DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Elazığ’da gündemi değerlendirdi

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “6’lı masadan ortak aday çıkmazsa siyasi partilerin genel başkanlarının aday çıkması partimizin B planıdır” diyerek henüz 6’lı masanın adayının netleşmediğini de aktardı ve aksi bir durumda aday olabileceğini ifade etti. HDP’nin 6’lı masada olmadığını ama hem siyasi parti olarak HDP’ye hem de HDP seçmenine saygı duyduğunun altını çizen Babacan; “HDP ile iş birliğimiz olmasa da diyalog kültürümüz var” dedi.  Gerçek enflasyonu da vatandaşın çok iyi bildiğini aktardı.

SİYASET 16.09.2022, 14:35 18.09.2022, 13:07
DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Elazığ’da gündemi değerlendirdi

Haber: Kübra TÜRKAN / Lokman POLAT

Elazığ’a gelen DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan  Elazığ’a geldi ve basın mensupları ile sabah saatlerinde buluştu. Programda partisinin eylem planlarını aktaran ve kendisine yöneltilen sorulara yanıt veren Babacan; 6’lı masa ortak aday çıkaramadığı takdirde B planlarının devreye konulabileceğini yani her partinin kendi genel başkanını aday gösterip yol yürüyebileceğini ifade etti.  Ayrıca Babacan; “Gerçek enflasyonun hükümet tarafından ve TÜİK tarafından gizlenmesi sadece vatandaşın güven duygusunu azaltıyor. Üreten çiftçi de temel gıda satın alan vatandaşlar da gerçek enflasyonu çok iyi biliyor” dedi.  Mülteci soruna ve 200 bin Suriyeliye vatandaşlık verilmesi noktasında da görüşlerini aktaran Babacan; “Hiçbir ülkede gelişi güzel vatandaşlık verilmiyor. 4 milyon Suriyeli bir gün piyango bize de vurur umuduyla Suriye’ye dönmeyebilir” diyerek öngörüsünü aktardı ve de Elazığ’a daha fazla özen göstereceklerinin sözünü verdi.  İşte Babacan’ın basın mensupları ile bir araya geldiği programda değindiği konuların satır başları…

DEVA PARTİSİ’NİN ÜST DÜZEY YÖNETİMİNDE ELAZIĞLI İSİMLER VAR

Elazığ’a daha uzun bir program borçlandıklarını aktaran ve bunun için bu kez Elazığ’da daha yoğun bir program gerçekleştireceklerini kaydederek sözlerine başlayan Babacan; “Yoğun bir Elazığ programımız var 41 İl Kongremizde de Elazığ’a gelmiştik. Elazığ’a borçlandık daha uzun bir program yapacağımızı ifade etmiştik. Bu kez Elazığ’da daha uzun zaman geçireceğiz” diyerek programda kendisine eşlik eden genel başkan yardımcılarını tanıttı.  Partilerinin üst düzey yönetiminde Elazığlı isimlerin olduğuna da dikkat çekti. 

“HER TÜRLÜ BASKIYA RAĞMEN PARTİMİZ BÜYÜYOR”

Sözlerini sürdüren Babacan; “Türkiye’nin en yeni siyasi partilerinden birisiyiz. Ama 81 ilde 720’de teşkilatlandık. 178 bin resmi üyemiz var. Her türlü baskıya rağmen resmen partimizin içindeler. Teşkilatlanma başarıyla sürüyor. Vatandaşa doğrudan dokunmak ve parti hazırlıklarımızı anlatmak önemli 2. çalışma alanında ise Türkiye’nin yarınlarına ilişkin detaylı çalışmalarımız var” dedi.

