Elazığlılar tercihini hizmetten yana kullanacak!

Türkiye’de seçimlere bir yıldan az bir zaman kaldı. Bu seçim döneminde en çok merak edilen sorulardan biri; ekonomik gidişatın, seçim sonuçlarını ne kadar etkileyeceği? Ancak bu etkiyi anlamak için önce seçmenlerin neye göre ve nasıl karar verdiğine bakmamız gerekiyor. Bu bağlamda seçmenleri oy verme biçimlerine göre üç gruba ayırmak mümkün! İdeolojik seçmenler, lider seçmenleri ve ekonomik gidişata yönelik tercihleri şekillenen seçmenler… Bizler de Fırat gazetesi olarak önümüzdeki seçimlerde Elazığ halkına oy kullanırken hangi kritere göre davranacaklarını sorduk. Peki Elazığlı seçmenler oy kullanırken hizmet edeni mi, hizmet etmeyi vadedeni mi destekleyecek? Oy kullanırken ideolojik etmenler ne derece etkili olacak? Yoksa oy kullanırken ekonomik koşullar mı daha baskın olacak? Elazığlı seçmenler tercihini yaparken hangi koşullardan etkileniyor? İşte tüm bu soruların yanıtı haberimizin detayında…

SİYASET 21.07.2022, 16:47 31.07.2022, 12:26
Elazığlılar tercihini hizmetten yana kullanacak!

Haber: Songül DURSUN- Gülcan KARKAŞ

Seçimler, demokrasinin önemli birer aracı olarak kabul edilmektedir. Ülkenin sosyo-kültürel, sosyo-ekonomik yönden geleceğini belirleyen, ülkeyi etkileyen ve ülkeye yön veren kadrolar, partiler genel ya da yerel seçimler aracılığı ile belirlenir. Seçmenler gerek yerel seçimlerde ve gerekse genel seçimlerde oy kullanırken farklı faktörleri göz önünde tutar. Seçmenlerin partilere olan psikolojik bağımlılık duygusu üzerine inşa edilen parti kimliği söz konusu… Ayrıca vatandaşların oy verme konusundaki önemli bir diğer etken ise hiç şüphesiz ekonomik oy verme unsurudur. Kısacası her seçim dönemine özgü var olan siyasi ve ekonomik unsurlar seçmenin oy verme davranışını belirler.

SEÇİM HAVASI ESMEYE BAŞLADI!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ısrarla ‘Boşuna uğraşmayın, seçim Haziran 2023'tür.’ Demesine rağmen muhalefet kanadı ise  ‘Önümüzdeki Kasım ayında erken seçim olacak" diyor. Seçimler Haziran 2023’te veya daha erken bir tarihte düzenlenir mi bilinmez ama Türkiye’de seçim havası esmeye başladı. Seçmen de bu seçimde oy kullanırken hangi kritere göre verecek diye sahaya inip vatandaşa sorduk. 

VATANDAŞLAR,  HANGİ KRİTERLERE BAKARAK OY VERECEK?

Seçmenler,  kendi beklentilerini en iyi karşılayacak ve kendi görüşlerini en iyi temsil edebilecek adaylara ya da partilere oy vereceklerini ifade ederken, eğitim seviyesi ve çevrenin etkisi, seçmenin oy verme davranışında belirleyici bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Peki, Elazığ’daki seçmenler yaklaşan seçimlerde tercihini yaparken hangi koşul ve kriterleri göz önünde bulunduracak? Genel olarak ekonomik gidişatın seçmenin oy kullanmasında etkisi ne ölçüde olacak? Bu ve benzeri soruları da sokağa indik ve vatandaşlara sorduk. İşte vatandaşların cevabı…

“ELBETTE HİZMET EDENDEN YANA OYUMU KULLANACAĞIM”

Daha önceden 15 yıl boyunca köy muhtarlığı yaptığını söyleyen Ali Kaylı isimli vatandaş; şimdi Tunceli’de köyde yaşayıp hem çiftçilik hem de köy yolları arasında minibüs şoförlüğü yaptığını söyleyerek yaklaşan seçimlerde elbette hizmet eden taraftan yana oyunu kullanacağını belirtti.

