Devletten alacaklarını tahsil edemeyen Tıbbi Cihaz Sektörü can çekişiyor!

Üniversite ve kamu hastanelerinden alacaklarını tahsil edemeyen Tıbbi Cihaz Sektörü can çekişiyor. Devletten alacaklarını tahsil edemedikleri için iflas noktasına sürüklendiklerini ifade eden TOBB Medikal Meclisi Yönetim Kurulu Üyesi, Tüm Tıbbi Cihaz Üreticileri ve Tedarikçi Dernekleri Federasyonu (TÜMDEF) Genel Sekreteri, Fırat Havzası Tıbbi Cihaz Üreticileri ve Tedarikçileri Derneği (FÜDER)Başkanı Hakan Er; Türkiye genelinde yaklaşık 13 bin firmanın olduğu sektörün, ödemelerin yapılamaması nedeniyle faaliyetlerini sürdüremez noktaya geldiğini söyledi. Teslim ettikleri cihaz ve malzemelerin karşılığı olan, vadesi geçmiş devletten  5 milyar liralık alacakları için mücadele ettiklerini kaydeden Başkan Er; sektörün hammadde tedarik edemez, üretim ve ithalat yapamaz hale geldiğini kısacası sektörün durma noktasına geldiğini belirtti ve “Hükûmetimizin bu duruma el atmasını bekliyoruz. Aksi takdirde sağlık sektöründe, şu pandemi koşulları içerisinde ileriki dönemlerde tedarik zincirinde ciddi aksaklıklar yaşanacağını belirtiyoruz” dedi.

SAĞLIK 21.11.2021, 19:54
Devletten alacaklarını tahsil edemeyen Tıbbi Cihaz Sektörü can çekişiyor!

Haber: Songül DURSUN/ÖZEL

Sağlık sektöründe tıbbi cihaz ve tedarik zincirini sağlayan sürekli çözüm üreterek hizmet sunan firmalar, bulunduğumuz zor koşullara rağmen sahada fedakârlıkla çalışan binlerce eğitimli personeli ile kamu özel sektör arasında dünyada örneğine az rastlanır bir iş birliği içerisinde hizmetlerini başarıyla sunmaya devam ediyor. Ancak,15 aydan beri kamu hastanelerinden, 19 aydan beri ise üniversite hastanelerinden alacaklarını tahsil edemeyen tıbbi cihaz sektörü feryat ediyor. Tıbbi cihaz sektörü kamu alacaklarının kesinti yapılmadan ve zamanında ödenmesini istiyor.

HEMŞEHRİMİZ PROF.DR. SÖNMEZ:  TIBBİ MALZEME-CİHAZ ÖDEMELERİ ÇOK ERTELENDİĞİ VE ÖDENMEDİĞİ İÇİN FİRMALAR ZORDA; YAKINDA BİRÇOK AMELİYAT YAPILAMAYABİLİR!

Geçtiğimiz günlerde Üsküdar Üniversitesi Radyoloji Uzmanı hemşehrimiz Prof. Dr. Güner Sönmez, önemli bir öngörüde bulundu ve “Tıbbi malzeme-cihaz ödemeleri çok ertelendiği ve ödenmediği için firmalar zorda. Yakında birçok ameliyat yapılamayabilir” dedi. Biz de konuya ilişkin 28 yıldan beri tıbbi cihaz sektöründe hizmet veren TOBB Medikal Meclisi Yönetim Kurulu Üyesi, Tüm Tıbbi Cihaz Üreticileri ve Tedarikçi Dernekleri Federasyonu (TÜMDEF) Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Sekreteri, Fırat Havzası Tıbbi Cihaz Üreticileri ve Tedarikçileri Derneği (FÜDER)Başkanı Hakan Er ile konuştuk. Başkan Er,  sektörde Türkiye genelinde yaklaşık 13 bin firma olduğunu ifade ederek, sektörün Türkiye genelinde kamudan alacaklarının toplamının 5 milyar TL civarında olduğunu kaydetti ve “Pandemi sürecinde insanların mağdur olmaması, ciddi manada tedarik zincirinin yaşanmaması yani malzeme eksikliğinin yaşanmaması için alacaklarımız verilsin istiyoruz. Artık dayanacak gücümüz kalmadı” dedi.

“AYLARDAN BERİ ALACAKLARIMIZI ALAMADIK;  ESNAF PERİŞAN!”