“EYLEM PLANLARINDA; HÂYALİ HİÇ BİR ŞEY YER ALMIYOR”

Partilerinin eylem planlarına dair de kısa kısa bilgiler veren Babacan; “Eylem planlarımızın ilkini tarım ile ilgili olarak açıkladık. Hayâli hiçbir şey yer almıyor.  Elazığ henüz depremin yaralarını saramamış; afet anlarında devlet ne yapmalı 2. eylem planı Afet eylem planında yer alıyor. Sosyal devletin gereğini nasıl yerine getireceğimiz de 3.eylem planımızda açıklık getirdik. 4 eylem dijital dönüşüm ve teknoloji adı altında irdeledik. 5. eylem planında da ekonomi, finans ve istihdam başlığı altında 116 madde halinde Türkiye ekonomisini nasıl düzeltileceği bilgileri yer alıyor. 6 eylem planında da 101 madde ile yerel yönetimler ve şehircilik; 7.eylem planında da 50 madde ile Yüksek Öğretim ile ilgili. 8. eylem planında ise KHK ile FETÖ ile mücadele içerisinde var. 9. eylem planında da; Çevre ve iklim değişikliği ile de geleceğe nasıl bir dünya bırakacağız? Gündeme getireceğiz” dedi.

“EYLEM PLANLARIMIZIN SAYISINI; 22’YE YÜKSELTECEĞİZ”

“10. eylem planı Yargı reformu tam olarak 10 numara” diyen Babacan; “198 madde de yargının daha kaliteli ve bağımsız olması ve yüksek yargının olması adına 198 maddede geniş kapsamlı bir çalışma yapıldı. 11 eylem planı ise sağlık; sağlık devletin vatandaşa sunduğu en iyi olanaktı ama son 3 ya da 4 yıldır bu da bozulmaya başladı. Çünkü doktorlara giderlerse gitsinler denildi ve randevu kuyrukları başladı. 12 eylem planı düzensiz göç e mülteci sorunu ile ilgili; insanlığımızdan bir şey kaybetmeden bu sorunu nasıl çözeceğimizi açıkladık. Şu an için 12 ana başlıkta olan eylem planının sayısını 22’ye çıkaracağız” diyerek Türkiye’de hiç bu kadar kapsamlı çalışma yapılmadı.

“6’LI MASA; BİR YIL ÖNCE PARLAMENTER SİSTEME GEÇİŞ MÜTABAKATI İMZALADIK”

Hükümet programlarında bile bu kadar detay bulunamayacağını kaydeden Babacan; “6’lı masayla güçlendirilmiş parlamenter sistemi çalışmasını ortaya koyduk. Tam bir yıl önce 6 parti bunu imzaladı. Her hangi bir parti bunu yapacak güçte değil. Nitelikli çoğunluk için partiler arası işbirliği ile Anayasa değişir. Seçimlerden sonra hemen Anayasa değişikliği başlatacak durumda olalım istedik” ifadelerini kullandı.

“KHK’LİLER İLE İLGİLİ KURUNUN YANINDA YAŞIN YANMACAĞI SİSTEM BELİRLEYECEĞİZ”

KHK’lilerle tam olarak nasıl bir süreç içerisinde olacaklarının kendilerine sorulması üzerine Babacan; KHK’liler ile ilgili olarak FETÖ ve benzeri yapılarla kararlılıkla mücadele edileceği ve kurunun yanında yaşın yanmayacağı bir sistemle ilerleyeceklerini belirtti. Sözü İdris Şahin’e bırakan Babacan; “Bizim bu çalışmada temel esas KHK’lilerin tamamını kapsamıyor tabi ki.  Mağduriyet yaşayanların bağımsız ve tarafsız yargılanmasını istiyoruz. Darbeye karışmış, örgütün hiyerarşisini bilenlere karşı en ufak bir şey yok. Bizler hukukun üstünlüğüne inanıyoruz. Keyfi idari işlemlere geçit vermeyeceğiz” dedi.

“PARLAMENTER SİSTEM İDDİASI İLE SEÇİME GİDİYORUZ”

Söylemlerimiz konusunda 6’lı masada yer alanlarla ortak müşterekte buluşmayı istediklerini kaydeden Babacan; “6’lı masanın ortak aday çıkarma hedefi var. İlk seçim ile parlamenter sisteme geçiş arası döneminde ülke nasıl yönetilecek? Bunu düşünüyoruz. Parlamenter sistemin ruhuna uygun şekilde ülke yönetilmeli. Geçiş sürecinin yol haritası hazırlanmalı ve bu konuda mutabık kalınmalı ki ortak aday belirlenmeli.  Söylemlerimiz asgari müşterekte buluşmamız gerektiğinin şart olduğunu biliyoruz. Parlamenter sistem iddiası ile seçime gidiyoruz ama mevcut anayasa ile seçime gideceğiz” dedi.

