Rektör Göktaş: Üniversiteler dar alanlara hapsedilmemeli! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

Rektör Göktaş: Üniversiteler dar alanlara hapsedilmemeli!

Bu haber 17 Ağustos 2020 - 15:02 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, bir teşekkür mesajı yayımladı. Mesajında Rektör Göktaş; Fırat Üniversitesi’nin köklü bir devlet üniversitesi olduğuna değindi. Üniversite de emeği geçen tüm rektörlere teşekkürlerini sundu. Ayrıca Rektör Göktaş; üniversitelerin dar bir alana hapsedilmemesi gerektiğinin altını çizerek, Elazığ halkının desteklerini ve dualarını istedi.

 

 

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan beyefendinin tensipleriyle, 1982 yılında öğrenci olarak başladığım ve tam 30 yıl görev yaptığım üniversiteme, yuvama rektör olarak atanmaktan gurur ve onur duyuyorum. Bu nedenle beni göreve layık gören Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan’a ve YÖK Başkanımız M.A. Yekta Saraç’a şükranlarımı arz ediyorum” dedi.

“FIRAT ÜNİVERSİTESİ KÖKLÜ BİR DEVLET ÜNİVERSİTEMİZDİR”

Sözleri sürdüren Rektör Göktaş; “Fırat Üniversitesi Yıldız Teknik Üniversitesine bağlı Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi ile Ankara Üniversitesine bağlı Veteriner Fakültesinin de dahil edilmesiyle 11 Nisan 1975 yılında kurulmuş köklü bir devlet üniversitemizdir. Başta bu üniversitesinin kurucu rektörü olan Mustafa Temizer hocamıza Rabbimden rahmet diliyorum. Ayrıca bugüne kadar üniversitemizde rektör olarak görev yapan; Arif Çağlar hocamıza, Eyüp Günay İspir hocamıza, Ahmet Feyzi Bingöl hocamıza, Mehmet Hamdi Muz hocamıza ve son rektörümüz Kutbeddin Demirdağ hocamıza teşekkürlerimi arz ediyorum ifadelerini kullanarak, Üniversitede emeği geçen rektörlere de teşekkürlerini sundu.

“ÜLKEMİZİN BAŞARILI GENÇLERİNİ AKADEMİSYENLERİMİZ YETİŞTİRMEKTE!”

Üniversitenin başarısında rektörlerin katkısı olduğuna değinen Rektör Göktaş; “Üniversitemiz birçok alanda Türkiye’de ve Dünya’da ilk sıralarda yer alıyorsa, 8 öğretim üyemiz dünyanın en etkin bilim insanları listesinde yer alıyorsa şüphesiz bu rektörlerimizin gayretleri ve hizmetleri sayesinde olmuştur. Üniversitelerin 2547 sayılı kanunda belirlenmiş 3 temel görevi vardır. Bunlar Yükseköğretim düzeyinde eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürmek, Bilimsel Araştırma faaliyetlerini sürdürmek ve topluma doğru objektif ve bilimsel bilgilerle aydınlatmaktadır. Üniversiteler bu görevlerini aslı unsurları olan akademik ve idari personeli ile yürütmektedir. Unutmayalım ki bugün gurur duyduğumuz İHA ve SİHA‘ları milli helikopterimizi, yerli füzelerimizi ve milli gemilerimizi üreterek, Pardus, Ahtapot, Engerek ve Lider–ahenk gibi birçok milli yazılımlarımızı geliştirerek adeta bütün dünyaya ders veren gençlerimiz bu akademisyenler tarafından yetiştirilmektedir” dedi.

REKTÖR GÖKTAŞ, REKTÖRÜN GÖREVLERİNİ SIRALADI

Bu nedenle geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin çağın bilgi ve becerileriyle donanmış, evrensel değerler ile milli ve manevi kültürü benimsemiş olarak yetişmelerini sağlamak ve akademisyenlerin günlük tartışma ve çekişmelerin dışına çıkarak eğitim-öğretim faaliyetleri ile bilimsel araştırma faaliyetleri ile bilimsel araştırma faaliyetlerinin huzurlu ve takım ruhuyla yürütmelerini sağlamak rektörün başlıca görevlerindendir. Şüphesiz ihlasla yola çıktığımız bu önemli görevi yerine getirirken rektör olarak şahsımın akademik ve idari personelimiz ile öğrencilerimizin bütün Elazığlı hemşehrilerimin desteğine ve dualarına ihtiyacı olacaktır. Lütfen bu kutlu görevi yerine getirirken bizlere moral ve motivasyon veriniz, dualarınızı eksik etmeyiniz” şeklinde konuştu.

“ÖTEKELEŞTİRMEYEN BİR YÖNETİM SİSTEMİ GELİŞTİRECEĞİZ”

“Görevimi yerine getirirken Ahmet Feyzi Bingöl hocam, Mehmet Hamdi Muz hocam ve sayın rektörüm ve kardeşim Kutbeddin Demirdağ hocamın her zaman bilgi ve tecrübelerinden istifade edeceğim” diyen Rektör Göktaş; “Özellikle bir rektör olarak üniversite personelimizi ve öğrencilerimizi önemseyen, görevlendirme, atama ve yükseltmelerde ve özlük hakları konusunda hakkaniyet ve liyakat kuralları içerisinde işleyen, kolaylaştıran ve ötekileştirmeyen bir yönetim sistemi geliştirmek en büyük arzumdur. Esasen Üniversiteler evrensel kurumlardır” dedi.

REKTÖR GÖKTAŞ: ÜNİVERSİTELER, DAR BİR ALANA HAPSEDİLMEMELİ!

Üniversitelerin dar bir alana hapsedilememesi gerektiğinin altını çizen Rektör Göktaş; “Üniversite dar bir alana hapsedilirse; hem üniversiteye hem de bulunduğu şehre zarar vermek olur bu. Bu nedenle üniversitemizi faydasız tartışmaların odağından çıkarıp bilimsel ve evrensel normlar çerçevesinde ülkemiz ve bütün insanlık için faydalı bilim üreten bir kurum haline getirmek hepimizin görevidir. Rektör olarak şahsım ve bütün çalışma arkadaşlarım bu görevi yerine getirirken Sayın Valimizin, Milletvekillerimizin ve Belediye Başkanımızın desteklerine her zaman ihtiyacı olacaktır” ifadelerini kullandı.

“ELAZIĞ HALKI; BİZLERDEN YARDIM, DESTEK VE DUALARINI ESİRGEMEYECEKTİR”

Sözlerinin sonunda Rektör Göktaş; “İnanıyorum ki Sayın Valimiz, Milletvekillerimiz, Belediye Başkanımız, il yöneticilerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız, görsel ve yazılı basınımız ile Elazığ halkı bizlerden yardım, destek ve dualarını esirgemeyeceklerdir. Tekrar Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ hocamıza ve bütün çalışma ekibine üniversitemize yaptıkları hizmetten dolayı şahsım, bütün üniversite personelim ve öğrencilerimiz adına teşekkür eder, şahıslarına ve kıymetli aile fertlerine sağlık ve afiyetler dilerim” dedi. (Haber Merkezi)

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.