DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Aydemir: Kurtuluş Savaşı değil, vatandaşın geçim savaşı var!

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkan Yardımcısı Birol Aydemir, bir dizi gezi ve incelemelerde bulunmak üzere ilimize geldi. Genel Başkan Yardımcısı Aydemir, bu kapsamda kahvaltıda basın mensupları ile bir araya gelerek açıklamalarda bulundu. Aydemir açıklamalarında, seçimlere girme yeterliliğini kısa sürede almış Türkiye’deki siyasi partiler tarihinde ilk parti olduklarını söyleyerek; ülkenin ekonomik durumu hakkında iktidara yüklendi. “Kurtuluş Savaşı diyorlar. Neyin Kuruluş Savaşını yaptığını biz bilmiyoruz” diye konuşan Aydemir; “Evet, bir savaş var ama bu savaş esnafın ayakta durma savaşı, vatandaşın ise geçim savaşı” dedi.

SİYASET 26.11.2021, 16:45
DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Aydemir: Kurtuluş Savaşı değil, vatandaşın geçim savaşı var!

Haber: Songül DURSUN

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkan Yardımcısı Birol Aydemir, bir takım istişarelerde bulunmak üzere ilimize geldi. Ziyaret kapsamında basın mensupları ile bir araya gelen Genel Başkan Yardımcısı Birol Aydemir, ziyaretlerine ilişkin bilgilendirmede bulunarak; “Bizler DEVA Partisi olarak her ay genel başkan yardımcıları illerde bir takım ziyaretlerde bulunuyoruz. Her ay bir saha ziyareti yapıyoruz. Saha ziyaretlerimiz kapsamında bugün Elazığ’dayız,  yarın da Tunceli de olacağız. Bu ziyaretlerde hem il teşkilatlarımızla hem ilçe teşkilatlarımızla bir araya geliyoruz. Karşılıklı fikir alışverişlerinde bulunuyoruz. Bu ziyaretlerimizin asıl amacı da sahada olmak. Yani esnafı, sivil toplum kuruluşlarını dinlemek, onlara kendimizi anlatmak; vatandaşla bir araya gelmek, onları dinlemek, kendimizi onlara anlatmak. Yani karşılıklı olarak onlarla bir bilgi alışverişi, görüş alışverişi yapmak, partimizi tanıtmak” dedi.

“SEÇİMLERE GİRME YETERLİLİĞİNİ KISA SÜREDE ALMIŞ İLK PARTİYİZ”

 DEVA Partisinin, Türkiye’nin siyaset tarihinde bir ilke imza attığını belirten Aydemir konuşmasında; “Bilindiği üzere partimiz kurulalı 21-22 ay oldu. 9 Mart 2020 de kuruldu partimiz. Ama çok kısa sürede teşkilatlanmayı sağlayarak, 29 Aralık 2020 de de seçimlere girme yeterliliğini aldı. Dolayısıyla seçimlere girme yeterliliğini kısa sürede almış biz Türkiye’deki siyasi partiler tarihinde ilk parti olabiliriz. Teşkilatlanmalarımız, kongrelerimiz henüz bitmedi. Bir yandan teşkilatlanma çalışmalarımız devam ediyor bir yandan kongrelerimiz devam ediyor. Pazar günü de Elazığ’da Palu Kongresi yapılacak. Bu vesile ile vatandaşlara kendimizi halka anlatma fırsatı buluyoruz. Şu ana kadar 81 il bitti. 650 ilçede teşkilatlanma çalışmamızı yaptık. Türkiye’de 973 ilçe var;  yaklaşık 320 civarında ilçede daha teşkilatlanmamız gerekecek. Genel Başkanımız başta olmak üzere her ile gidiyoruz, ilçeye köylere bile gidiyoruz, bütün esnafa gidiyoruz; gidebileceğimiz her yere gitmeye çalışıyoruz.  Aslında sahada insanların ne düşündüğünü de görüyoruz.  Elazığ’da da esnafı ziyaret edeceğiz. Onların sıkıntılarını dinleyeceğiz. Artık insanlar fikirlerini gayet iyi söyleyebiliyor. Hakikaten bu ziyaretlerimiz çok öğretici oluyor, durumu özetleyen anlatan insanlarla karşılaşıyoruz ki onlardan da öğrendiğimiz çok şey oluyor” ifadelerine yer verdi.

“EVET, BİR SAVAŞ VAR AMA BU SAVAŞ; GEÇİM SAVAŞI!”