 “Bu konu Türkiye genelinde bir konu… Sadece Elazığ Malatya Diyarbakır ya da İstanbul ‘a has değil” diye konuşan Fırat Havzası Tıbbi Cihaz Üreticileri ve Tedarikçileri Derneği (FÜDER)Başkanı Hakan Er;  “Şu anda şu bir gerçek; devlet medikal firmalarının üniversitede olan alacaklarını ve kamuda olan alacaklarını ödemiyor. Şu anda kamuda olan alacaklarımızın vadesi 15 ayı, üniversite hastanelerinden alacaklarımızın vadesi ise 19 ayı bulmuş durumda. Yani 2020’nin ağustos ayına kadar olan miktar ödendi. Ancak 2020’nin ağustos ayından sonraki ödemeler duruyor. Tabi biz öncelikle ihaleye giriyoruz ihaleyi alan firma malzemeyi bir yıl içerisinde teslim ediyor.  Peyder pey istenilen yere teslim ediyoruz. Ama maalesef ödemeye gelince ödeme yapmıyorlar. Yani uzun bir süreden beri medikal firmalarının paralarını ödemiyorlar. Bütçede para yok diyorlar. İki ay ödediler sonra bıraktılar. Şu anda döviz almış başını gidiyor. 15-20 ay önce verdiğimiz malzemenin parasını alıp daha kasamıza koyamamışız. Yani esnaf perişan durumda…” dedi.

“BİR GÜN MALZEMEYİ GEÇ TESLİM ETSEK CEZA KESİLİYOR ANCAK DEVLET BİZE ÖDEMELERİMİZİ GECİKTİRDİĞİNDE HERHANGİ BİR FARK UYGULAMIYOR”

Sözlerini sürdüren Başkan Er; “Hâl böyle olunca da biz hastanelere malzeme veremiyoruz değil, vermiyoruz değil, veririz; biz toplum bilinci içinde yaşayan insanlarız. Medikal sektörü Türkiye’de belli bir düzeye ulaşmış belli kalitedeki esnafların uğraştığı bir sektör. İnsan sağlığı bizim için her şeyden önemli. İnsan sağlığının söz konusu olduğu yerlerde biz eylem yapamayız. Böyle bir şeye de girişmeyiz. Elimizden geldiğince de direnmeye çalışıyoruz Ama takdir edersiniz ki bir noktadan sonra bizlerin de banka kredileri ve diğer karşı tarafa yani malzeme aldığımız yerlere olan borçlarımızdan dolayı malzeme tedarik edemeyiz. Zaman onu gösteriyor. Bu bir müddet daha sürerse, bu sene bize ödeme yapılmazsa durum çok daha kötüye gidecek. Önümüzdeki dönem birçok arkadaşımız malzemeyi kredi ve para bulamadığı için alamayacak, getiremeyecek, teslim edemeyecek, teminatlarımızı yakacağız, ihalelerde ihale dışı kalacak. Böyle sıkıntılara girebiliriz. Maalesef şartnamede ihale sözleşmesinde bizim vademiz 120 gün yazıyor. Ama bir gün dahi geç teslim etsek devlet bize gerekli cezayı kesiyor Ama biz aylar geçmesine rağmen paramızı alamadığımız halde bize herhangi bir fiyat farkı v.s. verilmiyor” ifadelerini kullandı.

“ŞU ANDA TIBBİ CİHAZ SEKTÖRÜNÜN KAMU HASTANELERİNDEN 5 MİLYAR TL ALACAĞI VAR”

Türkiye’de şu anda tıbbi cihaz sektöründe Türkiye genelinde kamu hastanelerinden yani devlet hastaneleri ve şehir hastanelerinden firmaların alacağının 5 milyar TL civarında olduğunu belirten Başkan Er; “Üniversite hastaneleri de ayrı, onlardan ise 20 ay ile 30 ay arasında değişen alacaklarımız var. Üniversite hastaneleri zaten başlı başına bir muamma... Orada da ödemeler çok geç yapılıyor ve her gün uzuyor bu ödemeler” diye konuştu.