“DERSİMİZE İYİ ÇALIŞTIĞIMIZ ZAMAN İYİ SONUÇLAR ALIRIZ”

“Ortak adayın kendi dağarcığı ile konuşması da yanlış olacaktır bu nedenle asgari müştereklerde buluşmamız gerekiyor” diyen Babacan; “Türkiye’nin koalisyon geçmişi var ama 4 yıldır tek adam süreci var. Dersimize iyi çalıştığımız zaman iyi sonuçlar alacağımızı biliyoruz” dedi.

“GERÇEK ENFLASYONU GİZLEMEK MÜMKÜN DEĞİL”

TÜİK tarafından paylaşılan enflasyon verilerine vatandaşın inanmadığı ve bunun ne gibi sonuçlar doğurabileceğine açıklık getiren Babacan; “Mevcut sorunları hükümet ne derse dedin TÜİK ne ortaya ne koyarsa koysun vatandaş bunu gerçek enflasyonu bizzat yaşıyor” diyen Babacan; “Hükümetin artık bu sorunları çözmeye kabiliyeti yok bunu gördük. 2013’ten sonra insan kaynağı bozulmaya başladı.  Kadrolarımızla hazır olmalıyız çünkü Türkiye’nin yeni bir partiye ihtiyaç olduğunu gördük. Evine temel gıda malzemesi alan herkese gidin o gerçek enflasyonunu biliyor.  Gerçek enflasyonu gizlemek mümkün değil” ifadelerini kullandı.

“TEMEL KONULARDA YALAN SÖYLENEREK, ÜLKE EKONOMİSİ DÜZELMEZ”

Sözlerini sürdüren Babacan; “Böylesi temel bir konuda yalan söylediğinde ülke ekonomisi asla düzelmez. Ülkenin gerçek verileri ortaya konulmalı. Sorunların üzeri örtülünce sadece aldatan oluyorsunuz” dedi. Son 25 yılın en yüksek seviyelerinde enflasyon. Bunun nedeni Merkez Bankasına müdahaledir. 2003’te tek haneye düşmüştü enflasyon. Laf dinleyen Merkez Bankası olduğunda yeniden enflasyon yükseldi. Savaşın ortasındaki ülkelerde bile enflasyon  %15 bandında ” şeklinde konuştu.

“DEMOKRASİYİ İÇSELLEŞTİREN ADAY OLSUN İSTİYORUZ”

“Bilgiler saklanınca şeffaflıktan uzaklaşılıyor” diyen ve emekliler sorunlarına değinen Babacan; “Emekliler açısından finansal sürdürülebilirlik ve hakkaniyet açısından düzenlemeler yapacağız” dedi. Ortak adayın nasıl olması gerektiğine işaret etmiş ve demokrasiyi sözde değil de özde içselleştiren biri olsun isteği içinde olacaklarının mesajını veren Babacan; “6’lı partinin genel başkanları da o partilerin içinden de bu partilerin dışından da herhangi biri Cumburbaşkanı aday olabilir” dedi.

“KENDİ TAKVİMİMİZE GÖRE ADAY AÇIKLARIZ”

“Biz kendi takvimimize göre adaylarımızı açıklayacağız” diyen Babacan; “Ülke seçim havasına girdiğinde uzlaşabilirsek aday açıklayacağız” dedi.  DEVA’nın Elazığ’ı pek önemsemediği eleştirisinin kendilerine gelmesi üzerine Babacan; “DEVA Elazığ İl Teşkilatı sık sık Elazığ’ın sorunları ve çözüm önerileri raporlarını hazırlamış durumda. Yazılı olarak eylem planına dökeceğiz. Ayrıca Elazığ Eylem Planı hazırlayacağız. İktidar özelinde ihmal ve icraat sorunu varsa bunun muhatabı iktidardır. Bundan sonrası için daha fazla çalışacağız” ifadelerini kullandı.

