SİYASET = SANAT! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

SİYASET = SANAT!

Bu haber 17 Eylül 2020 - 7:47 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kent Güncesi

“Siyaset bir ilim değil, bir sanattır”

                                                                                                           Otto von Bismarck

Siyaseten biraz dişli olsak uzun soluklu sorunlarımız olmayacak. Her zaman talepkâr olmamız gerektiğini, Ankara’da olanların, biz anlatmadan bizlerin sıkıntılarını bilmelerinin mümkün olmadığını aktarıp duruyorum.

Siyaset gerçekten bir sanat işi ve lütfen bu sanatla canı gönülden ilgilenen insanlar bu işe dahil olsun. Vatandaş sesini kendi yerel idarecisine duyurur ama yerel idarecide kendisine yansıtılan bu sesi daha üst makamlara ulaştırmak durumundadır.  Bunu yapmıyorsa boş yere makam işgal ediyor olur. Yerel idarecilik;  halka hizmetkârlık ve halkın gönlüne girmekle olur.

Göreve geldiği andan itibaren hem halkın gönlüne giren hem de halkı adına talepkâr olan bir siyasetçimize eğilmek istedim. Karakoçan Belediye Başkanı Ayhan Akbaba, kısa bir sürede 7’den 70’e herkesin gönlünü kazandı. Sadece gönüllere girmekle de kalmadı. Karakoçan’da buda mı yapılıyor? Denilecek bir çok hizmeti de hayata geçirdi ve geçirmeye devam ediyor.

Üstelik bu hizmetleri belediyenin sınırlı bütçesini gelişi güzel kullanarak, belediyeyi ciddi bir borç yükü altına sokarak yapmayı da yeğlemiyor. İlgili kurumlarla gerekli yazışmaları yapıyor sonra o yazışmalardan olumlu sonuçlar alana dek kurumları arşınlıyor. Başkan Akbaba’nın bu ısrarcı halleri  hem ilçesine hem de ilçe halkına kazandırıyor.

Keşke bütün siyasilerimiz sizlerden örnek alsalar demeden edemiyorum. Bir çok siyasetçimiz sizin gibi sonuç odaklı hareket etmeyi kendisine destur edinse yığılan sorunlardan bahsetmeyiz. Hem insanlarımızın hem de şehrimizin genelinin önü aydınlanır.

Yazılarımı takip eden değerli okurlarım bilir; başarılı olan, doğru davranışlarda bulunanlara da yazılarımda yer vermeye özen gösteriyorum.  Başkan Akbaba, siyasettin bir sanat olduğunu iyi kavramış bir siyasetçi.  Mesela;  geçtiğimiz haftalarda Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ilimize gelmiş inceleme ziyaretlerinin ardından da İl Koordinasyon Toplantısı’na katılmıştı. Toplantıda çok sayıda bürokratımız ve siyasilerimiz de vardı.  Bu programı fırsata çeviren Başkan Akbaba hem ilçelerine dair talepleri Bakan Kurum’a iletti hem de siyasette nezaketin önemli bir kaide olduğunu gösterdi. Akbaba, Bakan Kurum’a çam sakızı çoban armağanı şeklinde bir de hediye takdim etti. Bir salon dolusu siyasetçi ve bürokrat varken böylesi bir inceliği basının huzurunda gösteren isim Başkan Akbaba oldu.  Akbaba bu davranışıyla; kalabalık ortamlarda da yetkili kişilerin ilgisini çekmekle kalmadı toplantıda bulunan herkese de siyasette nezaketin elden bırakılmaması gerektiğini ve siyasetin bir sanat olduğunu da kanıtlamış oldu.

Dilerim Başkan Akbaba gibi, siyasilerimizin sayıları artar.  Siyasetin piri konumuna gelmiş siyasilerimiz seçmeni küstürürken, siyasetin her şeyden önce gönüllere girme sanatı olduğunu hatırlatan siyasilerimiz iyi ki varsınız.

Sizlerle şehirlerimizin de insanlarımızın da güzelleşeceğine inanıyorum.

 

 

Kübra Türkan
Kübra Türkankubraturkan@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.