Sahada da masada da zafer bizim! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

Sahada da masada da zafer bizim!

Bu haber 18 Ekim 2019 - 18:43 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’i önceki akşam Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde kabul etti. Uzun bir görüşmenin ardından ülkemizin en başından itibaren istediği konular üzerinde 13 maddede uzlaşı sağlandı ve Barış Pınarı Harekâtına ara verildi. Başta dünya basını olmak üzere birçok basın organı bu gelişmeleri;  ülkemizin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başarısı olarak yansıttı.  Yani sahada da masada da zafer bizim oldu!

 

 

Haber: Kübra TÜRKAN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’i Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde önceki akşam kabul etti. Uzun süren görüşmelerin ardından 13 maddede Türkiye ile ABD arasında uzlaşı sağlandı. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Resmi İnternet Sitesinde Suriye’nin Kuzeydoğusuna İlişkin Türkiye-ABD Ortak Açıklaması ve uzlaşılan 13 madde ayrıntıları ile kamuoyu ile paylaşıldı.

İşte Ülkemize ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a diplomasi zaferi getiren 13 madde…

1.Türkiye ve ABD, iki yakın NATO üyesi olarak bu ilişkilerini teyid eder. ABD, Türkiye’nin güney sınırına dair meşru güvenlik kaygılarını anlar.

2.Türkiye ve ABD, kuzeydoğu Suriye başta olmak üzere sahadaki gelişmelerin, ortak çıkarlar temelinde daha yakın eşgüdüm gerektirdiğini kabul eder.

3.Türkiye ve ABD “Hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için” anlayışıyla, NATO topraklarını ve halklarını tüm tehditlere karşı koruma taahhütlerini muhafaza eder.

4.Her iki ülke, insan hayatı, insan hakları ile dini ve etnik toplulukların korunmasına yönelik taahhütlerini yineler.

5.Türkiye ve ABD, Suriye’nin kuzeydoğusunda DEAŞ’la mücadele faaliyetlerinin devamında kararlıdır. Bu, önceden DEAŞ kontrolünde olan alanlarda yaşayıp yerinden edilen şahıslar ile alıkoyma merkezleri hususlarında uygun şekilde gerçekleştirilecek eşgüdümü de içerir.

6.Türkiye ve ABD, terörle mücadele harekâtlarının yalnızca terör unsurları ile bu unsurlara ait barınak, sığınak, mevzi, silah, araç ve gereci hedef alması gerektiği üzerine mutabık kalır.

7.Türk tarafı Türk kuvvetleri tarafından kontrol edilen güvenli bölgedeki tüm meskun mahal(güvenli bölge) sakinlerinin dirliği ve güvenliğini sağlayacağını taahhüt eder, sivillerin ve sivil altyapının zarar görmemesi için azami dikkati göstereceğini vurgular.

8.Her iki ülke Suriye’nin siyasi birliği ile toprak bütünlüğüne ve Suriye ihtilafını Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararına uygun şekilde sonlandırmayı hedefleyen, BM öncülüğündeki siyasi sürece olan bağlılıklarını yineler.

9.Her iki taraf Türkiye’nin, YPG ağır silahlarının toplanması ve YPG tahkimatları ile tüm muharip mevzilerinin kullanılmaz hale getirilmesi dahil, milli güvenlik kaygılarının giderilmesini teminen bir güvenli bölge kurulmasının devam eden önemi ve işlevselliğinde mutabık kalır.

10.Güvenli bölge, evvelemirde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kontrolünde olacak ve her iki taraf, güvenli bölgenin her veçhesiyle uygulanmasında eşgüdümü artıracaktır.

11.Türk tarafı Barış Pınarı Harekatı’na, güvenli bölgeden YPG’nin 120 saat içinde geriçekilmelerini teminen ara verecektir. Barış Pınarı Harekatı, bu geri çekilmenin tamamlanmasını müteakip durdurulacaktır.

