Elazığ’da siyaset tablosu değişir mi?

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak başkanlığındaki CHP Ekonomi Masası, Elazığ’da önce STK’ler ile ardından da basın mensupları ile buluştu.  Programda Öztrak; Türkiye’nin ciddi bir yönetim krizinde olduğunu belirterek; “Elazığ bizim pilot illerimizden” diyerek Türkiye genelinde olduğu gibi Elazığ’da da istihdam sorunu olduğuna dikkat çekti.  Siyasete dairde iddialı bir çıkış yapan Öztrak son zamanlarda yapılan anketlerde CHP’nin birinci sırada olduğunu belirterek; “Cumhuriyet Halk Partisi’nin sadece Elazığ’da değil, genel olarak Türkiye’de oyu arttı. Bazı anketlerce birinci olmaya başladık. Bizim bir tek derdimiz var, milletin derdine derman olmak. Ayrıştırmak, farklılaştırmak değil; çözüm önerileriyle varız” dedi. Programlarda CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol ise Elazığ’da siyaset tablosunun değişeceğine dikkat çekti.

SİYASET 20.07.2022, 16:10 31.07.2022, 12:26
Elazığ’da siyaset tablosu değişir mi?

Cumhuriyet Halk Partisi Ekonomi Masası üyeleri CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak,  CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, CHP İstanbul milletvekilleri;  Akif Hamzaçebi ve Turan Aydoğan, Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, İzmir Milletvekili Bedri Sertel, Uşak Milletvekili Özkan Yalım, Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu, Elazığ Milletvekili Gürsel Erol ve 24. Dönem İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli bir dizi ziyaret gerçekleştirmek ve programlara katılmak üzere önceki akşam Elazığ’a geldi.

VEKİL EROL: CHP’NİN A KADROSU ELAZIĞ’DA

CHP heyeti ilk olarak Elazığ’daki Sivil Toplum Kuruluşları ve iş dünyasıyla bir araya geldi. Ardından da basın mensupları ile özelde bir toplantı daha gerçekleştirdi. Yoğun katılım ile gerçekleştirilen toplantıda Elazığ’ın ekonomik problemleri masaya yatırıldı ve katılımcılarla fikir alışverişi ihmâl edilmedi. Toplantıda konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Türkiye’deki ekonomik gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulunurken, Milletvekili Gürsel Erol da CHP’nin A kadrosunun Elazığ’ın sorunlarına çözüm bulmak amacıyla Elazığ’da bulunduğunu vurguladı.

VEKİL EROL: AYRICALIK YAŞIYORUZ!

Toplantıda söz alan CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatlarıyla Elazığ’da Ekonomi Masası’nın kurulduğunu belirterek, “Partimizin ekonomideki kurmay kadrosunun, geçmişte deneyimi olan, devletin içerisinde önemli görevler alan milletvekillerimizin, STK’lerde görev alan arkadaşlarımızın bugün Elazığ’da bulunması Elazığ için de ilin milletvekili olarak benim için de Cumhuriyet Halk Partisi için de bir ayrıcalıktır” dedi.

VEKİL EROL, ELAZIĞ’IN SORUNLARINA DEĞİNDİ

Elazığ’ın sorunlarına değinen Vekil Erol;  “Elazığ yarımada, üç tarafı sularla çevrili ama biz sularla toprağı buluşturamamışız. Tarımda inanılmaz sorunlarımız sıkıntılarımız var. Şehir planlanmadığı için, şehrin gelişimini tam anlamıyla sağlayamamışız. Bu kentte yaşanan ciddi temel sorunlar var. Biz bu kente hizmet endeksinin siyasete oturtarak önümüzdeki seçim kampanyasını; devletin kötü yönetildiğini, hangi adayın daha niteliksiz, vasıfsız olduğunu değil, kendi ayrıcalıklarımızı, farklılıklarımızı ve bu şehir için bu ülke için değerlerimizi ortaya koyarak Elazığlı hemşehrilerimizin huzuruna sunacağız” dedi.

