Evrimdışı

Bir saniyenin dahi önemini anlamak bu kadar zor olmasa gerek. Canlarımızla veda etmeden elveda dediler. Kim bilir kaç kişi küs uyudu ve kim bilir kaç kişi birbirine son kez baktı ve son kez sarıldı. Zaman kavramı son sinyallerini veriyor. Sallanacak vaktimiz yok! Hayatlarımızın güvencesini, sağlam yapılarla inşa etmeliyiz. Önce tedbir sonra takdir.

Güzel ülkemin hüzün dolu mevsimini yaşarken giden canlara mı kalan canlara mı üzüleceğiz bilemiyorum. Fakat insan olan insana yanıyor. Sistem eleştirisi olabilir sözüm yok eleştirmeye de eleştirilmeye de açık biriyim. Yalnızca mantık çerçevesinde olduğu takdirde kabul edebilirim. Bildiği tüm kelimelerle bir cümle kurmaya çalışan insanlar ne yazık ki bilgiden bir hayli yoksun yaşıyorlar. Sırf eleştirmek için eleştiri yapmayın.

Devlet ayrı hükumet ayrı kavramlar. Bunların ayrıştırılmasını bir kararlaştıralım. Devlet nerede? Kavramını kesinlikle kabul etmiyorum. Devletin gücü her yerde ve her koşula kendini göstermekte. En ufak bir hususta devlete sığınıp sonrasında ise devlet ne yaptı? Demek büyük nankörlüktür. Uyarılar ciddi derecede kendini gösteriyor. Yeniden olası depremlerin ne kadar büyük olacağını ve ne sonuçlar doğuracağını hepimiz çok iyi biliyoruz. Hepimiz uzmanların ne dediğine dikkat ediyorken gerçeği görmemek imkânsız.

Şimdi tüm imkânları kullanarak deprem sinyalleri verilen şehirlere dönmeliyiz. Günümüzü geleceğimizi kurtarmak adına uzmanları ciddiye alıp gerekli tedbirleri almalıyız. Biz elimizden geldiğini basın olarak yapmaktayız. Sesimizi iyice duyurduk duyurmaya devam edeceğiz. Bingöl depremini üstüne basa basa söyleyen uzmanlar her geçen gün daha önemli bilgilere ve açıklamalara imza atıyorlar. Bilimin ışığında geçek olanı alırsak bu kadar can kaybımız olmaz.

İnşasını sağlam zeminlere yaptığımız evlerimiz bize mezar olmaz. Sağlam temeller üzerine kurulan her yapı olası depremde bu kadar yıkım oluşturmaz. Kolonların mezar olmaması için sağlam denetim ve uyarıların dikkate alınması gerekiyor. Son depremden sonra evlerinin sağlam olup olmadığını merak eden vatandaşlar soluğu devlet kurumlarında alıyor. Evim sağlam mı? Değil mi? En tabi hakkı olan öğrenme isteği oldukça haklılık içermekte. Oturduğum ev bana mezar olmasın diye birçok insan canla başla mücadele etmekte.

Şimdi sistemi önümüze alıp kanayan yaralarımızla tekrar şekillendirmeliyiz. Acıların, üzüntülerin ve felâketlerin yaşanmaması adına daha sistemli çalışılması gerektiğini lütfen unutmayalım. Bilimin ışığından ayrılmayalım. Önce tedbir sonra takdir.

Sevgim üzerinize olsun…