SARSINTILAR NEYİN HABERCİSİ « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

SARSINTILAR NEYİN HABERCİSİ

Bu haber 10 Ocak 2020 - 8:22 'de eklendi ve kez görüntülendi.

 Yeni yıla ayak bastığımız bu günlerde insanlarda sezinleyip gözlemlediğim küçük küçük umutların yüz cemallerine yansımasıdır. Bu yansıma bana olduğu gibi sahiplerine de mutluluk veriyor. Dileğim o’dur ki bu mutluluğun hiç kesilmeden yıl boyunca sürüp gitmesidir.

Yeni yıla ayak basmadan evvel devam eden ve hala küçük sarsıntılarla devam eden merkez üstü çeşitli köylerimiz olan depremlerle keyfimiz kaçmakta.  Benim asıl keyfimi kaçıran bu depremlerin sonunun nereye çıkacağıdır. Konunun uzmanlarından duyduğumuz bir ses olmayınca keyfimize sıkılan limon daha büyük olmakta. Kafamı kurcalayan birkaç soruyu siz okurlarımla paylaşmada beis görmüyorum…

Önemli ve aktif fay hatları üzerinde olan ilimizdeki köy, kasaba ve kent merkezlerindeki evlerimizin kaçta kaçı depreme dayanıklı?

Bu yönde bir tespiti yetkili kurumlar yaptı mı?
Köylerimizde ki ev ve hayvanlarımızın barınakları olan ahırların çoğunluğu kerpiç denilen dayanıksız yapılardan oluşmakta bunların depreme dayanıklı yapılar ile yenilenmesi için kentsel dönüşüm gibi  ‘’köysel dönüşüm ‘’ gibi projelerle desteklenebilir bir durumu var mı?

Kentimizde hızla yükselen gökdelen tarzı yüksek binalar kaç şiddetindeki depreme dayanıklı?
Dikey binalar mı yoksa yatay yapılar mı olası depremde kurtarma yardım konularında hangisi daha sağlıklı?

İlimizde depremlerle ilgili ne tür çalışmalar yapılıyor?

Son yıllarda artan depremlerin ilimizde kurulan barajlarla bir alakası var mı?
Okullarımızda depremle ilgili etkinlikler yapılıyor mu?
Üniversitemizde ne gibi akademik çalışmalar yapılıyor? Yapılan çalışmalar medya ile paylaşılıyor mu?
Kızılay, Afat, İtfaiye gibi birimlerimizin olası depremlerle ilgili ekstra çalışmaları var mı? Bunun gibi sorular zihnimde bu aralar fazlaca yer kaplamakta. Üstünde yaşadığımız yer küre bu sarsıntılarla bize neyin mesajını iletmek istiyor adeta bunun cevabını arar oldum bugünlerde…
Bizler fıtratımız gereği ya da edindiğimiz kötü alışkanlığın verdiği durum itibarıyla önceden tedbir almak, hazırlanmak,  işin ehli insanlarla fikirsel tartışmalar ışığında çözüm üretmek konularında duyarsız kaldığımız gibi yeteri kadar çalışma disiplinine haiz değiliz.
İşin ciddiyetinde olup çözüm, çare üretmek isteyen işin ehli insanların umudunu kırmakta, çalışma şartlarını zorlaştırmada mahiriz.

Dileğimiz o dur ki ne ilimizde ne ülkemizde hatta ve hatta dünyanın hiçbir yerinde deprem, afet olmaması yönündedir.  Lakin bu dileğin gerçekleşme oranı mucizenin daha büyüğüdür.

İlimizde kaderimiz diyebileceğimiz, yaşamaya ve her daim tedbirli davranmaya mahkûm olduğumuz kaderin adıdır ‘’deprem’’ gerek toplum ve gerekse ilimizde ki yöneticilerimizin bu bilinç dâhilinde politika ve yönetimler benimsemesi şarttır.

Tam on yıl evvel yaşadığımız depremde hayatını kaybeden elliye yakın vatandaşımızı rahmet ile yâd ederken, ilimizde insanları tedirgin eden deprem sarsıntılarının sık sık yaşanması insanların yüz cemalinde oluşan mutluluk ve umut tebessümlerini gölgelemekte…

Yeni yılın Elazığ’ımıza, gakkoş kardeşlerimize,  edebiyat dostlarına tüm insanlığa sağlık, huzur, adalet, barış, mutluluk, bol kazançlar getirmesi temennisiyle…

 

 

Muhammet Yalçın Azizoğlu
Muhammet Yalçın Azizoğlumuhammetyalcin@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.