Şerifoğulları, şehir tiyatromuzu müjdeledi! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

Şerifoğulları, şehir tiyatromuzu müjdeledi!

Bu haber 21 Ekim 2019 - 19:08 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları ilimiz kültür ve sanatına yönelik belediye olarak yapılan çalışmaları gazetemizle paylaştı. Başkan Şerifoğulları, ilimizin yaşayan müze şehri haline geleceğini aktararak, şehir tiyatrosunu kesinlikle kuracaklarını ve bundan sonraki süreçte de yapacakları çalışmalarla Harput’a çok ciddi değer katacaklarını ifade etti. Ayrıca Başkan Şerifoğulları, makamını Harput’a taşıyacağını da aktardı.

 

 

Haber: Songül DURSUN/ÖZEL

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları ile ilimiz kültür sanatına dair konuları konuştuk. Başkan Şerifoğulları ilk olarak Harput’ta Kürsübaşı,  Gastronomi Harput’ta gibi başlıkları konuştuk. Ayrıca Şerifoğulları, Kürsübaşı müzesi ve gastronomi müzesi yapımı süreci hakkında bilgilendirmede bulundu.

“ELAZIĞIMIZ YAŞAYAN MÜZE ŞEHRİ HALİNE GELECEK İNŞALLAH”

Başkan Şerifoğulları, “Harput’ta yapacağımız Kürsübaşı ve gastronomi müzesini belediye olarak biz üstlendik. Önceleri Hünkar Konağı diye tabir edilen yerin tahsisi İl Özel İdaresi tarafından belediyemize yapıldı. Proje çalışmalarına başladık. Önümüzdeki yıl, hem gastronomi müzesini hem de Kürsübaşı müzesini hayata geçireceğiz. Aynı zamanda basın müzesini ya Harput’ta ya da şehrimizin gözde mekânlarından birinde faaliyete geçireceğiz. Elazığımız yaşayan müze şehri haline gelecek inşallah. İl dışından gelen misafirlerimizin Elazığ’da daha fazla vakit geçirebilmeleri için, şehrimizi daha iyi tanıyabilmeleri için hem gastronomi müzesine hem de Kürsübaşı müzesine hem de kent müzesine ihtiyaç var. Valimizle de güzel bir diyalogumuz var. Kent müzesini de Valiliğimiz üstlendi” dedi.

“ŞEHİR TİYATROSUNU KESİNLİKLE KURACAĞIZ”

Geçtiğimiz yıl belediyemiz bünyesindekurulankonservatuarın çalışmaları hakkında da konuşan Başkan Şerifoğulları, konservatuara yeni bölümler de dahil edilerek daha da genişletileceğini aktardı. Şehir tiyatrosunun kesinlikle kurulacağını dile getiren Şerifoğulları, “Genel olarak sanat müziği üzerine faaliyetleri var. Biz bunu geliştirmek istiyoruz. Şehir tiyatrosunu kesinlikle kuracağız. Çalışmalarımıza bu yönde devam ediyoruz. Konuyla ilgili arkadaşlarımızla da görüşmeler yaptık. Bu konuya önem veriyoruz. Belediyecilik sadece temizlik, park bahçe değil; sosyal ve kültürel anlamda da çalışmalar yapmamız gerektiğini çok iyi biliyoruz. Bu yıl yaz şenliklerimiz çok coşkulu geçti. Bunu her yıl daha da geliştirerek hemşehrilerimizin hizmetine sunmaya devam edeceğiz. Bu noktada hem konservatuarın içini doldurma, genişletme ve şehri tiyatrosunu kurma ile de çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

“HARPUT İLE İLGİLİ KORUMA AMAÇLI İMAR PLANI BAKANLIKTA VE ONAYINI BEKLİYORUZ”

Harput’u çok önemsediğinin altını çizen Şerifoğulları, bundan sonraki süreçte de yapacağı çalışmalarla  Harput’a çok ciddi değer katacaklarını söyledi. Başkan Şerifoğuları, konuşmasında Harput’un UNESCO sürecine de yine belediye olarak destek vereceklerini kaydetti ve Harput için yapılacakları sıraladı. Şerifoğulları; “Belediye olarak bu süreci devam ettireceğiz. Üzerimize düşen ne varsa yapacağız. Şehrin diğer birimleri, siyasileri, makamları kesinlikle herkes üzerine düşen görevi bu konuda yapacaktır, bunu biliyoruz, ümit ediyoruz. Belediye olarak öncelikle Harput’un altını doldurarak, imarını geliştirerek, Harput’taki yapıları ayağa kaldırarak UNESCO Kalıcı Kültürel Miras Listesine girebilmesini çok daha kolaylaştıracağını biliyoruz. Şu anda Harput ile ilgili koruma amaçlı imar planı bakanlıkta ve onayını bekliyoruz. Onaylandıktan sonra Cumhurbaşkanlığımızdan Harput’u yenileme alanı olarak ilan edilmesiyle ilgili talebimiz olacak. Yenileme alanı ilan edildikten sonra Harput’taki çalışmalarımız çok daha hızlanacak ve belediye olarak elimiz çok daha güçlenecek. Öncelikle Harput’u bir ayağa kaldırmamız lazım” dedi.

ŞERİFOĞULLARI, MAKAMINI HARPUT’A TAŞIYACAK!

Sözlerine devam eden Şerifoğulları, “Harput’un, şu haliyle UNESCO kalıcı listeye girme imkânı yok. Gerçekçi olalım, popülist davranmayalım. Eski yapıları yeniden canlandırmamız lazım, boş arazileri değerlendirmemiz lazım, sokak sağlıklaştırması yapılması lazım, cephe iyileştirmesi yapılması lazım ve ciddi restorasyonların yapılması lazım. Bunlar yapılmadan UNESCO kalıcı listeye girme şansımız çok zor. Harput’u biz çok önemsiyoruz. En önemli projelerimiz arasında Harput olduğunu defaten söyledik. Şu anda çıkmış olduğumuz ihalelerden 3 tanesi Harput ile alakalı, Balakgazi parkının arka tarafındaki atıl durumdaki parkın yenilenmesi ve aynı zamanda cam terasın yapılması; Harput’a çıkarken dikey bahçeciliğin ve ortadaki çiçek şelalelerinin yapılması ile ilgili biz ihalemizi çıktık. Biz kesinlikle Harput’a ciddi anlamda değer verdik, vereceğiz. Bundan sonraki süreçte de yapacağımız birçok şeyde de Harput’a çok ciddi değer katacağız. Ama öncelikle koruma amaçlı imar planının bakanlıktan onaylanması lazım. Sürecin hızlandırılması amacıyla KUDEB’den sorumlu arkadaşımız Ankara’da bakanlıkta süreci takip ediyor. Bunlar gerçekleştikten sonra Harput, çok daha rahat ayağa kalkacak”  ifadelerini kullandı. Ayrıca Şerifoğulları, makam odasını Harput’a taşıyacağını da aktararak, Harput’ta şu anda KADEM’in kullandığı Sunguroğlu konağını ya da Sağır Müftü Konağını bu şekilde değerlendireceklerini belirtti.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.