Simurg (Zümrüd ü Anka)- I

Fakat sonu yok ki kıyısına varılsın... haddi yok ki, sayıya sığsın. (Feridüd- din Attar “Mantık Al Tayr”, sayfa 11, 165. Beyit.)

Puhu kuşu deli gibi ortaya atıldı... dedi ki: "ben öyle bir köşk seçtim ki kendime!

Harabelerde doğmuş bir acizim... şarapsız harap olup gitmedeyim!

Yüzlerce mamure buldum, ama hepsi de bakımsızlığa düşmek üzere... hepsi de harap olmak üzere!

Bir toplulukta oturmak, gönlünü, hatırını huzura kavuşturmak isteyen, sarhoş gibi yıkık yerlere gitmeli! Zahmetler çekiyor, yıkık yerlerde yurt ediniyorum ama, defineler böyle yerlerde gömülür de ondan!

Defineye olan aşkım, böyle yıkık yerlerde yüz gösterdi... defineye ulaşmak için yıkık yerlere gitmekten başka yol yok! (Mantık Al Tayr s.69)

Tarih bu tür Puhu kuşlarını hep karşımıza çıkardı, birçoğumuzun onları ısrarla görmek istememesine rağmen...

SİMURG;

Zümrüdüanka veya sadece Anka; kökeni Pers mitolojisi ve edebiyatına dayanan efsanevi, iyicil bir kuştur; sembolizmlerde spiritüel aydınlanma ve reenkarnasyon olarak açıklanır. Fenix sembolizminde kuşun yanması cehenneme iniş deneyimini, yeniden doğması ise arınılarak saf şuur halinin elde edilişini simgelemektedir.

Halsiz ve bedbin... Canlanıp eski halinin devamı gözlenen siyasetçiler gibi...

Ruhun yücelmesi ve yaşarken yeniden doğuş gücü, saf olmayı kendini yakarken yaratmayı, tekamülü, erdemliliği, sadakati, zarafeti, hakkaniyetin temsilidir SİMURG olmak; Pers mitolojisinde ortaya çıkan, Türklerde Anka kuşu veya Tuğrul Kuşu, batılı metinlerde Phoenix olarak bilinen efsanevi kuşun bu efsanevi hali Feridüd- din Attar'ın kalemiyle ayrı bir anlam ve değer kazanır.

Feridüd-din Attar Mantık Al Tayr (kuş dili) kitabında SİMURG ile ilgili birçok hikâye anlatır.

Sabrı, yenilmemeyi, mücadele etmeyi ve emek vererek tekrardan dirilmenin sembolü olan Anka kuşu kendini yakıp küllerinden doğma gibi ulaşılması güç bir ideali temsil eder.

PES ETMEMEK VE SABIRLA MÜCADELE KAREKTERİDİR.

Tıpkı 6 Şubat 2023 deprem felâketini yaşayan insanlarımız gibi. Her türlü umursamazlık ve tehditlere rağmen...

SİMURG

Anka kuşu gerçek ve somut bir varlık olmamasına rağmen, insanın manevi ve düşsel dünyasında önemli ve uhrevi anlamları ifade eder. Anka kuşunun Kaf Dağı'nın arkasında yaşadığı anlatılır ancak halk kendi coğrafyasının Anka kuşuna denk gelen bir düşsel yaratık söylencesi yaratmıştır. En görkemli ve ulaşılmaz dağlar Anka kuşunun yuvası olarak kabul edilmiştir.

Mısır'da Anka kuşu ölümsüzlüğün, yeniden doğuşun, dirilişin simgesidir.

Simurg her şeyin yanarak, yıkılarak arındığı böylece yaşamın küllerinden yeniden dirildiği bir değişim öğretisidir.

Kristin Demirci hanımefendiye göre Akrep burcu sembolizmi ve arketipleri; Akrep, Yılan, Kartal ve Simurg'tur. (Detayları hanımefendinin yazısından öğrenmek mümkündür)

Akrep; yaşamdaki yolu, tükenmiş arzuları, tutumları ve kavramları dönüştürmekten geçer. Kıskançlık, paranoya, nefret, intikam düşmanlık.

İçinde iyi ve kötü arasında bitmeyen bir mücadele barındırır.

Mitolojide Akat, Asur, Babil dönemlerinin ortak kahramanlarının başında Güneş Tanrılarının Koruyucusu olan akrep insanlar gelmektedir. Akrep -insan yaratıklar Gılgameş'de olduğu gibi" kapıların Koruyucuları "olarak bilinir.

