Başkan Çoban: Öncelik Elazığ’ın tanınırlığını artırmak olmalı!

Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi (HAZARSAM) Başkanı Prof. Dr. Bilal Çoban ‘2023 Türkiye, 2034 Elazığ’ sloganıyla 10 sektörde hazırladıkları projelerini paylaşmaya devam ediyor. Her hafta bir sektör ile ilgili projelerini paylaşan HAZARSAM Başkanı Prof. Dr. Bilal Çoban bu hafta ise ‘Tarih ve Kültür Şehri Elazığ’ adı altında verdiği projelerine açıklık getirdi. Başkan Çoban; Elazığ’ın tanınırlığının artırılmasına yönelik mesajlar verdi.

SİYASET 27.09.2022, 15:02
Başkan Çoban: Öncelik Elazığ’ın tanınırlığını artırmak olmalı!

Haber: Kübra TÜRKAN

“Tarihsel özellik ve mirasların haricinde kültürel zenginlik açısından da bölgede cazibe merkezi olabilecek potansiyele sahip bir kentiz” diyen Prof. Dr. Çoban; takdir edilir ki bölgede cazibe merkezi olabilecek kültürel zenginliklere sahibiz. İnanç turizminden, kış turizmine, gezi ve seyahat turizminden arkeolojik turizme kadar her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ilimize çekebilecek potansiyele sahip olduğumuzun bilinciyle kapsamlı projeler hazırladık” dedi. İşte Başkan Çoban’ın projesinde yer alan önemli kesitler…

İLK İŞ; ELAZIĞ’IN TANINIRLIĞINI ARTIRMAK

Elazığ’ın dikkat çeken kültürel, tarihi ve doğal güzelliklerini detaylandıran Başkan Çoban; bu alan içerisinde Elazığ’ın güçlü ve zayıf yönlerine yer verdi. Sonrasında ise kültürel ve medeniyet mirasını  gelecek nesillere aktarılması adına ne gibi projelerin hayata geçirilmesi gerektiğine ışık tuttu.  Başkan Çoban; “Elazığ’ın sahip olduğu tarihi ve kültürel kaynakları anlatan yerli ve yabancı dillerde çeşitli internet siteleri hazırlanarak tanınırlığı arttırılmalıdır. Çeşitli medeniyetlerin hakimiyetine giren ve bu medeniyetlere ait çok sayıda kültürel ve tarihi mekanlar barındıran Elazığ’da tur operatörleri tarafından çeşitli turlar düzenlenmesi sağlanmalıdır. Elazığ’da bulunan arkeolojik kalıntıların asıllarına uygun bir şekilde restore edilerek turizme kazandırılmaları sağlanmalıdır” dedi.

“TURİZMDE; MİSAFİRLER MEMNUN EDİLMELİ”

Yapılacaklar listesini bir hayli uzun tutan Başkan Çoban; “Dünya çapında öneme sahip sit alanlarının broşür, reklam afişleri oluşturularak ulusal ve uluslararası alanda tanıtımları yapılmalıdır,

Elazığ’daki altyapı ve konaklama tesislerinin geleneksel tarzda ve yeterli sayıda hizmet vermesi sağlanmalıdır. Sit alanlarında ve müzelerde ziyaretçilere gerekli rehberlik hizmetlerinin verilmesi sağlanmalıdır. Kültür turizmi talebinin sürekliliği açısından misafir memnuniyeti odaklı hizmet kalitesinin arttırılması sağlanmalıdır” dedi.

“YABANCI TURİSTLERİN ELAZIĞ’A ÇEKİLMESİ ADINA, DESTİNASYONLARIN YABANCI DİLLE TANITILMASI SAĞLANMALIDIR”

“Elazığ’ın kültürel ve tarihi değerlerinin özelliklerinin bilinirliği arttıracak çalışmalar yapılmalıdır” diyen Başkan Çoban; “Tarihi yapıların farkındalığı olsa bile bu yapıların sürdürülebilir kültür turizmi bağlamında restore edilip ve geleceğe aktarılması için çeşitli çalışmalar yapılmalıdır. Elazığ’da yaşayan Türkiye’de kabul gören ya da popüler olan önemli isimler adına çeşitli etkinlikler düzenlenmelidir.

Tematik rotaların kültür turizmi açısından önem arz etmesinden dolayı tematik rotalara yönelik çalışmaların arttırılması ve tanıtılması sağlanmalıdır. Tarihi yapıların aslına uygun restore edilmesi sağlanmalıdır. Özellikle yabancı turist profilinin artış göstermesi için Elazığ’ın tüm kültürel turizm destinasyonlarının yabancı dille tanıtılması gereklidir” ifadelerini kullandı.

“ETKİLİ BİR ŞEKİLDE; TANITIM VE PAZARLAMA YAPILMALI!”

