Hastane ekonomik sıkıntıda!

4 bin 500 personelle vatandaşlara hizmet veren ve aylık 33 milyon TL gideri olan Fırat Üniversitesi Hastanesi ekonomik sıkıntı çekiyor. Hastanede bazı ameliyatların maddi sıkıntılardan dolayı durdurulduğunu vurgulayan Fırat Üniversitesi Hastanesi Başhekimi İrfan Kaygusuz; “Beyin pilinde Türkiye’de ilk 3’e girmiştik. Ama tedarikçi firmaların fiyatlarındaki fahiş artıştan sonra biz bu operasyonlara ara vermek zorunda kaldık” dedi. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından aylık olarak ödenen 39 milyon TL’nin hastaneye yetmediğini ve aynı zamanda asgari ücretin tekrar artırılması durumunda personel maaşlarında sıkıntı yaşayacaklarını vurgulayan Başhekim Kaygusuz; 4b sözleşmeli personelin ve 4d kapsamındaki işçilerin maaşlarının memurlar gibi devlet bütçesiyle ödenmesini talep etti.

SAĞLIK 11.05.2022, 16:50 15.05.2022, 14:26
Hastane ekonomik sıkıntıda!

Haber: Aysun ÇETİN KILIÇ /Remziye KÖKBURİ-ÖZEL

Fırat Üniversitesi Başhekimi Prof. Dr. İrfan Kaygusuz; tıbbi malzeme ve ilaçlara gelen zamların hastaneyi ekonomik sıkıntıya soktuğunu iddia etti.  4 bin 500 personelle vatandaşlara hizmet veren ve beyin pili ameliyatlarında önemli başarılara imza atan Fırat Üniversitesi Hastanesinin bazı ameliyatları maddi sıkıntılardan dolayı durdurulduğu görüldü.  Aylık 33 milyon TL gideri olan Fırat Üniversitesi Hastanesine Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından aylık olarak ödenen 39 milyon TL’nin hastaneye yetmediği bildirildi.  Asgari ücretin tekrar artırılması durumunda personel maaşlarında sıkıntı yaşayacaklarını vurgulayan Başhekim Kaygusuz; 4b sözleşmeli personelin ve 4d kapsamındaki işçilerin maaşlarının memurlar gibi devlet bütçesiyle ödenmesini talep etti. Öte yandan Acil ve Çocuk bölümünde ciddi sıkıntılar çektiklerini belirten Başhekim Kaygusuz; “Çocuk hastalıkları bölümünde 10 kadro açtık bir kişi başvurdu. 9 kadromuz boşa gitti. Böyle giderse önümüzdeki süreçte ilimiz çocuk hastalıkları bölümünde ciddi sorun olacak” dedi.

“BAZI TIBBİ MALZEME VE İLAÇLARA GELEN ZAMLAR % 100’Ü AŞTI”

Tıbbi malzeme ve ilaçlara gelen zamların hastaneyi ekonomik sıkıntıya soktuğunu iddia eden Fırat Üniversitesi Başhekimi İrfan Kaygusuz; “Fırat Üniversitesi Hastanesi 165 bin m² kapalı alana sahip. Yaklaşık 4 bin 500 personeli var. Bunlardan 2 bine yakın personeli 4 b işçi kadrosuyla ya da 4 d sözleşmeli kadroda. Bunların tüm maaşları üniversiteye ayrılan bütçeden veriliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu bu yılın başında fiyatlarda bir artmaya gitti. Yüzde 30 civarında bir artış yaptı. Ama yapmış oldukları bu yüzde 30’luk dilim bizi kurtarmadı. Niye kurtarmadı? Çünkü tıbbi malzemeye ve ilaçlara gelen zam %70 hatta bazı malzemelerde %100’ü aştı” dedi.