“B PLANIMIZ VAR AMA BU B PLANI ÜZERİNDE ÇOK DURMAMALIYIZ”

6’lı masa ortak bir aday çıkaramazsa DEVA olarak siz yeni bir ittifak arayışına girer misiniz sonuçta ittifaksız seçim kazanmak bir hayli güç yoksa seçime tek parti olarak mı dâhil olursunuz? Şeklinde gazetemiz tarafından yönelttiğimiz soruyu da yanıtlayan Babacan; “ Bu sorunuz önemli. Çünkü bizim her ne kadar bir A planımız olsa da ve asıl tercihimiz ortak adaysa da bunun olamayabileceğini de düşünmemiz lazım. Bu olmayabilir. Bu durumda bizler ne yapacağımızı deklare etmiş durumdayız. Bu durumda doğal olanı; her partinin genel başkanının o partinin Cumhurbaşkanı adayıdır. İşin tabiatında bu vardır. Dolayısıyla Deva Partisinin yürüyeceği B planı da budur. Ama bu B planı üzerinde çok durmamalıyız. Eğer çok durursak; ortada bir sıkıntı var olmayacak gibi bir hava estirmiş oluruz. Onun için biz B planından bahsetmiyoruz.  Umudumuz 6’lı masadan bir ortak aday çıkarmak” dedi.

“2018’DE ERDOĞAN, BAHÇELİ’NİN DESTEĞİ İLE SEÇİMİ KAZANDI”

2018 Genel Seçimlerinin yeni sisteme özgü yapılığının notunu düşen ve soruyu cevaplandırmaya devam eden Babacan; “Yeni sistemde 50+1 mecburiyeti var ve bunu kimse sağlayamadı. Önümüzdeki seçimlerde de bir partinin 50+1 kriterini sağlaması zor olabilir. Bunun için zaten Sayın Erdoğan ne yaptı?  Kendisi de MHP’yi ortak edindi. Çünkü baktı tek başına kazanması mümkün değil ve sala 50+1 alamayacak. AK Parti Meclis çoğunluğunu da sağlamayacak bunun gözden kaçırılmaması gerekiyordu. 2018 ‘de Erdoğan kazandı deniliyor ama Erdoğan, Bahçeli’nin desteğini alarak kazandı. AK Parti Meclisteki çoğunluğunu kaybetti. MHP Milletvekilleri ile çoğunluğu sağlayıp, şu an yasa çıkartıyorlar. Bunu unutmayalım! Mevcut sisteme göre seçimi kazanmak için bir şekilde işbirliği şart” ifadelerini kullandı.

“İKTİDAR 6’LI MASAYI ZİHİN DÜNYASINDA BİR YERE OTURTAMIYOR”

Günü geldiğinde anayasayı çıkartmak için de iş birliğinin gerekli olduğunun notunu düşen Babacan; “Türkiye’de özellikle 2013 ve 2014’ten sonra Türkiye’de siyaset kutuplaşmaya başladı. Siyasette beriki ve öteki yoğunlaştı. Şu anda bizlerin yaptığı bir iş birliği bir mutabakat şu an ülkeyi yönetenlerin zihin dünyasına o kadar ters ki. Onun için  anlayamıyorlar ve bundan dolayı bu 6’lı masayı zihin dünyalarında  bir yere oturtamıyorlar. Çünkü onların zihinleri kavga üzerinden, ayrıştırma ve ötekileştirme üzerinden. Biz şimdi  Türkiye’deki siyasetin; işbirliği ve mutabakatla da yürüyebileceğini gösteren çok önemli bir  çalışma ortaya koyduk. Şu anda ülkemizin bu noktada büyük bir ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Ülkemizi; kutuplaştırarak, ötekileştirerek toplumu yönetmek bu ülkenin hayrına değil” dedi.

