'YETKİ KARMAŞASI, İŞLERİN AĞIR İLERLEMESİNE NEDEN OLUYOR!'

AK Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ ile hem ilimizin sorunlarına yönelik hem de siyasete yönelik bir söyleşi gerçekleştirdik. Söyleşimiz sırasında tüm sorulara içtenlikle cevap veren Vekil Demirbağ, hasarlı binaların yıkımında geç kalındığını belirterek, “Yaklaşık bir yıl içinde il, ilçe ve köylerde yıkılması gereken binaların bugüne kadar yıkılması gerekirdi.

RÖPORTAJ 21.09.2021, 17:20 21.09.2021, 17:20
 'YETKİ KARMAŞASI, İŞLERİN AĞIR İLERLEMESİNE NEDEN OLUYOR!'
AK Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ ile hem ilimizin sorunlarına yönelik hem de siyasete yönelik bir söyleşi gerçekleştirdik. Söyleşimiz sırasında tüm sorulara içtenlikle cevap veren Vekil Demirbağ, hasarlı binaların yıkımında geç kalındığını belirterek, “Yaklaşık bir yıl içinde il, ilçe ve köylerde yıkılması gereken binaların bugüne kadar yıkılması gerekirdi. Ama maalesef süreç biraz ağır işledi” diyerek bu sürecin uzamasını da yetki karmaşasına bağladı. Ayrıca Vekil Demirbağ, ilimizde istihdam sorununun çözülmesi adına kentin dinamiklerinin, iş insanlarını Elazığ’da yatırım yapmaları için ikna etmeleri gerektiğini vurguladı. Hemşehrilerine aşılanın çağrısında bulunan Demirbağ, milletçe sıkı tedbirlerden anladığımızı ifade ederek, pandemi tedbirlerinin sıkılaştırılması gerektiğini kaydetti.

 

 

Röportaj: Kübra TÜRKAN

Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Semih Erdem ile yönetim kurulu üyelerini ziyaret eden AK Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ ile ziyaretin ardından bir söyleşi gerçekleştirdik. Söyleşimiz sırasında Vekil Demirbağ, bir özeleştiri yaparak, 24 Ocak 2020 depremin ardından yıkım faaliyetlerinde gecikildiğini belirterek bununda bir koordinasyon sıkıntısından kaynaklandığını ifade etti.  Vekil Demirbağ’a yönelttiğimiz sorular ve aldığımız cevapların ayrıntısı da şöyle oldu…

Depremden sonra hasar alan bazı kamu binalarının yıkımında bir takım usulsüzlükler ortaya çıktı. Her ne kadar bu konuda hukuki süreç başlasa da insanlarımızın kafasında hâlâ ciddi soru işaretleri var. Geçtiğimiz günlerde Milletvekili Metin Bulut, yıkım işleri ile ilgili bir komisyon kurulacağına işaret etse de sizce de komisyon kurulması konusunda çok geç kalınmadı mı?

“YIKILMASI GEREKEN YAPILARIN, ŞİMDİYE KADAR YIKILMASI GEREKİRDİ”

Depremin üzerinden 1,5 yıldan fazla bir zaman geçti. Bunun birkaç ayı depremden sonra acil ihtiyaçların karşılanması şeklindeydi. Çadırla ardından konteyner kentlerin oluşması gibi…Arkasından eş zamanlı  olarak diğer illerden gelen ve ilimizdeki teknik elemanların birlikte hasar tespiti yapılmaya başlandı. Binaların yıkılması için ağır hasarlı olması gerekiyordu. Bunlarla ilgili onlar tespit etti ve yapılan itirazları da değerlendirdiler. Neticede kesinleşen duruma göre; hasarlı binalar ortaya çıktı.   Yaklaşık bir yıl içinde il, ilçe ve köylerde yıkılması gereken binaların bugüne kadar yıkılması gerekirdi. Ama maalesef biraz ağır işledi.