VEKİL EROL’DAN İDDİALI ÇIKIŞ; “ELAZIĞ BELEDİYESİ’Nİ ALABİLİRİZ!”

“Elazığ’daki siyaset tablosu değişecektir” diyen Vekil Erol; “Biz belki de bir daha ki dönem Elazığ Belediyesini almanın ve alabilmenin şansını konuşacağız. Bugün neredeyse partimizin A kadrosu Elazığ’da diyebiliriz. A kadrosunun var oluş nedeni siyaset yapmak değil, Elazığ’ın sorunlarına çözüm bulmaktır” diye konuştu. Sonrasında ise sözü CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak’a bıraktı.

ÖZTRAK: YÖNETİM KRİZİ VAR!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak ise ekonomik gelişmelere ilişkin yaptığı sunumda, 1,5 yılda 36 ili ziyaret ettiklerini, yurttaşlarla, iş dünyasının sorularını dinlediklerini ve sorunlara çözüm önerilerini aktardıklarını dile getirdi. Öztrak, burada Türkiye ekonomisine ilişkin yaptığı sunumda, ülke ekonomisine dair bilgiler verdi. Öztrak, Türkiye’nin büyüme modelinin iflas ettiğini ve ekonomik krize neden olduğunu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile de ülkenin kurumlarının tahrip olması sonucu yönetim krizi ortaya çıktığını ve son olarak da koronavirüs pandemisiyle ile Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle beraber de ülkede buhran oluştuğunu söyledi.

ÖZTRAK: TÜRK EKONOMİSİ KIRILGAN

Türk ekonomisinin son derece kırılgan olduğuna değinen Öztrak; “Türkiye’de yeni bir model benimsendi. Buna da Türkiye modeli denildi. Türkiye modeli diyor ki: Düşük kur ve faizle biz bu ekonomiyi yönetiriz. Ne olacak? Kur değersizleşecek. Cari açık kapanacak. Cari açık kapanınca rezervler artacak. Sonra kur yeniden değerlenmeye başlayacak denilen hikâye. Cari işlemler dengesi. İlk beş ayda. Yıllık olarak Türkiye bu yıl 18,6 milyar dolar cari işlemler açığı vermeyi hedeflemişti. İlk beş ayda 28,1 milyar dolar oldu. Bütün yıl için beklenen cari açık 40 milyar dolar. Cari açık düşmedi. Diğer taraftan vadesi bir yıl içinde dolacak dış borçlarımıza bakalım. Vadesi bir yıl içinde dolacak dış borçlarımıza baktığımız zaman da gördüğümüz rakam yaklaşık 2022’nin beşinci ayından sonra bir yıl içinde 182 milyar dolar. Ama bunun büyük kısmı özel kesimin. Son olarak Merkez Bankası’nın döviz rezervlerine baktığımız zaman 54 milyar dolar açık veriyor. Bu Türk ekonomisinin son derece kırılgan olduğunu ortaya koyuyor” ifadelerini kullandı.

ÖZTRAK: BÜTÇE FAİZ LOBİLERİNE ÇALIŞIYOR!

“Bütçe ülkenin ekonomik tercihini gösterir” diyen Öztrak; “Ama bütçenin ilk altı ayındaki harcamalara baktığınızda rekor faiz harcamaları. ‘Biz faizi sevmeyiz, en büyük düşmanı biziz’. Bunları duyuyoruz. Ama baktığınızda 80 milyar lira faize ilave istenmiş. Faiz 138 milyar lira olmuş. Kur Kurumalı Mevduat için ödenen altı aylık faiz. Cebimizden bir kuruş para çıkmayacaktı. Hatırladınız mı? Kur Kurumalı Mevduat için. Şu anda bütçeden 37 milyar lira para çıktı. Çiftçiye destek ne kadar? 37 milyar kur korumalı mevduata verdik. Çiftçiye ne verdik? 21 milyar lira. Sosyal destekleri ne kadar verdik? 18 milyar lira. Dolayısıyla bütçe gerçekten çok sınırlı sayıda mevduat sahibi ve faiz lobilerine çalışan bir bütçe olarak ortaya çıkıyor” dedi.

