ŞAHİN ŞERİFOĞULLARI « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

ŞAHİN ŞERİFOĞULLARI

Bu haber 30 Kasım 2020 - 7:48 'de eklendi.

Gazeteleri okuyorum, gazeteci Nafiz Koca’nın yazısı dikkat çekici bir başlık ile çıkmış.

Başlık ilgi çekmelidir, okuyucu ilgisi yazar için çok önemlidir.

Nafiz bunu başarır her zaman, bu yazısı da öyle.

Başlık, ‘’Şerifoğulları’nın Fırsatçılığı’’ merakla okudum, belediye başkanı nasıl bir fırsatçılık yapmış diye, biz gazeteciler çok meraklıyızdır, siyasilerin bir açığını yakalayıp hırpalamayı çok severiz.

Siyasiler bize, biz onlara alıştık artık.

Yazıyı bitirince, Şahin beyin yetenekli bir fırsatçı olduğunu öğrenmiş olduk, kaşla göz arasında iktidar nimetlerini kullanarak, koskocaman Karayolları Bölge Müdürlüğünün O paha biçilmez yerleşkesine el koymuş.

Vallahi takdir etmek lazım, büyük bir vurgun, vurguncuların en kralı ile yıllar önce çatışan biri olarak, ben bile şaşırdım, tebrikler Başkan, vurguncu ve fırsatçılara bu genç yaşında nal toplattın.

Duyduğuma göre, bununla yetinmeyip, Orman Bölge Müdürlüğün yerleşkesini, Valilik Konutunu, boş duran Kolordu Komutanı Konağını da kapıp, tarihe geçmeyi planlıyormuş.

Geçer vallahi, bu azim, bu gayret, bu cesaret olduktan sonra tarihe geçer Başkan.

Yıllardır Elazığ’ın değişmez gündemidir, Zübeyde Hanım Caddesinin sağlı, sollu dizilmiş sakinlerinin taşınması.

Bu yerleşkeler hep hedef olmuş, taşınması için birçok teşebbüs yapılmış, kimi zaman bu teşebbüsler, çok da iyi niyetli olmayan, arsa çetelerinin, beton mafyasının iştahını kabartmış, bu sinsi hesaplarının farkına varan, Elazığ için kafa patlatan, samimi yazar, çizerlerin tepkisi ile karşılaşmıştır taşınma teşebbüsleri.

Karşı çıkışlar haklıydı, bu çok değerli yerler birkaç kapkaç inşaat mafyasının eline geçer, Kentin Akciğerleri olan bu ‘’SİT’’ alanları betona çevrilerek, zaten merkezi boğulmuş durumda olan Kent tümden ölebilir, geri dönüşü olmayan bir ihanetin kurbanı olabilirdi.

Yukarıdaki paragrafta ‘’SİT’’ kavramını özellikle kullandım.

‘’SİT’’ geniş bir kavramdır, doğal, arkeolojik, tarihsel, tabii ve kentsel sit alanları olarak çeşitli dallara ayrılır, ayrıca bu dallar derecelerine göre de sınıflandırılır.

Şahin beyin Elazığ’a kalıcı bir eser olarak kazandırmak istediği Zübeyde Hanım Caddesi Güney şeridindeki resmi kurum yerleşkeleri, Kentsel SİT alanı olarak hazır beklemektedir.

Bu alanlar gerek çevresinde yapılaşma olmaması, gerek Kent merkezinde bulunması, gerekse doğal bitki örtüsü olarak harika bir kentsel SİT alanıdır.

Şahin bey, bir fırsatçılık daha yaparak, bu alanların Tabiat Varlıkları Koruma Kurulunda ‘’SİT’’ alanı tescilini yaptırarak, ileride bu alanların kötü niyetli fırsatçıların hışmına uğramasını engellemelidir.

Bu kent hırsızları maalesef, bu kentin bir gerçeğidir, daha düne kadar bu hırsızlar, halka açık parkları, yeşil alanları, çocuk parklarını, oto parkları gasp ederek imara açtı, geri dönülmesi imkânsız, kent yağmalarına imza attı.

Bunlar biliniyor, bu kent yağmacılarının yaptığı tahribatı büyük ölçekte onarmak Şahin beye nasip olacak gibi duruyor.

Dünyaca ünlü Kentsel SİT alanları vardır, hep özenerek bakmışızdır, bunlardan biri CENTRAL Parktır, alan genişliği olarak bu parka yakın olan Şahin beyin projesi gerçekleştiği takdirde, Elazığ kaybettiği yeşil alan ve toplanma merkezlerini tekrar kazanacaktır.

Şahin bey sadece bir fırsatçı değildir, Şahin bey aynı zamanda sağlamcıdır, sağlam iş yapar, bunu bilerek, bir gazeteci olarak, bir Elazığlı olarak, bu işlerin içinde uzun süre bulunmuş biri olarak, Şahin beye önerimiz, çok basit bir hamle ile Tabiat Varlıkları Koruma Kurulunda bu alanın ‘’SİT’’ alanı olarak işletilmesidir.

Bu çok kolay ve yapılması gereken bir hamledir.

Şahin bey için çok kolay bir iş.

Kolay gelsin fırsatçı başkan, yolun açık olsun.

 

 

 

 

 

 

 

Murat Ünal
Murat Ünalmuratunal@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.