Elazığlı seçmen soru işaretiyle sandığa gitmek istemiyor!

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin sürekli zamanında yapılacağı belirtilip duruyor.  Yani seçimler 2023 Haziran ayında gerçekleşecek. Bu takvimde herhangi bir sapma olmazsa seçime 10 ay gibi bir süre kaldı. Peki önümüzdeki seçimlerin çok önemli olduğu vurgusu yapılırken neden henüz adaylar netlik kazanmıyor? Cumhurbaşkanı adayı noktasında cumhur ittifakını oluşturan partiler bizim adayımız mevcut Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan dese bile millet ittifakını oluşturan partilerden henüz net bir aday açıklaması gelmedi. Ayrıca yeni ittifakların gündeme gelmesi de mümkün. Bu seçim çok sürprizli olacak olmasına da hem ilk kez oy kullanacak genç seçmenler hem kararsız hem de adaya göre oy vermeyi planlayan seçmenler kime ve neye göre oy vereceğini bilemediğini aktarıyor. Ayrıca görüşlerini aldığımız hemşehrilerimiz, şehirlerini ve kendilerini TBMM’de temsil edecek milletvekili adaylarını da kısa sürede yeterince değerlendirememe endişesi içinde.

SİYASET 29.08.2022, 16:38 05.09.2022, 14:01
Elazığlı seçmen soru işaretiyle sandığa gitmek istemiyor!

Haber: Kübra TÜRKAN/ ÖZEL

Elazığ’daki seçmenlerin,  cumhurbaşkanı adaylarının ve de milletvekili adaylarının henüz netleşmemesine ve bu adayların seçmenle buluşup, kendilerini ve de projelerini aktarmıyor oluşuna bakışı nasıl? Bu da haberimizin detayında saklı…

 “PARTİLER DE SEÇİMLERE BAĞIMSIZ GİRECEK KİŞİLER DE ARTIK ADAYLIKLARINI AÇIKLAMALI!”

Bilal Hamit Bilek isimli bir vatandaş, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ben adayım dedi tabi, muhalefetin de adayını açıklamasını isterim.  Partiler de bağımsız girecek kişiler de adaylıklarını açıklarlarsa iyi olur. Benim bütün kararım, açıklanacak adaylara bağlı olacak. Ancak şunu belirteyim ki mevcut belediye başkanından memnunum o iyi çalışıyor. Partisine oy vermiyorum ancak Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğlu’nu beğeniyorum. Şerifoğlu iyi güzel işler yapıyor onun şahsına oy veririm.  Şehrimizin turizm potansiyeli açısından iyi çalışıyor. Gerek Harput olsun gerek yemeklerimiz olsun. Onun zamanında şehrimiz turizm açısından daha çok tanınır oldu” diyerek genel seçimlerden ziyade yerel seçimlere önem verdiği üzerinde durdu.

“ÇALIŞAN ADAMA OY VERECEKSİN”

Sözlerine devam eden Bilek;  “Çalışan adama oy vereceksin. Ama milletvekilleri çalışmıyor. Sadece Şerifoğlu adaylığını koyarsa ona veririm. Şimdiki vekiller de yine adaylığını koysa asla onlara oy vermem. Ben konuya siyaseten bakmıyorum. Milletvekilleri için de durum keza öyle, çalışan kimse ona oy veririm. Çalışan adam lazım bize şimdi ki mevcut vekillerin yaptığı hiçbir şey yok, hepsi ancak kendilerine çalışmışlar yaptıkları hiçbir şey yok. Yaptıkları yapmadıkları her şeyleri ortada” ifadelerini kullanarak çalışan kişilere oy verilmesi gerektiğini kaydetti.

“BİZE VE ŞEHRİMİZE HİZMET EDECEKLER LAZIM”

Görüşlerini aldığımız bir esnaf ise “Ben direk söyleyeyim ben cumhur ittifakı taraftarıyım. Lakin isim de önemli tabi istemediğim bir isim olursa oy verip vermemek adına düşünürüm. Milletvekili açısından da konuşayım sadece cumhurbaşkanı seçmek için oy vermeyeceğim. Şu anki milletvekilleri aday olsa hiçbirine oy vermem. Hiçbirinden memnun değilim, yeni isim görmek istiyorum. Taze kan lazım bu şehre. Bu halkın, bu şehrin çıkarını, menfaatini gözeten vekiller istiyorum. Şehrimize hizmet edecek adam lazım bize” dedi.

“SEÇİM BİTTİKTEN SONRA HİÇ BİR VAAT YERİNE GETİRİLMİYOR”

“Seçim bittikten sonra hiçbir vaat yerine getirilmiyor” diyerek sözlerini sürdüren esnaf; “Esnafı gelip sormak yok seçtiğimiz vekillerde. Ayrıca şehrimiz için de belediyenin ya da il özel idarenin yıkılan binaların yerine bir şeyler yapması lazım. Acilen bir çözüm bulmalı. Depremin üzerinden 3 yıl geçti hâlâ bina yıkıyorlar, yollar kapanıyor ve evlerimiz toza toprağa bulanıyor” diyerek sözlerine son verdi.