12.Barış Pınarı Harekatı’na ara verildiğinde ABD, Blocking Property and Suspending Entry of Certain Persons Contributing to the Situation in Syria başlıklı 14 ekim 2019 tarihli Başkanlık Kararnamesi uyarınca hayata geçirilen yaptırımlara ilavelerini getirmeme ve Kongre nezdinde uygun şekilde çalışmalar ve istişareler yürüterek Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararı doğrultusunda Suriye’de barış ve güvenliğin teminine dönük kaydedilen ilerlemenin altını çizmek hususunda mutabık kalır. Barış Pınarı Harekatı 11. paragraf uyarınca durdurulduğunda, yukarıda bahsi geçen Başkanlık Kararnamesi uyarınca hayata geçirilen mevcut yaptırımlar kaldırılacaktır.

13.Her iki taraf bu açıklamada kaydedilen tüm hedeflerin uygulanması için birlikte çalışma taahhüdünde bulunmaktadır.

KRİTİK 120 SAAT İÇERİSİNDEYİZ!

Anlaşmaya göre; ABD heyeti verilen sözleri 120 saat tanınan süre zarfında yerine getirmesi gerekiyor. Yani kritik 120 saat içerisine girmiş bulunuyoruz. Barış Pınarı Harekâtı ile Türkiye’nin sahadaki başarısına karşı çıkanlar ve Türkiye’yi dünya kamuoyunda haksız çıkarmaya çalışanlar  bu diplomasi ile  çark ettiler. Haliyle bu durumda Türkiye’nin bölgedeki ciddi bir güç olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

TRUMP’IN TEŞEKKÜRÜNE ERDOĞAN’DAN YANIT GECİKMEDİ!

Barış Pınarı Harekâtı boyunca ülkemiz genelinde olduğu gibi ilimiz genelinde de hep birliktelik mesajı verildi ve bir arada kahraman ordumuzun arkasında dik bir duruş sergiledik. Önceki akşam gelen diplomasi başarısı da birlikte hareket etmemizin ne denli etkili olduğunun en temel göstergelerinden biri oldu. Bu önemli gelişmelerin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump sosyal medyada tweet attılar.  Trump, “Teşekkürler Erdoğan. Milyonlarca hayat kurtulacak” ifadelerinde bulundu.  Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan ise; “Sayın Başkan, insanlığın baş düşmanı olan terörizmi yendiğimizde daha birçok can kurtarılacak. Bu ortak çabanın bölgemizde barışı ve istikrarı destekleyeceğinden eminim” diyerek Trump’a bir kez daha tarihi bir cevap verdi.

SİYASİLERİMİZ: TÜRKİYE KAZANDI!

İlimiz siyasileri de bu gelişmeler üzerine birbiri ardına sosyal medya hesapları üzerinden açıklamalarda bulundu. İşte dikkat çeken bazı paylaşımlar… AK Parti MKYK Üyesi, Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı aynı zamanda Elazığ Milletvekili Metin Bulut, “Türkiye istediği her şeyi bir bir aldı. Hem sahada hem masada kazandık. Barış Pınarı Harekâtı ABD ‘yi çözüme zorladı. Bu büyük başarı başta Başkomutanımız Recep Tayyip Erdoğan ve kahraman ordumuzun eseridir. Aziz milletimiz dünyaya birlik ve dayanışma dersi verdi. Türkiye kazandı “ dedi. AK Parti Elazığ Milletvekili aynı zamanda TBMM Milli Savunma Komisyon Üyesi Zülfü Tolga Ağar, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın dünyaya karşı dik duruşu ve kahraman Mehmetçiğimizin cesareti sayesinde Türkiye hem sahada hem masada kazandı” dedi. AK Parti Elazığ Milletvekili Sermin Balık, “Çelik yumruğumuz ardındaki ferasetli duruşumuzu ABD Yönetimi fark etmiş olmalı ki Cumhurbaşkanımızın YPG’nin operasyon bölgesinden defedilmesi çağrısına uydular. Halkımızın dik duruşu ve Mehmetçiğin destansı kahramanlığı ile haklı davasında Türkiye kazandı” dedi. Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları ise; “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın dik duruşu sayesinde Türkiye kazandı” notunu düştü.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.