“YETKİ BÖLÜŞÜMÜ KARGAŞASI, İŞLERİN AĞIRLAŞMASINA SEBEBİYET VERDİ”

Yıkımların bir kısmını önce Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü üstlendi.  Bir kısmını Belediye bir kısmını da İl Özel İdare üstlenerek,  bu 3 kurum tarafından yıkım ve enkaz kaldırma işlemleri yürütüldü. Bu durumda yetki bölüşümü kargaşasını ortaya çıkardı. Yetki bölüşümündeki karmaşa işlerin ağırlaşmasına sebebiyet verdi.  Ama geldiğimiz nokta itibarı ile bütün yıkımların bitmesi gerekirdi. Burada bir gecikme oldu ben daha önceki bir açıklamamda da bunu belirtmiştim. Süratle  kurumlardaki tecrübeli elemanların takviyesi ile  bir görevlendirme yapılarak komisyonlar oluşturulup, öncelikle ilde yıkılması gerekenler eş zamanlı olarak da ilçelerdeki ve köylerdeki hasarlı yapılar yıkılmalıydı. Köylerde bu konuda baya yol alındı ama merkez ve ilçelerde bu biraz gecikti yani eş zamanlı olmadı.

“YIKIMLAR GECİKİNCE, YAKIŞMAYAN ŞEYLER OLDU! İDARENİN DAHA DİKKATLİ OLMASI LAZIM!”

Bunlar geciktiği için bu durumdan vazife çıkaranlar da oldu.  Yıkımlar sırasında maalesef yakışmayacak şeyler oldu. Bunların olmaması gerekirdi. Burada idarenin çok daha dikkatli davranması ve ciddi bir kontrolle süreci yürütmesi gerekirdi. Bugüne kadar ağır bir işleyiş ve aksaklık oldu. İnşallah geldiğimiz noktadan itibaren bu tedbirler alınarak süratli bir şekilde İmahallelerde enkaz kalmayacak şekilde bu işin halledilmesi gerekir.

Son günlerde Ankara’da daha yoğun mesai harcayan siyasileri daha çok seçim bölgelerinde görmeye başladık. Her ne kadar seçimler takviminde yapılacak vurgusu varsa da bu hareketlilik erken seçim olabilir mi? Sorusunu akıllara getiriyor acaba bu hareketliliğin nedeni nedir?

“SİYASETTE, İLK GÜN NASILSAM YİNE ÖYLEYİM!”

Mevcut vekiller içerisinde en eskilerden biri benim Elazığ’da 2002’den bu yana belli aralıklarla mecliste bulundum ve 3. dönemimdeyim. Ben ilk gün nasılsam yine öyleyim. Ben pandemi öncesinde bütün yaz tatilimi memleketimde geçirir. İlçeleri ve köyleri gezerdim. Muhtarlarımızla bölgesel toplantılar yapmaktayız. Benim periyodik ilçe ve köy ziyaretlerimde oluyor. Şu anda da ilçelerimizi, beldelerimizi ve birçok köyümüze de gitmeye özen gösterdim.   10 ya da 11 civarında muhtarlarla toplantılarımız da oldu.

“GÖVDE GÖSTERİSİ YAPMIYORUZ, SORUNLAR ÇÖZÜLSÜN İSTİYORUZ!”

Muhtarlar buluşup bizler konuşup sadece birkaç muhtarın söz alarak toplantı bitirmek bana verimli gelmiyor. Bu muhtarlarla bir araya geldiğimizde toplantı il bazındaysa toplantılarımıza İl Genel Meclis Başkanı ve üyeleri katılım sağlıyor ilçede ise ilçe belediye meclislerinden katılım oluyor ve özellikle kurum kuruluş müdürlerimiz eşlik ediyor.  Kurum temsilcileri olsun istiyoruz. Çünkü muhtarlar mahallelerinde ya da köylerinde bir sorun olduğunda direk muhatabına sorun ulaşsın istiyoruz. Bunda bir yarar var. Yoksa bizler bir gövde gösterisi yapmıyoruz. Ama orada gittiğimiz zaman varsa kafalarındaki soru işareti ve sorunları onların giderilmesi noktasında gayret gösteriyoruz.  Bütün yazlar olduğu gibi bu yaz da çok verimli bir yaz oldu benim için.  Bunun seçimle ilgisi yok ben ilk günden beri böyleyim.  Yine bu şekilde çalışmalarımı yürüttüm.