“ADAYLAR AÇIKLANMALI, İNSAN MERAK EDİYOR”

Bir başka vatandaş ise “Tabi ki adaylık açıklaması olsa iyi olur. Erdoğan ben adayım demişse muhalefette adayının ismini açıklamalı bence. Onlarda kamuoyuna bir isim sunmalı. Kim olursa olsun insan merak ediyor” dedi.

“NEREDEYSE 1 SENE OLACAK 6’LI MASA TOPLANIYOR AMA BİR ADAY İSMİ AÇIKLAMIYOR”

Bir başka vatandaş ise “Bir seneden fazladır 6’lı masa toplandı ortada hiçbir şey yok. Her toplantı sonunda ben takip ediyorum belki bu defa bir aday açıklarlar ama hiç ses seda yok. Bir isim açıklamaları lazım halka. Kim olursa olsun falan kişi adayımızdır denilmeli. Ama bunlardan bir şey çıkmaz. Ne Kılıçdaroğlu ne Akşener’den benim umudum yok!  Cumhurbaşkanı Erdoğan gibi halkı bütünleştiren isimler lazım” diyerek görüşlerini aktardı.  

“ERDOĞAN DÜNYA ÇAPINDA BİR LİDER”

“Kılıçdaroğlu ya da İmamoğlu başa gelse ülkeyi yönetmeyi beceremezler” diyerek siyasi görüşü etrafında bir iddia ortaya atan vatandaş; “Erdoğan dünya çapında bir lider. Adam dünya ile savaşıyor, mücadele ediyor. Denizde, havada, karada Türkiye’nin hakkını savunuyor. Sondaj gemilerimiz var savaş uçaklarımız var. Savunma sanayimizin %70-80’nini biz sağlıyoruz.  Diğerleri gelse bunları yapabilir mi hiç?  Bence yine Tayyip Erdoğan gelse daha iyi olur” diyerek sözlerine son verdi.

“ADAY OLACAK İSİMLERİN AÇIKLANMASI LAZIM!”

Bazı hukukçuların istisnai bir durum oluştuğu takdirde Erdoğan’ın 3. kez aday olabileceğini aktardığını hatırlatan bir vatandaş; “Aday olacak kişiler isimlerini açıklasalar çok iyi olur. Milletvekili olarak Gürsel Erol ve Ali Özcan’ı beğeniyorum. Onlara oyumu veririm. Cumhurbaşkanlığı bazında ise şöyle söyleyeyim Erdoğan adaylığını açıkladı ama onun bir kere daha aday olma hakkı bana göre yok” dedi.

“MUHALEFET ADAYINI AÇIKLASA, ADAYI YIPRATIRLAR”

Bir diğer vatandaş, “Bir kere muhalefet adayını açıklasa, açıklanan adayı yıpratırlar. Hırsızlık yaptı, onu yaptı, bunu yaptı derler. Hiç gerek yok. Seçim tarihi açıklandığı zaman muhalefet adayını açıklasın. Zaten adayları belli. İki tane sağlam adayları var; biri Kılıçdaroğlu diğeri Mansur Yavaş. Bunlardan başkası olacağını zannetmiyorum” diyerek düşüncelerini aktardı. Bir vatandaş ise “muhalefet adayını şu anda açıklamak zorunda değil, böyle bir siyasi ortamda şimdiki Türkiye’de aday ismi açıklamamalarını çok normal buluyorum” dedi.

“CUMHURBAŞKANI ADAYLARININ TAMAMI ÜLKESİNİN ÇIKARLARINI SAVUNAN İSİMLERDEN OLMALI”

Cumhurbaşkanı kadar şehri ve şehrin insanını TBMM’de temsil edecek milletvekillerinin seçimin de son derece önemli olduğunu belirten bir diğer vatandaş ise “ Cumhurbaşkanı bir ülkenin lideri elbette liderlik vasfını taşıyan, ülkesini seven, ülkesinin çıkarlarını her şeyin üzerinde tutan isimlerin adaylık yarışı içerisinde olmasını isterim. Adaylığı dillendirenler var ama bunu net bir şekilde açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan dışında kimse yok” dedi.

“6’LI MASA HER AY, GÜN KADINLARI GİBİ TOPLANIYOR NE ZAMAN ADAYLARINI AÇIKLAYACAK? BİLMİYORUZ!”

Sözlerini sürdüren vatandaş; “Ben ev hanımıyım. 6’lı masanın her ay gün kadınları gibi toplanıp aday çıkartamıyor oluşuna bir mana veremiyorum. Bizler ayda bir gram altınla gün yapıyoruz. Ama 6’lı masa kaç grama girdiyse bunu bilemiyoruz. Belli ki bir uzlaşamama var. Sadece her ay birinde toplanıyorlar” diyerek altın gününe girenlerin bile gün sonu daha kazançlı çıktığını öne sürdü.

