Savucu; “ELTAVDER bir sosyal faaliyet derneğidir” « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

Adanaspor Akhisar Belediyespor Alanyaspor Antalyaspor Beşiktaş Bursaspor Çaykur Rizespor Fenerbahçe Galatasaray Gaziantepspor Gençlerbirliği İstanbul Başakşehir Kardemir Karabükspor Kasımpaşa Kayserispor Konyaspor Osmanlı Spor Trabzonspor

Savucu; “ELTAVDER bir sosyal faaliyet derneğidir”

Bu haber 08 Ocak 2020 - 12:52 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Uzun yıllar basketbol branşına hizmet eden, basketbol hakemliğinden il temsilciliğine kadar bir çok alanda başarıyla görev yapan Prof. Dr. Yüksel Savucu, 2019 yılından itibaren Fırat Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nde dekanlık görevini sürdürüyor. Savucu gazetemize sporculuk kariyerinden eğitim ve akademik hayatına, Süper Lig temsilcimiz Birevim Elazığ İl Özel İdare Basketbol Takımı’ndan Spor Bilimleri Fakültesi’ndeki hedeflerine kadar bir çok konuda önemli açıklamalarda bulundu. Dekan Prof. Dr. Savucu, ELTAVDER (Elazığ Vidolu Tavla Spor Kulübü Derneği) hakkında da düşüncelerini açıklarken; “Fakültemize sadece bilim yuvası olarak bakmamak lazım. Sosyal sorumluluk projelerine de gerekli hassasiyeti gösteriyoruz. Bu anlamda ilimize, çevre illere danışmanlık da yapıyoruz. ELTAVDER de bir sosyal faaliyet derneğidir.” ifadelerinde bulundu.

 

 

 

Röportaj: İbrahim KARAKULAK-Abdullah ÇAKMAK

Uzun yıllar Elazığ’da basketbol branşına her alanda hizmet ettikten sonra Fırat Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nde dekanlık görevine gelen Prof. Dr. Yüksel Savucu, Fırat Gazetesi’ne önemli açıklamalarda bulundu. Savucu sporculuk kariyerinden eğitim ve akademik hayatına, Süper Lig temsilcimiz Birevim Elazığ İl Özel İdare Basketbol Takımı’ndan Spor Bilimleri Fakültesi’ndeki hedeflerine kadar bir çok konunun yanı sıra, ELTAVDER hakkındaki görüşlerini de belirtti.

İşte Fırat Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yüksel Savucu’nun röportajı…

*Geçmiş dönemde Basketbol İl Temsilciliği görevinde bulundunuz. Aktif bir sporculuk geçmişiniz var. Bize bu konuda neler söylersiniz?

“BASKETBOLUN SAYESİNDE BULUNDUĞUM KONUMA GELDİM”

Lise yıllarında başlayan bir basketbol geçmişim var. Uzun yıllar basketbol oynadım ve Elazığ’da 15 yıldan fazla bir süre bu spora hizmet ettim. Bu branşta önemli bir de başarımız var. 2. Lig’e yükselme gibi. O takımda da bulundum. Antrenörlük yapılanması içerisinde de yer aldım. Basketbolun sayesinde de şu an bulunduğum konuma kadar geldim. Basketbolun bana verdiği kademelerdeki yükselme, üniversiteme hizmet etme durumu basketbolun verdiği yapıya, emeklere borçluyum. Bunlar benim için önemliydi. Daha sonra zaten sporculukla birlikte hem öğrencilik, hem de basketbolun hakemlik boyutuna geçtim. Uzun yıllar da basketbol hakemliği yaptım. Bu görevimi de Ankara, İstanbul gibi büyük şehirlerde gerçekleştirdim. Akademik hayatım başlayınca ister istemez basketboldan da kopmaya başladım. Basketbolun temelinden gelen biri olarak kulüplerin, Gençlik  ve Spor İl Müdürlüğü’nün bize vermiş olduğu özgüvenle biz il temsilciliği görevine başladık. Yaklaşık olarak 2 yıl bu görevi yürüttüm. Bu süreçte akademik hayattaki işlerimin yoğunluğundan ötürü çok iyi bir ekip kurdum. Bu ekiple görevimi yürüttüm. Sonrasında fakültenin dekanı olarak göreve başlayınca ister istemez bu görev bana ağır gelmeye başladı. Dilekçemi verdim, federasyonun yapılanmasına bağlı olarak, süre uzamış oldu. Yaklaşık 2-3 aydır da il temsilciliği görevinden ayrılmış bulunmaktayım. Artık Basketbol Federasyonu’nun alacağı kararla, birkaç tane adayın bulunduğu bu süreci takip ediyorum.

*İl temsilciliği görevinde ne gibi çalışmalarınız oldu?