ÖZTRAK: İKTİDAR OLURSAK, VATANDAŞI ORTA GELİR TUZAĞINDAN ÇIKARACAĞIZ!

Sunumunda Öztrak, CHP’nin Türkiye ekonomisinin düzelmesi için yapacaklarını da aktardı. Öztrak, dünyada arz zincirlerinin kısalacağını ve ticaretin aynı küresel değer ülkelere sahip ülkeler arasında gerçekleşeceğini söyleyerek, Türkiye’nin de cazibe merkezi hale geldiğinde orta gelir tuzağından çıkacağını kaydetti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak’ın sunumu sonrası ilimizdeki STK ve İş dünyası temsilcileri CHP Heyeti’ne sorunların rapor edildiği dosya takdim etti.

ÖZTRAK: 27 BİN 690 KAYITLI İŞSİZ, 15 BİN 571 KİŞİ İSE İŞSİZLİK ÖDENEĞİNE BAŞVURUDA BULUNMUŞ

Basın mensupları ile bir araya gelen heyet burada da bir takım açıklamalarda bulundu.  “Genel Başkanımızın Elazığ’a yoğun sevgisi var” diyen Öztrak. Elazığ’ın kendisinde ayrı yer etmesini her zaman dile getiriyor. Uzun zamandır Elazığ’ı seyreden genel başkanımız benimle dönem dönem düşüncelerini paylaşıyor. Elazığ’da gördüğüm durum Keban Barajının yapılmasıyla birlikte ciddi değişiklikler ve iklime dayalı farklılıklar yaşandı. Fakat mantığımız Elazığ’ın refah seviyesini artırmak konusun da aynı başarıyı gösteremediği yönünde. 27 bin 690 kayıtlı işsiz mevcudiyeti var. 15 bin 571 kişi işsizlik ödeneğine başvuruda bulunmuş durumda. Bu Türkiye’de olduğu gibi Elazığ’da da ciddi derecede işsizlik gerçeğinin olduğunu gösteriyor” dedi.

ÖZTRAK: SEFALET ENDEKSİNİN ŞAMPİYONU; TÜRKİYE!

“Sefalet, mevcut hükümetin eseri” diyerek sözlerini sürdüren Öztrak; “Dünyada iki göstergeyi alarak sefalet endeksi yapılmış. Sefalet endeksinin şampiyonu; Türkiye. Maalesef ki bu gerçek gözler önünde. Türkiye’yi sefalet endeksinde şampiyon yapan kim? Hiç lafı eğip bükmeyeceğiz. Türkiye’yi sefalet endeksinde şampiyon yapan mevcut hükümet. Dışardan geldi, içerden geldi lafları geçersiz laflar. Sefalet mevcut hükümetin eseri. Dışardan gelen çok az. Dünyada ekonomik sıkıntı var doğru fakat özellikle pandemi döneminde arz talep zincirlerinin zarar görmesi tehlike oluşturması bir gerçeği yok etmiyor. Türkiye’deki ekonomik sıkıntı dünya genelinin 9 katı. Türkiye’deki enflasyon artışı Ağustos ayından itibaren %19’dan %79’a çıkmış durumda. Bu olacak iş değil. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey söz konusu değil” diye konuştu.

ÖZTRAK: İŞSİZLİKLE BERABER HAYAT PAHALILIĞI ARTIYOR

İşsizlikle beraber hayat pahalılığının da arttığını belirten Öztrak; “Faiz sebep enflasyon sonuç. Enflasyon  %79 oldu. Faizi düşürünce piyasadaki faizlerin önünü alamadı. Hepsi misliyle arttı.  Cari açık düşecek dediler ilk 5 ayda tüm yıllarda hedeflenenin üstüne çıktı. 6 ay ise fersah ferah geçtik. Bu tabloya bakınca içeri yansıyan durum TL kullanılıyor. Böylelikle bu durum enflasyonu azdırıyor. İşsizlikle beraber hayat pahalılığı artıyor. Sonuç olarak milletimiz de nasibini almış oluyor. Genel Başkanımızın verdiği talimat doğrultusunda tabi ki bunları sizinle paylaşacağız. Türkiye’deki kötü yönetim nedeniyle Elazığ’ın nasıl etkilendiğini de tespit edeceğiz?  Fakat daha önemli bir durumda var. Cumhuriyet Halk Partisi olarak izleyeceğimiz kalkınmada Elazığ bizim pilot illerimizden biri olacak” dedi.

