Elazığ’ın en eski yerleşim yerlerinden olan Şehir Hastanesi’nin inşa edilmesi ile yıldızı yeniden parlayan Doğukent Mahallesi, Elazığ Belediyesi’nin hayata geçirdiği projeler ile yeniden şehrin gözde yerlerinden oldu.

Doğukent Mahalle Muhtarı Muhammed Coşkun mahallede yapılan çalışmaları Fırat Gaztesi’nden Remziye Kökburi’ye anlattı. Coşkun; “Şehrin doğusunda yer alan ve hızlı gelişimi ile adından söz ettiren mahallemiz güzel bir yaşam alanı oluşturuyor. Doğukent Mahallesi şu anda 25 bin nüfuslu bir mahalle. Başta altyapı olmak üzere yoğun ve ciddi emek sarf edilen mahallemizde her türlü sorun ortadan kaldırılıyor. Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, her türlü desteği sağlayarak mahallemize büyük yatırımlar gerçekleştiriyor” dedi.

Cansel Aygün, resmi başvurusunu yaptı Cansel Aygün, resmi başvurusunu yaptı

“Elli bin dönümlük alanda yapılması gerçekleştirilen proje Doğukent Mahallesi’nin gelişmesine çok fazla etki edecek”

Doğukent Mahallesi Elazığ’ın en hızlı gelişen mahallelerinden biri olduğunu ifade eden Muhtar Coşkun; “Çalışmalarımız başta olmak üzere tüm işleyiş hızlı bir şekilde ilerliyor. Hızla gelişmesinin en büyük etkisi ise Fethi Sekin Şehir Hastanesi’nin mahallemizde olmuş olmasıdır. Hastane ve deprem süreçlerinden sonra Doğukent Mahallesi’nde nüfus patlaması yaşandı. Doğukent Mahallesi şu anda 25 bin nüfuslu bir mahalle. Yerel seçimlerle alakalı olarak elbette köylerine nüfus kaydını alanlar oldu. Doğukent Mahallesi muhteşem diye adlandırabileceğimiz Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın öncülüğünde Spor Köyü Porjesi ile gelişimini sürdürmekte. 50 bin dönümlük alanda yapılması gerçekleştirilen proje Doğukent Mahallesi’nin gelişmesine çok fazla etki edecek. Birçok spor aktivitesinin yapılacağı bu proje mahallemiz için güzel ve önemli bir çalışma. Spor Köyü projemiz yüzde yetmiş tamamlandı. Şu anda çalışmalar hızla devam ediyor” ifadelerini kullandı.

“Altyapı çalışmalarında Doğukent’te neredeyse sona gelindi”

Doğukent’te dubleks ağırlıklı evler olduğu için elektrik hatlarında sıkıntı yaşadıklarını söyleyen Muhtar Coşkun; “Ağaçlarla iç içe giren elektrik hatlarımız mevcuttu. Altyapı çalışmalarında Doğukent’te neredeyse sona gelindi. Elazığ Belediyesi tarafından dekoratif aydınlatmalarımız yapıldı. Eski elektrik hatları altyapı ile kaldırıldı ve çağımıza uygun daha güvenli aydınlatmalar yapıldı. Taziye evlerimiz ve kuran kurslarımız yapıldı. Doğukent yeşil alan ve park anlamında Elazığ’ın en zengin mahallelerinden birisi. Doğukent’in doğal yaşam alanı oluşturuyor. Doğukent’te camimiz yapıldı” ifadelerine yer verdi.

“Su şebekelerimizin ihalesi yapıldı ve yakın bir zamanda bu sorunda ortadan kaldırılıyor”

Sözlerine devam eden Muhtar Coşkun; “Su şebekelerimizin ihalesi yapıldı ve yakın bir zamanda bu sorunda ortadan kaldırılıyor. Altyapı hizmeti Doğukent Mahallesi’nde çok büyük sorunları ortadan kaldırdı. Ana yol güzergahında en büyük sorunlarımızdan birisi araçların hız sorunuydu. Hastaneye gidişte değil de dönüşte çok aşırı hız yapıyorlardı. Elazığ Belediyesi olası kazaları önlemek için mahallemize radar sistemi kurdu” dedi.

“Biz muhtarlar olarak vatandaş ile belediye arasında bir köprüyüz”

Muhtar Coşkun; “Hayır Çarşısı mahallemizde çok güzel bir yer edindi. Özellikle deprem zamanında biz Hayır Çarşısı’nın faydalarını çok gördük. Hayır Çarşısı’nda ilk başta bir kayıt yapılıyor ve vatandaş araştırılıyor. Gerçekten ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza Hayır Çarşısı ciddi şekilde yardımcı oluyor. Doğukent Mahallesi’nde okul yapımı için Elazığ Belediyesi tarafından Milli Eğitime yer tahsisi yapıldı. Kısa bir süre içerisinde okul yapımı çalışmaları da yapılmaya başlanacaktır. Biz muhtarlar olarak vatandaş ile belediye arasında bir köprüyüz. Doğukent Mahallesi doğunun kalbi eskiden Hüseynik diye adlandırdığımız bölge hem çok geniş bir alan hem de güzel bir yaşam alanı” ifadeleriyle sözlerini noktaladı.