“EPİLEPSİ AMELİYATLARINDA KULLANILAN BEYİN PİLLERİNİ ALAMIYORUZ”

Tıbbi malzeme ve ilaçlarda devletin biçtiği fiyat ile firmacıların verdiği fiyat arasında ciddi anlamda büyük fark olduğunu belirten Başhekim Kaygusuz; “Biz çok pahalı olan malzemeleri alamıyoruz. Örneğin acil vakalar dışında kalp pili alamıyoruz.  Kalp piline devlet 5 lira veriyorsa firmacılar 50 lira istiyor.  Aynı şekilde beyin epilepsi ameliyatlarında kullanılan beyin pillerini alamıyoruz. Devletin biçtiği fiyat ile fırmacıların verdiği fiyat arasında ciddi anlamda büyük fark var. Beyin pilinde Türkiye’de ilk 3’e girmiştik. Ama tedarikçi firmaların fiyatlarındaki fahiş artıştan sonra biz bu operasyonlara ara vermek zorunda kaldık. Ortopedik malzemelerin çoğunu eskiden alamıyorduk ama şimdi sözleşmelerini yaptık onlarda şuan bir sıkıntımız kalmadı” şeklinde konuştu.

“BU BÜTÇEYLE HASTANEYİ ÇEVİRMEK ZOR!”

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından aylık olarak ödenen 39 milyon TL’nin hastaneye yetmediğini belirten Kaygusuz; “Hastanemizin ortalama aç kapa gideri 33 milyon TL civarında. Hiç malzeme almasak bir şey yapmasak bile 33 milyon giderimiz oluyor. Elektrik, su, doğalgaz gideri, personel ve çalışan diğer öğretim üyesi giderleriyle birlikte ciddi bir gider oluyor. Sosyal güvenlik kurumunun bize verdiği para 39 milyon TL. Elimizde 5-6 milyon kalıyor. Elimizde kalan bu bütçeyle hastaneyi çeviriyoruz. Bu bütçeyle hastaneyi döndürmek çok zor. Şimdiye kadar bir şekilde gitti. Bu saatten sonra gider mi? Zor. Ama gitmek zorunda. Çünkü  hastanemiz bir bölge hastanesi. Bölge hastanesi olduğu içinde biz birçok hastanenin bakamadığı hastaları almak zorunda kalıyoruz. O açıdan da bakınca hastaneyi bir şekilde ayakta tutmak ve götürmek zorundayız. Onun için de çabalıyoruz” ifadelerini kullandı.

 “OBEZİTE AMELİYATLARINDA DA CİDDİ ANLAMDA ZARAR EDİYORUZ”

Sözlerini sürdüren Kaygusuz; “Beyin pili alanında hastanemiz Türkiye’de bir marka olmuştu. Ama sut fiyatları ile beyin pillerinin karşılanmamasından dolayı maalesef ara verdik. Beyin pili yapan hocamız bizden ayrılarak özel hastaneye gitti. Burada kalan hocalarımız yine beyin pili ameliyatlarını devam ettirebilir. Biz beyin pili alabilir duruma gelirsek burada olan hocalarımızla tekrar o ameliyatlarımız devam edecektir. Obezite alanında hastanemiz Türkiye’de ilk sıralarda. Ama obezite ameliyatlarında da ciddi anlamda zarar ediyoruz. Obezite ameliyatlarında hastanenin hiç karı olmuyor. Aldığımız malzemeler ancak giderleri karşılayabiliyor. Buna rağmen bu ameliyatlarımızı sürdürmeye çaba gösteriyoruz. Çünkü obezite ameliyatlarında bir marka olmuşuz bu konumumuzu kaybetmek istemiyoruz” diye konuştu.

“EKONOMİK SIKINTILARIMIZ VAR”

Asgari ücretin tekrar artırılması durumunda personel maaşlarında sıkıntı yaşayacaklarını vurgulayan Başhekim Kaygusuz; “Polikliniklerimiz son derece temiz ve hijyenik. Yatan hasta odalarımızda aynı titizlikle personelimiz temizliyor. Ama şöyle bir sıkıntı var. Yatan hasta çöpü çöpe değil çöpün kenarına atıyor ve aynı zamanda attığı dakika içerisinde o çöpün kaldırılmasını istiyor. Bu da mümkün değil. 30 yataklı bir yatış yerine o zaman 30 temizlik personeli koymak lazım. Örneğin temizlik personelinin aldığı maaşları nasıl ödeyeceğiz? Zaten ekonomik sıkıntılarımız var. Vatandaş burayı bir devlet kurumu olduğunu ve maaşların hepsini devlet verdiğini düşünüyor. Maalesef öyle değil. Bizim personele aylık 10 milyon civarında bir giderimiz var. Çok ciddi bir rakam. Hükümetin gündeminde asgari ücreti tekrar arttırma var. Bir daha artırılırsa bu personelin maaşını nasıl ödeyeceğiz? Bizim gelirimiz ortada” dedi.