“ALTYAPIYA ÖNEM VERDİK”

İl temsilcisi olarak özellikle antrenörlerimizle birlikte çocuklarımıza, altyapıya önem verdik. Dersler ön planda olduğu zaman çocuklar dersle birlikte sportif faaliyetleri sürdürmeye çalışıyorlardı. Doğrusu da budur. Sporun bu açıdan da öğrencilerin okul hayatlarına olumlu etkileri var. Anne ve babalar bunun farkına vardığında ikisini de ayırmadan birbirini tamamlayarak yürütmek zorundadır. Elazığ’ın potansiyeli belli. Büyükşehir değil. Kendi çapında, her branşta miniklerde, yıldızlarda, gençlerde, büyüklerde derken 4’er, 5’er takımla ilimizde basketbolu canlandırmaya çalıştık.

*Basketbolun içinden gelen biri olarak, Süper Lig temsilcimiz Birevim Elazığ İl Özel İdare Basketbol Takımı hakkında neler söylersiniz?

İL ÖZEL İDARE BASKETBOL TAKIMI HAKKINDA NE DEDİ?

İl Özel İdare Basketbol Takımı’nın başarılarında çok fazla katkımız olmadı. O yapıyı oluşturan kişiler ilimizde gerçekten başarılı olmuştur. Parantez içerisinde de belirtmek gerek bu çok önemli bir konu. Başlangıçta kulüp kurulduğunda, altyapıda Elazığ’da kadın basketboluna hizmet etmiş hem sporcular, hem hocalar vardı. Bunlar ilk yıl bu yapının içinde yer aldı. Göz ardı etmemek gerek. Bunun içerisinde Halitziya Ağcabay da var, onun yetiştirdiği öğrenciler de var. Dışarıdan Elazığ’lı olup da takıma katkı yapan sporcular da vardı. Haliyle harmanlamak gerekiyordu. Sadece yabancılarla oynamak da doğru değil. Böyle olunca ilimizin potansiyelini ortaya çıkartamıyorsunuz. Elazığlı genç sporcuları basketbola teşvik edemiyorsunuz. Bu önemli. Fakat iyi bir yönetim, iyi bir işbirliğiyle bu insanlar ilk yıl ligde tutunmayı başardı. Sonrasında da Süper Lig’e yükseldik. Bu ligde de Özel İdare Basketbol Takımı’nın başarılı bir şekilde yola devam ettiğini düşünüyorum. Artık yönetim boyutunda karşılaştıkları sorunlar ve bazı konular kendi sorunlarıdır. Bunları biz irdeleyemeyiz. Özel İdare Basketbol Takımı kaybettiği maçları son anlarda kaybetti. Birkaç yılını doldurmuş bir kulüp için oldukça başarılılar. Avrupa kupaları en büyük hedefimiz. Hedefimiz diyorum çünkü bu kulüp Elazığ’a mal olmuş. Bir taraftar olarak maçlarını kaçırmamaya çalışıyorum. Kadın basketbolu ilimizde ciddi bir ivme kazandı.

*İlimizde basketbola bir ivme var mı? Bu spor branşına talep ne durumda?

“SPOR SADECE FUTBOLDAN İBARET DEĞİL”

İlimizde basketbol branşı ivme yakalamış durumda. Özellikle çevremizdeki Malatya ve Diyarbakır büyükşehirlerinden İl Özel İdare Basketbol Takımı’nın maçlarını izlemeye gelen insanlar var. Ben takip ediyorum. Takımımıza imrenerek bakıyorlar. Elazığ’da bu potansiyel hiçbir zaman göz ardı edilmemeli. Sadece kadın basketbolu değil, diğer branşlara da önem verilmeli. Sporun her noktası ön plana çıkartılmalı. Bunun tabi ki maddi bir boyutu var ancak iş birliği yapılarak, insanlar el ele vererek bunun üstesinden gelebilir. Biz tamamen sporu futbola bağlamışız. Hayatımızı futbola odaklamışız. Bu spor branşı da elbette ki olacak. Dünyada saygın bir branş. Ancak spor sadece futboldan ibaret değil. Futbolun dışındaki diğer spor branşlarında maliyetlerde daha düşük. Basketbolda 100-150 Bin TL’ye bir oyuncuyu oynatabilirsiniz. Ama futbolda milyon TL’lerden bahsedebilirsiniz. Bunun üstüne inanılmaz başarılar bekleniyor. Bunlar birbirlerine zıt şeyler. Neden zıt? Sadece siz yoksunuz. Sizin gibi üstleri kovalayan bir çok takım var. Milyonlarca TL yatırım yapmış, para harcamış kulüpler var. Önce bir kulüp kendi içinde borç silsilesinden kurtulmalı. Borç olduğu zaman ister istemez sağlıklı bir yapılanmayı sürdüremezsiniz.

*Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı olarak bize fakülte hakkında bilgi verir misiniz?

