“RÖTARLA BELEDİYE YÖNETİLEMEZ” « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

“RÖTARLA BELEDİYE YÖNETİLEMEZ”

Bu haber 19 Ağustos 2020 - 18:35 'de eklendi ve kez görüntülendi.

 

Doğal olmayan heyelan mağduru Maden ilçemizde gelinen noktada elle tutulur gözle görülür bir adım atılmadığını ve Maden’in sorunlarının hala devam etmekte olduğunu dile getiren Madenli hemşehrimiz aynı zamanda gazetemiz köşe yazarlarından Sosyolog Gökhan İlhan, “Maden ilçemiz üzerindeki kara bulutların hala gitmemesi ve mağduriyetlerin hala yaşanmasının ana nedeni üzülerek ifade ediyorum ki; yerel yönetimde idari hizmette kusur ve yetersizlik, zamanında müdahaleci olunmaması ve gecikmeli rötarlı bir tavır sergilenmesinden kaynaklanmaktadır” dedi ve ilçedeki sorunların çözümünde en etkili olabilecek ana çözümcünün ilçe belediye başkanı olduğuna işaret etti. İlhan, yerel yönetimde bir yerlerde kopukluk, eksiklik olduğunu, gerek koordinasyon sağlanmasında gerekse temel sorunlara çözüm üretilmesinde net anlaşılır bir dilin olmadığını kaydederek, bir an evvel sorunların yerinde tespit edilip, planlı ve programlı yaptırımlarla iyileştirme çalışmalarının yapılması gerektiğini aktardı.

 

 

Haber: Songül DURSUN/ÖZEL

Ne yazık ki Maden ilçemizde sular durulmuyor. Maden’de faaliyet gösteren maden işletmesinin ihmalinden kaynaklı doğal olmayan bir heyelan, restore bekleyen tescilli yapılar, afet bölgesi ilan edilen bölgede yaşayan halkın taşınması, işçi çıkarımı yapan işletmenin sebep olduğu bu tahribat, gibi yerel basında başlayan ve ulusal medyaya yayılan haberler ne yazık ki Maden’de yaşanan sorunların çözümünde bir etki sağlamadı.

“HEMŞEHRİLERİMİZİN SORUNLARININ ÇÖZÜMÜNE İLİŞKİN; ELLE TUTULUR, GÖZLE GÖRÜLÜR SOMUT BİR ADIM ATILMADI”

“MADEN’DE SULAR DURULMUYOR!” başlığı ile haber yapalı bir yıl olmasına rağmen, gelinen noktada hala sorunların çözümüne dair bir adım atılmadığını dile getiren Madenli hemşehrimiz ve aynı zamanda gazetemiz köşe yazarlarından Sosyolog Gökhan İlhan, konuya ilişkin gazetemize özel açıklamalarda bulunarak,“ Geldiğimiz an itibarı ile ne Maden etekleri üzerindeki çevre kirliliğine ve yaşam tehlikesine neden olan 1 milyon ton üzerindeki utanç verici hafriyat, kaldırıldı ne de maddi ve manevi hafriyat mağduru olan hemşehrilerimizin sorunlarına elle tutulur gözle görülür somut bir adım atıldı” diyerek ilçe halkının hala umut var olduğunu dile getirdi.

“BİR AN ÖNCE TOKİ KONUTLARININ TEMEL ATMA ÇALIŞMALARI BAŞLATILMALI VE İLÇEMİZİN KONUT İHTİYACI GİDERİLMELİDİR”

Sosyolog Gökhan İlhan; “Yaklaşık yedi ay gibi bir süredir Maden ilçemizde TOKİ evleri yapılacak diye halkımızda tatlı bir heyecan ve umutlu bir bekleyiş içerisine girmiştir. Maden ilçesine TOKİ konutları yapılacak diye başvurular alınan ve kuraları çekilen vatandaşlarımızın umutlu bekleyişi her geçen gün daha bir umutlu bekleyişleriyle devam etmektedir. Kuralar sonucu çıkan hak sahiplerine umutla bekleyen vatandaşlarımızın umutlarına merhem olmak adına bir an önce TOKİ konutlarının temel atma çalışmaları başlatılmalı ve ilçemizin konut ihtiyacı giderilmelidir” diye konuştu.

“HERKES SAĞLIKLI VE DENGELİ BİR ÇEVREDE YAŞAMA HAKKINA SAHİPTİR”

İlhan, konuya ilişkin anayasanın ilgili maddesini hatırlatarak; “Sizlerin de bildiği üzere Anayasamızın 56. Maddesinde şöyle belirtilmektedir: Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirliliğini önlemek devletin ve vatandaşların görevidir.

“UTANÇ VERİCİ HAFRİYAT BİR AN EVVEL KALDIRILMALIDIR”

Maden ilçemizde bakır işletmesinin döktüğü hafriyat (pasa) sebebiyle oluşan ‘doğal olmayan heyelan’ nedeniyle ilçe halkının sosyo-ekonomik yapısının zarar gördüğünü ve bu durumdan Madenlilerin derinden etkilendiğine dikkat çeken İlhan, “Maden ilçemizde sizlerin de bildiği gibi açıklanan raporlarda 2007-2017 yılları arsında Maden eteklerine işletme arkalarından başlanılarak zamanla yamaç önlerine kadar dökülen hafriyatla Maden ilçemizin sosyo ekonomik yapısı, ekolojik yapısı, esnaflarımızın ve Maden’de yaşayan hemşehrilerimizi derinden etkilemiş zarar ve ziyana sokmuştur. Maalesef acı olan şudur ki; geldiğimiz an itibarı ile ne Maden etekleri üzerindeki çevre kirliliğine ve yaşam tehlikesine neden olan 1 milyon ton üzerindeki utanç verici hafriyat, kaldırıldı ne de maddi ve manevi hafriyat mağduru olan hemşehrilerimizin sorunlarına elle tutulur gözle görülür somut bir adım atıldı” İfadelerinde bulundu.