 “DOLAR VE DÖVİZ KURUNA BAĞIMLI OLAN BİR SEKTÖRDE AYAKTA DURMAK ÇOK ZOR” 

Tıbbi cihaz sektörünün, hammaddede büyük oranda yurt dışına bağımlı olduğunu ifade eden Er; “Bizim sektörde dışa bağımlılık yüzde 70’ler oranında. Birçok ürün ithal ediliyor. Bu malzemelerin ancak yüzde 30’luk dilimi Türkiye’ de üretilebiliyor. Türkiye’de tıbbi cihaz sektöründe imalatta yüzde 100’ü tamamen yerli olan firma sayısı çok az. Çünkü birçok cihazın ana kartı vs veya başka bir parçası dışarıdan gelir. Sonuçta bu gibi dolar ve kur farkından kaynaklı durumlar da bizleri çok perişan ediyor. Geçen ay 8 TL olan dolar şu anda 11 TL’yi buldu. Bu şartlarda insanların dayanması, işçi maaşlarının ödenmesi de çok zor” sözlerini kullandı.

“BİZİ ÜZEN TEK ŞEY; TAKDİR EDİLMEMEK”

Pandemi döneminde hiçbir zaman devleti ve hastaları mağdur etmediklerini kaydeden TOBB Medikal Meclisi Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Er, “Pandemi sürecinde tıbbi tedarik zincirinde hiçbir eksiklik hissettirmedik. Hep devletimizin, milletimizin, insanlığın arkasında olduk. Bugün hiç kimse ‘ hasta malzeme yok diye hayatını kaybetti ‘ diye bir şey duymamıştır. Maalesef kurumların bize bakış açısı bu şekilde olmadı. Bizi üzen tek şey de budur; takdir edilememek. Sağlıkta teşhis ve tedavi kısmı çok önemlidir. Teşhisi doktor yapar, hastane yapar ama bugün bir tıbbi cihaz olmadığı takdirde bu enjektörden, pamuğa gazlı beze, hasta başı monitöründen defibrilatör cihazına, tansiyon aletinden yatağına kadar bunların hepsi tıbbi cihaz olarak nitelendirilir. Solunum cihazı tıbbi cihaz olarak adlandırılır. Bunlar olmadan doktorun yaptığı teşhis, tedavi hiçbir işe yaramaz. Bir hastanede hastayı teşhis edersin ama teşhis için bile tıbbi cihaz gereklidir. Tıbbi cihaz sağlıkta çok önem arz eder. Bunlar laboratuvar ortamı için de geçerlidir. Biyokimya, hemogram, kan sayımı; tahliller yapılmadan bir hastayı teşhis ve tedavi koymak imkânsız bir şey. Bu şartlarda sektör ayakta durmaya çalışıyor” diye konuştu.

FİRMALAR BİRER BİRER KAPANIYOR! “ALACAKLARIMIZDAN İKİ KEZ FERAGAT ETTİRDİLER”

Sektörün 2017 ve 2020’de, iki kez alacaklarından yüzde 25 oranlarında feragat etmeye zorlandığını anımsatan Başkan Er; “2017 yılında devlet bizden alacaklarımızdan feragat etmemizi istedi. Alacaklarımızdan yüzde 25-30 iskonto yapmamız istendi. Alacaklarımızdan feragat ettiğimiz takdirde alacaklarımızın bir defada ödeneceği söylendi. Biz de kabul ettik. Devletimiz için, milletimiz için kabul ettik; alacaklarımızdan feragat edip iskonto yaptık. Bunun bir kez daha olmayacağı söylediler. Ama maalesef 2020 yılında devlet bizden yeniden yüzde 25 gibi bir feragat yaptığımız takdirde üniversite hastanelerinden ve kamu hastanelerinden alacaklarımızı iki eşit taksit halinde ödeneceğini söyledi. Biz yine devletimizin bizden istediğini yaptık. Ama biz böyle indirimlerle her gün sermayemizi tükettik. Bugün birçok firma sahibi arkadaşımız işyerini kapatmak durumunda kaldı. Birçok arkadaşımız bankadaki kredileri ile boğuşuyor. Şimdi ‘madem sektör zarar ediyor, neden iskonto yaptınız? Demek ki kâr ediyorsunuz ki bunu yapıyorsunuz’ denilebilir. Ama adam bankaya düşmüş bankaya borçları var ödeme günü gelen kredileri var rezil olmasın, icra gelmesin diye günü kurtarmak adına bu feragati kabul ediyor. Bu bizi çok zor durumda bıraktı” dedi.

