Fikir Günlüğü

Silikon vadisi, teknoloji geliştirme bölgelerinden en ünlü olanın adı. İleri teknoloji, inovasyon, risk sermayesi ve sosyal medya şirketlerinin merkezi.

Kuzey Kaliforniya'da yer alıyor. Coğrafi adı Santa Clara vadisi.

Adı silikon tabanlı transistörlerin ve bilgisayar yongaların üretiminde uzmanlaşmış çok sayıda firmanın bu bölgede bulunmasından ötürü Silikon Vadisi'dir. Transistör ve bilgisayar çiplerini silikon kullanarak yapmaktadırlar.

Hem teknolojinin hem de iktisadi uygulamaların dünyadaki merkezi.

Girişimcilik ve bilimsel gelişimin merkezi.

Uzun zamandır bu bölgede yaşamakta olan bir avuç Türk girişimci Türkish Collective adıyla bir araya geldiler ve ileri teknoloji alanında çalışmak isteyenlere, daha doğrusu global başarı hikâyesi yaratmak isteyenlere yardım etme iddiasında bulundular.

Sonuç?

Bilinmiyor.

Vadinin önemli bankası Valley Bank battı. Başına kayyum atandı. Hisse senedi fiyatı %60 değer kaybetti, banka sadece tahvil pozisyonunda 1,8 milyar dolar zarar etti. Toplam zararı ise 80 milyar doları buluyor.

Daha önce de ülkenin kripto para konusunda en güçlü imajı veren Silvergate batmıştı.

Devlet desteğiyle değil, yatırımcıların desteğiyle bilim yapmak. Teknoloji sektörünün banka mevduatlarıyla finansmanı. Bireysel tasarrufların teknolojik buluşlara dönüştürülmesi...

Bize çok çok uzak şeyler...

Bilim ve teknolojideki ilerleme ve yapılan buluşların satılabilir ürünlere ve hizmetlere dönüştürülmesi, ülke kalkınması ve ilerlemesinin ana belirleyicisi.

Buluş yap, yaşamda kullanılabilir hale getir ve sat.

Kısaca inovasyon.

Taklit, toplama ve montaj ne yazık ki ilerleme değil.

Mart ayı içinde yollarda olacak demişlerdi, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank meclise getirmişti. Yerli ve milli gururumuz, TOGG. Seri üretim bandından bir inse de gururlansak.

Karadeniz Doğal Gazı çalışmalarının ertelendiğini duyduk, doğru mu?

Deprem karmaşasında unutulan konulara değinelim dedik.