Dr. İlyas Şahin; “İddialı bir tedavi size sunuluyorsa muhtemelen gerçek değildir!”

En tehlikeli hastalıklardan olan kanser her yıl milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine neden oluyor. Peki, hangi şikâyetler varsa, kanserden şüphe duymalıyız? Bu sorunun yanıtını ABD’de Florida Üniversitesinde görev yapan Türk doktorlardan Onkoloji Uzmanı Dr.İlyas Şahin verdi. Dr. Şahin, “Her şikâyet için kanser miyim? Deyip korkmamalı ama “bir şey olmaz” deyip şikâyetler göz ardı edilmemelidir” dedi. Dr. Şahin bir diğer önemli konuya da dikkat çekerek, “İster tıbbi, ister doğal, ister alternatif bir tedavi olsun, gerçek olamayacak kadar iddialı bir tedavi size sunuluyorsa muhtemelen gerçek değildir” diyerek bazı uyarı ve önerilerde bulundu.

SAĞLIK 10.09.2022, 16:57
Dr. İlyas Şahin; “İddialı bir tedavi size sunuluyorsa muhtemelen gerçek değildir!”

Haber: Songül DURSUN

2018 yılı verilerine göre kanser tüm hastalıklar arasında 9.6 milyon ölüm sayısı ile ikinci ölüm nedeni. Böylesi önemli bir hastalığın ortaya çıkışında gösterdiği belirtilerin göz ardı edilmemesi gerektiğine vurgu yapan Onkoloji Uzmanı Dr. İlyas Şahin, sosyal medya hesabından kansere işaret edebilecek bazı şikâyetlere ilişkin bilgilendirmelerde bulundu.

KANSERE İŞARET EDEBİLECEK BAZI ŞİKÂYETLER…

Şahin, kanser belirtilerini şu şekilde sıraladı:  “Vücut fonksiyonlarındaki önemli değişiklikler, kolon (bağırsak) prostat veya mesane kanserini gösterebilir. Uyarı işaretleri; kalıcı kabızlık veya ishal, dışkınızda siyah veya kırmızı kan daha sık idrara çıkma, idrarınızdaki kan..”

RAHİM VE YUMURTALIK KANSERİ BELİRTİLERİ

Şahin; “Çoğu kadın ara sıra düzensiz adet veya kramplara sahiptir.  Ancak kalıcı ağrı veya döngünüzdeki değişiklikler rahim ağzı, rahim veya yumurtalık kanseri belirtisi olabilir. Hepimiz ara sıra bağırsaklarımız/karın bölgesi şişmiş gibi hissederiz. Ancak 4 haftadan fazla süren şişkinlik, çeşitli gastrointestinal (sindirim sistemi) kanserlerin yanı sıra yumurtalık kanserinin bir işareti olabilir” diyerek sindirim sistemi kanserlerine dikkat çekti.

İLAÇLARA YANIT VERMEYEN BAŞ AĞRISI, BEYİN TÜMÖRÜNÜN HABERİCİSİ OLABİLİR

Uzun süren öksürüğün (2 aydan fazla), özellikle kuru öksürüğün; akciğer kanseri belirtisi olabileceğine işaret eden Dr. İlyas Şahin, 2-3 haftadan uzun süren ve normal ilaçlara yanıt vermeyen bir baş ağrısı beyin tümörü nedeniyle olabileceğini ifade etti.

YUTKUNMAKTA GÜÇLÜK ÇEKİYORSANIZ, DİKKAT!

“Memedeki bazı değişiklikler meme kanserine işaret edebileceğini söyleyen Dr. Şahin, “Bunlar, daha önce sahip olmadığınız yeni bir yumru, çukurlaşma, renk değişikliği, meme ucundaki değişiklikler veya olağandışı akıntıyı içerir” diyerek, boğaz, akciğer ve mide kanseri belirtilerini ise “Yiyeceklerin boğazınıza takıldığını hissediyorsanız veya iki haftadan uzun süre yutkunmakta güçlük çekiyorsanız, bu boğaz, akciğer veya mide kanseri belirtisi olabilir” şeklinde ifade etti.

