SAVAŞ EN ÇOK MELEKLERİ HIRPALIYOR! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

SAVAŞ EN ÇOK MELEKLERİ HIRPALIYOR!

Bu haber 22 Ekim 2020 - 8:08 'de eklendi.

Kent Güncesi
Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü tarafından hazırlanan rapor savaş yüzünden sürgün hayatı süren sivillerin dramının covid- 19 salgını ile iyiden iyiye arttığına dikkat çekiyor. Bu virüs; özellikle savaşın çocuklarının eğitimini de ciddi oranda sekteye uğrattı. Raporda; mülteci çocukların yarısının eğitim alamadığı da gözler önüne seriliyor.
Savaş en çok melekleri hırpalıyor. Ama hâlâ gücü elinde bulunduranlar, dünyanın her yerinde savaş çığırtkanlığı yapmaktan da ortaya çıkan ateşleri harmanlamaktan da geri durmuyor. Ermeniler, can Azerbaycan’ımızda savaş suçu işlemeye devam ediyor.
Ermeniler, göstere göstere sivilleri hedef almaya devam ederken; sözde dünya devi olan ülkelerin 3 maymunu oynamaları size de garip gelmiyor mu? (Yoksa bunları da sorgulamadan içselleştirmeye başladık? Ne dersiniz? Galiba birçok şey üzerimizde afyon etkisi yapıyor ya artık savaşları bile kanıksıyoruz …)
Bazı kitleler ucundan kıyısından bak sizlerin vicdanına dokunacak raporlar hazırlayarak, bize gelen fonların akışını sağlayalım da bu çarklar dönsün demesi… Her şey de var handikap! Bu tarz raporlar ne denli sağlıklı bilemesek dahi bazı şeylere az da olsa eğilmemize olanak sağlıyor sağlamasına ama… Sanki mülteciler durup dururken vatanlarından sürgün olarak bilinmeze yelken açtılar gibi bir algı oluşturulmasına tahammül edemiyorum.
Yeryüzünde ne denli maceraperest varmış bizim haberimiz yokmuş gibi her şeyi sıradanlaştırmak ne denli anormal ne denli insanlıktan nasibini almamış oysa…
Madalyonun neden başka yüzlerini oturup düşünmeyiz bile…
Sözüm ona dünya devleri, sırf yeni oyuncaklarına pazar açabilmek adına her şeyi mubah kabul etmekte. Askeri teçhizatlarına geniş pazarlar bulabilmek adına bir dünya meleğin katledilmesini pazarlama stratejisi olarak adlandıracak kadar vicdansızlar.
Bu vicdansızlar topluluğu karşısında dilsiz şeytanı oynayan bizler ne denli masum peki?
Yaptıkları ikiyüzlülük ortaya çıkmasın diye de ardından hazırlatılan raporlar… Hanginiz sahici? Bu savaşları çıkartan, yöneten sizler değil misiniz? Hazırlanan raporlarda Ortadoğu’daki mültecilerin durumlarından ya da Afrika’daki yoksullukla mücadele eden kitlelerin dramlarına yer verilmekte. Hüküm süren insanlık suçunun müsebbibi sanki kendileri değiller mi?
Bu nasıl bir kamufle etme tekniği? Neden Ermenilerin ya da İsrail’in işlediği savaş suçlarına ilişkin raporları göremiyoruz? Bir de bunu sorgulamak lazım. Hep fakirler mi karmaşanın tek sorumlusu? Ne yazık ki algıda seçicilikte, manipüle etme taktikleri de hiç mi hiç değişmiyor.
Gözlerimizin içine baka baka La Fontaine’den masallar dinlerken buluyoruz kendimizi ve bu masallar maalesef mutlu sonlarla da bitmiyor hep savaşın meleklerini kanla ve gözyaşı ile uğurlarken buluyoruz kendimizi.
Ne olur herkes daha cesur çıkarsamalar yapsın!
Yaşadığı yeryüzünden 3 maymunun oynayarak çekip gitmesin! İnsansan hâlâ aman bana dokunmayan yılan bin yaşasın deme lüksün yok! Bu yılan doymayacak ve bir gün seni de sokmaya çalışacak! Sen şimdi savaşın meleklerinin attığı çığlıklara sağır kalırsan, yarın da onlar senin attığın çığlıklar karşısında sağır kalacak.
“Savaşı zenginler çıkarır, yoksullar ölür!”
Jean Paul Sartre
***
Dün 21 Ekim Dünya Gazeteciler Gününü karşıladık. Bu özel günümüzü unutmayanlara teşekkürler. Ayrıca bu işi layığı ile yapan tüm meslektaşlarıma da başarılarla dolu bir meslek hayatı diliyorum. Dilerim her sektörde işini layığı ile yapanların sayısı katlanır.

 

 

Kübra Türkan
Kübra Türkankubraturkan@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.