Sağlıkçılar, bu toplantı için ilimize akın etti! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

Sağlıkçılar, bu toplantı için ilimize akın etti!

Bu haber 16 Eylül 2019 - 14:31 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İlimizde toplam 6 ilden doktor ve yardımcı personelin katıldığı 5 gün sürecek olan ‘Birinci Basamak Sağlık Hizmetleri Temel Eğitimi’ semineri başladı. Seminer sırasında Halk Sağlığı Genel Müdür Yardımcısı Uzm. Dr. Muhammet Çömçe, “Sağlığı korumak, sağlığı geliştirmek tedavi etmekten çok daha önce ve çok daha basit ve maliyeti düşük olan hizmettir” dedi.
Haber: Kübra TÜRKAN
Sağlık Bakanlığı Koordinesinde Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Toplum Sağlığı Hizmetleri ve Eğitim Dairesi Başkanlığı bünyesinde İl Sağlık Müdürlüğü tarafından , ‘Birinci Basamak Sağlık Hizmetleri Temel Eğitimi’ semineri düzenlendi. Ramada otelde düzenlenen seminer, Elazığ’ı tanıtan sinevizyon gösterimi ile başladı. Seminere Elazığ haricinde, Malatya, Diyarbakır, Bingöl, Tunceli ve Erzincan’dan 50 hekim ve 50 yardımcı sağlık personelinin katıldı. Yani sağlıkçılar toplantı dolayısıyla da olsa ilimize akın etti.
EĞİTİMLER BEŞ GÜN SÜRESİNCE DEVAM EDECEK!
Beş gün sürecek olan seminer kapsamında; katılımcılara, Sağlık Bakanlığı’nın misyon, vizyon ve stratejileri, mevzuat ve güncel saha uygulamaları, birinci basamak sağlık hizmetleri güncel uygulamaları, kadın ve üreme sağlığı, çocuk ve ergen sağlığı aşı ve önlenebilir hastalıklar, tütün ve madde bağımlılığı ile mücadele, dezavantajlı gruplara yönelik sağlık hizmetleri ve temel halk sağlığı konularında eğitim verileceği belirtildi.
SAĞLIKÇILAR, SEMİNERE YOĞUN İLGİ GÖSTERDİ
Seminere ilgide son derece yüksekti. Seminere; Halk Sağlığı Genel Müdür Yardımcısı Uzm. Dr. Muhammet Çömçe, İl Sağlık Müdürü Doç.Dr. Cahit Polat’ın yanı sıra, Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı ABD Başkanı Prof. Dr. Ayşe Ferdane Oğuzöncül, bakanlıktan görevliler ile çok sayıda hekim ve sağlık çalışanı katıldı.
“BİRİNCİ BASAMAK SAĞLIK HİZMETLERİNİ ÇOK ÖNEMSİYORUZ”
Seminer ile güzel bir farkındalık oluşturulabileceğini dikkat çeken ve seminerin açılış konuşmasını gerçekleştiren İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Cahit Polat ise , “Sağlık Bakanlığı ve İl Sağlık Müdürlüğü olarak birinci basamak sağlık hizmetlerine çok önem veriyoruz. Burada esas olan bir vatandaşın bir bireyin hastalanmaması ve hastalıklardan korunması. Hastalandığı zaman da bireyi en güzel hastanelerde ve güzel bir şekilde tedavi edilmesi şarttır. Ancak esas olan bizim koruyucu hekimimiz. Yani o vatandaşı bağımlılıktan korumaktır. Sağlık Bakanlığı da bu birinci basamak dediğimiz koruyucu hekim ile çoğu şeyin bilincine varmaktadır. Gelişmiş ülkelerde de artık sağlıkta esas olan başlangıç olarak hastalığa yakalanmamak. Çok güzel ve çok kıymetli bir toplantı olacak” ifadelerini kullanarak önlenebilir sağlık hizmetlerinin öneminde dikkat çekti. Polat’ın ardından Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı ABD Başkanı Prof. Dr. Ayşe Ferdane Oğuzöncül de kısa bir selamlaşma konuşması gerçekleştirdi.
“AMACIMIZ HASTALANMANIN ÖNÜNE GEÇMEKTİR”
Seminerle ilgili bilgi veren Halk Sağlığı Genel Müdür Yardımcısı Uzm. Dr. Muhammet Çömçe, “Burada yaptığımız eğitim sonrasında koruyucu sağlık hizmetleri noktasında ilk olarak ilimize güvenlik kazandırmış olacağız. Sağlık çalışanları olarak temel amacımız; kişilerin sağlığını korumak, sağlık gelişimini sağlamak ve hastalanmasının önüne geçmek. Muhakkak ki tedavi hizmeti sağlayacağız. Ama sağlığı korumak, sağlığı geliştirmek tedavi etmekten çok daha önce ve çok daha basit ve maliyeti düşük olan hizmettir. Bu noktada duyarlılığımızı ne kadar arttırabilirsek sağlık hizmetleri ve sağlığımızın geliştirilmesi noktasında da çok daha büyük adımlar atmış olacağız. Sağlık, ülke gelişmişlik değerleri ile gebe durumdadır. Bu hizmetleri ülkemiz yaklaşık 15 yıldır özellikle çok ciddi adımlar atıldı” diyerek açıklamasını tamamladı. Eğitim semineri oturumlarla ve çeşitli etkinliklerle günlerce devam edecek.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.