REKTÖR ATAMASI « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

REKTÖR ATAMASI

Bu haber 17 Ağustos 2020 - 8:38 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Fikir Günlüğü

Fırat Üniversitesi’ne rektör atanması şehrin hep ilgisini çekti.

Aday belirleme için seçiminin olduğu geçmiş dönemlerde de, başvuran her profesörün aday kabul edildiği yeni sistemde de bu ilgi hep var.

Acaba rektör kim olacak?

Ama yeni Vali kim olacak, yeni Jandarma Komutanı nereli olacak, Başsavcı hangi ilden gelecek gibi sorular gündemi pek meşgul etmedi.

İş rektör atamasına gelince bir ilgi, bir merak!

Cumhurbaşkanı’nın masasında üç isim varmış da, hepsi de Elazığlı, ibre falancadan yanaymış, falan filan.

Son rektör atamasında üniversitemizde uzun süre hizmet ettikten sonra yurt dışında ve Ankara’da çeşitli araştırma ve bilim kurumlarında hizmet etmiş bir profesör rektör oldu.

Elazığ doğumlu olmadığı yüzünden feryad-u figan koparılıyor.

Yok efendim o kadar iktidar milletvekili ne işe yaramış da bir Elazığlı profesörü rektör atayamamış!

Yok efendim Elazığ iktidar partisine o kadar destek çıkmış da iktidar gene Elazığ’a kazık atmış!

İlgi ve meraka bir şey demiyoruz ama artık müdahaleye varan bu itiraz nedir? Ne oluyor?

Çeşitli üniversitelerden 60 civarında profesör, Fırat Üniversitesi’ne rektör olmak için başvuru yaptı. Planları, projeleri olan ve medeni cesaret göstererek başvuru yapan bu hocalarımızın hepsi de değerli bilim insanları. Kendilerine güveniyorlar. Onların başvuru sürecinde ve atama yapıldıktan sonra durum değerlendirmesi yapmaları doğal.

Bilim insanının gördüğü rüya bile değerlidir.

Anlaması güç olan üniversite dışındaki kesimlerin; üniversite çalışanlarından, görevlilerden daha fazla ilgi ve beklenti içinde olmaları.

Üniversite özerk bir bilim eğitim kurumu değil mi?

Elazığlı olmayan Elazığlı milletvekili bile diyor ki, rektör niye Elazığlı değil?

Rektör Elazığlı olsa ne olur, olmasa ne olur?

Elazığlı olup da Ankara’da, İstanbul’da, başka şehirlerde önemli görevlerde bulunanlar var. Oraların halkı dese ki bizim hemşerilerimiz dururken neden Elazığlı biri var? Doğru olur mu?

Örneğin, kardeş il Tunceli’nin rektörü iki dönemdir Fırat Üniversitemizden değerli bir hocamız.

Şunu belirtmeliyiz ki, özerk bilim ve eğitim kurumları için iktidardan ve partilerden beklenti içinde olmak bile zaten işlerin bozulduğunun önemli bir göstergesi. Mikromilliyetçilik, evrensel kurumlarda bile hemşericilik aşırılığı, dejenerasyona katkı yapmaktan başka bir şey değil.

Akademiyi yerel güçler belirlememeli. Toplumun önünde olması gereken, hukuka, ekonomiye, tarihe, felsefeye, fenne, yeni bilgi ve bulgularla katkı vermesi beklenen ileri bir eğitim kurumunun, iktidarın da, yerelliğin de etkisinden uzak olması gerekir.

Bunu biz değil, insanlığın tarihi söylüyor. Bütün ileri ülkelerde böyle. Adı üzerinde üniversite. Yani evrensel bir kurum.

Seçime de bu yüzden karşı çıkmıştık. Çünkü yerelliği pompalıyordu. Takım arkadaşı, köylüsü, partilisi bir araya toplanıyor, çoğunluk sağlayıp rektörlüğe oynuyordu.

Kimi çok değerli hocalar yerelliğin tanışıklığından uzak kaldıkları için aday bile olamıyordu.

Üniversite hocası bir delege gibi seçmen peşinden koşuyor ve saygınlığına zarar veriyordu.

Üniversiteler bir kale değil, bilim-eğitim kurumudur. İktidarın, siyasal görüşlerin veya menfaat çevrelerinin ele geçireceği yerler değildir.

Şimdi kimi çıkar gruplarının, maddi beklenti içinde olanların rektör atama sürecindeki etkileri minimuma indi. Feyad-ü figan, o sebeple olmasın?

 

Akın Eraslan Balcı
Akın Eraslan Balcıakineraslanbalci@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.