SAĞLIK İÇİN EDEP YAHU « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

SAĞLIK İÇİN EDEP YAHU

Bu haber 02 Aralık 2020 - 8:08 'de eklendi.

Değerli okurlar, dünya ve ülkemiz bir yıla yakın süredir korkunç bir pandemi ile karşı karşıya. Korkunç diyorum, çünkü bu pandeminin hasta ve ölüm sayılarına artık yetişemiyoruz. Tüm dünyada ve ülkemizde de sayıların gerçekliliğine yönelik tartışmalar var. Bunun yanı sıra pandemi ile ilgili senaryolar üretilmeye devam ediyor. Fazlaca bilgi kirliliği var. Komplo teorileri bile almış başını gidiyor. Kısacası her kafadan bir ses çıkıyor durumu mevcut. Ancak şu bir gerçek, koronavirüs kaynaklı bu pandemi hastalandırıyor ve öldürüyor.

Son zamanlarda ülkemizde tüm test pozitiflerin açıklanmaya başlanması ile günlük vaka sayısında Avrupa genelinde birinci olduğumuz ortaya çıktı. Burada niçin bu hale geldiğimizi tartışmayacağım. Yönetimsel ve bireysel hatalarımız olabilir. Önemli olan bu durumdan artık nasıl kurtulacağımızdır.

Değerli okurlar, bu köşeden defalarca yazdım. Bireysel önlemlere ne kadar dikkat ediyoruz? Bu sorumluluğu ne kadar taşıyoruz? Biliyorsunuz ülkede son tedbirler artırılarak açıklandı. Bunun yanı sıra tüm dünyada aşı çalışmaları son hızla devam ediyor. Ancak önlemler ve aşı olsa da bireysel sorumluluğu alarak, korunmuyor ve başkalarına bulaştırıyorsak bu pandemiden uzun süre kurtulamayacağız demektir. Onun için bir halk sağlığı uzmanı olarak diyorum ki edep yahu!

Peki, niye edep yahu diyorum. Dünyada ve ülkemizde milyonlarca insan hastalanıyor ve ölüyor. Bunların içerisinden sağlık camiasından binlerce arkadaşım sırf sizleri tedavi edebilmek için hastalandılar, ülkemizde yüzlerce sağlık çalışanı da hayatını kaybetti. Çok af edersiniz, halen bazı aklı evveller bu işin ciddiyetinin farkında değil. Halen bazı senaryolar üretiyorlar. Hele bazıları bu virüsün halen bir oyun olduğu düşüncesindeler. Bu virüs oyun değil arkadaşlar. Kaynağı ne olursa olsun, bu virüs gerçek ve öldürüyor. Bu sizlerin keyfi ile alakalı değil. O nedenle kalabalıktan uzak duracaksınız. Mümkün olduğunca dışarı çıkmayacaksınız. Ev gezmelerine gitmezseniz ölmezsiniz. Çok mu önemli öpüşüp koklaşmanız? Sigara denilen zıkkımı içmeniz çok mu önemli? Kına geceleri ev partileri vs. yapıp eğlenmeniz çok mu önemli? Eğlenerek mi ölmek istiyorsunuz? Bu gibi hareketleri yapanlar, maskelerini takmayanlar, inanın belki sizler hak ediyorsunuz ama ben virüsü bulaştırdığınız masum insanlara acıyorum.

Yanı sıra sağda solda aşı karşıtı olarak konuşanlar başladı. Güzel insanlar! Yapmayın, etmeyin. Bu gibi enfeksiyonlardan insanları kurtaracak olan aşıdır. Ve tescillenen aşılar bir an önce uygulanmaya başlanmalıdır. Onun için sağda solda boş konuşarak insanların kafasını bulandırmayın. Bir sözde halen sağlıkçılara saldıran yaratıklara… Sağlık çalışanlarına saldıranlar! Sizi sadece adsız bir cisim olarak nitelendiriyorum. Siz vahşi bile değilsiniz. Aylardır sağlık çalışanları çocuklarını görmüyor, evlerine gidemiyor, dahası sizler için ölüyor. Bakın! Tükeniyoruz ve yakında biteceğiz. O zaman size bakan sağlıkçı bulamayacaksınız. Bu nedenle kendinize gelin. Vahşetinizde boğulun.

Değerli okurlar, tünelin sonunda görülen ışığı kaybetmemek ve daha kötü hale gelmemek için, maske takmaya, sosyal mesafeye ve temizliğe dikkat etmeye sabırla devam etmeliyiz. Kurallara uyan vatandaşlarımızı tenzih ederek söylüyorum; sağlık için edep yahu!

 

 

Erhan Deveci
Erhan Devecierhandeveci@elazigfirat.com
Halk Sağlığı Uzmanı

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.