLDU! YETİŞMİŞ DOKTORLAR KAMUDA KALDI

Türkiye’de Refik Saydam’dan sonra en uzun Sağlık Bakanlığı görevini yürüten, Recep Akdağ görev yaptığı süreçte Erzurum’u bölgede bir sağlık merkezi haline getirdi. Şehirde yapılan bölge hastanesi, devlet hastanelerinin iyileştirilmesi Erzurum’un ekonomisine adeta bir can suyu oldu. Elazığ gibi hemen hemen yarısı kadar nüfusu olan komşu illerinde 3- 4 özel hastane varken Erzurum’da mevcut bir özel hastane var. Kentte vatandaşların özel hastaneye ihtiyaç duymamaları için kamu hastanelerinin verdiği hizmet kalitesinin bu aşamaya gelmesinde Bakan Akdağ’ın payı tartışılamaz bir gerçek. Bakan’ın sadece yatırımlar ile değil bu yatırımların vatandaşların tamamının yararlanması adına da yoğun çabası oldu. Geçtiğimiz günlerde Erzurum’da sadece bir özel hastanenin olmasına ilişkin Bakan Akdağ’ın yerel bir gazeteye verdiği demeçte Erzurum’a özel hastane yapılmasına karşı çıkmasının nedenini şöyle açıklıyor: Özel hastaneye kimin ihtiyacı olur, parası olan zengin insanların ya da kamu hizmet veremiyordur, mecburen vatandaş verir parasını gider özel hastaneye. Erzurum halkının yüzde kaçı her hangi bir özel hastaneye, mevcuda ya da açılması muhtemel olana rahatça gider, para öder? Yüzde 5’i ya da 10’u diyelim. Ben yüzde 90’ın hizmet almasına hayatını adamış bir insanım. Bana iki ayrı yerden geldiler. Böyle bir şey düşünüyoruz dediler, her ikisine de aynı şeyi söyledim. Şehir içinden transfer ederseniz ben buna şiddetle karşı çıkarım.

ŞEHİRLERİN KADERİNİ DEĞİŞTİREN; BAKANLAR...

Bingöllü Bakan Cevdet Yılmaz, Malatyalı Bakan Bülent Tüfenkci ve Erzurumlu Bakan Recep Akdağ’ın şehirlerine yaptıkları yatırımlar ve mevcut sorunlarına yaklaşımları ile kentlerinin gelişmelerinde sağladıkları katkı bu saydığımız 3 şehri bölgede birer cazibe merkezi haline getirdi.  Kültürel olarak bu 3 şehri birbirine bağlayan konumda olan Elazığ ise bu illere sadece gıpta ile bakmakla yetindi. Elazığ; bırakın gelen yatırımları elinde tutmayı, mevcut sorunlarını çözecek ve bölgede gelişmesini tamamlama yönünde ne yazık ki etkili bir bürokrasi yürütemedi. Saydığımız ve açıklık getirdiğimiz nedenler sonrası bürokratik olarak güçlü bir ismin şehirlerin kaderini nasıl değiştirdiğini gördük. Elazığ’ın kaderini değiştirecek bir ismin çıkıp çıkmayacağı da sadece bir temenni cümlesi olarak kalmaya devam edecek gibi gözüküyor.

banner3
Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Namaz Vakti 07 Temmuz 2022
İmsak 03:10
Güneş 04:58
Öğle 12:33
İkindi 16:27
Akşam 19:58
Yatsı 21:39
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31