Arketipleri:

Yılan;

Hem yeryüzünü hem de yeraltını simgeleyen bir hayvan olduğu için akrep burcu ile ilintilidir. Yılanların ölü atalarla ilişkili olduğu yeraltı güçlerini temsil ettiğine inanılmakta ve İlkel korkuyu temsil eden yılan, aynı zamanda da merak uyandırmaktadır.

Dini motiflerde ayartıcı ve manipülatif rolü vardır. Aynı zamanda gençliği ve ölümsüzlüğü simgeler. Birçok kültürde yılan ölümsüzlük iksirinden taşıyıcısı olarak da anılır.

Kartal: Pek çok kültürde kutsal sayılan, topluluklar tarafından saygı gören bir kanatlıdır.

Gökle yer arasında Kehanet bildiren bir elçi ve yaşamın koruyucusu/ kurtarıcı ruhu olarak da kabul gören Kartal göksel güçlerin simgesidir.

Kartal Yunan mitolojisinde Zeus'un yardımcısı, hatta kendisiyle özdeşleştirilir.

Kartal akrep burcunun bilgeliğini simgeler.. Kartal cesaret ve güç sembolü olarak kabul edildiğinden, krallarla kraliyetlerle, güçlü vizyonları olan ya da zirvedekiler zirvedeki kişilerle de temsil edilirdi.

Öyle ki; bu yukarıda saydığım arketipler çoğumuzun zihninde berrak bir görüntü oluşturduğunda...

SİMURG, AKREP YILAN VE KARTALIN NEYİ SEMBOLİZE ETTİĞİNİN cevabını bulacaksınız

Buna şüphem yok!

Ayrıca bir kez daha 6 Şubat 2023 büyük deprem felâketinde hayatını kaybedenlere de rahmet diliyorum. (Devam EDECEK)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Yavuz Gezer - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elazığ Fırat Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elazığ Fırat Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Elazığ Fırat Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elazığ Fırat Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

24

İsmail Hakkı - Tüm felaketlerde. Rahmetli olmuş yurttaşlarımıza Yüce tanrıdan rahmet diliyorum. Yüreğine emeğine kalemine sağlık canım kardeşim benim selamlar. Allah'a emanet ol ???

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Şubat 09:51
23

Kemal KIRIKÇI - Herkesin gördüğü veya izlediği olayın, yazar veya bir sanatçıya ne anlam ifade ettiğini anlamak için galiba yazının 2. bölümünü bekleyeceğiz. Sabırla bekleyelim. Depremde ölenlere Allah'tan rahmet dilerim. İbret almayı beceririz inşallah.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Şubat 09:51
22

Hayati GEDİK - Kalemine ve yüreğine sağlık Yavuz Abim. Devamını bekliyoruz. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza tekrardan Allahtan rahmet diliyor, mekanları cennet ve ruhları şad olsun diyorum.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Şubat 09:51
21

Murat GORAL - Makalenin devamını merakla bekliyorum. Kalemine sağlık gakkoş Yavuz abim.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Şubat 09:51
20

Mustafa Namazcı - KÖTÜKLÜKLERİN SAYISI VE ŞİDDETİ BENCE SINIRLIDIR.

NEDEN Mİ?

BUNCA KÖTÜLÜKLERE VE ZALİMLERE KARŞI HAYATIMIZ DEVAM EDİYOR SA!!!

BUNLAR İYİLİKLERİN VE İYİ İNSANLARIN SAYESİNDEDİR...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Şubat 09:51
19

Yavuz BOZTEPE - Kendini yakıp küllerinden yeniden doğan ANKA kuşu sabrı,yenilmemeyi,

.mücadele etmeyi ve emek vererek tekrardan dirilmenin sembolidir.Sabırla mücadele ve pes etmemektir.Bizi bilgilendirdiğin için teşekkür ederim.Eline, emeğine sağlık gardaşım.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Şubat 09:51
18

Dinçer - İstifade ediyoruz teşekkürler...devamı yazının maksadını ortaya çıkaracağı için sabırsızlıkla bekliyoruz...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Şubat 09:51
17

Sermet Boyacıoğlu - Sevgili kardeşim kalemine sağlık, yine güzel bir yazı teşekkürler.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Şubat 09:51
16

Mehmet ÇETİN - Kalemine yüreğine sağlık kardeşim benim

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Şubat 09:51
15

Tekin Yavuz - Reis, 6 Şubat’ta hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum nur içinde yatsınlar inşallah. Ayrıca emek verip yazmış olduğunun yazın için de eline koluna emeğine sağlık.Ve yazına cevabımda ,Gerçekçi olmayan fakat gerçekmiş gibi maskeli olanların saadet zinciri oluşturan yapıdan bir farkı var mıdır ? Bu doğrultuda başarılı olmak mümkündür?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Şubat 09:51
14

Sultan SONGUR KURKCU. - Depremlerde hayatini kaybedenlere rahmet olsun. Yine kalemini konusturmussun kardeşim tebrikler

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Şubat 09:51
13

A. Ulvi VURAL - Kalemine ve yüreğine sağlık güzel kardeşim. Yer ile gök arasındaki kapıyı tutan, Türk mitolojisindeki "Çift Başlı Kartal", bu günün akreplerine, o kapıda ne yapar merak ediyorum. Bunun cevabının ışığını sanırım yazının devamında bulacağız. Merakla bekliyoruz sevgili kardeşim.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Şubat 09:51
12

Arif eker - Kalemine yüreğine sağlık ağabey.