ÖZTRAK: CHP’DE YARIŞ VARDIR, PARTİMİZ ARASINDA KIRGINLIK, KÜSLÜK OLMAZ!

“Milletin vekilini millet seçer” diyerek basın mensubu arkadaşın parti içi dargınlık ve ön seçim sorusuna yönelik açıklık getiren Öztrak; “Elazığ’ın ilerlemesi söz konusu ise hiç şüphesiz örgütlerimiz her zaman sahada olacaktır. Cumhuriyet Halk Partisi’nde yarış vardır. Partimiz arasında kırgınlık, küslük olmaz. Diğer partilerde yarış olmadığı için zannediyorsunuz bizim parti de kırgınlık var. Bizim arkadaşlarımız kongre salonlarına rakip olarak girer sonra bir birlerini tebrik eder kol kola çıkarlar. Onun için biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak çok rahat diyoruz ki seçim kanununu değiştireceğiz. Milletin vekilini millet seçer. Cumhurbaşkanı hükümet sistemini yani tek adam sistemini hâkim olduğu ortamda yapılan ilk seçim, Genel seçimlerden sonra. Büyük bir ekonomi kriz yaşadıktan sonra biz bu işi beceremiyoruz deyip sandığın milletin önüne gelmesi hususunda ciddi endişeler görüyorum. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak milletin vekilini milletin seçmesini benimseyen partiyiz” diye konuştu.

ÖZTRAK: ELAZIĞ, BÖLGENİN EN ÖNEMLİ GIDA SAĞLAYICISI OLABİLİR

Güneş enerjisinden daha fazla yararlanılması gerektiğini belirten Öztrak ; “Tarımdaki sulama konusunda sadece Elazığ değil tüm Türkiye’de işlerin yavaş ilerlediğini görüyoruz. Türkiye’de maalesef sulanabilir alanlar doğru düzgün sulama yapılmıyor. Elazığ’da; Uluova ve Kuzuova bu  ovaların sulanması lazım. Peki neden sulanmadığına baktığımız zaman arkasındaki en önemli sebeplerden bir tanesi elektriğin çok pahalı olması. Keban Barajı’nın burnunun dibindeyiz ama bu ovaları sulayacak doğru düzgün bir sistemi maalesef kuramıyoruz. Bu Çerçevede Cumhuriyet Halk Partisi olarak önerdiğimiz şey güneş enerjisinden daha fazla yararlanmak. Elazığ ılımlaşan iklimi ile birlikte bu bölgenin en önemli gıda sağlayıcısı olabilir, olmalıdır” dedi.

ÖZTRAK: SIĞINMACILARI DAVUL ZURNAYLA ÜLKELERİNE GERİ GÖNDERECEĞİZ

Cumhuriyet Halk Partisi iktidara geldiğinde sığınmacıları kendi ülkelerine göndereceklerinin altını çizen Öztrak; “İşsizlik ve sığınmacılar konusuna gelecek olursak. Biz iktidara gelir gelmez bir sene içerisinde davul zurnayla Suriye’den ülkemize gelenleri geri göndereceğiz. Emniyetlerini, güvenliklerini sağlayacağız ve geri gitmelerine yardımcı olacağız. Geri gitmeleri için gerekli ortamı sağlayacağız. Sığınmacılarla ilgili tavrımız gayet net” şeklinde konuştu.

ÖZTRAK: BİZİM TEK DERDİMİZ VAR; MİLLETİN DERDİNE DERMAN OLMAK!