“ÖDEMELER AÇISINDAN TÜRKİYE’DE İLK 5’TEYİZ”

Hastane olarak taleplerini gazetemize açıklayan Başhekim Kaygusuz; “Bizim talebemiz şu; özellikle 4b sözleşmeliler ve 4d işçilerin maaşlarının memurlar gibi özel bütçe dediğimiz devlet bütçesine geçirilmesi. Eğer bu talebimiz geçer ise her ay 10 milyonumuz cebimizde kalır ve bu parayı yatırımda kullanabileceğiz. İnşallah olur. Bunu sadece biz söylemiyoruz. Üniversite hastanesi olan tüm hastaneler bunu söylüyor. Şuan bizim hastane yine iyi durumda. Ödemelerimiz açısından Türkiye’de ilk 5’teyiz. Birçok üniversite hastanesi 2019 yılının borçlarını ödemeye çalışıyor. Çok şükür bizim öyle sıkıntımız yok. Mayıs ayındayız, nisan ayının borcunu ödemiş durumdayız. Ama bu böyle gidemez. Eğer personel maaşları özel bütçeye aktarılmaz ise ya da bütçeye zam yapılmaz ise böyle yürümez” şeklinde konuştu.

“HASTA BAKICI İHTİYACIMIZ VAR”

Hastanenin hasta bakıcıya ihtiyacı olduğunu vurgulayan Başhekim Kaygusuz; “Ekonomiden dolayı bizi bırakan hocalarımız olmadı. Daha çok para kazanmak isteyen hocalar gitti. Burada devletin verdiği para iyi. Küçümseme gibi bir durum yok. Az para değil. Personel ihtiyacımız had safhada. Özellikle hasta bakıcı ihtiyacımız var. Bu konu da ciddi sıkıntı yaşıyoruz. Eskiden hemşire sıkıntımız vardı. Onlar giderildi. Şuan da hasta bakıcı sıkıntımız var. Rektör bey kadro talebinde bulundu ne zaman verileceği belli değil, her hangi bir gelişme yok. Kadro verilmesiyle de iş çözülmüyor. O personelin maaşı da yine bizden çıkacak. Bizim ilk amacımız gelen parayla öncelikle personelin parasını bir kenara ayırmak. Bir gün geciktirsek olmaz. O personelin bir gideri bir sorumluluğu var” ifadelerini kullandı.

“ÇEVRE İLLERDEN CİDDİ ANLAMDA GELEN HASTALAR VAR”

Çevre illerden ciddi anlamda hastaların Fırat Üniversitesine tedavi için geldiğini ifade eden Başhekim Kaygusuz; “Hastanede yenilenmeye gitmiştik. Bu yenilemenin yüzde 70’i tamamlandı. Yeni süreç tekrar başladı. Hastaların yattığı yerler haricindeki alanlarda çalışmalarımız var. İhalesi tamamlandı. İlgili firmayla sözleşme imzalandı. Bir hafta içerisinde çalışmalar başlayacak. Özellikle eski dediğimiz temizlikten rahatsız olunan yerlerde ciddi bir çalışmamız olacak. Yine bir sıkıntılı dönem başlayacak. Ama çalışmalar bittiğinde o alanlar çok daha güzel ve hijyenik oluyor. Çevre illerden ciddi anlamda gelen hastalar var. Tunceli, Bingöl, Muş’tan gelen hastalarımız var. İnsanlar hasta olmazsa hastanemizde ayakta duramayacak. Muş veya Bingöl’e büyük bir hastane yapılsın Elazığ ciddi etkilenir” dedi.