SÜREKLİ ATEŞLENİYOR, BİR ENFEKSİYONDAN DİĞERİNE Mİ GEÇİYORSUNUZ?

Şahin, kan kanserine ilişkin ise; “Sürekli olan ateşler, bir enfeksiyondan diğerine geçmek, lenfoma veya lösemi tarafından daha duyarlı hale getirilmiş bir bağışıklık sistemini gösterebilir. Şiddetli travma olmadan olağandışı yerlerde çok sayıda morarma, çeşitli kan kanserlerini gösterebilir” ifadelerinde bulundu.

OLAĞANDIŞI KARIN AĞRILARI, KANSER İŞARETİ OLABİLİR

Şahin, diğer birçok kanser çeşidinin belirtileri hakkında da bilgilendirmelerde bulunarak, “Özellikle çok sigara içen veya içki içen kişilerde ağızda kalıcı yaralar veya lezyonlar veya ağrılı alanlar çeşitli ağız kanserlerini gösterebilir. Ne kadar uyuyor olursanız olun, enerji seviyenizdeki ani ve kalıcı bir değişiklik, lösemi veya lenfoma belirtisi olabilir. Menopoz sonrası kanama: Bunun birkaç nedeni vardır, ancak devam ederse doktorunuz rahim ağzı veya rahim kanseri olup olmadığını kontrol etmek isteyebilir. İki haftadan uzun süren olağandışı karın ağrıları, rahatsızlık; karaciğer, pankreas veya çeşitli sindirim sistemi kanserlerinin bir uyarı işareti olabilir. İstemsiz çok kilo vermeniz veya iştahınızın kesilmesi kanser işareti olabilir. Soğuk algınlığınız olduğunda lenf düğümleri genellikle şişer, ancak iyileştikten sonra şişlik devam ederse, doktorunuza başvurmalısınız. Gitmeyen herhangi bir yeni yumru veya kütle değerlendirilmelidir. Kanser belirtisi olabilir” diye belirtti.

“’BİR ŞEY OLMAZ’ DEYİP ŞİKÂYETLER GÖZ ARDI EDİLMEMELİDİR”

Kanser taramaları ile, şikâyetler ortaya çıkmadan kanserin tespit edebileceğini aktaran Dr. Şahin,. “Bundan başka, siz de vücudunuzdaki değişikliklere dikkat edip gerekirse doktora başvurmalısınız. Her şikâyet için kanser miyim? Deyip korkmamalı ama “bir şey olmaz” deyip şikâyetler göz ardı edilmemelidir” ifadelerine yer verdi.

100’ÜN ÜZERİNDE KANSER ÇEŞİDİ MEVCUT

Öte yandan Dr. İlyas Şahin; Öncelikle 100’ün üzerinde kanser çeşidi olduğunu hatırlatarak; kanser tedavi yöntemlerine ilişkin doğru olmayan birçok iddialı tedavi yöntemi sunanlara karşı uyarılarda bulundu ve kanserleri tamamen yok edebilecek kesin tedavileri bulmanın, uzay uçuşu için gerekli mühendislik ve fizikte uzmanlaşmaktan daha karmaşık olduğunun bilinen bir gerçek olduğunu vurguladı. Şahin; “Her hastanın kanserinin birçok farklı nedeni olabilir. Teşhis ve tedavideki ilerlemelere rağmen, bir hücrenin kanserli hale gelmesini neyin tetiklediği ve kanserli bazı kişilerin tedaviye neden diğerlerinden farklı cevap verdikleri hakkında hâlâ bilmediğimiz çok şey var” diye belirtti.