“HER GELEN KENDİNE YATIRIM YAPIYOR”

 “Yalnızca sadece bunları yazmayın dertlerimi de ekleyin gazetenize” diyerek sözlerini şöyle sürdüren Kaylı;  “Evi zor geçindiriyorum dört dörtlük geçindiremiyorum. Tunceli’den Elazığ’a kişi başı 70 TL alarak yolcu getiriyorum. Mazot pahalı 3 ya da 5 kişiyle şehre iniyorum. Sabahleyin 5 - 6 kişi ile geldim. Bayramda çalışmadım yolcu yoktu. Köy arabası ya herkes baharda gitti sonbaharda şehre döner, herkes köyünde bayramda kimse gidip gelmedi.  Sandıkta her şey değişiyor şunu yaparız bunu yaparız diyorlar ama hangi parti olursa olsun her gelen kendine yatırım yapıyor. Şimdi Elazığ’a memlekete kim hizmet ederse onu seçeceğiz” dedi.

“ALDIĞIMIZI; MAZOTA VE VERGİYE VERİYORUZ, ÇİFTÇİLİK YAPAMIYORUZ”

“Eskiden rahat para kazanıyorduk şimdi kazanamıyoruz” diye konuşan Kaylı, “Bütün parayı mazota veriyoruz. Paranın bir değeri kalmadı. 5 bin TL de olsa çocukların ihtiyaçlarını alamıyoruz. 2010-2011’lerde şartlar çok iyiydi. Ben aynı zamanda çiftçilik de yapıyorum. 1 torba gübre bin liraya yaklaşmış. Pancar, arpa ve buğday ekiyorum. 1 ton pancarı bin 100 TL’ye alıyor fabrika. Mazot 25 TL çiftçilik yapamıyoruz. Aldığımızı mazota ve vergiye veriyoruz” ifadelerini kullanarak ne gibi sorunlarla karşılaştığını aktardı.

“SABAH KALKIYORSUN ZAM, AKŞAM YATIYORSUN ZAM”

Sözlerini sürdüren Kaylı, “4 çocuğum var biri liseyi bitirdi. Biri 25 yaşında boşta, bir diğeri de ortaokulda ben 56 yaşındayım çocuk telefon al diyor alamıyorum. Eskiden çocukların isteklerini alabiliyordum yine o zaman AK Parti zamanıydı.  Ben köyde yaşıyorum evim kira değil tarladan buğday ekiyorum ekmek yapıyorum, bahçeden domates biber ekiyorum. Şehirdeki adam daha zor durumda... Bizim giderlerimiz az olmasına rağmen geçinemiyoruz sabah kalkıyorsun zam akşam yatıyorsun zam. Geçenlerde hanımı Fethi Sekin Hastanesine götürdüm. Karşısındaki dükkânda bir yemek yiyelim dedik bana suyu 5 TL’ye saydı. Olur mu böyle ya denetim de yok zaten” diyerek son dönemlerde yaşanan zam yağmuruna tepkisini dile getirdi.

“GENÇLER İŞ BULAMIYOR, İNSANLAR EVİNE EKMEK GÖTÜREMİYOR”

Konuşmasında genç işsizliğe de dikkat çeken Kaylı; “Gençler iş bulamıyor, insanlar evine ekmek götüremiyor, benim çocuklarım daha bir gün tatil yüzü görmemiş. Niye Antalya’ya, Mersin’e bir turistik yere gitmesin gezmesin görmesin. Ceplerine 10 bin koysam gidin gezin desem, o para hep yola gider; gezemezler bile. Ben eskiden bir minibüs getiriyordum, o güne 3 çeyrek alıp eve dönüyordum. Şimdi sabah kalkıyorum inşallah mazot parası çıkar da boş ver çeyreği diyorum” dedi.

“MİLLET BUNALIMDA; HUZURLU VE MUTLU DEĞİLİZ ”

Ali beyin yanındaki köylüsü de Mersin’de yaşadığını ve yaz aylarında Tunceli’ye geldiğini belirterek, kim hizmet ederse ona oy vereceğini söyledi.  İsminin açıklanmasını istemeyen Ali Beyin köylüsü, “2013’e kadar hükümet çok iyi yönetiliyordu. Millet şimdi parti derdinde değil, ‘akşama tencerem kaynasın da kim olursa olsun’ diyor. Yaz gelmiş; köylerde her yerde sebzeler çıkmış ama hâlâ biberin fiyatı 10-20 TL, fasulye 20 TL. Daha geçen sene 1- 2 TL idi. Milletin eli poşetlerle doluydu” diyerek sandıkta her şeyin değişeceğini belirtip ekliyor; “Oğlum Manisa’da öğretmen, okullar tatile girer girmez çocuklarını aldı köye geldi.  Millet bunalımda huzurlu ve  mutlu değiliz” ifadelerini kullandı. 