“ÜLKENİN BEKÂSI; BİRLİK VE BERABERLİKTEN GEÇİYOR”

Açıklamasını sürdüren Babacan; “Bekâ kelimelerini sık sık kullanıyorlarsa bu ülkenin bekâsı; bu ülkenin birlik ve beraberliğinden geçiyor. İdeolojisi ve siyasi düşüncesi ne olursa olsun bu ülkenin insanlarının ülkenin yarınları için beraber çalıştığını ortaya koymaktan geçiyor. Hükümetin bu tutumu tam da ülkemiz için bekâ meselesi haline geleceğini gördüğümüz içi bu böyle olmaz dedik ve yepyeni bir demokrasi anlayışı ile parlamentonun ve milletin güçlü olduğu bir anlayışla Türkiye’nin sorunlarını çözebileceğini kararlaştırdık ve bu iş üzerine yoğun şekilde çalıyoruz” dedi.

“DÜNYANIN HİÇ BİR YERİNDE BÖYLE KOLAY VATANDAŞLIK YOK!”

“Günü geldiğinde en doğru aday tespit edilir. Biz 6’lı masadayız ama sonuçta hepsi bir zihniyette değil” dedi. Suriyeli mülteciler konusuna değinen Babacan; “İstisnai durumlarda vatandaşlık verilir. 200 bin kişiye vatandaşlık verilirse bu istisnai değildir. Vatandaşlık hakkı olmayan bireylerin tek imza ile vatandaş yapıldığını biliyoruz. Gönlümden koptu diye vatandaşlık verirseniz 4 milyon Suriyeli geri dönmez belki de onlar piyango bana da vurur diye beklemekte.  Hesap vermemezlik gibi bir ruh haliyle bu yapılmamalı. Dünyanın hiçbir yerinde böyle kolay vatandaşlık yok. Afganların nasıl ülkemize gelenleri hala izah edemedi hükümet. Ülkemizin sınırları yok geçen hanı mı kevgir mi ya da Amerika ile anlaşarak bunlara kapı mı açılıyor? Bunlar sorduk ama cevabını alamadık. Gerçi nasıl cevap verirlerse versinler ikisi de felaket. Bir deli kuyuya taş atmış ve biz bunu çıkaramıyoruz” dedi.

“SOSYAL KONUT PROJELERİYLE; HAYÂL VE ÜMİT SATILIYOR”

“Ümit satmak kolay oluyor” diyerek sosyal konut projelerini değerlendiren Babacan; “Kura çekilerek konut verilecek. Bu ne derece sosyal devlet anlayışı. Memur maaşlarına zammına göre artacağı için ilave ödeme istenecek. Hayâl ve ümit satmak nedir? Biliyoruz” dedi.

“HDP İLE DİYALOG VAR AMA İŞ BİRLİĞİ YOK”

DEVA Partisi’nin HDP’ye olan tutumu sorulduğunda Babacan; “HDP ne 6’lı masada ne o masanın altında ne de dolaplarında var! Bizim açık diyalog kanallarımız var ama iş birliği halinde değiliz. Bugün itibarı ile Türkiye’nin anayasasına göre her partiye saygılıyız. O partiye olan saygısızlık o partiyi destekleyenlere saygısızlıktır” dedi. Partilerinin gündeminde genel affın olmadığını aktardı.

“GENÇLERİMİZİN, ÜLKEDEN ÜMİDİNİ KESTİĞİNİ BİLİYORUZ”

İktidara geldikleri takdirde yapacaklarına değinen Babacan; “Yoğun kriz ortamı dağıtılacak en geç iki yıl içinde enflasyon tek haneye düşecek. Gençler ile ilgili çok sayıda eylem planımız var. Gençler asla bu ülkeden ümidini yitirmesin istiyoruz. Gençlerimizin ülkeden ümidini kestiğini görüyoruz” dedi.  Gastronominin de önemli bir alan olduğunu da kaydeden Babacan; “Ülkemizde milyonlarca genç bir öğün yemek bularım diye düşünürken gastronomi konusuna çok net çalışma yok” dedi.

