Özel Haber: Ahmet Mert TALAY

Elazığ’da Ramazan ayına özgü olarak üretilen ve tüketilen nohut ekmeği; Elazığlıların vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alıyor. Peki bu yıl nohut ekmeğine talep nasıl oldu? Bu sorunun cevabını da hem nohut ekmeği satıcıları hem de nohut ekmeği alabilmek için ekmek sırasında bekleyen vatandaşlar değerlendirdi.

“NOHUT EKMEĞİ; DOYURUCU OLDUĞUNDAN RAMAZAN AYINDA TÜKETİLİYOR”

Elazığ’da Ramazan ayına özgü olarak bilinen ve tüketimi artan nohut ekmeği satışı hakkında gazetemiz Fırat’ a değerlendirmede bulunan Esnaf Hamdi Yüzdür; “Bu lezzeti müşterilere ulaştırmak için fırında sabahlıyorum. Ramazan ayında günde dört kez nohut ekmeği yapmak için ekmek teknesinin başına geçip hamur yapıyoruz. Nohut ekmeği ağızda güzel bir tat bırakmasının yanında son derece de doyurucu olmasından dolayı da Ramazan ayında bir hayli tercih ediliyor” dedi. Esnaf Sabri Saraç ise “Ramazan ayına özgü olarak nohut ekmeğini üretiyoruz. Büyük ilgi var, satışlarımız arttı vee talebe zor yetişiyoruz” diyerek satışlardan memnun olduğunu ifade etti.

VATANDAŞ, NOHUT EKMEĞİNİN FİYATINI UYGUN BULDU

Vatandaş Vedat Kalan; “Nohut ekmeği fiyatının daha pahalı olmasını beklerken Ramazan ayında küçük nohut ekmeğinin fiyatının 7 TL, büyük nohut ekmeğinin fiyatınınsa 9 TL olması, yani uygun fiyatla satılması mutlu etti. Bu şekilde az da olsa vatandaşlarımızın ekonomik yükü hafifledi. Haliyle bu durum; bu lezzeti sofralarına taşımak isteyenleri sevindirdi” dedi. Vatandaş Belgin Yunul ise “Nohut ekmeği çok ayrı bir lezzet. Benim için Ramazan ayında vazgeçilmez bir tat barındırmakta” ifadelerini kullandı.