ORC şirketinin yaptığı kamuoyu araştırmasında CHP Elazığ’da 3. Parti konumunda ve oylarını arttırdığı görülüyor. Bu tablo seçime kadar bir değişiklik gösterir mi? Şeklinde yönelttiğimiz soruya yanıtlayan  Öztrak; “Cumhuriyet Halk Partisinin genel olarak Türkiye’de oyu arttı. Bazı anketlerce birinci olmaya başladık. Bizim bir tek derdimiz var, milletin derdine derman olmak. Ayrıştırmak, farklılaştırmak değil; çözüm önerileriyle varız” dedi.

ÖZTRAK: STRATEJİK ŞEYLERE DEVLET ELİ DEĞMELİ!

Bir de geçtiğimiz aylarda da  parti olarak bir takım raporlar hazırladınız hazırladığınız bu raporda Elazığ’daki insanların kapanan fabrikalardan ve işsizlikten dert yandığı çıktı. Bu sorunlara yeni sorunlar eklendi mi ya da bu sorunlar gündemden düştü mü?  Şeklindeki sorumuzu da yanıtlayan Öztrak; “Kapatılan fabrikalar meselesi mühim. Eti gümüş ve ferrokrom devletin elindeyken binlerce insan burada ekmek yiyiyordu. Şuan 39 fabrika kapandı. Devletin madencilik tesisleri özelleştirildi. Binlerce kişi işini kaybetti. Bizim ön yargılarımız yok. Biz diyoruz ki geriye ve ileriye bağlantıları yüksek olan sektörlerde illa devlet eliyle yatırım yapacağız demiyoruz ama bu tür sektörlerde biz stratejik olarak yatırımcı olarak devleti yeniden görevlendire biliriz” dedi.  

SARIBAL: ELAZIĞ TARIM AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ BİR KENT

Elazığ’ın tarım açısından önemli bir kent olduğunu vurgulayan Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal; “Elazığ üç tarafı suyla çevrili bir yarım ada konumunda olan, inanılmaz güzel bir kent. Özetle şunu söylemek isterim ki; dünya bundan sonra üç temel ana sektörle yaşamını sürdürecek. Kavgalar, mücadeleler, barışlarla. Su, gıda ve enerji. Yani Türkiye Cumhuriyeti’ni kim yönetirse yönetsin bundan sonra eğer tarıma ve gıdaya önem verilmezse bugün olduğu gibi gıdada dışa bağımlı devam edersek bu topraklarda çok daha ağır, çok daha yüksek bedeller olur. Bunu kimse göze alamaz. Bu yüzden Elazığ ‘da tarım açısından çok önemli bir kent. Bugün öküz gözü üzümünden tutun çileğine kadar mikro klima olmuş bir yer. Bir tercihtir bu.  Siz Keban Barajı’nın, Atatürk Barajı’nın elektriğini alıp başkasını zengin ediyorsunuz. Bu toprakların bu kadar vefası yoktur ki o barajlardan elde edilen paranın bir kısmını bu topraklara verilmez” ifadelerini kullandı.

SARIBAL: TÜRKİYE’NİN BÜTÜN TARIM ALANLARINI KORUYACAĞIZ!

Ülkenin kültürüne sahip çıkarak yerli üretim ve yerli çiftçiye sahip çıkacaklarını belirten Sarıbal; “Çiftçi kazanmasın, çiftçi bu topraklardan uzatılsın, göç ettirilsin bu topraklar boş bırakılsın ve ithalata önem verilsin istiyorlar. Çok net söylüyorum; bu politika böyle devam edilse bu toprakları Amerikan Şirketleri, İtalya, Hollanda Şirketleri alacak. Bu topraklar öyle boş olmayacak. Her gün topraklarımızı gözetliyorlar. Onlarca projeleri var. Biz o yüzden diyoruz ki Türkiye’nin bütün tarım alanlarını koruyacağız. Bir tek metre karesini bile hangi gerekçeyle olursa olsun kesinlikle vermeyeceğiz” ifadelerine yer verdi.

SARIBAL: ELAZIĞ’I EN KISA SÜREDE SUYA KAVUŞTURUP, PLANLI VE ÖNCÜ İLLERDEN BİRİ YAPACAĞIZ!

