Prof. Dr. Naci Görür gözyaşları ile 18 kenti uyardı! "Kaderleri Hatay ve Maraş gibi olacak" Prof. Dr. Naci Görür gözyaşları ile 18 kenti uyardı! "Kaderleri Hatay ve Maraş gibi olacak"

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Berlin seyahati dönüşü yaptığı açıklama tartışmalar neden oldu. 50+1 in partileri yanlış yollara sevk ettiğini söylemesi, Muhalefet tarafından 3 dönemin delinerek Erdoğan’ın tekrar aday olmak için yol araması olarak değerlendirildi.

50+1 yanlış yollara sevk ediyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Almanya dönüşü yaptığı açıklamada,  “50+1 şartının değişmesi konusunda aynı fikirdeyim, isabetli olur. Çoğunluğu alan adayın seçilmesi usulüne geçilmesi halinde Cumhurbaşkanlığı seçimi de seri olur, uğraştırmaz ve yanlış yollara da sevk etmez. Mevcutta 50+1 mecburiyeti partileri yanlış yollara sevk ediyor. Kimin eli, kimin cebinde belli değil. Yok, altılı, yok on altılı masa… Bundan sonra kim bilir daha neler çıkar? Ama oy sayısı itibarıyla ‘en fazla oyu alan aday seçilir denildiği zaman seçim hızlıca tamamlanır. Diğer yandan mevcut anayasamızın satır aralarında darbeci zihniyetin ruhunun dolaşıyor olması bizleri en çok rahatsız eden konu. Ayrıca dünya 1980’li yıllardan bugüne çok değişti. Bu değişiklikler anayasa metnine yansıtılmaya çalışılsa da bu anayasamızın metinsel bütünlüğünü yok etti. Yeni, sivil, kapsayıcı ve çağın gerekliliklerine tam uyumlu bir anayasayı Türkiye’ye kazandırmak, ulaşmayı arzu ettiğimiz en önemli hedeflerimizden biri. Meclis’te yeni anayasa çalışmalarına birkaç defa başladık ancak muhalefetin engellemeleri, verdiği sözleri yerine getirmemesi nedeniyle hep yarım kaldı. Biz verdiğimiz sözün arkasındayız, milletimizi hak ettiği sivil anayasaya kavuşturacağız” ifadelerini kullanmıştı.