Sınırlar ötesindeki böyökşeher

Dili CAN’ca

Gelişme, değişme, büyüme, ekonomi, hizmetler, kaynaklar, cazibe, merkezi, projeler, markalar özelden genele, genelden özele yaşamın gerekleri adına üzerinde durulması gereken kavramlardır. Bu anlamda değişme, gelişme, büyüme doğum öncesinden başlayan ötelere kadar giden; bazen sonsuza, bazen de ölümle sonuçlanan bir süreçtir.

Tabiattaki canlı ve cansız varlıklar insana hizmet için yaratılmıştır. Dolayısıyla bireyden gruplara, gruplardan toplumlara, toplumlardan milletlere-devletlere kadar kıt olan mal ve hizmetlerin kaynakları en iyi bir şekilde program ve projeler doğrultusunda kullanarak arzu edilen değişim trendine uygun bir şekilde büyüme- gelişme doğrultusunda markalar silsilesi ile cazip hale gelebilmek geniş anlamda sonuç alınabilen bir yatırımdır.

Kimileri bu kavramlarda doğuştan şanslı ve avantajlı olduğu gibi, kimileri de potansiyeli zorlayarak bir mücadele sürecinde performans gösterirler. Elazığ da özellikleri, güzellikleri, kaynakları, birçok cazibesi itibarı ile değişme, gelişme ve büyüme potansiyeli olan bir il olarak bu anlamda değerlendirilebilir.

Elazığ’da gelişme, değişme, büyüme ve istifade adına birçok kaynak ve ürün söz konusudur. Merkezinden taşrasına, doğusundan batısına birçok özellik ve güzelliğinin farklılığı vardır Elazığ’da.

Kültürler abidesi, inanç turizm merkezi olan ve içinde daha nice güzellikler barındıran Harput’tan tutun, içinde barındırdığı sırları ile Fırat Nehri, Keban Barajı ile yeraltı kaynakları ile özdeş anılan Keban’ın tarihin ayak izlerinin silinmediği mekânlardan; içerisinde bir medeniyetin ayak izlerinin bulunduğu açık olan doğal güzellikleri ile doğunun Kuşadası olarak bilinen Sivrice’ye, Hazar’a, biraz ötede yalnız bıraktığımız Azer Baba ve Hazar’a; ismi ile tarih adına daha birçok ifadeyi içerisinde barındıran Palu’ya; coğrafik konumu, kaynak suları, tarihi ile Kovancılar, Karakoçan, Alacakaya’ya; Haroğlu’su, türbeleri ve kayısısı ile ünü gölgede kalan Baskil’e; uzaklarda unuttuğumuz, daha çok yazın hatırladığımız, batıda olamamanın dezavantajlarını yaşayan kadar Ağın’a kadar hep özeldir, güzeldir, cazibe merkezi ve markalar silsilesidir Elazığ. Ama sadece anıldığı kadar özeller, güzellikleri gölgeler arasında gizli kalmış, üstü örtülü, keşfedilmemiş veya keşfiyle kalınmış özeller ve güzeller yeterince ilgili görmüyor, istifadesi sınırlı gibi.

Keban’ı enerji, balık ve tatil merkezi yapamama gibi. Değerler yumağı olan Sivrice’yi, Hazar’ı yarışa girememesi, yeterince değerlendirememesi gibi. Yaklaşık bir aydır medya ve Türkiye haklı bir gururu tartışıyor.

Coğrafi özelliklerden, yeraltı kaynaklarından, çok yönlü kültüründen, sanatından, musikisinden, tarımından, hayvancılıktan, zengin tabiat güzelliklerinden, çok yönlü eğitimden, birçok alanda cazibe merkezi olmasından, ulaşım ağlarına sahip özellikleri taşımasından, marka ve tescil değerlere sahip özelliklerinden, tarihinden, isminden daha çok sayılacak özelliklere, güzelliklere, farkındalıklara rağmen Elazığ neden arzu edilen bir düzeyde değil?

Elazığ neden marka ve tescil değerlerinin farkında değil; ya da benzer ürünler Elazığ’ın marka değeri değil?

Mesela Türkiye ve uluslara arası önemli bir müsabaka yeni stada sahip olan Elazığ’da yapılmıyor da başka illerde yapılıyor?

Fırat Liman Başkanlığımız olmasına rağmen su ve su ürünleri festivalleri, su üzerindeki oyunlar neden büyük organizasyonlarla Elazığ’da yapılmıyor da başka illerde yapılıyor?

Hazar dağında neden ulusal ve uluslararası kayak yarışmaları, oyunları, kış olimpiyatları, üniversiteler-gençler arası müsabakalar; ya da kupalar oynanmıyor?

Geleneksel hale gelen Harput ile ilgili günler, haftalar, kutlamalar neden yok?

Yoksa bize her ayın yirmi üçündeki etkinlikler özlemleri gidermek, sohbetler ve yöresel ikramlarla yeterli mi?

Kendimiz çalıp kendimiz oynamanın dışında dışa açılma zamanı gelmedi mi?

Fakirlik, yoksulluk, yoksunluk kötü ama Elazığ gibi zenginlik fakirliğine ne demeli?

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Yücel Can - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elazığ Fırat Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elazığ Fırat Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Elazığ Fırat Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elazığ Fırat Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Ali ALLI - Elazığ, kanaat-i acizanemce batı kültürüne göre doğu dedigimiz coğrafik konumu nedeniyle arzu ettiğiniz değişim ve gelişimi yakalayamiyor. Potansiyel son derece yüksek ancak. İnşallah en kısa sürede istenen sağlanacaktır. Saygılarımla.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Aralık 00:00