Son dönemde ülkemizde yaşanan ekonomik kriz hakkında değerlendirmede bulunan Aydemir, “İktidar başarısızlıklarının hepsini başka birilerine yıkma konusunda oldukça maharetli. Bütün başarılar kendisinin; başarısızlıklar ise ya muhalefetin ya da dış güçlerindir. Genellikle dış güçler var diyorlar. Şimdi de Kurtuluş Savaşı diyorlar. Neyin Kuruluş Savaşını yaptığını biz bilmiyoruz. Evet, bir savaş var. Ama bu savaş neyin savaşı biliyor musunuz?  Sokakta evine ekmek götürmeye çalışan insanların savaşı. Asgari ücretle geçinmeye çalışan insanların savaşı, aç insanların savaşı. Geçim savaşı yani. Esnafın ayakta durma savaşı, vatandaşın ise geçim savaşı var. Başka savaş yok yani. Bunun nedeni de iktidarın yanlış politikaları. Sadece ekonomik alanda değil, birçok alandaki yanlış politikaları” dedi.

“BAŞKANLIK SİSTEMİNDEN BU YANA BU ÜLKEDE İYİ GİDEN HİÇBİR ŞEY YOK!”

Ülkenin geldiği durumun iki nedeni olduğunu söyleyen Aydemir; “Ülkenin geldiği durumun iki nedeni var. Bir tanesi sistem, ikincisi ise yönetim felsefesi. Sistem dediğimiz Cumhurbaşkanlığı hükumet sistemi, Biz buna tek adam sistemi diyoruz. Bu sistemde ortak akıl yok, bakanlıklar ve kurumlar yok. Kurala bağlı bir yönetim yok. Sarayda kendilerinin karar aldığı bir sistem var, keyfi bir yönetim var. Kimseye danışmadan,  gece yarısı çıkan kararnameler ile ülkenin yönetildiği bir sistem var. Bu sistemde doğru karar alma şansınız yok zaten. Başkanlık sisteminden bu yana bu ülkede iyi giden hiçbir şey yok! Ülke daha çok fakirleşti, daha çok yoksullaştı. Türkiye’de 3,5 milyon aile sosyal yardım alırken şimdi bu 6,6 milyon aileye çıktı. Günde 5,5 doların altında yaşayanlar 2018 ‘de 6,9 milyon iken şu anda 11-12 milyon arasında. Bu insanlar ayakta durma savaşı veriyorlar. Kurtuluş Savaşını böylece kullanıyorlar ve hafifletiyorlar” dedi.

“İNSANLARA YALAN SÖYLEYEREK, ALGI YÖNETİMİ İLE ÜLKE YÖNETMEYE ÇALIŞIYORLAR”

Birol Aydemir, sözlerinin devamında; “Yönetim zihniyetine gelirsek onu da şöyle ifade edeyim; Merkez Bankasının 4 başkanını son iki yılda dış güçler mi değiştirdi, Merkez Bankasının bağımsızlığına onlar mı son verdi? TÜİK’in rakamları üzerinde dış güçler mi oynama yaptılar?  Ülkedeki özgürlükleri dış güçler mi bitirdi? Yargıyı bağımsız olmaktan çıkaran dış güçler mi? Bunların yönetim felsefesi bu şekilde. Dolayısıyla yönetim felsefesinde kurumlar hiçe sayılmış ama tamamen kendi bildiğine göre hareket eden bir yönetim felsefesinde doğru bir karar alınamaz. Bakanların hiçbirinin herhangi bir konuda politika belirleme yetkisi yok. Hiç mi bir bakanlığın tüzel kişiliği olmaz? Türkiye gibi bir ülke saraydan kararların tek elden toplandığı bir sistemle yönetilemez. Beceremediklerinde ise dış güçler diyorlar.  Bu dış güçler kimmiş? Bunun bir de adını koysalar ama öyle bir şey yok ki, olmayan bir şeyin adını koyamazsınız. İnsanlara yalan söyleyerek, algı yönetimi ile ülke yönetmeye çalışıyorlar” diye konuştu.

“DIŞ GÜÇLER SÖYLEMLERİ BAŞARISIZLIKLARINA UYDURULMUŞ BİR MAZERET”

Ülkedeki tüm sorunların kaynağının iktidar olduğunu iddia eden Aydemir; “Her şeyin suçunu faize yüklediler. Faiz sebep enflasyon sonuç diyorlar. Tüm dünyada şimdi faiz artırımına gidiyorlar, bunlar faiz indirimine gidiyorlar. Tüm dünyanın tersine hareket ediyorlar. Faiz indirimini dış güçler mi yaptı? Faizin çoğu haram da azı haram değil mi? Madem öyle sıfırlasınlar faizi. Kamu bankalarının uyguladığı faiz oranlarından vazgeçin o zaman, devletin uyguladığı faiz oranlarından vazgeç o zaman. Samimiyetsizlik ve tutarsızlık her demeçlerinde görüyorsunuz. Dış güçler söylemleri başarısızlıklarına uydurulmuş bir mazeret. Her şeyi dış güç yapıyorsa siz neyi yönetiyorsunuz? Bütün sorunların kaynağı bilfiil iktidarın kendisidir” ifadelerini kullandı.