6 şubatta sadece şehirler ve binalar yıkılmadı. Sadece insanlar ölmedi. Bunlar somuttu inkar edilemeyecek kadar…

Soyut şeyler de kaybettik.aslında depremden çok önce kaybettiğimizi depremle bariz bir şekilde gördük.

Oralı olmadığımızı gördük.

Oralı olsaydık (!) şayet depremi yine görecektik ama sonrasında göremediğimiz canlarıda görecektik. Çünkü oralı olsaydık (!) camlar kırılacaktı belki sarsıntıyla ama CANLAR KIRILMAYACAKTI.

Bilvesile tüm kaybettiğimiz canlara rahmetler diliyorum.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Şubat 09:51
11

İbrahim Güven - Depremi veAnka kuşu gibi küllerinden yeniden doğacak olan başta Hatay olmak üzere şehirlerimizi, yaşadıkları acıları anlatacak güzel bir dizi yazı okuyacağımızı hissediyorum. Devamını merakla bekleyeceğim.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Şubat 09:51
10

Gürbüz Bozay - Kalemine, yüreğine sağlık. Yine çok güzel bir konuyu kalemine alıp döktürmüşsün. Devamını sabırla bekliyorum. Rahmeti rahmana kavuşmuş bütün depremzedelere rahmet diliyorum. Sağlıcakla.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Şubat 09:51
09

Esra Ç. Eminov - Depremde hayatını kaybedenlere allahtan rahmet diliyorum. Yüreğini gine konuşturmuşsun yavuz amcacım . yazının devamını merakla bekliyorum.. yüreğine kalemine sağlık ??️

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Şubat 09:51
08

Mehmet Mutlu - Yavuz kardeşim çok teşekkür ediyorum. Ellerine sağlık.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Şubat 09:51
07

Necati erdem - Yavuz abi kalemine yüregine sağlık harika bir yazı istanbuldada bir debrem gerçegi var Allah o günlerimize yardım etsin düşünmek bile istemiyorum ama bir gerçek

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Şubat 09:51
06

Feyzi Askar - Kutluyorum kardeşim, daha öncede ifade ettiğim gibi birçok öğretiyo bir makaleye sığdırmak marifet ister. Yazılarında bunu çok güzel yapıyorsun. Her yazını zevkle ve merakla sabahın erken saatlerinde okuyorum. Allah'ın selamı ve rahmeti üzerine olsun.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Şubat 09:51
05

Musa Saruhan - Farklı bir alanda bilgimizi tazeledik, yeni şeyler öğrendik. Yaşadığımız büyük felaketin yıldönümünde, acılarıyla deprem gerçeğini tekrar yaşadik. Ölenlere rahmet, yaralananlara sifa, devam eden sorunların bir an önce çozülmesini diliyorum.

Kalemine yüreğine sağlık Kardeşim. Gönülden teşekkürler.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Şubat 09:51
04

Burhanettin Aktı - Korkunun çıkmamak üzere sindiği toplumların kendi Zümrüd-ü Anka'ların(ı) a yaratma veya ulaşma ihtimali var mıdır !? En azından hafıza tazelemek ve motivasyon anlamında bu hatırlatıcı , öğretici çalışma için müteşekkirim. Devamını bekliyoruz.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Şubat 09:51
03

Necdettürkel - Güzel yazıyorsun istifade ediyoruz kalemine sağlık deprem de vefat eden kardeşlerimize baş sağlığı diliyorum müsebbipleri hesap sorulur inşallah

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Şubat 09:51
02

Suzan Gezer - Depremde kaybettiklerimizin cennet mekanları olsun kalanlara sağlık diliyorum inşallah bir gün Zümrüt’ü Anka gibi küllerimizden yeniden doğar ne oluyor diye silkelenir kendimize geliriz umut etmek güzel şey hayal kurmak çok daha güzel kalemine sağlık harika bir yazı olmuş teşekkürler

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Şubat 09:51
01

Melahat ŞEKEROĞLU - Ellerine sağlık abi yarın ilk işim yazının devamını okumak.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Şubat 09:51