Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 26. Dönem İstanbul Milletvekili Ali Özcan gazetemize nezaket ziyareti gerçekleştirdi. Bu ziyareti sırasında Özcan; demokrasinin vazgeçilmezinin önseçim olduğunu vurgulayarak, doğru siyasetin ilacının; önseçim olduğunu belirterek, “Bütün partilerin ama özellikle sosyal demokrat partilerin kesinlikle önseçim yapması gerekiyor” dedi. Ayrıca partisinin henüz kendisinin önseçim talebine olumlu ve olumsuz bir tepki vermediğini ifade eden Özcan; “Gerekirse Elazığ’ın belirli noktalarına sandık kuracağım” dedi.  Özcan’ın bu söyleminin üzerine yani partinizin listesinde olmazsanız? Bağımsız mı aday olacaksınız? Şeklinde bir soru yönelttik sorumuza içtenlikle cevap veren Özcan; “ Elazığ, sandıkta beni isterse neden olmayayım” dedi.

Röportaj: Kübra TÜRKAN- İrem Karakaya  

CHP 26. Dönem İstanbul Milletvekili Ali Özcan gazetemize nezaket ziyaretinde bulundu. Ziyaret sırasında Özcan’a CHP Elazığ Eski İl Başkanı Zeki Kaplan da eşlik etti. Özcan ve Kaplan’ı Gazetemiz Genel Yayın Koordinatörü Hikmet Gökçe Güray ağırladı.  Özcan, bağbozumu noktasında Elazığ’da olduğunu ve Elazığ’a gelmişken gazetemize nezaket ziyareti gerçekleştirerek, yayım hayatında bizlere başarılar dilemek istediğini ifade etti. Gazetemiz Genel Koordinatörü Hikmet Gökçe Güray da Özcan ve beraberindekilerin gösterdiği nezakete teşekkür ederek, gazetemiz Fırat’ın kaliteli yayım çizgisinden ödün vermeden yayım hayatını sürdürdüğünün notunu düştü. Ziyaret sırasında gazetemizi inceleyen ve Gazetemiz Genel Yayın Koordinatörü Hikmet Gökçe Güray ile keyifli bir sohbet gerçekleştirmeyi de ihmal etmeyen Özcan sonrasında da sorularımızı yanıtladı. İşte Özcan’a yönelttiğimiz sorular ve kendisinden almış olduğumuz cevaplar…

Geçtiğimiz aylarda Elazığ’a geldiğinizde partinizin kesinlikle önseçim yapması gerektiğini vurguladınız. Bu konuda partinizin genel merkezinden tarafınıza herhangi bir dönüş oldu mu?

“ADAY OLMAK İSTEYENLER ÖNCE PARTİLİLERİN KARŞISINA ÇIKMALI!”

Olumlu ya da olumsuz bir dönüş olmadı. Ama ben şunu hep söylüyorum adı üzerinde milletvekili yani millete sorulmadan genel başkanın kararıyla millete seçtirilen vekilin varlığını doğru bulmuyorum. Hele de sosyal demokrat partilere asla bu uygulama yakışmıyor. Cumhurbaşkanı adaylığı konusunda da yapılması gereken öncelikle partili adayların partilerin üyesine ulaşarak ben aday olmalı mıyım? Sorusunu yöneltmesini ve ondan gelecek cevaba göre davranmaları gerektiğine de inanıyorum. Şimdi Adalet ve Kalkınma Partisi’nin partili cumhurbaşkanını ele alalım 16 milyon parti üyeleri var. Onlara ben cumhurbaşkanı adayıyım diye gitse tahminime göre 14 milyonu ol der diye düşünüyorum. Kendi partim Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da aynı şekilde parti üyeleri olan yaklaşık 1 milyon 300 bin insana ulaşarak cumhurbaşkanı adayı olmalı mıyım? Demeli bu yapıldığı takdirde ben dâhil tahminen 1 milyon 200 bin kişi ol der. Kılıçdaroğlu da 6’lı masanın karşısına daha güçlü beni aday yapmalısınız diye çıkabilirdi.

“SİYASETİN İLACI; ÖNSEÇİMDİR”

Şimdi millete sorularak bazı şeyler yapılmalı. Sağ partilerde bir biat kültürü olsa da sosyal demokrat partilerde böylesi uygulamalar yakışmıyor. Yani bana göre siyasetin ilacı; önseçimdir ve başta sosyal demokrat partiler olmak üzere bütün partiler bu yolu izlemelidir. Milletvekilini bizzat milletin seçmesi sağlanmalıdır. O zaman millet sandıkta kendi belirlediği isimlere oy verebilir. Yoksa genel başkanların istediği isimler kürsüde konuşur. Onlarda genel başkanlarının dediği minvalde söylem geliştirir. Oysa vekilin önceliği seçildiği şehrin önceliklerini konuşabilmek olmalı. Hem önseçimler ile partilerdeki kırgınlıklarında daha fazla azaltılacağını biliyorum. Yani önseçim vazgeçilmezimiz olmalı.

Önseçim talebinize ilişkin Genel Merkezinizden olumlu ya da olumsuz bir açıklama gelmediğini belirttiniz. Bu talebiniz karşılık bulmaz ve partinizin belirlediği listede adınız yer almazsa bir B planınız var mı?

ALİ ÖZCAN, BAĞIMSIZ ADAYLIĞA DA YEŞİL IŞIK YAKTI

Öncelikle Hak için halka hizmet anlayışı hâkim olmalı. Benim siyasetteki tavrım hep bu ve bu olmaya  da  devam edecek. 77 yaşındayım ama siyaset gönül işi ve ben severek yaptığım bu işi 17 yaşındaki gibi aşkla sürdürüyorum. Elazığ’da CHP üyesi bildiğim kadarıyla 2 bin 500’e yakın kişi var.  Bu kişilere milletvekili listesi sorulmalı sorulmuyorsa burada bir sorun var. Partim eğer bu sandıkları kurmazsa ben Elazığ’ın belirli noktalarına bizzat sandık kuracağım. Elazığ, beni istiyor mu istemiyor mu göreceğim eğer istiyorsa gereği yapılır.

Yarışacak Cumhurbaşkanı adayları da tam olarak netlik kazanmadı sizce cumhurbaşkanı adayı kim olmalı?

“SEÇİLEN CUMHURBAŞKANININ AÇLIK VE YOKSULLUK SINIRINDA YAŞAYANLARIN SAYISINI %10 BANDINA ÇEKMESİNİ İSTİYORUM!”

Türkiye’nin ciddi sorunları var. Ekonomi de dış politikada ve toplumsal barışta ciddi sorunlar yaşanıyor. Bunun önlenmesi adına yeterli donanımdaki insanlar getirilmeli. Seçilecek cumhurbaşkanının açlık ve yoksulluk sınırında yaşayan insanların sayısının % 10’a çekmesini istiyorum ve böylesi isimlerin ülke idaresinde olması gerektiğini düşünüyorum.