“MİLLİLEŞME VE YERLİLEŞME KÜRSÜDE KALDI”

Başkan Er sözlerinin devamında; 11. Kalkınma Planında Sağlık Endüstrilerinde Dönüşüm Özel İhtisas Komisyonu çalışmaları kapsamında yüksek katma değerli ürün üretebilen, küresel pazarlara ürün ve hizmet sunabilen, yurtiçi ilaç ve tıbbi cihaz ihtiyacının daha büyük bir kısmını karşılayabilen bir üretim yapısına geçilmesi amacıyla politika önerileri geliştirileceğinin belirtildiğini ancak verilen sözlerin yerine getirilmediğini söyleyerek;  “11. Kalkınma Planında Sayın Cumhurbaşkanımız sağlık sektörünü bu plana yerleştirdi. Yerli ve milli denildi. Yerli ve milliyi destekleyeceklerini belirtti. Bu bağlamda da yatırım yapılmasını özellikle bunların teşvik ve desteklenmesini öngördüler. Ama maalesef 11. Kalkınma Planında söylenen sözlere uyulmadı. Parasını alamayan insanlar yatırım nasıl yapsın? Kamuda sektörümüzün yüklü miktarda alacağı var. Bu durumda nasıl yatırım yapabiliriz? Çünkü kimse bu sektöre artık yatırım yapmak istemiyor. Maalesef paralarımız yurt dışına gidiyor. Sektörün tamamını düşündüğünüz zaman da sektördeki yani sağlık tıbbi cihaz malzemelerinin yüzde 60’ından fazlası dışa bağımlı. Hatta yüzde 70’ i dışa bağımlı. Dışa bağımlı olunan bir sektörde, dolar ve döviz kuruna bağımlı olan bir sektörde de ayakta durmak çok zor” ifadelerini kullandı.

“SAĞLIK SEKTÖRÜ, İLERİKİ DÖNEMLERDE TEDARİK ZİNCİRİNDE CİDDİ AKSAKLIKLAR YAŞAYABİLİR”

Hükumetin bu konuda bir an evvel önlem alması gerektiğinin altını çizen Başkan Er; “Kesinlikle biz paramızı alamıyoruz, malzemeyi vermeyeceğiz demiyoruz. Malzemeyi alacak parayı bulamadığımız için bu sektör, sağlık sektörü şu pandemi koşulları içerisinde ileriki dönemlerde tedarik zincirinde ciddi aksaklıklar yaşanacağını belirtiyoruz. Hükumetimizin de bu konuda bir an evvel önlem alması lazım. Şu özel süreçte hep birlikte el birliği bu durumun içerisinden çıkmak istiyoruz. Esnafız, biz devletle ya da kamuyla boğuşacak, icraya verecek,  karşı karşıya gelecek bir direnişte olmuyoruz. Ama hakkımızın da verilmesini istiyoruz. Sonuçta bir hizmet veriyoruz, bir sürü istihdam yaratıyoruz” dedi.

“BİZ DEVLETTEN YARDIM DEĞİL; VADESİ GEÇMİŞ ALACAKLARIMIZIN VERİLMESİNİ İSTİYORUZ”

Tıbbi Cihaz Sektörünün önemli bir sektör olduğunu vurgulayan FÜDER Başkanı Hakan Er; “Bizim sektör sıradan insanların çalışacağı bir sektör değil. Tamamen bilimsel ortamda çalışmak lazım... Mühendisinden tıbbi cihazcısına kadar satışçısından pazarlamacısına gerektiren bir sektör... Asgari ücretle çalıştıracağınız eleman sayısı hemen hemen hiç yok gibi. Çünkü aplikasyoncusuna kadar bilgi satıyorsunuz,  bilgi alıyorsunuz, hizmet veriyorsunuz. Hizmet sektöründe de ciddi istihdam yaratarak, kalifiye elemanlar çalıştırmak durumundasınız. Böyle olunca da ucuza mal edilen hiçbir şey yok. Tekrar altını çiziyorum; bu sektöre destek verilmeli. Biz devletten teşvik istemiyoruz, biz devletten yardım istemiyoruz. Sadece alacağımız verilsin istiyoruz. Alacaklarımızı aldığımız takdirde bu ülke için çok faydalı şeyler yapacağımızı, yatırımlar yapacağımıza da inanıyoruz” dedi.

