Sigortalı anneler işe, çocuklar kreşe! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

 Sigortalı anneler işe, çocuklar kreşe!

Bu haber 29 Kasım 2019 - 18:28 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İlimizin pilot il seçildiği ‘Kurumsal Çocuk Bakım Projesinin’ ayrıntılarını Mali Müşavir aynı zamanda Gazetemiz Köşe Yazarlarından Yusuf Dündar ile görüştük.  İlimizde kadın istihdamını arttıracak adımlar atıldığını ifade eden Dündar, “Kadın istihdamını artırmak amacıyla Avrupa Birliği (AB) desteğiyle, aralarında Elazığ’ın da bulunduğu 7 pilot ilde yeni bir proje uygulamaya konuldu. Çalışan annelere, kreş, anaokulu veya gündüz bakımevine giden çocuk için ayda 100 euro yani yaklaşık 650 lira destek verilecek. Söz konusu destek 24 aya kadar devam edecek” diyerek projenin tüm ayrıntılarını gazetemiz Fırat’a anlattı.

 

 

Haber: Kübra TÜRKAN / ÖZEL

Kadın istihdamının ülkemizde düşük olduğunu bunun için ülkemiz genelinde 7 pilot ile seçilerek ‘Kurumsal Çocuk Bakım Projesinin’ hayata geçirilmeye çalıştığını ifade eden ve projenin ayrıntılarını gazetemize anlatan Mali Müşavir aynı zamanda Gazetemiz Köşe Yazarlarından Yusuf Dündar, “Ülkemiz kadın istihdamı oranının düşük olduğu ülkeler arasında yer alıyor. Ayrıca iş gücüne dâhil olan yaklaşık her üç kadından biri sigortasız olarak çalışıyor” diyerek bu projenin ayrıntılarını anlatmaya başladı.

KADIN İSTİHDAMI ARTARKEN KAYIT DIŞI ÇALIŞAN SAYISI DA AZALACAK!***

Bu proje ile; kadın istihdamını arttırmak ve kayıt dışı çalışmanın önüne geçmek adına bir takım önlemler alındığına da açıklık getiren Dündar, “Hem bu kayıt dışı çalışmayı azaltmak hem de buna bağlı olarak sigortalı çalışan kadın sayısını artırmak amacıyla çeşitli projeler yürütülüyor. Bunlardan biri de ‘Kurumsal Çocuk Bakım Projesi’ adı altında uygulamaya konulan projeden biraz bahsetmek faydalı olacaktır. Projeyle kadınların işgücüne katılım oranının artırılması, doğum yaptığı için çalışma hayatına ara veren kadınların iş yaşamına geri dönüşünün kolaylaştırılması, çalışan kadınların kayıtlı istihdamının desteklenmesi amaçlanıyor” dedi.

“ÇALIŞAN ANNELERE YAKLAŞIK 650 LİRA DESTEK VERİLECEK”***

Projenin sadece kadınlar açısından değil çocuklar açısından da fayda sağlayacağını aktaran Dündar, “Bu proje sayesinde çocukların okul öncesi eğitimleri desteklenecek ve kaliteli bakım hizmeti almaları sağlanacak. Avrupa Birliği ve Türkiye tarafından ortaklaşa finanse edilen bu proje, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yürütülüyor. Proje kapsamında annelere verilecek destek tutarı aylık 100 euro olacak yani yaklaşık 650 lira annelere destek verilecek. Anneler bu destekten toplam 24 ay faydalanabilecek. Ayrıca bir defaya mahsus olmak üzere desteğin alınacağı ilk ayda 100 euro tutarında da kırtasiye yardımı alınacak. Yani toplamda her annenin 2bin 500 euro kadar destek alması hedefleniyor” diyerek ciddi bir destek verileceğine dikkat çekti.

“İLİMİZDE 500 ANNE BU PROJEDEN FAYDALANACAK!”***

Peki, bu projeden kimler yararlanabilecek? Projeden faydalanmak için aranan şartlardan bahsetmek gerekirse neler söyler siniz? Şeklindeki sorumuzu da yanıtlayan Dündar, “Başvuru tarihi itibariyle 0-60 ay arası çocuk sahibi olmak. Ankara, Antalya, Bursa, Elazığ, İstanbul, İzmir ve Malatya illerinde ikamet ediyor olmak. Çocukla annenin aynı evde ikamet ediyor olması. Kesin kayıt tarihi itibariyle bir işverenin yanında sigortalı olarak tam zamanlı çalışıyor olmak. Kesin kayıt tarihi itibarıyla son bir yılda SGK’ya bildirilen kazancınızın aylık ortalamasının, brüt asgari ücretin iki katını aşmıyor olması. 0-60 ay aralığındaki çocuğunuzu Proje uygulama illerindeki Milli Eğitim Bakanlığı ya da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı kreş, anaokulu veya gündüz bakımevine çalışma saatlerinize uygun olarak düzenli göndermeniz gerekmektedir. Projenin uygulanacağı illerde, ilk ön kayıt yapan ve şartları sağlayan aylık ortalama 10 bin 250 anneye mali destek sağlanacaktır. İllere göre mali destekten faydalanacak kişi sayısı: İstanbul 3bin 250, Ankara bin 500, İzmir bin 500, Antalya bin 500, Bursa bin 250, Malatya 750 ve Elazığ 500’dür” diyerek ilimizde 500 annenin bu projeden nasiplenebileceğini aktardı.