Dışa bağımlılığın giderilmesi gerektiğinin vurgusunu yapan Sarıbal; “Tarımı suyla buluşturamazsanız oradan verim elde edemezsiniz. Sonsuz güneşimiz var, ondan faydalanacağız. Basınçlı pompaj sistemini hayata geçirilmesi gerekiyor. Biz diyoruz ki; tarımda sulama, tarımda planlama, tarımda toplulaştırma, tarıma destek. Dışarıya bağımlılık giderilecek, kendi topraklarımızda kendi çiftçilerimiz olacak. Çiftçilerimiz zarar etmeyecek, başı öne eğmeyecek, bankada, sokakta başını eğmeyen bir çiftçi olacak. Bu ülkenin kültürüne sahip çıkarak yerli üretim ve yerli çiftçimiz kazanacak. Biz bu kadar büyük su zenginliği olan Elazığ’ı en kısa sürede çok net bir şekilde suya kavuşturup planlı ve öncü illerinden biri yapacağız” diyerek sözlerini noktaladı. Program bitiminde ise CHP’li heyet basın mensupları ile birlikte hatıra fotoğrafı da çektirdi.

Kaynak: Haber Merkezi
banner3
Yorumlar (0)
22
açık
Namaz Vakti 02 Ekim 2022
İmsak 04:51
Güneş 06:13
Öğle 12:18
İkindi 15:36
Akşam 18:13
Yatsı 19:29
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 7 17
2. Adana Demirspor 8 17
3. Galatasaray 8 17
4. Trabzonspor 8 16
5. Beşiktaş 7 14
6. Konyaspor 7 14
7. Fenerbahçe 6 13
8. Kayserispor 8 12
9. Kasımpaşa 8 12
10. Gaziantep FK 8 11
11. Alanyaspor 7 8
12. Giresunspor 6 7
13. Karagümrük 6 6
14. Antalyaspor 7 6
15. İstanbulspor 6 5
16. Ankaragücü 7 4
17. Sivasspor 7 4
18. Ümraniye 7 2
19. Hatayspor 6 1
Takımlar O P
1. Eyüpspor 7 14
2. Sakaryaspor 7 12
3. Pendikspor 7 12
4. Bodrumspor 7 11
5. Keçiörengücü 6 11
6. Boluspor 5 10
7. Bandırmaspor 5 10
8. Rizespor 6 9
9. Samsunspor 6 9
10. Manisa FK 5 8
11. Tuzlaspor 6 8
12. Göztepe 7 8
13. Adanaspor 6 7
14. Gençlerbirliği 6 6
15. Altay 7 6
16. Altınordu 5 3
17. Erzurumspor 5 3
18. Ö.K Yeni Malatya 7 3
19. Denizlispor 6 2
Takımlar O P
1. Arsenal 8 21
2. M.City 7 17
3. Tottenham 8 17
4. Brighton 7 14
5. Chelsea 7 13
6. M. United 6 12
7. Newcastle 8 11
8. Fulham 8 11
9. Liverpool 7 10
10. Brentford 8 10
11. Everton 8 10
12. Bournemouth 8 9
13. Leeds United 6 8
14. Aston Villa 7 7
15. West Ham United 8 7
16. Southampton 8 7
17. Crystal Palace 7 6
18. Wolves 8 6
19. Nottingham Forest 7 4
20. Leicester City 7 1
Takımlar O P
1. Real Madrid 6 18
2. Barcelona 7 17
3. Athletic Bilbao 7 16
4. Real Betis 6 15
5. Atletico Madrid 7 13
6. Villarreal 7 12
7. Osasuna 6 12
8. Real Sociedad 6 10
9. Valencia 6 9
10. Mallorca 7 9
11. Girona 6 7
12. Rayo Vallecano 6 7
13. Celta Vigo 6 7
14. Getafe 7 7
15. Real Valladolid 7 7
16. Sevilla 7 5
17. Espanyol 6 4
18. Almeria 7 4
19. Cadiz 7 4
20. Elche 6 1