“Salgın hala artış eğilimini sürdürmekte” « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

“Salgın hala artış eğilimini sürdürmekte”

Bu haber 14 Aralık 2020 - 13:49 'de eklendi.

Katıldığı bir programda canlı yayın sırasında mide kanaması geçiren hemşehrimiz Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, hastanedeki tedavisinin ardından taburcu edilir edilmez koronavirüse dair kamuoyunu aydınlatmaya devam ediyor. Son günlerin vaka durumunu değerlendiren Prof.Dr. Ceyhan; salgının hala artış eğilimini sürdürdüğünü belirterek , “Önlemleri azaltmak için acele etmemeliyiz” dedi. Ceyhan ayrıca, Türkiye’ye Çin’den getirilmesi beklenen inaktif aşılarla ilgili değerlendirmelerini paylaşarak; “aşıyı kullanırken tarama testlerini artırmalı ve gerçek etkinliği o zaman değerlendirmeliyiz” ifadelerine yer verdi

 

 

Haber: Songül DURSUN

Geçtiğimiz salı günü canlı yayında rahatsızlanarak, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, hastanede süren 6 günlük tedavisinin ardından taburcu edildi.

Sosyal medya hesaplarından kamuoyunu bilgilendirmeye devam eden Prof.Dr. Ceyhan yaptığı açıklamalarda corona virüsüne karşı vatandaşlara uyarılarda bulunmayı ihmal etmedi.

“ÖNLEMLERİ AZALTMAK İÇİN ACELE ETMEMELİYİZ”

Hemşehrimiz, pandeminin henüz kontrol altına alınmadığını belirterek, “Dikkat: Pandemi henüz kontrol altında değil. Önlemleri azaltmak için acele etmemeliyiz. Günlük vaka sayısında azalmanın tek başına bir önemi yoktur. Önemli olan günlük iyileşen sayısının günlük vaka sayısının üzerine çıkması ve orada uzun süre tutulmasıdır. Şu anda salgın hala artış eğilimini sürdürmektedir. Çünkü hala vakaların sağlık sistemi üzerine etkisi artmaktadır ve bulaştırma potansiyeli olan kişi sayısı her gün bir öncekinden daha yüksektir” ifadelerinde bulundu.

“14 GÜN TAM KAPANMANIN ZARARI YARARINDAN FAZLA OLABİLİR “

Prof. Dr. Ceyhan, bir diğer paylaşımında ise, “14 gün tam kapanmanın zararı yararından fazla olabilir. Virüs en çok ev ortamında bulaşır. 14 gün sonra vaka sayısı katlanmış olarak insanlar evden çıkabilir. Kapatma yapılacaksa en az 28 gün olmalı, vaka çıkan evlerde izolasyon uygulanmalıdır” ifadelerine yer verdi.

“MÜMKÜN OLAN EN KISA SÜREDE ELİMİZE GEÇEN COVID 19 AŞISINI KULLANMALIYIZ”

Paylaşımlarında aşı konusunda da açıklamalarda bulunan Ceyhan, inaktif aşılarda dikkat edilmesi gereken hususlara tek tek değinerek; “Pandemi çok yaygın bir şekilde ilerliyor. Mümkün olan en kısa sürede elimize geçen COVID 19 aşısını kullanmalıyız. En az etkili aşı bile hastalığın sonuçlarından kat be kat iyidir.  Görünen o ki inaktif aşı kullanacağız. Hazırlanması sırasında bulaş riski vardır. Antijen olarak tüm virüsü kullanmak bazen virüsün hücreye girmesini kolaylaştırıcı antikorlar gelişmesine yol açabilir. Enfeksiyonu önleyen tipte (nötralize) antikorlar virüsün diken (spike) proteinlerinin tamamını verildiğinde, özel bir parçası verildiğinden daha düşük olabilir. Dolayısıyla, aşıyı kullanırken tarama testlerini artırmalı ve gerçek etkinliği o zaman değerlendirmeliyiz

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.