Yerel yönetim ve kamu iş birliği ile turistik destinasyon noktalarının ulaşım, aydınlatma ve tanıtım sorunlarına yönelik çalışmalar yapılmalıdır. Kültür turizmi sayesinde gelir elde eden farklı sektördeki esnafların etik ve ahlaki olmayan davranış tutumların sergilenmesi engellenmelidir. Elazığ’ın geçmişte yaşayan medeniyetlere de ev sahipliği yaptığından dolayı bir Kent Müzesi açılmalıdır. Yöresel ürünlerin ortaya çıkmasına yönelik mutlaka çalışmalar yapılması gerekmektedir. Elazığ’ın kültür turizmine yatırım düşüncesi olan girişimciler desteklenmeli ve cesaretlendirilmelidir. Elazığ’ın sahip olduğu kültürel turistik alanların, öncelikle koruma altına alınması, takip eden dönemlerde ise geliştirilmesi ve restore edilmesi planlanmalıdır. Başta turizm işletme sektöründe çalışanlar olmak üzere, halka somut ve somut olmayan kültürel çevre bilinci ile ilgili farkındalığı artırıcı eğitimler verilmelidir. Elazığ’ın kültür varlığı ile ilgili broşürler, tanıtım filmleri, kataloglar hazırlanarak tanıtımlar güçlendirilmeli, etkili bir tanıtım ve pazarlama stratejileri geliştirilmeli ve turizm operatörleri bilgilendirilmelidir” dedi.

“YEREL YEMEKLER FESTİVALİ DÜZENLENMELİ”

Gerek konaklama gerekse de yiyecek içecek alanındaki eksikliklere de dikkat çeken Çoban; “Elazığ sınırları içerisinde yer alan ilçelerin nâzım plânları hazırlanırken turistik yapı ve sahaların olumsuz şekilde etkilenmemeleri sağlanmalıdır. Elazığ ve ilçelerindeki nitelikli konaklama ve mahalli yiyecek  içeceklerin sunulacağı tesis sayısı arttırılmalı, mevcut işletmeler de gerekli destekler verilerek daha nitelikli hale dönüştürülmelidir. Yapılacak çalışmalarla Adıyaman ili ve yakın çevresi geliştirilecek turizm faaliyetlerinin çevresel, ekonomik ve sosyal etkileri analiz edilmelidir.  Kültür varlıklarını ziyarete gelen turistler için alana yön ve bilgi tabelaları yerleştirilmelidir. Köy pazarları (orcik, Bastık, dut, dut unu, ağın leblebisi, kuru üzüm, badem gibi) aktif hale getirilerek yöre halkına ekonomik gelir sağlanması teşvik edilmelidir.  Yılda bir defaya mahsus olarak, ‘Yerel Yemekler Festivali’ düzenlenmeli, ilin meşhur olan yemeklerinin tanıtımı bu destinasyonlarda sağlanarak geleneksel festivale dönüştürülmelidir” dedi.

HARPUT’TA NELERİN YAPILMASI GEREKTİĞİNE DE AÇIKLIK GETİRDİ

“Yöre halkına el sanatlarını geliştirmesinde ve pazarlanmasında destek olunmalı ayrıca kültür rotası üzerinde mola yerlerinde bu ürünlerin pazarlanmasına imkân sağlanmalıdır” diyen Çoban; “Mevcut durum ve Harput’un tarihi mekânsal durumu göz önüne alınarak ‘Koruma amaçlı imar planı revize edilmelidir’ Mezarlıklara giden yollar genişletilmeli, kaldırımlar yapılması su getirilerek ağaçlandırmalar arttırılmalıdır. Türbelerin, camilerin, çeşmelerin çevre düzenlemelerinin tarihi dokuya uygun olarak yeniden düzenlenmelidir. Harput’un 1952 yılında yapılan su şebekesinin pik borularından artık pis sular gelmekte ve halkın sağlığını tehdit etmektedir. Su şebekesinin yeniden düzenlemelidir. Buzluk mevkiine bir su deposu yapılarak merkez mahalle Alayaprak, Sugözü ile Harput bahçeleri Gülmez, Danişment, Deliktaş ve Pancarlıkmevkisi ve Mürşit mezrasına su verilmelidir. Fatih Ahmet Baba Türbesi çevresinde düzenlemeler yapılmalı. Kesimhane ibadethane ve tuvaletlerin olacağı bir Külliye inşa edilmelidir. Harput’un manevi, ruhani ve tarihi yerlerini gören mekânlarda ailelerin oturabileceği mesire yerlerinin yapılması gerekiyor” şeklinde görüş bildirdi.