“ACİL VE ÇOCUK BÖLÜMÜNDE CİDDİ SIKINTI ÇEKİYORUZ”

Acil ve Çocuk Bölümünde ciddi sıkıntılar çektiklerini belirten Başhekim Kaygusuz; “Hastanemizi tüm bölümler için tercih edenler var. Hastanemiz çocuk hastalıklarında sıkıntı çekmeye başladı. Acilde de ciddi sıkıntı yaşıyoruz. Çünkü yeni hekim arkadaşlarımız acil doktorluğunu veya çocuk hekimliğini seçmiyorlar. Eskiden çocuk hastalıkları çok yüksek puan alınan bir bölümdü. Şuan da 10 kadro açtık çocuk hastalıkları bölümünde ama bir kişi başvurmuş. 9 kadromuz boşa gitti. Gelen yok ve ciddi asistan eksiğimiz var çocuk hastalıkları bölümünde. Böyle giderse önümüzdeki süreçte ilimiz için ciddi sorun olacak. Çocuk acili yürüten gerçekten çocukçuların olduğu tek merkez bizim hastanemiz. Bizim çocuk acili yürütemememiz ciddi sıkıntıya yol açabilir. Gidişat o yolda” diye konuştu.

“BÜYÜKŞEHİRLERDE EKONOMİK KOŞULLAR DAHA İYİ”

Sözlerini sürdüren Başhekim Kaygusuz; “Şuan da yetişkinler için alerji testlerimiz yok çünkü alerji immünoloji doktorumuz yok. Kayseri’den bu taraf gelmek isteyen doktorlarımız olmuyor. Büyükşehirlerde ekonomik koşullar daha iyi oluyor. Onun için bu taraflar tercih edilmiyor. En büyük dezavantajımız Doğu’da olmak. Hastanemizin daha batı da bir yerde olduğunu düşünün çok farklı yerlerde olurdu” dedi.

“PANDEMİ ÜLKEMİZDE BİTTİ DİYEBİLİRİZ”

Pandemi süreci hakkında da bilgi veren Başhekim Kaygusuz; “Pandemi ülkemizde ciddi anlamda azaldı. Maske zorunluluğu hastaneler dışında kaldırıldı. Ama hastanede de vatandaşlar takmıyor. Uyardığımız zaman da tepki alıyoruz. Hasta sayılarımızda çok azaldı.  Ayın 6’sında gelen bir genelge ile birlikte tamamen normalleşme sürecine girdik. Pandemi kliniğimiz kapandı. Aynı zamanda pandemi acilimizde kapandı. Aşılama bizim hastanemizde kaldırıldı. Sağlık bakanlığının yazısında bundan sonra aşılama Sağlık Bakanlığına bağlı hastaneler ve Toplum Sağlığı Merkezlerinde yapılacağı bildirildi. Onun için artık covid aşısı da yapmayacağız. Yeni bir varyant olmazsa pandemi ülkemizde bitti diyebiliriz. Pandeminin bitmesiyle birlikte hastanemizde ziyaret saatlerinde değişiklik yapmayı düşünüyoruz. Pandemi sürecinde biraz serbest bırakmıştık. Burası bir hastane hastaların dinlenmeye, tedavilerin olması için gerekli zamana, yemek saatlerine ihtiyaçları var. Bu yüzden ziyaret saatlerinde yeni bir düzenlemeye gideceğiz” diyerek sözünü noktaladı.

banner3
Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 16 Mayıs 2022
İmsak 03:23
Güneş 05:04
Öğle 12:25
İkindi 16:16
Akşam 19:35
Yatsı 21:09
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 37 58
7. Antalyaspor 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 36 52
10. Kasımpaşa 37 50
11. Hatayspor 37 50
12. Sivasspor 36 48
13. Galatasaray 36 48
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 37 43
17. Rizespor 36 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 35 61
4. İstanbulspor 35 59
5. Erzurumspor 35 58
6. Eyüpspor 35 54
7. Manisa Futbol Kulübü 36 49
8. Tuzlaspor 35 49
9. Samsunspor 35 48
10. Gençlerbirliği 35 48
11. Keçiörengücü 35 48
12. Boluspor 35 47
13. Denizlispor 35 46
14. Altınordu 35 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 35 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 36 86
3. Chelsea 36 70
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 36 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 36 48
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Crystal Palace 36 45
13. Aston Villa 36 44
14. Newcastle 36 43
15. Southampton 36 40
16. Everton 36 36
17. Leeds United 37 35
18. Burnley 36 34
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Getafe 37 39
15. Elche 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31