“SPORCU VE EĞİTİMCİ FABRİKASIYIZ”

Spor Bilimleri Fakültesi Fırat Üniversitesi’nin fakültelerinden birisi. Üniversitemiz 50 küsur yıllık bir eğitim yuvası. Özellikle Ankara’dan bu tarafa kendisini bir çok alanda ispatlamış bir bilim yuvası. Biz de kendimizi spor konusunda ispatlamışız. Spor yapılanmalarında kendimize her alan üst yerlerde bulunmuşuz. Hem akademik yapımız, hem fakülteleşmedeki yapımız, lisansüstü eğitim sistemimiz her zaman lokomotif olmuştur. Özellikle de çevremizdeki illere. Bu göz ardı edilemez. Kendi bulunduğumuz ile ve çevreye hem akademik yapıda insan yetiştiriyoruz, hem de çeşitli sportif branşlara uzmanlaşmış eleman gönderiyoruz. Fakültemizde futbolun altyapısından profesyonelliğe kadar yükselmiş insanlar var. Bunun yanında da hentbol, voleybol ve basketbol, boks, tenis gibi bir çok alanda yetişmiş elemanımız var. Bunlar şimdi yeni yeni öğrencileri Elazığ’a, ülkeye kazandırmaya çalışıyorlar. Bizim içimizden çıkan hocalardan bir çoğu ilimizdeki futbola ve ya diğer spor branşlarına hizmet ediyor. Bunun haricinde yine Zeki Coşkuner isimli hocamız Alanyaspor’un kadrosunda yer alan önemli bir eğitimcimiz. Burada sadece bir bilim yuvası olarak görev yapmıyoruz. Bunun yanında aynı zamanda sporcu, eğitimci fabrikasıyız.

*Spor Bilimleri Fakültesi olarak hedefleriniz, projeleriniz neler?

“KPSS’YE ARTIK ALAN BİLGİSİ GELDİ”

Bizim en büyük projemiz, öğrencilerimizi hayata hazırlamak. Bununla meşgulüz. 2019 yılında gelen bir uygulamayla KPSS’ye artık alan bilgisi geldi. Bu bizim anlattığımız derslerin KPSS’de bir karşılığının olduğu anlamına geliyor. Bununla ilgili sorular var ve öğrencilerimizi buna göre hazırlamamız gerekiyor. Eskiden geçmek için uğraşan öğrencilerimiz şimdi hayat mücadelesi, KPSS’yi kazanıp atanmak için mücadele vermek zorunda. Bunu öğretim üyesi arkadaşlarımıza defalarca anlatıyorum. Onlar da bunun farkında. Artık dersleri geçmek için değil, hayata kendilerini hazırlamak için bilgiyi almak zorundalar. Öğrenin, öğrenemediğinizi sorgulayın. Bilgi olarak hocanızı rahatsız edin. Aç olduğunuzu gösterin. Öğrencilerimize bunları anlatıyorum. Bu yapılanma içerisinde çok fazla proje içine de giremiyorsunuz. Önceliğim istihdam ettiğim öğrencilerimin eğitimini sağlıklı bir şekilde sağlamak. Bu da en önemli projemizdir.

*Fakülte olarak sosyal sorumluluk projelerine de önem veriyorsunuz. Bu kapsamda 2018 yılında kurulan ELTAVDER (Elazığ Vidolu Tavla Spor Kulübü Derneği) hakkında bilgi verir misiniz?

“İLİMİZE, ÇEVRE İLLERE DANIŞMANLIK DA YAPIYORUZ”

ELTAVDER de bir sosyal faaliyet derneğidir. Spor Bilimleri Fakültesi sadece bir bilim yuvası değil. Temel görevimiz bu ancak bunu yaparken öğrencilerimizin sosyal hayattan kopmamasını sağlıyoruz. Projeler üretmek gibi konularımız var. Örneğin engelli çocuklarımızı hayata hazırlamak. Bu insanlarımız evlerinde oturmasın. Öğrencilerimiz aldıkları bilgileri sunsunlar ki insanlar da hayatlarını daha sağlıklı bir hale getirecek düzene kavuşsunlar. Bu bir örnekti. Bunun yanında kimsesiz çocuklarımız var. Ayrıca ilkokul düzeyindeki çocuklar, staja gönderdiğimiz öğrencilerimiz var. Yaşlı insanlarımıza, çocuklarımıza, kadınlarımıza sağlıklı profili onların hayatlarına yerleştirdiğimizde biz ancak başarılı olabiliriz. Bu amaçla hizmet ediyoruz. Fakültemize sadece bilim yuvası olarak bakmamak lazım. Sosyal sorumluluk projelerine de gerekli hassasiyeti gösteriyoruz. Bu anlamda ilimize, çevre illere danışmanlık da yapıyoruz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
ali taş Ocak 11, 2020 / 23:00 Cevapla

saçmalık. izlenebilirlik sadece futbolda var.kadın basketbolu nedir .. 15 taraftarı var onlarda basketçi kızların anne babaları. marka değer elazığspordur futboldur.

PUAN DURUMU
Süper Lig
# TAKIMLAR O AV P
PTT 1.Lig
# TAKIMLAR O AV P
LİG FİKSTÜRÜ
Süper Lig
PTT 1.Lig