“DÜZGÜN İSİMLERDEN ADAYLARIMIZI OLUŞTURACAĞIZ”

“Bizler de masaya isim götüreceğiz” diyerek yeniden adaylık konusuna değinen Babacan; “Liste farklı olursa iş uzayabilir. Milletvekili konusu çok önemli; liyakat konusunda şüphe içermeyen ve tabandan gelen isteklere göre şekillendireceğiz. Adaylar düzgün olsun varsın az kişi tarafından tanınsın. Çok tanınıp kötü tanınmasından iyidir. Sadece DEVA Partisinin adayı değil temsil gücü yüksek isimlerden adaylarla listelerimizi oluşturacağız” dedi.

“YEREL BASIN DEMOKRASİNİN OLMAZSA OLMAZI”

Yerel basının demokrasinin olmazsa olmazı olduğuna da değinen Babacan; “Yerel basın mutlaka güçlendirilmeli. Avrupa Birliği kriterlerini uygun mekanizmalar ile basın desteklenmeli. Demokrasinin güçlenmesi adına basın önemlidir” diyerek açıklamasını tamamladı ve sonrasında diğer programları için programın yapıldığı mekândan beraberindekilerle ayrıldı.

banner3
Yorumlar (0)
20
kapalı
Namaz Vakti 02 Ekim 2022
İmsak 04:51
Güneş 06:13
Öğle 12:18
İkindi 15:36
Akşam 18:13
Yatsı 19:29
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 7 17
2. Adana Demirspor 8 17
3. Konyaspor 8 17
4. Galatasaray 8 17
5. Trabzonspor 8 16
6. Beşiktaş 8 15
7. Fenerbahçe 7 14
8. Kayserispor 8 12
9. Kasımpaşa 8 12
10. Gaziantep FK 8 11
11. Alanyaspor 8 9
12. Giresunspor 7 8
13. Karagümrük 6 6
14. Antalyaspor 7 6
15. İstanbulspor 6 5
16. Ankaragücü 7 4
17. Sivasspor 8 4
18. Hatayspor 7 4
19. Ümraniye 8 2
Takımlar O P
1. Keçiörengücü 7 14
2. Eyüpspor 7 14
3. Sakaryaspor 7 12
4. Pendikspor 7 12
5. Bodrumspor 7 11
6. Manisa FK 6 11
7. Boluspor 6 11
8. Bandırmaspor 6 11
9. Samsunspor 7 10
10. Rizespor 6 9
11. Tuzlaspor 7 9
12. Göztepe 7 8
13. Adanaspor 7 7
14. Gençlerbirliği 6 6
15. Altay 7 6
16. Erzurumspor 5 3
17. Altınordu 6 3
18. Ö.K Yeni Malatya 7 3
19. Denizlispor 6 2
Takımlar O P
1. Arsenal 8 21
2. M.City 8 20
3. Tottenham 8 17
4. Brighton 7 14
5. Chelsea 7 13
6. M. United 7 12
7. Newcastle 8 11
8. Fulham 8 11
9. Liverpool 7 10
10. Brentford 8 10
11. Everton 8 10
12. Leeds United 7 9
13. Bournemouth 8 9
14. Aston Villa 8 8
15. West Ham United 8 7
16. Southampton 8 7
17. Crystal Palace 7 6
18. Wolves 8 6
19. Nottingham Forest 7 4
20. Leicester City 7 1
Takımlar O P
1. Barcelona 7 19
2. Real Madrid 6 18
3. Athletic Bilbao 7 16
4. Real Betis 7 15
5. Atletico Madrid 7 13
6. Villarreal 7 12
7. Osasuna 6 12
8. Real Sociedad 7 11
9. Valencia 7 10
10. Celta Vigo 7 10
11. Girona 7 8
12. Mallorca 7 8
13. Rayo Vallecano 6 7
14. Getafe 7 7
15. Real Valladolid 7 7
16. Espanyol 7 5
17. Sevilla 7 5
18. Almeria 7 4
19. Cadiz 7 4
20. Elche 6 1