“BAZILARI, YENİ KANSER TEDAVİLERİNİN ENGELLENDİĞİ GİBİ DOĞRU OLMAYAN KOMPLO TEORİLERİNE İNANIYOR”

Kanserin hareketli/çok akıllı bir hedef olduğunu ifade eden Şahin,  “Kanser hücreleri, hastalık süresince mutasyona uğramaya ve değişmeye devam edebilir. Bu kanser hücrelerinin öğrenerek başlangıçta verilen kanser tedavilerine artık yanıt vermemesine neden olabilir. Bazıları, ilaç şirketleri ve FDA yeni kanser tedavilerini engelliyor veya durduruyor gibi doğru olmayan komplo teorilerine inanıyor. Milyonları bulan farklı milletlerden doktorlar ve bilim insanlarının aynı komplonun parçası olabileceğini düşünmek gerçekle bağdaşmaz. Bu komplo teorisinin başlangıcı olarak gösterilebilecek kesin bir tarih yoktur, ancak 2005'te bir ankete katılan en az %27 ABD li bu efsaneye inandığından, son on yılda hala popülerdir. Türkiye’de bu oran daha yüksek olabilir. Eğer doğru olsaydı, bu suistimalin bir sonucu olarak milyonlarca insan ölümünün olacağı anlamına gelir. Birçok şirkette çalışan en az 714 bin kişi olduğu tahmin edilen birçok kişi de, kim bilir ne kadar süre boyunca tüm dünyadan bir sır saklamak zorunda kalacaktı” diyerek çok önemli bir konuya dikkat çekti.

“DOKTORLAR/BİLİM İNSANLARI DA SEVDİKLERİNİ KANSERDEN KAYBETMEK İSTEMEZLER”

Yeni kanser tedavilerinin güvenliğini ve etkinliğini belirlemeye yönelik bilimsel çalışmaların ne yazık ki zaman aldığını belirten Dr. Şahin, “Bu, etkili yeni tedavilerin engellendiğine dair bir görünüm yaratabilir veya raporlara yol açabilir. Doktorlar/bilim insanları genellikle kanser araştırmalarına, hastalıktan etkilenen bir aile üyeleri veya arkadaşları olduğu için girerler. Bir tedavi bulmakla herkes kadar ilgileniyorlar, aynı nedenle bu onları kişisel olarak etkiliyor. Sevdiklerini acı içinde görmekten onlar da nefret eder ve sevdiklerini kanserden kaybetmek istemezler.  Ayrıca kendi yaşadıklarını başkalarının yaşamasını da istemezler. Örneğin ben de halamı kansere kaybettim ve yıllardır aktif araştırmalarda bulunmaktayım” ifadelerini kullandı.

“İDDİALİ BİR TEDAVİ SİZE SUNULUYORSA MUHTEMELEN GERÇEK DEĞİLDİR”

Her kanserin tamamen yok edilemese de, birçok kanser çeşidi için çok ilerleme kaydedildiği bilgisini paylaşan Dr. İlyas Şahin, “Önceye göre çok fazla tedavi seçeneği var. Bugün doktorlar birçok kanserin erken evrelerde nasıl bulunacağını daha iyi çözmüştür. Ayrıca, biri işe yaramazsa denemek için daha fazla tedavilerimiz var. İster tıbbi, ister doğal, ister alternatif bir tedavi olsun, gerçek olamayacak kadar iddialı bir tedavi size sunuluyorsa muhtemelen gerçek değildir” diyerek bu yönde iddiaları olanlara karşı nasıl bir tavır sergilenmesi gerektiği hakkında şu önerilerde bulundu:

“ŞU SÖYLEMLERİ GÖRÜRSENİZ ÇOK MUHTEMEL YALANDIR…”

“Kanıt sorun: Bu tedavi, bir kanser dergisi veya kuruluşu gibi güvenilir bir çıkış yoluyla mı tanıtılıyor? Yoksa sosyal medyada/haberlerde gördüğünüz bir mucize tedavi reklamı mı? Kanseri tedavi ettiğini iddia eden herhangi bir cihaz, hap, toz, krem, çay, yağ vs FDA tarafından onaylanması gerekir. Ama piyasada sahte ürünler, haberler ve sahtekârlar sayısız. Şu söylemleri görürseniz çok muhtemel yalandır: Herhangi bir veya birçok kanser türünü tedavi ettiğini iddia eden bir tedavi, gerçekler ve veriler yerine kişisel hikayeler, “Tamamen doğal” ve “mucize tedavi” gibi ifadeler, Kemoterapiden daha etkili olduğu iddia edilenler…”