“BUGÜN ERKEN SEÇİM KARARI ALSINLAR; DOLAR KENDİLİĞİNDEN 9 TL’ YE İNER”

Fırat gazetesi olarak kendisine yönelttiğimiz erken seçimle ilgili sorumuz hakkında açıklamalarda bulunan Aydemir,” Bugün erken seçim kararı alsınlar bakın görün dolar kendiliğinden 9 TL’ye iner. Her şey kendiliğinden düzelmeye başlar. Erken seçim olur mu olmaz mı bilemeyiz ama zaten vaktinde olsa bile 20-21 ay kaldı. En geç 21 ay sonra bu iktidar koltuğu terk eder. Hazine Bakanı Berat Albayrak istifa ettiğinde, 2 veya 3 gün koltuk boş kaldı ve dolar geri geldi. Normalde bu durumda bir belirsizlik var demektir ve doların artması lazım. Ama dolar geri geldi. Bu aslında piyasanın bu iktidara ve iktidarın politikalarına verilmiş en iyi cevabı idi. Bu iktidar gitsin, gittiği vakit hiçbir şey yapılamasa dahi her şey bundan daha iyi olur. Bu kadar kötü yani. Bütün sorunların kaynağı bilfiil iktidarın kendisidir. Sorunları üreten iktidar uzaklaştığı vakit bu iş biter” dedi.

“DEVLET PLANLAMA TEŞKİLATI, BİR OKUL GİBİYDİ; EL FENERİ GİBİ IŞIK TUTARDI”

Devlet Planlama Teşkilatının kapatılmasının bugünkü ekonomik duruma etkisinin olup olmadığını sorduğumuz da ise Aydemir; “Biz Devlet Planlama Teşkilatında yetiştik. Orada Uzman yardımcısı olarak müsteşar yardımcısı olarak görev yaptım. Devlet Planlama Teşkilatı bir okul gibiydi. Eskiden Türkiye’nin yatırımları bir kişinin direktifleriyle değil, Devlet Planlama Teşkilatının planlaması doğrultusunda yapılırdı. Tabi zamanla kapattılar. Kapatılma nedeni ise yapmak istedikleri projeler vs geldiğinde fizibilitesine bakıyorsunuz yanlış bir yatırım ise,  hesaplamalar yanlış yapılmış ise bunun yanlış olduğunu dile getiriyordu. Bunları söyleyince hoşlarına gitmedi. DPT, bugünkü iktidarın “keyfi karar ve uygulamaları” karşısında bir engeldi. Bu nedenle kapattılar. Mesela Galataport olayını çıkardılar ve ona imza atmayan planlama teşkilatında bizler imzalamadık. Kurumlar vardı ve kurumlar siz bir iş yaptığınızda ülkenin faydasına olmayacaksa, doğru değilse söylerlerdi. Bu iş eksik, ya da alternatif öneri getirirdi. Bunların hoşuna gitmedi tabi. Aslında bunların gerçek zihniyeti bu. Biz varken biz itiraz ettik. Artık kapatılınca istedikleri her şeyi yapıyorlar. Devlet Planlama Teşkilatı gibi kurumlar bu kadar belirsizliğin olduğu durumlarda en ihtiyaç duyulan kurumlardır. Adeta karanlıkta el feneri gibi ışık tutar. Ama bunlar onu anlamadılar. Anlamadıkları için bütün kurumlara düşman oldular ve planlamayı bitirdiler, zayıflattılar, işlevleri azaldı, etkinliği gitti. Bugün Devlet Planlama Teşkilatı olsa birçok şeye en azından itiraz edebilir, en azından doğruları söyleyebilirdi. Bugün Merkez Bankasında da, BDDK’da da aynı şeyi yaptılar, TÜİK’de de hazine ve Maliye Bakanlığında da aynı şeyi yaptılar. Kurumlar olduğu zaman siz istediğiniz gibi istediğiniz gibi, istediğiniz şekilde hareket edemezsiniz. Size kurumlar yanlış yaptığınızı söyler” diye konuştu.