“KESİN KAYITLAR İÇİN; PROJE OFİSLERİNE GİDİLMELİ”

Açıklamasını sürdüren Dündar, “Projeye başvuru yapacak annelerin, öncelikle ön kayıt yaptırmaları gerekiyor. Ön kayıt yaptırıp kesin kayıt randevusunu oluşturduktan sonra kesin kayıt için proje ofislerine başvurmaları gerekmektedir. Kesin kayıt sonrası ödeme alabilmek için ise aylık yükümlülüklerini yerine getirdikten sonra ödemelerini alabilecekler.

Bu aylık yükümlülüklerin neler olduğunu biraz daha detaylı açıklamak gerekirse: Çocuğunuz kreş, anaokulu veya gündüz bakımevine sizin çalıştığınız süreye paralel ve düzenli olarak devam etmelidir. Denetim amacıyla, önceden haber vermeksizin çocuğunuzun devam ettiği ve sistemde kayıtlı olduğu kreş, anaokulu veya gündüz bakımevine ziyaretler gerçekleştirilecektir. Çocuğunuzun hasta olması veya başka nedenlerle devam edememesi durumunda ise Proje Ofisleri ile hemen irtibata geçip bu durumun haber verilmesi gerekiyor.

Takvim ayları itibarıyla; bir işverenin yanında aylık 30 gün çalışılmalıdır. Yani rapor durumları hariç, işvereniniz sizin adınıza SGK’ya 30 gün çalıştığınızı bildirmelidir.30 gün ve üzeri raporlu olma durumunda bu durumun hemen yerel ofise bildirilmesi gerekiyor. Bildirim süresi, rapor tarihinden itibaren en geç 7 gündür” diyerek projeden faydalanacak olan annelerin nelere dikkat etmesi gerektiğini ayrıntıları ile anlattı.

“MALİ DESTEK ŞARTLARI SEBEPSİZ İHLAL EDİLEMEZ!”

Çocuk yaz aylarında kreşe gönderilmediği takdirde aylık ödemelerin kesileceğinin altını çizen Dündar, “Çocuğunuzu gönderdiğiniz kreş, anaokulu veya gündüz bakımevinin ücretinin proje için Halk Bankasında açtırdığınız TL hesabından düzenli olarak ödenmesi gerekmektedir. Ödemeniz kreş, anaokulu veya gündüz bakımevinin hesabına, çocuğunuzu gönderdiğiniz ayı takip eden ayda, banka havalesi/EFT yoluyla yapılmalıdır. Proje ofisine bildirdiğiniz hesaplar dışındaki diğer banka hesaplarınızdan veya bankamatik aracılığıyla yapılan ödemeler kabul edilmeyecektir. Yaz aylarında mali desteğin devam etme durumu ise, çocuğun kreş, anaokulu veya gündüz bakımevine gönderilmesi şartı ile devam edecek. Çocuk yaz döneminde kreşe gönderilmezse anne projeden çıkartılmayacak fakat yaz döneminde 100 euroluk ödemelere çocuk tekrar kreşe başlayana kadar ara verilecek. Kurumsal çocuk bakımı mali desteği, tek bir çocuk için ve en fazla 24 ay boyunca verilebilecek. Ancak, çocuk 72 aylık olduğunda ya da ilkokula başladığında 24 aylık süre dolmasa dahi mali destek sona erecek. Mali destek şartlarının zorunlu sebepler haricinde üç kez ihlal edilmesi durumunda ise bu destek kesilecek” şeklinde konuştu.

“KADINLARIN İŞ HAYATIN’DA HER ZAMAN DESTEKLENMELERİNİ TEMENNİ EDİYORUM”***

İşten çıkartılan annelere üç ay daha destek sağlandığını aktaran Dündar, “Mali destek almaya devam ederken annenin işten çıkarılması durumunda ise, annenin yeniden iş araması ve çocuğun kreşe devam etmesi şartlıya destekten 3 ay daha yararlanılmaya devam edilecek.

Bu proje, iş hayatına devam eden annelerin en büyük endişelerinden biri olan çocuklarının durumunun ne olacağı konusunda onları biraz olsun rahatlatacak gibi görünüyor. İşleri dolayısıyla çocukları ile birlikte olamadıkları zaman diliminde, çocuklarının iyi bir eğitim alması için güzel bir fırsat sağlanıyor. Projenin kapsamının ilerleyen dönemler için hem il hem de kişi sayısı bazında genişletilmesini ümit ederek kadınların iş hayatında her zaman için desteklenmesini temenni ediyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN