Renklerin güçlü bir iletişim aracı olduğuna dikkat çeken Uzman Psikolog ve Aile Danışmanı Murat İnce, “Renkler; insanlar üzerinde psikolojik etkiler yaratır ancak bu durum bütün insanlar için değişmez kural olarak oluşmaz. Her insanda farklı düzeyde ve biçimde oluşan duygusal süreçler olarak gerçekleşir. Renklerin etkisi toplumdan topluma, kültürden kültüre de değişiklik gösterir” dedi. İşte İnce’nin renklere ilişkin verdiği açıklamaların detayları…

“Algıladığımız her renk duygularımızı harekete geçiriyor”

Uzman Psikolog ve Aile Danışmanı Murat İnce; “Pek çok bilimsel araştırmada belirli renklerin kan basıncını arttırdığını, göz kaslarını yorduğunu ve metabolizmayı hızlandırdığını okuyoruz.  Renk, sözel olmayan bir iletişim şeklidir. Yani renklerin bir dili ve anlamı vardır. Durağan bir enerji değildir. Bu nedenle anlamı kişiden kişiye, günden güne değişebilir. Bu tamamen rengin verdiği enerjinin ne anlam ifade ettiğine bağlıdır. Algıladığımız her renk bir hareket ya da sakinlik, duygusallık veya kasvet benzeri hallerin oluşmasına sebep olur” dedi.

“Renklerin etkileri; kişinin psikolojik aktiviteleri bağlamında farklılık gösterebilir”

“Renklerin insanlar üzerinde yarattığı ilk etki, sıcaklık ve soğukluk etkisidir” diyen İnce; “Sarıya yakın olan renkler sıcak, maviye yakın olanlar ise soğuk algı yaratır. Aynı zamanda, sıcak etkiye sahip olan renkler insanlara daha yakın görünürken, soğuk olanlar uzak görünür. Renk algısı ve beğenisi kişiden kişiye farklılık gösterir. Kişiler sevdiği renge göre kullandığı objeleri veya yaşadığı ortamı renklendirir. Bir insana güzel ve etkileyici gelen renk, bir başkasına kötü ve itici gelebilir. Bu durum renklerin etkisinden çok, kişinin psikolojik aktiviteleri sonucudur” ifadelerini kullandı.

“Kırmızı dekorasyonda yoğun kullanılırsa baş ağrısına neden olabilir”

Renkler ve Psikolojik Etkileri ile ilgili detaylı bilgiler de veren İnce ilk olarak kırmızı renge dair bilgiler aktardı. İnce; “Kırmızı: Enerjisi çok yüksek olan, dikkat çekici ve iştah açıcı sıcak bir renktir. Yarattığı en belirgin duygular ise tutku, heyecan, sıcaklık ve aşktır. Bulunduğu ortama enerji veren bir renktir. Çok güçlü bir renk olduğu için markalar tarafından minimal olarak kullanılır. Kırmızı, dekorasyonda yoğun kullanıldığında baş ağrısına neden olabilir. Saldırganlık ve kızgınlık ise kırmızının olumsuz belirtileri arasındadır” dedi.

“Sarı; sorumsuzluk ve dengesizlik temsil eder”

Canlı bir renk sarı hakkında da bilgiler sunan İnce; “Sarı; sıcak bir renk olan sarı, güneşe benzetildiği için; parlak, enerjik, neşeli, özgürlüğe düşkün ve heyecanlıdır. İlham verir, zekayı harekete geçirir. Restoranlar tarafından çokça tercih edilir, çünkü iştah açar. Sarı gibi açık bir renk kullanarak evinizi ya da odanızı daha büyük gösterebilirsiniz! Sarı aynı zamanda sorumsuzluğu ve dengesizliği de temsil eder” dedi.

Turuncu’nun verdiği mesajlar çok pozitif

Yazın en moda renklerinden biri olan turuncu ise boşuna birçok kişinin favori rengi olmamış. Turuncu hakkında İnce son derece olumlu bilgiler verdi. İnce; “Turuncu; kırmızı ve sarının özelliklerini taşır. Mutluluk, canlılık ve sağlık veren turuncu, iletişim, hareket ve istikrar yönünden pozitif etkiler sağlar.