“ELAZIĞ’A ÖZGÜ ÜRÜNLER, KAYBOLMAMALI”

“Elazığ’ın inanç turizmi haritasının çıkarılmalı, Turizm Bakanlığı’nca tescil edilmesi sağlanmalıdır” diyen Çoban; “Âlimler Mezarlığı’nın onarılmalı ve çevre düzenlemesi yapılmalıdır. Fırat Üniversitesi’nde turizm rehberliği konusunda bir meslek yüksekokulu açılmalıdır. Üç lüleli çeşmenin üstünde bulunan Saçlı Hoca’nın evi, Sarahatun Camii karşısındaki Telgrafçı Akif Bey’in evi ve diğer tarihi evlerin, Hoca Hamamı, Kale Hamamı ve diğer yıkıntıları kalmış tarihi mekanların belediye tarafından acilen istimlak edilmesi sağlanmalı, Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Belediye, Özel İdare Müdürlüğü ve gönüllü kurum ve kişilere protokolle devredilerek aslına uygun restorasyon işlemlerinin yapılarak, kütüphane, el sanatları merkezi, mahalli yiyecekler satış mekanı veya sohbet mekanı olarak hizmete sunulmalıdır. Esnaf sanatkâr kültürüne büyük katkısı olan ve Harput’ta defnedilen ahi teşkilatı reisi, Ahi Musa mescidi ve türbesi çevresinde her yıl ilmi ve tarihi toplantılar yapılmalıdır. Harput’un Fetih Günü’nün her yıl geleneksel olarak kutlanmalı ve bugünde ‘Harput Buluşuyor’ adı ile ilmi edebi ve sanatsal faaliyetler yapılmalıdır. Elazığ’a ait yöresel el emeği göz nuru ürünlerinin kaybolmasını önlemek amacı ile kurslar açılmalıdır. Tarihi Sunguroğlu Konağı’nın Harput eserleri kütüphanesi ve dökümantasyon merkezi haline getirilerek halka açılmalıdır. Elazığ’da bulunan eski iş merkezleri han ve çarşılar yeniden yapılarak aslına uygun işler yapacak ticaret erbabına devredilmelidir. Elazığ’ın, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın hazırlamış olduğu İnanç ve Turizm Haritasına çevre illerle birlikte Yukarı Fırat Havzası olarak acilen alınması için çalışmalar yapılmalıdır. Buzluk Yolu üzerinde bulunan tarihi Cirit Meydanı’nın gelecek nesillerce bilinmesi ve hatırasının yaşatılması için bu bölge yeniden düzenlenmelidir. Elazığ’da mezarı bulunan önemli kişi, âlim ve evliyaların kabirlerinin başlarına tanıtım levhalarının konulması gerekiyor” dedi.

“2034 YILI ELAZIĞ YILI İLAN EDİLMELİ”

“Elazığ’da bulunan özellikle işsiz gençlerin Turizm Müdürlüğü tarafından Şanlıurfa’da olduğu gibi İngilizce eğitime tabi tutularak, turizm rehberi olarak çalışmaları sağlanmalıdır” diyen Çoban; “Ulusal ve uluslararası tanıtım günleri yapılmalıdır. Kültürel şenlikler ve turistlerin ilgisini çekecek turizm günleri düzenlenmelidir. Tanıtım ve pazarlamada el sanatlarına önem verilmelidir. Tanıtım için ilgili kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyon sağlanmalıdır. Elazığ’a yönelik seyahat acentelerinin sayısı artırılmalıdır. Kültür sanat etkinliklerinin yapılacağı alanlar oluşturulmalıdır. Jeotermal su kaynağının turizm alanında değerlendirilmesine yönelik Elazığ Cip Köyü Termal Turizm Tesisi kurulmalıdır.

2022 yılı yatırım programına alınan Elazığ Müzesinin biran önce tamamlanarak ziyarete açılmalıdır. Hüseynik Mahallesinde bulunan 18 adet tarihi tescilli evin restorasyon projeleri mutlaka yapılmalıdır.

Harput musikisinin tanıtımı amacıyla ‘Harput Musiki Müzesi’ projesi hazırlanarak Harput Mahallesinde uygulanmalıdır. Harput'un var olan tarihi dokusunun vurgulanması ve Harput'a gelen ziyaretçilerin daha iyi vakit geçirebilmesi, ticaretin otantik bir ortamda daha canlı hale getirilebilmesi için Bedesten oluşturulmalıdır. Restorasyon çalışmaları tamamlanan yapılar aktif hale getirilmeli ve hava karardığında tarihi dokuyu ön plana çıkaracak zeminden aydınlatmalar yapılmalıdır. 2034 Elâzığ Yılı: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2019 yılını ‘Göbeklitepe Yılı’ ilan etmişti. 2020 yılı ise 'Patara Yılı' ilan edildiğini duyurdu. 2034 yılının da ‘Elazığ Yılı’ ilan edilmesi için çalışmalar başlatılmalıdır. İlimizin kültür, doğa, inanç turizmine yönelik teşvikler verilmeli, bunların tanıtım ve reklamı teşvik kapsamına alınmalıdır” ifadelerini kullandı.