BAŞKAN KANGAL: BİZ ELEŞTİRİ ÜZERİNE YA DA İNSANLARI DİNLEYİP SONRASINI GETİRMEYEN BİR PARTİ DEĞİLİZ!

DEVA Partisi Elazığ İl Başkanı Av. Mehmet Kangal ise toplantıda yaptığı konuşmada; “Genel Başkan Yardımcımız bugün ilimizi ziyaret etti. Geçtiğimiz günlerde Genel Başkanımızın Başdanışmanı Hasan Karal beyefendi buradaydı. Bugün de Genel Başkan Yardımcımız Birol Bey burada istişarelerde bulunmak ve teşkilatımızı yerinde görmek üzere buradalar. Özellikle esnaflarımızı ziyaret ederek onların ekonomik alanda şikayet ve önerilerin, taleplerini dinleyeceğiz. Tabi burada alınan şikayetler, burada kalmıyor. Bu şikayetleri Genel Merkezimize iletiyoruz. Genel Merkezimize giden bilgiler de politika olarak ülkenin önüne sunuluyor. Malumunuz olduğu üzere biz sadece eleştiri üzerine ya da insanları dinleyip sonrasını getirmeyen bir parti değiliz. Dinlediğimiz sıkıntıları politikaya dökecek tarzda bir siyaset üretiyoruz. Genel Başkan Yardımcımız Birol Bey de, tarım alanında bir eylem politikası hazırladı. Biz de Elazığ olarak bunun tanıtımını yaptık. Çok ses getirdi. Tarım ile ilgili neler yapılabilir, ülkenin tarım alanında nasıl bir atılım geliştirilebilir diye 56 maddeden oluşan bir tarım eylem planı hazırladık. Bizzat Birol Bey ve ekibi hazırladı. Biz inanıyoruz ki bu eylem planı ile Türkiye’nin ana damarı olan tarım politikası ile büyük bir atılım gerçekleştirilecektir” dedi.

banner3
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
-2
açık
Namaz Vakti 17 Ocak 2022
İmsak 06:06
Güneş 07:32
Öğle 12:38
İkindi 15:12
Akşam 17:34
Yatsı 18:55
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 21 50
2. Konyaspor 20 39
3. Hatayspor 21 35
4. Başakşehir 20 34
5. Adana Demirspor 21 34
6. Fenerbahçe 21 33
7. Beşiktaş 21 32
8. Alanyaspor 21 32
9. Gaziantep FK 21 31
10. Sivasspor 21 30
11. Karagümrük 21 30
12. Kayserispor 21 28
13. Galatasaray 21 27
14. Giresunspor 21 25
15. Antalyaspor 21 23
16. Göztepe 21 21
17. Kasımpaşa 21 21
18. Altay 21 18
19. Rizespor 21 18
20. Ö.K Yeni Malatya 21 15
Takımlar O P
1. Ümraniye 20 42
2. Ankaragücü 20 42
3. Erzurumspor 20 38
4. Eyüpspor 20 36
5. Bandırmaspor 20 33
6. İstanbulspor 20 33
7. Samsunspor 19 30
8. Adanaspor 19 29
9. Tuzlaspor 20 27
10. Gençlerbirliği 19 26
11. Manisa Futbol Kulübü 20 25
12. Boluspor 19 24
13. Kocaelispor 20 24
14. Keçiörengücü 20 23
15. Menemen Belediyespor 20 23
16. Altınordu 20 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 20 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 22 56
2. Liverpool 21 45
3. Chelsea 22 43
4. West Ham United 22 37
5. Arsenal 20 35
6. Tottenham 18 33
7. M. United 20 32
8. Wolverhampton Wanderers 20 31
9. Brighton 20 28
10. Leicester City 18 25
11. Crystal Palace 21 24
12. Southampton 21 24
13. Aston Villa 20 23
14. Brentford 21 23
15. Leeds United 20 22
16. Everton 19 19
17. Watford 19 14
18. Norwich City 21 13
19. Newcastle 20 12
20. Burnley 17 11
Takımlar O P
1. Real Madrid 21 49
2. Sevilla 20 44
3. Real Betis 20 34
4. Atletico Madrid 20 33
5. Real Sociedad 20 33
6. Barcelona 20 32
7. Rayo Vallecano 20 31
8. Villarreal 21 29
9. Athletic Bilbao 21 28
10. Valencia 20 28
11. Espanyol 20 26
12. Osasuna 20 25
13. Granada 20 24
14. Celta Vigo 20 23
15. Elche 21 22
16. Mallorca 20 20
17. Getafe 20 18
18. Deportivo Alaves 20 17
19. Cadiz 20 14
20. Levante 20 11