Turuncunun arkadaş canlısı bir tutumu vardır. Zaten arkadaşlığı, başarıyı ve güveni temsil eder. İnsanların üzerinde baskı kurmadan, abartmadan, güzel bir enerji yaymak için kullanılır. Turuncunun daha açık renklerini evde kullanmak daha sakin, huzurlu ve samimi bir ev ortamı elde etmenize yardımcı olur” ifadelerini kullandı.

“Yeşil; sinirlerin yatışmasına yardımcı olur”

Yeşilin huzur ve dinginlik verdiğini ancak bunun yanı sıra kıskançlığı ve suçluluğu da ifade eden bir tarafı olduğuna dikkat çeken İnce;  “Doğanın rengi olan yeşil, tazeliği, dengeyi, pozitifliği, zenginliği, sakinliği, doğallığı ve üretkenliği temsil eder. Sinirlerin yatışmasına yardımcı bir renktir. Huzur ve dinginlik verir. Eğer bir marka oluşturmak istiyorsanız, yeşili kullanmanız doğa dostu olduğunuzu gösterebilir. Bu kadar pozitif anlamının yanında, yeşil, negatif olarak da kıskançlığı ve suçluluğu da temsil eder” dedi.

“Mavi; güveni ve uyumu yansıtır”

“Güvenilirliğin rengi mavidir” diyerek maviye dair daha detaylı bilgiler veren İnce; “Mavi, güvenirliği, sadakati, sakinliği, uyumu, huzuru ve sevgiyi temsil eder. Finansal kurumlar, sosyal ağlar, kurumsal endüstriler ve güzellik salonları tarafından kullanılabilir. Soğuk bir renk olması, insanlarda korku duygusu uyandırması ve maskülenlikle bağdaştırılmış olması mavinin negatif yönleridir” dedi. 

“Mor; yaratıcılığın rengi”

Mor renginin de pozitif ve negatif yönlerini sıralayan İnce; “Mor, yaratıcılığı, asilliği, duygusallığı, kendine güveni ve bereketi temsil eder. Sakinleştirici olmasının yanı sıra haz ve verimlilik etkileri vardır. İnsanlara sakinliği ve sanatkârlığı çağrıştırdığı için lüks markalar tarafından, en çok tercih edilen, koyu renklerden biridir. Daha gizemli ve karamsar bir renk olması da insanlarda güvensizlik uyandıracağından dolayı mor renginin negatif yönü diyebiliriz” şeklinde görüş bildirdi.

Beyaz, gri ve siyahın verdiği mesajlar…

Açıklamasını sürdüren İnce; “Beyaz; saflık, duruluk, masumiyet, bütüncüllüğü temsil eder. Gri; sadeliğin, şıklığın, sakinliğin ve tarafsızlığın rengidir gri. Tasarımcılar griyi kullanmayı severler, çünkü diğer renklerin daha güzel görünmesine yardımcı olur. Daha kasvetli bir havası olması, grinin insanlar üzerindeki negatif etkileri arasında sayılabilir. Siyah; gücün, zarafetin, resmiyetin ve otoritenin rengidir siyah. Genellikle moda sektörü ve de lüks markalar tarafından tercih edilir. Gizemin ve kötülüğün rengi olarak görülmesi siyahın negatif yönleridir” dedi.

“Pembe; tatlılığın ve şefkatin temsilcisi”

Pembe rengin sevilecek birçok yönü olduğunu ortaya koyan İnce; “ Pembe; daha feminen, yumuşak ve narin bir renk olarak görülür. Sağlığın, mutluluğun, tatlılığın ve şefkatin temsilcisidir pembe. Bu yüzden kız çocuklarının odası pembe ağırlıklı olarak dizayn edilir. Toyluğu ve güçsüzlüğü temsil etmesi pembenin negatif yönü diyebiliriz” dedi.