“MUHALEFET, İNTERNET ÜZERİNDEN BİR ARAŞTIRMA YAPARAK BELKİ CUMHURBAŞKANI ADAYI BULACAK!”

Erken seçime gelince; muhalefet çok samimi değil. İktidar karşısında Sayın Cumhurbaşkanımızın karşısında bir alternatif değiller. Henüz adayını bulamıyorlar. İnternet üzerinden bir araştırma yaparak,  belki bir cumhurbaşkanı adayı bulacaklar.  Geçen defa Ekmeleddin’i buldular bu defa da Kemaleddin’i bulurlar. Netice itibarı ile bir şey bulacaklar ama henüz kiminle Cumhurbaşkanımızın karşısına çıkacaklarını bilemedikleri ve bulamadıkları halde hepsi yeni kurulan partilerle birlikte  10 benzemez anti Tayyip cephesi kurmuşlar. Nasıl Mustafa Kemal Atatürk, “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz” demekteydi. Bunlar da “Ordular ilk hedefiniz Tayyip Erdoğan” demekteler ama bunların arkasından ordu da millette yani kimse gitmez. Kendi çaplarında hedefleri Erdoğan.  ABD Başkanı Joe Bıden, seçimde de itiraf etmişti. “Darbe ile değil, seçimle dostlarımızla birlikte Tayyip Erdoğan’ı indireceğiz” diye. Dostlarım dediği kim? Hemen söyleyeyim. Kılıçdaroğlu, Kalkandaroğlu, Meral Akşener, saz sanatçısı Selahattin Demirtaş ve bu 51 kişinin katline sebebiyet veren bir siyasetçi. Daha ne yaptınız Apo’nun heykelini dikeceğiz! Kandil mahsulü bir siyasetçi ama Ahmet Hakan’ın programında saz çaldığı için saz sanatçısı. Yarında diyelim Karayılan’ı getirirler. Yarında Duran Kalkan’ın eline saksafon verirler çalar efendim çok güzel saksafon çalıyor güzel bir siyasi lider olur bu da cumhurbaşkanı adayı olsun oldu bitti denir. Bu kadar ucuz mu bu iş?

“SEÇİM 6 GÜN ERKEN OLABİLİR”

Muhtemelen erken seçim olacak. Her ne kadar Cumhurbaşkanımız ve Devlet bey 24’ünde deseler de daha önceki seçimler hep Pazar günüydü. Cumartesine denk geldiği için bir 6 gün erken olabilir seçim. Seçim Kurulunun vereceği karar ama…

Kentimizin en temel yarası ne yazık ki işsizlik ve bunu TYP’li kadrolarına olan yığılmalardan da görmekteyiz. Bu şehrin dinamiklerinden birisiniz bu kadar yara ile baş etmeye çalışırken en derin yaramız olan işsizlik sorununa nasıl çözüm bulacağız?

TEŞVİKTEN ÜST DÜZEYDE FAYDALANAN BİR ŞEHİRİZ”

Şimdi Amerika dâhil pandemi ile birlikte Avrupa’da bile işsizlik ciddi sıkıntılara yol açtı. Pandemi dünya genelinde bir işsizlik oluşturdu. Ülkemizde de haliyle ama Avrupa’nın altyapısı bu konuda daha iyi olduğu için oranlar bizimkilerinden düşük. Bugünün konusu değil, yıllardan gelen bir sorun bu. Eskiden hükümetler iş yerleri açardı. Fabrikalar kurardı. Globelleşen dünya ile beraber bütün fabrikalar özelleşti. Şimdi artık özel sektör eliyle bunlar oluyor. Devlet sadece özel sektöre teşvik veriyor. Bizler de teşvik yasası kapsamından en üst düzeyde faydalanan illerden biriyiz. Dolayısıyla ilimizde özellikle tekstil alanında ciddi yatırımlar oldu ve bu yatırımlar devam ediyor.

