SAHİPSİZ MEMLEKET KARAÇOR « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

SAHİPSİZ MEMLEKET KARAÇOR

Bu haber 18 Ağustos 2018 - 9:35 'de eklendi ve kez görüntülendi.

MEHMET TOPAL

Bu yılın ilk günlerinde bugün bir kez daha anlatacağım “Sahipsiz Memleket Karaçor”un yol ve köprü sorununu iki kere gündeme getirmiştim.

Yetkili makamlar duyarsız!

Hiç sesleri solukları çıkmadı…

Bir daha şansımızı deneyelim diye kaleme aldım.

Belki 2019 yılı yatırım programına alırlar diye ümit taşıyorum.

Biliyorum ki; İnsanlar ümit ve hayal ettikleri müddetçe yaşarlar.

Neler yazmışız bu konuda?

İsteseniz bir göz atalım;

“Elazığ’ın en huzurlu büyük bir yerleşim birimlerinden olan Karaçor yani Çaybağı Nahiyesine bugün 30 köy ile 38 mezra bağlıdır. Karaçor tıpkı Elazığ gibi Keban Baraj Gölü ile çevrili bir şirin yarımada görünümündedir.

Çaybağı’nın Harput ve Palu kadar eski bir tarihi geçmişi vardır. Çaybağı’nı 1085 yılında Çubukoğulları fethetmişlerdir. Uzun yıllar Palu ilçesine bağlı bir merkez olarak varlığını sürdürmüştür. Ancak yeni bir idari yapılanmanın sonucu olarak 1988 yılında Kovancıların ilçe yapılması üzerine bu yeni ilçe Kovancılar’a bağlanmıştır.

Merkez ve bağlı olan köylerdeki nüfus yoğunluğu 4 bin kişi civarındadır. Bu rakam yaz aylarında 10 bin kişiyi bulmaktadır… Elazığ’ın birçok büyük ilçesiyle eş değerde bir nüfusa sahiptir.

Çaybağı bölgesinin manevi zenginliği de pek fazla bilinmemektedir. Azerbeycan asıllı Milli Şair Elmas YILDIRIM’ın Çaybağı köyünde öğretmenlik yaptığı kayıtların incelenmesinden anlaşılmaktadır. Ayrıca bölge halkın tarafından peygamber soyundan geldiğine inanılan, Çaybağı Köyünde “Sefkar Baba” adıyla bilinen “Seyyid İbrahim Türbesi” ile Topağaç Köyünde ise “Cuma Baba Türbesi” mevcuttur.

Nahiye merkezi olan Çaybağı köyünde öğrenci sayısının azalması nedeniyle, okulu bulunmayan diğer köylerdeki öğrencilerle birlikte taşımalı olarak Avlağı Köyü İlköğretim okulunda eğitim ve öğretim görmektedirler. Bazı köylerdeki 5 sınıflı okullarda okuyan öğrenciler de kalan 3 yıllık orta eğitimlerini yine taşımalı sistemle Avlağı Köyü’nde tamamlamaktadırlar.

Çaybağı halkının başlıca gelir kaynağı bilindiği üzere, tarım ve hayvancılıktır. Çaybağı köylerinin dağlarında bulunan çedene (bıhtım) ağaçlarına “Antep Fıstığı” aşısı yapılmış ve bu fıstıklar 20-25 yıldır ürün vermektedir. Çaybağı’nda peynir üretimi yapan “Süt Fabrikası” da şehre uzaklığından ve başka nedenlerle bugün atıl durumda bulunmaktadır.

Bölgede MTA Raporlarına göre, henüz hiç el değmemiş yeraltı zenginlikleri de bulunmaktadır. Çaybağı köyünün Kille mevkiindeki dağda “yeşil kil”, Tatekaluskan mevkiinde de “Kömür” ve “Bor madeni” rezervleri bulunmaktadır. Küçük meşe orman alanlarının yanı sıra bir de, 5000 dönüm büyüklüğünde bir “meşe ormanı”  mevcuttur.”

Ve ardından Çaybağı (Karaçor)’un çözüm bekleyen sorununu kamuya açmışız:

1- Çaybağı’na Gülüşkür Köprüsü bağlantılı iki karayolu ulaşımı vardır. Bunlardan biri köprüyü geçtikten sonra Hacısam-Hacımekke köylerinden geçmektedir. Bu yolun standardının yükseltilmesi için, iyileştirme çalışmaları ağır aksak devam etmektedir. İkinci yol ise Kovancılar ilçesine varmadan Akmezra köyünden geçmektedir.

2- Çaybağı bucağı, Türkiye’deki birçok ilçenin sınırlarından daha büyük bir alana sahiptir. Çaybağı’nın Elazığ ile olan ulaşım bağlantıları geciktirilerek yöre halkı ciddi anlamda gerçekten mağdur edilmiştir. Çaybağı’nın baraj üstünden Şıhhacı Köyü-Uzunova Köyü arasındaki feribot iskelesi, 40 yıldan beri hizmete açılmamıştır.

3- Bu ulaşım eksiklerinden en önemlisi de;

Yurtbaşı beldesinden gelen köy yolunun genişletilerek, Kıraç-ilemi ile Bestek köyünden Çaybağ ulaşımını sağlayacak olan “Çaybağı Köprüsü”nün bugüne kadar yapılmamış olmasıdır. Bu köprü; programa alınarak yapıldığı zaman, Elazığ ile Çaybağı’nın mesafesi 80 km’den 35 km’ye düşecektir. Böyle Çaybağı ile Elazığ arasında ticaret canlanacaktır. Çaybağı Nahiyesinin köyleri adeta şaha kalkacaklardır. (*)

4- Çaybağı Yöresi Köylerinin bir başka acil sorunu ise köylerin içindeki sokaklardır. Bu yollar asfalt veya parke taşı ile kaplanmamış, yazın toz, kışın ise çamur deryası içerisindedir. Elazığ Valiliği KÖY-DES projesi ile bu köylere program dahilinde acilen destek olmalıdır…

Bu “Çaybağı Köprüsü” yapıldığında bundan Elazığ da, Çaybağı da kazançlı çıkacaktır.” Diye de noktayı koymuşuz…

Elazığ’ı “markalar şehri” yapmak için yoğun çaba gösteren Sayın Valimiz, ne yazık ki “Karaçor Köprüsü” konusuyla hiç ilgilenmemiştir. İstenilen köprü de öyle büyük bir köprü değil… Küçük bir köprü… Ama isteyenler sahipsiz memleketten olurlarsa, böyle ortada kalırlar…

Demek ki;

Karaçor yani Çaybağı gerçekten Sahipsiz Memleketmiş!

(*) Bu yolun şehir merkeziyle bağlantısı DOĞUKENT’te yapılan ŞEHİR HASTANESİ’nin yanından geçip Yurtbaşı-Gurbet Mezrasından, Hipodromum önünden doğuya uzayarak İlemi ve Kıraç köylerine varmaktadır. Burada Keban Baraj Gölü üzerinde dar bir boğaz geçişi vardır. Köprü yapılsa karşıda Bestek Köyüne ulaşılacaktır. Bu geçişten Çaybağı’nın 35 köyü de yararlanacaktır. Yolun ana bağlantısı ile Kovancılar ilçemize ulaşacaktır.

 

 

 

 

 

 

Mehmet Topal
Mehmet Topalmehmettopal@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.