TIBBİ OLMAYAN GÜVENLİ TEDAVİLER…

Hiçbir "alternatif" veya doğal kanser tedavisinin kanseri tamamen iyileştirdiğinin kanıtlanmadığının altını çizen Dr. Şahin, güvenli tıbbi olmayan tedavi yöntemlerine de değindi ve “Ancak yorgunluk, mide bulantısı ve ağrı gibi yan etkileri dengelemeye yardımcı olan akupunktur, masaj, meditasyon ve yoga gibi bazı güvenli tıbbi olmayan tedaviler vardır” dedi.

“MUCİZE TEDAVİLER YERİNE, KANITLANMIŞ TEDAVİLERE ULAŞMAYI HEDEF EDİNİN”

Şahin, son olarak, “Özetle, kanser gibi hassas ve çok komplike bir konuda gerçek uzmanlara danışın. Mucize “hayali” tedaviler yerine; kanıtlanmış en doğru tedavilere ulaşmayı sevdikleriniz için hedef edinin” ifadelerine yer verdi.

banner3
Yorumlar (0)
20
kapalı
Namaz Vakti 02 Ekim 2022
İmsak 04:51
Güneş 06:13
Öğle 12:18
İkindi 15:36
Akşam 18:13
Yatsı 19:29
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 7 17
2. Adana Demirspor 8 17
3. Konyaspor 8 17
4. Galatasaray 8 17
5. Trabzonspor 8 16
6. Beşiktaş 8 15
7. Fenerbahçe 7 14
8. Kayserispor 8 12
9. Kasımpaşa 8 12
10. Gaziantep FK 8 11
11. Alanyaspor 8 9
12. Giresunspor 7 8
13. Karagümrük 6 6
14. Antalyaspor 7 6
15. İstanbulspor 6 5
16. Ankaragücü 7 4
17. Sivasspor 8 4
18. Hatayspor 7 4
19. Ümraniye 8 2
Takımlar O P
1. Keçiörengücü 7 14
2. Eyüpspor 7 14
3. Sakaryaspor 7 12
4. Pendikspor 7 12
5. Bodrumspor 7 11
6. Manisa FK 6 11
7. Boluspor 6 11
8. Bandırmaspor 6 11
9. Samsunspor 7 10
10. Rizespor 6 9
11. Tuzlaspor 7 9
12. Göztepe 7 8
13. Adanaspor 7 7
14. Gençlerbirliği 6 6
15. Altay 7 6
16. Erzurumspor 5 3
17. Altınordu 6 3
18. Ö.K Yeni Malatya 7 3
19. Denizlispor 6 2
Takımlar O P
1. Arsenal 8 21
2. M.City 8 20
3. Tottenham 8 17
4. Brighton 7 14
5. Chelsea 7 13
6. M. United 7 12
7. Newcastle 8 11
8. Fulham 8 11
9. Liverpool 7 10
10. Brentford 8 10
11. Everton 8 10
12. Bournemouth 8 9
13. Leeds United 6 8
14. Aston Villa 7 7
15. West Ham United 8 7
16. Southampton 8 7
17. Crystal Palace 7 6
18. Wolves 8 6
19. Nottingham Forest 7 4
20. Leicester City 7 1
Takımlar O P
1. Barcelona 7 19
2. Real Madrid 6 18
3. Athletic Bilbao 7 16
4. Real Betis 7 15
5. Atletico Madrid 7 13
6. Villarreal 7 12
7. Osasuna 6 12
8. Real Sociedad 7 11
9. Valencia 7 10
10. Celta Vigo 7 10
11. Girona 7 8
12. Mallorca 7 8
13. Rayo Vallecano 6 7
14. Getafe 7 7
15. Real Valladolid 7 7
16. Espanyol 7 5
17. Sevilla 7 5
18. Almeria 7 4
19. Cadiz 7 4
20. Elche 6 1