“BİZE DÜŞEN İŞ İNSANLARINI, ELAZIĞ’DA YATIRIM YAPMAYA DAVET ETMEKTİR!”

Bizim burada yapacağımız ilin dinamikleri olarak;  milletvekilleri,  belediye başkanı, Valisi, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı bütün etkili kurumlar ve siyaset mekanizması ile bir araya gelerek iş insanları ile  gerek Elazığlı olsun gerek olmasın bunları bir araya getirerek bunların Elazığ’da yatırım yapmasını sağlamalıyız. Bize düşen bu. İşsizliği önlemek konusunda başka özel bir sözüm de yok. Bütün dünyada da özel sektör eliyle istihdam sağlanıyor. Burada da farklı bir uygulama olmaz. Gerekli teşviği ilin dinamikleri bir araya gelmek suretiyle sağlayabilir. Bunun için özel programlar düzenleyerek iş insanların Elazığ’ımıza yatırım yapmasını sağlamamız lazım.

Pandemi ile mücadelede şehir olarak sınıfta kalan bir görüntü sergilemekteyiz. Aşılamada hâlâ sarı renkteyiz ve ne yazık ki vaka artış hızında da ilk 10’nun içerisindeyiz.  Elazığlılara bu konu özelinde bir mesaj vermenizi istesek neler söyler siniz?

“HEMŞEHRİLERİMİZ, HİKÂYELERE KULAK VERMESİN AŞILANSINLAR”

Ben 2.doz Sınovac ve 3. doz olarak Bıontech aşılarımı oldum. Hatta buraya gelmeden önce Fethi Sekin Şehir Hastanesi Başhekimi Prof.Dr. Erol Keleş ile görüşerek, dördüncü aşıyı yaptırmak istediğimi belirttim. O da güldü 4. aşıyı yapmıyoruz dedi. Meclise gittiğimiz an 4. aşıyı olun derlerse 4. aşıyı da olacağım. Bunu neden söylüyorum biliyor musunuz? Çünkü hemşehrilerimiz kulaktan dolma bilgilerle hareket etmesinler. Hikâyelere kulak vermesinler. Bir bakıyoruz 35- 40 yaş arasında tıp alanında olmalarına rağmen aşılanmadıkları için yetişmiş insanlarımızı kaybediyoruz.  Geçen 36 yaşındaki bir hekim aşılanmamış ve hayatını kaybetti. Günah ya hanımı, çocuğu ve ailesi var. Tamam Cenab-ı Allah’ın takdiri ve biz takdir nerede tecelli eder bilemeyiz. Tecelli eder şu an ya da 3 dakika sonra gidebiliriz bu ayrı bir konu ama tedbir bir Müslüman’ın silahıdır. Tedbiri almak zorundayız. Bu tedbirde pandemi de aşıdır. Hiç tereddüt etmeden hemşehrilerimiz aşılansınlar.

“ÇOLUK ÇOCUĞUN SÖZÜNE UYARAK AŞILANMAMAK; SAĞLIKLA OYNAMAKTIR”

Cumhurbaşkanımız, bizler, bakanlar, bilim kurulu üyeleri aşılarını yaptırıyor. Şimdi çoluk çocuğun sözüne uyarak aşı yaptırmamak sağlıkla oynamaktır. Üstelik sadece kendinin sağlığı ile de oynamıyorsun. Düşünün şu caddede birini tahrik ettim ve bu olay üzerine biri de öldürüldü bu durum karşısında bizi ölüme sebebiyetten yargılarlar. Covid aşısı yaptırmamakla, kapmış olduğumuz o virüsü; annemize babamıza, kardeşimize, komşumuza veya kronik hastalığı olan birine satacağız amiyene tabirle. Bunlardan biri ölürse onun ölümüne biz sebebiyet vermiş olacağız ve katil olacağız.  Böyle düşünmek gerekir. Bir insanın katline nasıl sebebiyet verebiliriz.