“ÇOCUĞUMU PARASIZLIK YÜZÜNDEN OKUTAMADIM”

Turgut Kılıç isimli vatandaş ise bütün siyasetçilerin yalan söylediğini dile getirerek yine de kim hizmet ederse ona göre tavrını belirleyeceğini söyleyerek; “Sabahtan beri bıçak satmaya çalışıyorum.  Kimse  bıçak almadı. Engelli aylığı alıyorum önce bin 70 TL idi, 870 TL’ye düşürdü. Bir gelirim yok bundan başka bu bıçakları satmasam aç kalırım. Bir bıçak 50- 60 TL. 3 çocuğum var. Eşim ev temizlemeye gidiyor. 15 yaşında çocuğumu parasızlık yüzünden okutamadım, okulu bıraktı oda aileye katkı sağlıyor” dedi.

“AK PARTİ 20 SENE DAHA İKTİDARDA KALSA ONDAN BAŞKASINA OY VERMEM”

Bir başka vatandaş da, “Şu an AK Parti 20 sene daha iktidarda kalsa ondan başkasına vermem” diyerek şu anki hükümeti beğendiğini söyleyerek “Gelen giden hükümetlerin en iyisi, bundan daha iyisi hiç gelmedi. Terörden biz ne gördük siz gençlerimiz hiç görmesin. Bütün Avrupa Amerika Tayyip Erdoğan’ı düşürmenin peşinde bilen biliyor. Ben mevcut hükümetin hizmetlerinden gayet memnunum yine ona vereceğim” diye konuştu.

“KİM ANKARA’YA GİTMİŞSE KENDİSİ İÇİN ÇALIŞMIŞ, GİDENLER ELAZIĞ İÇİN NE YAPMIŞ?”

Mevcut sistemde hizmetin olmadığını seçim zamanı geldiğinde ona göre karar vereceğini söyleyen bir başka vatandaş ise, “Şu anki hükümete kesinlikle oy vermem; hele hele Elazığ’ın şimdiki milletvekillerine asla. Kim Ankara’ya gitmişse kendisi için çalışmış. Gidenler Elazığ için ne yapmışlar? Televizyona çıkıp 1 kilo domates alacağına 1 tane al diyorlar bir de utanmadan oy istiyorlar. Ben eskiden AK Parti’ye üyeydim, bu sene gittim sildim. AK Parti geldiğinden beri hep ona oy verdim. Bu sefer karşısında CHP de olsa Ermeni de olsa ona veririm ama artık kesinlikle AKP’ye oy vermem” dedi.

VATANDAŞLAR, EKONOMİK SIKINTILARDAN DERT YANDI

Bir başka vatandaş ise duygu ve düşüncelerini; “Bir gün gün yüzü mü gördük? Huzurumuz mu kaldı? Zengini daha da zengin yaptılar fakiri de öldürdüler. Elazığ’a hizmet diye geldiler bir oy aldılar daha da yüzlerini görmedik. Elazığ’da AK Parti artık yeter kısacası bu. AK Parti başa geldi, benim çocuğum doğdu artık yeter bıktık” dedi.  Oktay Yıldız isimli vatandaş da hizmet edene oy vereceğini belirtip zamların insanlara adım attırmadığını, sigorta primlerinin arttığını, zar zor alışveriş yaptığını ve çok büyük sıkıntı içinde olduğunu söyledi. Bir başka vatandaş ise duygularını dile getirerek, “Bunlar küplerini doldurmuşlar, yenisi gelse onlar da doldururlar. En iyisi batana kadar bunlar böyle devam etsin. Bu millet anca böyle akıllanır” dedi.

“AK PARTİ HAYAT PAHALILIĞININ ÖNÜNE GEÇMEDEN, SEÇİMİ ALAMAZ!”

Bir diğer vatandaş ise hizmet edene oyunu kullanacağını söyleyip memleketin halinden dert yanarak; “Hayat pahalılığının önüne geçmeden AK Parti seçimi alamaz artık.  Millet perişan olmuş. Biz eskiyi istiyoruz. Artık millet bıkmış bunalmış. Emekli maaşı en az 6 bin olmalı, asgari ücretin de altında her şey %300 zamlanmış. Memura emekliye veriyor bir çay kaşığı, kendine veriyor kepçeyle, biz bu parayla nasıl geçinelim?” dedi.