“ELAZIĞ TANITIM LOBİSİ KURULMALIDIR”

Sanat ve kültüre yönelik yapılması gerekenleri de kaydeden Çoban; “Elazığ Kürsübaşı Kültür ve Sanat merkezi kurularak Elazığ’ın ve bölgenin sosyal imkansızlıklarını bir yönü ile bertaraf edilmesi, halkın, sanat, kültür ve müzik bilgi ve görgülerini artırarak, kendilerini geliştirici, birlikteliklerini arttırıcı, kent bilincinin ve ortak toplumsal ve kültürel bilincin oluşturulduğu bir mekân oluşturulmalıdır. Şehrimizde 1992 yılından beri başarılı şekilde yürütülen Uluslararası Hazar Şiir Akşamlarına paralel olarak, Uluslararası Hazar Sanat Festivali düzenlenmelidir. Harput’un açık hava müzesine dönüştürülmesi; sadece Elazığ için değil bölgemiz ve ülkemizin de çok önemli bir turizm ve tarihi değeri olan Harput’un yeniden inşa ve restorasyon ile açık hava müzesine dönüştürülerek dünya turizmine kazandırılmalıdır. 8. Kolordu Yemen, Suriye, Ürdün ve 1. Kanal Harekatı ile alakalı olarak, Harput- Huş/ Yemen-Türkiye Kardeşlik ve Tarihe Saygı Günleri yapılmalıdır. Elazığ Tanıtım Lobisinin kurulması ve ulusal uluslararası faaliyetlerde bulunması sağlanmalıdır” dedi.

GEREK KENT MERKEZİ GEREKSE DE İLÇELERDE NE GİBİ PROJELER HAYATA GEÇİRİLEBİLİR…

Gerek kent merkezi gerekse de ilçelerde yapılacaklara açıklık getiren Çoban; “Harput Kent Tarihi Müzesi kurulmalıdır. Palu Kent Tarihi Müzesi kurulmalıdır. Maden’de eski madenlerin ziyarete açılarak / Madencilik Müzesi kurulmalıdır. Palu çevresinde yer alan tarihi ve kültürel (Cami, türbe, han, hamam, kilise vb.) yapıların restorasyonu yapılmalıdır. Alacakaya Cemşit Bey Kervansarayı (IV. Murat Hanı) restorasyonu yapılmalıdır. Keban IV. Murat Kervansarayının (Denizli Köyü) restorasyonu yapılmalıdır. Ağın evlerinin tescili, restorasyonu yapılmalı ve otantik yaşantı korunmalıdır. Ağın İspirzade Konağının restorasyonu yapılmalıdır. Baskil Muşar Kilisesi, Derviş Abdal Türbesi, Ahmet Yesevi Türbesi ve Teslim Abdal Türbeleri inanç turizmine kazandırılmalıdır. Karakoçan Pir Cemal Abdal Türbesi etrafındaki Kutsal Ormanın inanç turizmine kazandırılmalı, Kutsal Orman koruma altına alınmalıdır. Ağın kaya mezarlarda kazı çalışmaları yapılmalıdır. Harput Sarahatun meydanının arkeolojik kazısı ve restorasyonu yapılmalıdır. Arıcak Kral Kızı Kalesi kazılarının yapılması ve onarımı Palu  Zeve alanı içerisinde yer alan kale ve mimari yapıların arkeolojik kazı ve restorasyonu yapılmalıdır. Harput kültür gezisi / tarihi yolculuk rotası belirlenmelidir. Hazar Gölü’ndeki batık şehre geziler düzenlenmelidir. Divriği, Kemaliye, Arapgir, Ağın, Harput, Palu Kervanyolu güzergâhında gezi turu oluşturulmalıdır. Baskil çevresinde yer alan kültür varlıklarını kapsayan trekking güzergahı belirlenmelidir” diyerek açıklamasını tamamladı.

banner3
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 03 Aralık 2022
İmsak 05:49
Güneş 07:17
Öğle 12:18
İkindi 14:48
Akşam 17:09
Yatsı 18:31
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 16 37
2. Samsunspor 15 27
3. Rizespor 14 25
4. Pendikspor 14 25
5. Bodrumspor 15 25
6. Keçiörengücü 14 25
7. Boluspor 14 25
8. Bandırmaspor 15 24
9. Manisa FK 14 23
10. Sakaryaspor 15 19
11. Altay 14 18
12. Adanaspor 14 17
13. Göztepe 13 17
14. Tuzlaspor 15 16
15. Erzurumspor 14 14
16. Altınordu 15 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 15 7
19. Denizlispor 15 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4