“İLİMİZDEN, TBMM’DE ETKİN OLACAK MİLLETVEKİLİ ÇIKARMAK İSTİYORUZ”

Sözü milletvekilli adaylarına da getiren vatandaş; “Az öncede ifade ettiğim gibi devletin başındaki isim elbette çok önemli ama şehrimizin ve insanlarımızın geleceği açısından da ufukları olan yaşadığı şehre ve insanına vefa borcu duyarak, hizmet üreten insanlara ihtiyacımız var. Yani TBMM’de etkin olacak milletvekillerini görmek istiyoruz” ifadelerini kullanarak, adayların artık netleşip, seçmene inmesi gerektiğini aktardı.

“GENÇ SEÇMEN DE KARARSIZ SEÇMEN DE YA SANDIĞA KÜSECEK YA DA SAĞLIKSIZ BİR BİLİNÇLE OY VERECEK”

Bir diğer vatandaş ise 2023 seçimlerinin son derece önemli olduğunu aktararak, “Bu seçimlerde ilk kez oy kullanacak ve seçimlerin belirleyicisi olduğu düşünülen genç seçmen kitlesi var.  Ayrıca kararsız seçmenler de küçümsenmeyecek ölçüde. Yani siyasi partiler ve bağımsız bir şekilde siyasetin içinde aktif olmak isteyenler henüz neyi bekliyor? Bilemiyoruz.  Seçmenler adaylar hakkında fikir sahibi olmadan sandığa gidip ülkenin ve şehrin kaderini etkileyecek. Bu son derece sorunlu bir durum” diyerek özellikle genç ve kararsız seçmenin bu şekilde sandıklara küsüp ya hiç oy vermeyeceklerini ya da sağlıklı bir bilinç geliştirmeden oy verebileceklerini ifade etti.

banner3
Yorumlar (0)
26
açık
Namaz Vakti 06 Ekim 2022
İmsak 04:55
Güneş 06:16
Öğle 12:16
İkindi 15:32
Akşam 18:07
Yatsı 19:23
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 7 17
2. Adana Demirspor 8 17
3. Konyaspor 8 17
4. Galatasaray 8 17
5. Trabzonspor 8 16
6. Beşiktaş 8 15
7. Fenerbahçe 7 14
8. Kayserispor 8 12
9. Kasımpaşa 8 12
10. Gaziantep FK 8 11
11. Alanyaspor 8 9
12. Giresunspor 7 8
13. İstanbulspor 7 8
14. Karagümrük 7 6
15. Antalyaspor 7 6
16. Ankaragücü 7 4
17. Sivasspor 8 4
18. Hatayspor 7 4
19. Ümraniye 8 2
Takımlar O P
1. Keçiörengücü 7 14
2. Eyüpspor 7 14
3. Sakaryaspor 7 12
4. Pendikspor 7 12
5. Bodrumspor 7 11
6. Manisa FK 6 11
7. Boluspor 6 11
8. Bandırmaspor 6 11
9. Samsunspor 7 10
10. Rizespor 6 9
11. Tuzlaspor 7 9
12. Göztepe 7 8
13. Adanaspor 7 7
14. Gençlerbirliği 6 6
15. Erzurumspor 6 6
16. Altay 7 6
17. Altınordu 6 3
18. Ö.K Yeni Malatya 7 3
19. Denizlispor 7 2
Takımlar O P
1. Arsenal 8 21
2. M.City 8 20
3. Tottenham 8 17
4. Brighton 7 14
5. Chelsea 7 13
6. M. United 7 12
7. Newcastle 8 11
8. Fulham 8 11
9. Liverpool 7 10
10. Brentford 8 10
11. Everton 8 10
12. Leeds United 7 9
13. Bournemouth 8 9
14. Aston Villa 8 8
15. West Ham United 8 7
16. Southampton 8 7
17. Crystal Palace 7 6
18. Wolves 8 6
19. Leicester City 8 4
20. Nottingham Forest 8 4
Takımlar O P
1. Barcelona 7 19
2. Real Madrid 7 19
3. Athletic Bilbao 7 16
4. Real Betis 7 15
5. Atletico Madrid 7 13
6. Osasuna 7 13
7. Real Sociedad 7 13
8. Villarreal 7 12
9. Valencia 7 10
10. Rayo Vallecano 7 10
11. Celta Vigo 7 10
12. Mallorca 7 8
13. Girona 7 7
14. Getafe 7 7
15. Real Valladolid 7 7
16. Espanyol 7 5
17. Sevilla 7 5
18. Almeria 7 4
19. Cadiz 7 4
20. Elche 7 1