“SİYASİLER, HALKA KULAK VERMELİ!”

Bir başka vatandaş da “Vaat ediyorlar ama bakalım vaatlerini hizmete dökebilecekler mi? Direkt hizmet yapana oyumu veririm” diyerek siyasilerin halka kulak vermesini gerektiğini söyleyerek “Sadece oylarını alıp Ankara’da oturmasınlar ve halkı dinlesinler” dedi.

26 YAŞINDA 2 ÜNİVERSİTE BİTİREN GENÇ:  ÇAY OCAĞI İŞLETİYORUM

26 yaşında 2 üniversite bitirdiğini söyleyen bir genç ise çay ocağı işlettiğini söyleyip kahveyi eskisi gibi işletemediğini söyleyerek çaya ve şekere gelen zamların işlerini mahvettiğini, vatana millete hizmet edenden yana oyunu kullanacağını söyledi.

SOSYAL BİLGİLER ÖĞRETMENİ ATANAMAYAN GENÇ: VAAT EDENDEN YANA OYUMU KULLANACAĞIM

2018’de mezun olduğunu söyleyen Sosyal Bilgiler Öğretmeni atanamamış bir genç ise KYK borcunun 13 binden 21 bine çıktığını ve bu parayı ödemekte zorlandığı için çok sıkıntıda olduğunu ancak, Cumhurbaşkanının KYK borçlarına ilişkin yaptığı yeni açıklama ile biraz ferahladığını ifade ederek, zaten mevcut hükümetin zamanında verdiği vaatlerle başa geldiğini, mecburen gelecek seçimde de vaatlerde bulunandan yana oy kullanacağını ifade etti.

banner3
Yorumlar (0)
22
açık
Namaz Vakti 28 Eylül 2022
İmsak 04:47
Güneş 06:09
Öğle 12:19
İkindi 15:40
Akşam 18:19
Yatsı 19:35
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 7 16
2. Galatasaray 7 16
3. Başakşehir 6 14
4. Beşiktaş 7 14
5. Konyaspor 7 14
6. Fenerbahçe 6 13
7. Trabzonspor 7 13
8. Kayserispor 7 12
9. Gaziantep FK 7 11
10. Kasımpaşa 7 9
11. Alanyaspor 7 8
12. Giresunspor 6 7
13. Karagümrük 6 6
14. Antalyaspor 7 6
15. İstanbulspor 6 5
16. Ankaragücü 6 4
17. Sivasspor 7 4
18. Ümraniye 7 2
19. Hatayspor 6 1
Takımlar O P
1. Eyüpspor 6 13
2. Bodrumspor 6 11
3. Keçiörengücü 6 11
4. Boluspor 5 10
5. Bandırmaspor 5 10
6. Sakaryaspor 6 9
7. Samsunspor 6 9
8. Pendikspor 6 9
9. Manisa FK 5 8
10. Tuzlaspor 6 8
11. Göztepe 6 8
12. Adanaspor 6 7
13. Rizespor 5 6
14. Gençlerbirliği 6 6
15. Altay 6 5
16. Altınordu 5 3
17. Erzurumspor 5 3
18. Ö.K Yeni Malatya 6 3
19. Denizlispor 6 2
Takımlar O P
1. Arsenal 7 18
2. M.City 7 17
3. Tottenham 7 17
4. Brighton 6 13
5. M. United 6 12
6. Fulham 7 11
7. Chelsea 6 10
8. Liverpool 6 9
9. Brentford 7 9
10. Newcastle 7 8
11. Leeds United 6 8
12. Bournemouth 7 8
13. Everton 7 7
14. Southampton 7 7
15. Aston Villa 7 7
16. Crystal Palace 6 6
17. Wolves 7 6
18. West Ham United 7 4
19. Nottingham Forest 7 4
20. Leicester City 7 1
Takımlar O P
1. Real Madrid 6 18
2. Barcelona 6 16
3. Real Betis 6 15
4. Athletic Bilbao 6 13
5. Osasuna 6 12
6. Villarreal 6 11
7. Atletico Madrid 6 10
8. Real Sociedad 6 10
9. Valencia 6 9
10. Mallorca 6 8
11. Girona 6 7
12. Rayo Vallecano 6 7
13. Celta Vigo 6 7
14. Getafe 6 7
15. Sevilla 6 5
16. Almeria 6 4
17. Espanyol 6 4
18. Real Valladolid 6 4
19. Cadiz 6 3
20. Elche 6 1