Özel Haber: Beyza Bişkin

Halk arasında dondurma yapımında kullanıldığı bilinen salep soğanı, içecek üretiminde özellikle de ilaç endüstrisinde kullanılmakta. Geçtiğimiz günlerde Elazığ’da salep soğanı toplayan 6 kişiye ekipler tarafından 678 bin lira para cezası kesilmişti. Peki bu bitkiyi toplayanlara neden yüklü miktarda ceza kesiliyor? Ziraat Mühendisi Erol Gürtürk salep soğanının toplanmasının neden yasak olduğunu açıkladı.

“Tohumu çıkardığınız bitkinin artık oradaki formu bitmiştir”

Erol Gürtürk; “Doğada kendi halinde yetişen soğanlı bitkileri topladığınız aman onun yerine ikame edeceğiniz tohum yok. Tohumu çıkardığınız bitkinin artık oradaki formu bitmiştir. Dolayısıyla doğadaki bir soğanlı bitkilerin sökülmesi yasak zaten cezası var” dedi.

“Satışı pahalı ticaretini yapıyorlar”

Gürtürk sözlerine şu şekilde devam etti; “Salep soğanını toplayanlar ticaretini yapmak için topluyorlar çünkü satışı pahalı, gidiyor doğada bulduğu yerlerde diyelim ki ters lale veya salep soğanı buldu onun herhangi bir önlemini almadan popülasyonun tamamını oradan söküyor ve bir başkasına parayla satıyor ama o söktüğü yerdeki popülasyon da doğal olarak bitiyor. Bu nedenle kesinlikle hiç kimse bu işlere girmesin. Bütün soğanlı bitkilerde izin alınmadan herhangi bir hareketi yasak”