Peki Sayın Vekilim tekrar kısıtlamalar gelebilir mi? Bir de denetimler neredeyse hiç yok denetimler sıkılaştırılmayacak mı? Ayrıca son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

“PANDEMİ TEDBİRLERİ SIKILAŞTIRILMALI, MİLLETÇE BUNDAN ANLIYORUZ!”

Maskenin kesinlikle toplum içinde takılması gerekiyor ve bu konuda ciddi tedbirlerin alınması gerekiyor. Tedbirler sıkılaştırılmalı. Bizler milletçe böyle anlıyoruz. Gevşettiğimiz zaman kimse maskede takmıyor.  Maskeyi nasıl takmayız?  Hele de kapalı ortamda.  Şimdi röportaj verdiğimiz için açtık. Sağlığımız için tedbirli olmalıyız. Son olarak teşekkür ederim ve hemşehrilerimiz aşıdan korkmadan aşılansın demekteyim.

  

 

 

 

banner3
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
12
açık
Günün Anketi Tümü
Cafer Aydın Elazığspor’da Başarılı Olur Mu?
Cafer Aydın Elazığspor’da Başarılı Olur Mu?
Namaz Vakti 19 Ekim 2021
İmsak 05:08
Güneş 06:29
Öğle 12:13
İkindi 15:17
Akşam 17:47
Yatsı 19:04
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 9 21
2. Hatayspor 9 19
3. Fenerbahçe 9 19
4. Beşiktaş 9 17
5. Karagümrük 9 17
6. Galatasaray 9 17
7. Alanyaspor 9 17
8. Altay 9 15
9. Konyaspor 9 14
10. Adana Demirspor 9 12
11. Kayserispor 9 11
12. Gaziantep FK 9 11
13. Sivasspor 9 10
14. Başakşehir 9 9
15. Antalyaspor 9 9
16. Öznur Kablo Yeni Malatya 9 9
17. Göztepe 9 8
18. Giresunspor 9 8
19. Kasımpaşa 9 6
20. Rizespor 9 1
Takımlar O P
1. Ümraniye 9 21
2. Ankaragücü 9 21
3. Erzurumspor 9 18
4. Eyüpspor 9 17
5. Kocaelispor 8 16
6. Bandırmaspor 9 15
7. Tuzlaspor 8 14
8. Samsunspor 8 11
9. Gençlerbirliği 8 11
10. Menemenspor 9 11
11. İstanbulspor 8 10
12. Denizlispor 9 10
13. Altınordu 9 10
14. Adanaspor 9 9
15. Manisa FK 9 9
16. Boluspor 8 8
17. Bursaspor 8 8
18. Balıkesirspor 8 6
19. Ankara Keçiörengücü 8 4
Takımlar O P
1. Chelsea 8 19
2. Liverpool 8 18
3. Man City 8 17
4. Brighton 8 15
5. Tottenham 8 15
6. M. United 8 14
7. West Ham 8 14
8. Everton 8 14
9. Brentford 8 12
10. Wolverhampton 8 12
11. Leicester City 8 11
12. Aston Villa 8 10
13. Arsenal 7 10
14. Crystal Palace 7 7
15. Southampton 8 7
16. Watford 8 7
17. Leeds United 8 6
18. Burnley 8 3
19. Newcastle 8 3
20. Norwich City 8 2
Takımlar O P
1. Real Sociedad 9 20
2. Real Madrid 8 17
3. Sevilla 8 17
4. Atletico Madrid 8 17
5. Osasuna 9 17
6. Rayo Vallecano 9 16
7. Barcelona 8 15
8. Real Betis 9 15
9. Athletic Bilbao 8 13
10. Valencia 9 12
11. Espanyol 9 12
12. Villarreal 8 11
13. Mallorca 9 11
14. Elche 9 9
15. Celta de Vigo 9 7
16. Cádiz 9 7
17. Granada 8 6
18. Levante 9 5
19. Deportivo Alaves 8 3
20. Getafe 9 2