SELÇUK: EKONOMİK CEHENNEME ODUN ATILMIŞTIR! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

SELÇUK: EKONOMİK CEHENNEME ODUN ATILMIŞTIR!

Bu haber 05 Ocak 2021 - 15:13 'de eklendi.

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Elazığ İl Temsilcisi Hüseyin Selçuk, TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarının ardından gazetemize özel açıklamada bulundu. Selçuk; “Beklenen olmuş ve yıllardır bağımsız bir devlet kurumu olma işlevini yitiren Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), sokaktaki sefalete rağmen komik bir enflasyon rakamı açıklamıştır” diyerek açıklanan rakamların ardından ekonomik cehenneme odun atıldığını iddia etti.

 

 

Haber: Kübra TÜRKAN / ÖZEL

TÜİK açıkladığı verilerin çarşı ve pazar ile uyuşmadığını aktaran Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Elazığ İl Temsilcisi Hüseyin Selçuk, “TÜİK’e göre aralık ayında enflasyon yüzde 1,25 iken, yıllık enflasyon ise sadece 14,6 olarak gerçekleşmiştir. Açıklanan bu gerçek olmayan rakam, geçen yıl yandaş konfederasyon ve hükümet eliyle düzenlenen TİS’e göre memurların ve memur emeklilerin alacağı zammı da belirlemiştir. TÜİK’in çizdiği bu tablo ve geçen yılki rezil TİS’e göre kamu emekçisi yüzde 7,36, BAĞKUR ve SGK emeklisi yurttaşlar ise sadece yüzde 8,36 zamla yaşamaya çalışacaktır” diyerek hem TÜİK verilerini hem de kendileri dışındaki sendikaları eleştirdi.

“TEMEL GIDAYA GELEN ZAMLAR % 50’Yİ BULDU”

“TÜİK’in yalanları, halkın cebini yakan gerçekleri örtmemektedir” diyen Başkan Selçuk; “Oysa henüz korona kâbusu yokken imzalandığı halde hakaretvari bir zam öngören TİS, pandemi ve tepe taklak giden ekonomiyle birlikte gerçekliğini yitirmiştir. TÜİK’in yalanları, halkın cebini yakan gerçekleri örtememektedir. Son bir yılda elektrik ve doğalgaz yüzde 30’dan fazla, yumurtaya yüzde 80, ayçiçek yağına yüzde 60 zam gelmiştir. Temel gıda maddelerindeki bir yıldaki zamlar incelendiğinde ortalama zam oranının yüzde 50’ye yakın olduğu görülecektir. Kırmızı et yemek, artık kamu emekçisi için bir lüks haline gelirken, emekçinin sırtındaki tek kambur tüketim kalemlerindeki artış da değildir” ifadelerini kullandı.

“EKONOMİK CEHENNEME ODUN ATILMIŞTIR”

“Aynı şekilde yeni yıla yeni vergi zamlarıyla girilmiş, ekonomik cehenneme daha da odun atılmıştır” diyen Selçuk; “Şimdi ise saray ve şürekası kendilerine zam üstüne zam yaparken, milletten alınan vergilerle yandaş müteahhitler zengin edilirken, iktidara yakın holdinglerin vergi borçları bakkal defteri usulüyle silinirken, kamu emekçisinin yüzde 7,36 ile yani iktidarın kendi belirlediği enflasyon oranından bile düşük bir artış ile yaşaması beklenmektedir. Bu kabul edilemez!” diyerek bu zamanların  yetersiz olduğunu çeşitli iddialar ortaya atarak öne sürdü.

“GERÇEK RAKAMLAR DİKKATE ALINMALIDIR”

Toplu İş Sözleşmesinin yenilenmesi gerektiğini kaydeden Selçuk; “Her şeyden önce daha korona kâbusu dünyaya ve ülkemize çökmemişken ve dolayısıyla ekonomiyi daha da tahrip etmemişken yapılan yüzde 3 + yüzde 3’lük zammı tarifleyen Toplu İş sözleşmesi, artık tamamen hükümsüz kabul edilmeli, yenilenmelidir! Bu yenileme yapılırken kamu emekçisinin alım gücündeki düşüş, ekonomideki daralma, sokaktaki gerçek enflasyon, vergi ve cezalardaki hızlı artış, ezcümle gerçek rakamlar dikkate alınmalıdır” dedi.

“TEK MAAŞLA GEÇİNEN AİLELERİN VERGİLERİ HAZİNE TARAFINDAN KARŞILANMALIDIR”

Birçok haneye tek maaşın girdiğini de kaydeden Selçuk; “İçinde birden çok insanın yaşadığı milyonlarca haneye sadece tek maaş girdiği gerçeğine göz kapatmadan, bu hanelerden alınan vergiler, en azından pandemi süresince hazine tarafından karşılanmalıdır. Devlet bu yüzden vardır ve devletin yönetimini emanet alan hükümet, bu yükümlülükleri yerine getirmekle görevlidir. İktidar yandaşlarını ihya eden, halkı yoksullaştıran ekonomi politikalarını uygulayanlar, ‘Kuru ekmek yiyorlarsa aç değiller demek ki’ diyenlere halkın hak ettiğinin kuru ekmekten fazlası olduğunu göstermenin, emeğin hakkını yüceltip,  insanca yaşama yakışır ücretler almanın vaktidir demekteyiz” ifadelerini kullanarak sözlerini noktaladı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.