“2021 KASIM AYINA KADAR ALACAKLARIMIZIN TAHSİL EDİLECEĞİ SÖYLENDİ AMA…”

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın yaptığı görüşme sonrasında sektörde faaliyet gösteren firmaların 2020 yılına ait alacaklarının en geç kasım ayına kadar ödeneceğinin, bundan sonraki alımların da ödemelerinin 6 ayı geçmeyeceğinin belirtildiğini ve  alımların da daha çok devlet malzeme ofisi tarafından yapılacağının ifade edildiğini söyleyerek;  “Ancak Kasım ayının neredeyse sonuna yaklaşıyoruz. Herhangi bir ödeme yapılmadı. Sadece iki ara ödeme yapıldı, onlar da çok cüzi miktardaydı. Her gün biz malzeme veriyoruz. Her gün biraz daha miktar artıyor. Belki alacaklarımız 5 milyar diyoruz ama bu miktar her geçen gün biraz daha artıyor” diye konuştu.

“HÜKUMETİMİZİN, BU DURUMA BİR AN ÖNCE EL ATMASINI BEKLİYORUZ”

TÜMDEF Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Er son olarak; “Hükumetimizin bu duruma bir an önce el atmasını bekliyoruz. Şu pandemi sürecinde insanların mağdur olmaması, ciddi manada tedarik zincirinin yaşanmaması yani malzeme eksikliğinin yaşanmaması için bizlere destek verilmesi lazım. Tekrar altını çizerek söylemek isterim ki; bizler malzeme vermek istiyoruz ama artık dayanacak gücümüz kalmadığı için malzeme alamayacağımız için taahhütlerimizi yerine getiremeyecek noktaya geliyoruz. Bunu birçok firma sahibi arkadaşımız da yaşadı” dedi ve sözlerini noktaladı.

banner3
Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 29 Eylül 2022
İmsak 04:48
Güneş 06:10
Öğle 12:19
İkindi 15:39
Akşam 18:18
Yatsı 19:34
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 7 16
2. Galatasaray 7 16
3. Başakşehir 6 14
4. Beşiktaş 7 14
5. Konyaspor 7 14
6. Fenerbahçe 6 13
7. Trabzonspor 7 13
8. Kayserispor 7 12
9. Gaziantep FK 7 11
10. Kasımpaşa 7 9
11. Alanyaspor 7 8
12. Giresunspor 6 7
13. Karagümrük 6 6
14. Antalyaspor 7 6
15. İstanbulspor 6 5
16. Ankaragücü 6 4
17. Sivasspor 7 4
18. Ümraniye 7 2
19. Hatayspor 6 1
Takımlar O P
1. Eyüpspor 6 13
2. Bodrumspor 6 11
3. Keçiörengücü 6 11
4. Boluspor 5 10
5. Bandırmaspor 5 10
6. Sakaryaspor 6 9
7. Samsunspor 6 9
8. Pendikspor 6 9
9. Manisa FK 5 8
10. Tuzlaspor 6 8
11. Göztepe 6 8
12. Adanaspor 6 7
13. Rizespor 5 6
14. Gençlerbirliği 6 6
15. Altay 6 5
16. Altınordu 5 3
17. Erzurumspor 5 3
18. Ö.K Yeni Malatya 6 3
19. Denizlispor 6 2
Takımlar O P
1. Arsenal 7 18
2. M.City 7 17
3. Tottenham 7 17
4. Brighton 6 13
5. M. United 6 12
6. Fulham 7 11
7. Chelsea 6 10
8. Liverpool 6 9
9. Brentford 7 9
10. Newcastle 7 8
11. Leeds United 6 8
12. Bournemouth 7 8
13. Everton 7 7
14. Southampton 7 7
15. Aston Villa 7 7
16. Crystal Palace 6 6
17. Wolves 7 6
18. West Ham United 7 4
19. Nottingham Forest 7 4
20. Leicester City 7 1
Takımlar O P
1. Real Madrid 6 18
2. Barcelona 6 16
3. Real Betis 6 15
4. Athletic Bilbao 6 13
5. Osasuna 6 12
6. Villarreal 6 11
7. Atletico Madrid 6 10
8. Real Sociedad 6 10
9. Valencia 6 9
10. Mallorca 6 8
11. Girona 6 7
12. Rayo Vallecano 6 7
13. Celta Vigo 6 7
14. Getafe 6 7
15. Sevilla 6 5
16. Almeria 6 4
17. Espanyol 6 4
18. Real Valladolid 6 4
19. Cadiz 6 3
20. Elche 6 1