“DÖKÜLEN MİLYON TONLARCA HAFRİYATA KİMLERİN NEDEN, NİÇİN GÖZ YUMDUKLARINI HALA ANLAMIŞ DEĞİLİZ”

“YEREL HİZMETTE KUSURLARI OLANLAR, MADEN TARİHİNDEN, ATASINDAN, TOPRAĞINDAN ÖZÜR DİLEMELİ”

“Maden eteklerine dökülen milyon tonlarca hafriyata açıkçası kimlerin neden, niçin göz yumduklarını hala anlamış değiliz” diye konuşan İlhan, hafriyatın döküldüğü yılların,   hafriyat döküm kamyonlarının izin belgeleri ve fişlerinin incelenmesi, hukuksal anlamda idari ve yerel hizmette kusurları olanların Maden tarihinden, atasından, toprağından özür dilemelerini beklediklerini ifade ederek, “ Vatan bilinci toprak bilinci olan bir vicdan asla bu tür uygunsuz sorumsuz çalışmalara müsaade etmemeli ve engel olmalıdır. Düşünün vatandaş evinin çatısına fazladan bir tuğla koyacak veya evinin önüne bir çöp atacak belediye anında gerekli cezayı keser ve uyarır. Bu uygunsuz ve devlete kamu kurumları binalarına Maden tarihi yapılarına trilyonlarca zarar veren bu uygunsuz hafriyat dökümüne neden engel olunmamış veya neden sessiz kalınmış çok acı bir durum” dedi.

“MADEN ESNAFI, SİFTAH YAPMADAN DÜKKÂNINI KAPATIYOR!”

Konuşmasında hemşehrilerinin sorunlarını dile getirmeye devam eden İlhan, ilçedeki esnafların siftah yapmadan dükkan kapadığını söyledi ve “Maden ilçemizin giriş köprüsünün kapatılması sonucu ilçeye giriş çıkışlar çevreyi dolanarak çok zor yapılmaktadır ve zaman kaybına uğranmaktadır. Düşünün; bir ilçeye ticari araçlar çok zor şartlarda giriyor ve çıkıyor. Maden esnafına Elazığ’dan, Diyarbakır’dan yakın illerden ürün getiren toptancılar, ürünlerini dağıtmakta ve boşaltılmasında zorluklar yaşamakta olup, bu da ilçe esnafını, halkını olumsuz etkilemektedir. Yaklaşık 3 yıldır Maden esnafının siftah yapmadığını,   dükkanını akşamüzeri siftah yapmadan kapatan esnafların olduğunu üzüntüyle hemşehrilerimizden duymaktayız” dedi.

“RÖTARLI BİR GİDİŞLE BELEDİYE YÖNETİLEMEZ!”

İlçedeki sorunların çözümünde en etkili ismin belediye başkanı olduğuna işaret eden Madenli hemşehrimiz Gökhan İlhan, “Maden ilçemiz, yaklaşık diyebilirim ki bu sosyo ekonomik sorunları 15 yıldır yaşamaktadır. Tabi ki buradaki ana çözümcü sorunları yerinde tespit edip, planlı ve programlı yaptırımlarla iyileştirme yoluna gidecek olan ilçelerin yerel yönetimleridir, belediye başkanlarıdır. Maden ilçemizde yerel yönetimde bir yerlerde kopukluk, eksiklik olduğunu, gerek koordinasyon sağlanmasında gerekse temel sorunlara çözüm üretilmesinde net anlaşılır bir dilin olmadığını üzülerek basından dinlemekte ve izlemekteyiz. Günü kurtarma, mavi boncuklar dağıtmakla nereye kadar…Maden ilçemiz üzerindeki kara bulutların hala gitmemesi ve mağduriyetlerin hala yaşanmasının ana nedeni üzülerek ifade ediyorum ki; yerel yönetimde idari hizmette kusur ve yetersizlik zamanında müdahaleci olunmaması ve gecikmeli rötarlı bir tavır sergilenmesinden kaynaklanmaktadır” dedi

“TARİHİ YAPILARIMIZA EL ATILMASINI BEKLİYORUZ…”

Sözlerinin sonunda ilçedeki restore bekleyen tarihi yapılara da dikkat çeken İlhan, “Tarihi yapılarımıza el atılmasını istiyoruz. Tarihi kültür varlıklarının önüne ne makam ne para ne pul ne de başka bir şey geçemez; Ata mirasıdır, emanettir, değerlerdir. Tarihi Maden Hükumet Konağı kangrenli bir yara haline getirildi. Tarihimize, atalarımıza karşı utanç içerisinde bir mahcubiyetle 18 yıldır vicdanlarımız sızlamaktadır. Bir an önce restorasyonu yapılarak, ilçe kültür mirasına ve kültür turizmine açılması beklenmektedir” diyerek sözlerini noktaladı.

222

164236

Images (1)

Images

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.