ŞEHRİMİZİN “AMİRAL GEMİSİ”NİN BAŞHEKİMİ HALA YOK!!! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

ŞEHRİMİZİN “AMİRAL GEMİSİ”NİN BAŞHEKİMİ HALA YOK!!!

Bu haber 03 Aralık 2020 - 18:06 'de eklendi.

Şehir hastanelerinin Türkiye’nin salgınla mücadelede başarısında çok önemli rol oynadıkları bilinmekte. Ancak, bölgenin sağlık üssü konumunda olan Fethi Sekin Şehir Hastanesinde pandemi döneminde öylesine bir boşluk var ki; iki ay oldu hala bir başhekim atanamadı. Başhekim Doç. Dr. Savaş Öztürk’ün istifa etmesinin ardından, bu makama henüz bir başhekim atanamamış olması akıllarda soru işareti yaratıyor.

 

 

Haber: Songül DURSUN

Sürekli gelişmeyi öngören kalite anlayışı ile bugün ve gelecekteki en iyi sağlık hizmetini vermek ve verimli çalışma sistemi ile hasta ve hastane çalışanları arasındaki iletişimi daha yakın kılmak amacıyla hizmet vermesi amaçlanan Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesinde yaşanan başhekim polemiği bir türlü bitmiyor. Yaklaşık iki ay önce koronavirüsle mücadelenin en çetin günlerinde hastane başhekimi Savaş Öztürk’ün kendi isteğiyle istifa etmesinin ardından hastaneye hala bir başhekim atanamadı.

“İKİ AYDAN BERİ BİR BAŞHEKİMİN GÖREVLENDİRİLMEMİŞ OLMASI KABULLENİLEBİLİR BİR DURUM DEĞİL”

360 bin m² alan üzerinde kurulu, toplamda bin 38 yatak kapasitesine sahip olan Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Covid-19 salgını ortada iken, A’dan Z’ye bütün sağlık çalışanları gecesini gündüzüne katmış görevlerinin başında iken, iki ay geçmesine rağmen bir başhekimin görevlendirilmemiş olması  kabullenebilir bir durum değil şeklinde yorumlanıyor. Bu süreçte başhekim atanmamasının ise salgınla mücadelede aksamalara neden olduğunu iddia eden vatandaşlar, yaşanan kısır çekişmelerin kente zarar verdiği görüşünde…

VATANDAŞLAR: SAHİPSİZLİK KABAK TADI VERDİ, SIKILDIK!

Korona salgınının tehlikeli boyutlara ulaştığı ve hala devam ettiği günümüzde, vatandaşlar bu durumda sahipsizlik “Kabak tadı verdi, sıkıldık” diyerek tepkilerini dile getiriyor. Başhekimlik teklif edilen doktorların bu görevi neden kabul etmediklerini, Elazığ’da şu anda bu görevi layıkıyla yerine getirebilecek düzeyde doktorun olup olmadığını sorgulayan Elazığ halkı vekâletle yürütülen görevlerin her zaman sorumsuzluk ve disiplinsizlik doğurduğunu kaydediyor.

“HASTANEMİZ BAŞ’SIZ BİR ŞEKİLDE YÖNETİLİYOR, SÖYLEYECEK BİR ŞEY BULAMIYORUZ ARTIK”

Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere gecesini gündüzüne katarak 24 saat pandemi ile mücadele ederken ilimiz siyasilerinin ve sağlık bürokrasisinin hastanemize bir başhekim atanması konusunda çaba göstermediklerini iddia eden vatandaşlar, ilimizin siyasilerine ve sağlık bürokrasisine serzenişlerini dile getirerek; “Başsız bir kurum yönetilebilir mi? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Başta olmak üzere Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın koronovirüs salgınını Türkiye’nin en hafif şekilde atlatması için gecesini gündüzüne katarak her gün yeni tedbirler ve önlemler alırken, ülkemizin Cumhurbaşkanı bile uyku uyumaz ve bu konuda çözüm üretmek için gayret sarf ederken; devletimiz tüm kademeleriyle teyakkuza geçmiş durumda iken, bizim hala bir başhekimimiz atanamadı. Hastanemiz başsız bir şekilde yönetiliyor, söyleyecek bir şey bulamıyoruz artık” diyerek tepkilerini dile getiriyorlar.

HASTANE KENDİ İÇERİSİNDE SAĞLIKLAŞTIRILAMAMIŞ Kİ, VATANDAŞI NASIL SAĞLIKLAŞTIRSIN?

Vatandaşlar; “Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde tam donanımlı hastane niteliğini taşıyan Fethi Sekin Şehir Hastanesinde; bir otorite boşluğu oluşuyorsa buna müdahale edilmeli hala hastaneden şikayetler bitmiş değil. Herkes şikâyet ediyor. Hizmet ile ilgili şikayetler devam ediyor. Hastane kendi içerisinde sağlıklaştırılamamış ki, vatandaşı nasıl sağlıklaştırılsın. Hastaneye acilen başhekim atanmalı ve kurum disipline edilerek şikayetler sona erdirilmeli. Bu konuya kim el atacaksa atsın, bir an evvel güzel şeyler görelim. Siyasilerin ve sağlık bürokrasisinin mevcut durumdan Şehir Hastanemizi kurtarması gerekiyor. Bu büyüklükte bir şehir hastanesi gibi başhekimi uzun zamandan beri olmayan başka bir hastane var mı, yok mu bilemiyorum. Ama bu manzara ilimize hiç ama hiç yakışmıyor!” ifadelerinde bulunuyor.

MEMLEKETİN PANDEMİDEN KIRILDIĞI DÖNEMDE SAĞLIK İL MÜDÜRLÜĞÜ KOLTUĞU DA BOŞ KALMIŞTI

Daha önce de geçtiğimiz temmuz ayında, memleketimiz koronavirüsten kırıldığı dönemde Elazığ İl Sağlık Müdürlüğü görevini yürüten Cahit Polat Profesör kadrosu aldığı için görevinden ayrılmış ve ilimize o süreçte il müdürü ataması yapılmamış ve Polat, yeniden Elazığ İl Sağlık Müdürlüğüne atanmıştı.

GEÇMİŞTE NELER YAŞANDI?

Geçtiğimiz aylarda ortaya atılan iddialara göre; Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesinde bir başhekimlik problemi yaşandığı ve İl Sağlık Müdürü Cahit Polat ile başhekim Savaş Öztürk arasında yaşanan krizin bir türlü çözümlenemediği söylemleri ayyuka çıkmıştı. İl Sağlık Müdürü Cahit Polat, Başhekim Savaş Öztürk’ün görevden alındığını açıklamış arkasından ise başhekim Savaş Öztürk görevinin başında olduğunu açıklamıştı. İl Sağlık Müdürü ile hastane başhekimi arasındaki uyumsuzluğun sürdüğü ve yaşanan pandemi sürecinde iki kurumun başında bulunan yöneticinin uyumlu çalışamamasının sıkıntıları bu süreçte, başta kovid 19 vakaları olmak üzere hastaneye yansımaya başlamasından ve yaşananlardan sonra hastane başhekimi Doç. Dr. Savaş Öztürk, görevinden istifa etmişti.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.